Wtorek, 20 października 2020 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-07, 17:36 Michał Jędryka

Medale dla ludzi kultury. Wśród wyróżnionych Ewa Dąbska z Polskiego Radia PiK

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wręczono medale im. Jerzego Sulimy Kamińskiego. Jednym z nich wyróżniona została Ewa Dąbska - dziennikarka z Polskiego Radia PiK. Fot. Michał Jędryka
W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wręczono medale im. Jerzego Sulimy Kamińskiego. Jednym z nich wyróżniona została Ewa Dąbska - dziennikarka z Polskiego Radia PiK. Fot. Michał Jędryka
7 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wręczone zostały odznaczenia państwowe. Fot Michał Jędryka
7 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wręczone zostały odznaczenia państwowe. Fot Michał Jędryka
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Przyznane one zastały mi.in. osobom zasłużonym dla kultury.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau.

- Państwo polskie decyzją swoich najbliższych przedstawicieli honoruje najwyższymi odznaczeniami tych obywateli, którzy szczególnie przyczyniają się, bądź to na Niwie zawodowej bądź to na niwie realizacji swoich pasji pozazawodowych - powiedział wicewojewoda Józef Ramlau.

Wśród odznaczonych znalazła się Małgorzata Jarocińska autorka gawęd prezentowanych na antenie Polskiego Radia PiK.

- Jestem bardzo wzruszona bo oczywiście kiedy działam na rzecz kultury - to praca codzienna, czasami żmudna, nocami gawędy przygotowuję - to właściwie jestem sama z sobą i czasami ma się takie wrażenie, że oprócz słuchaczy właściwie nikt tego nie zauważa - powiedziała Małgorzata Jarocińska.

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wręczono również medale im. Jerzego Sulimy Kamińskiego. Jedną z laureatek tego wyróżnienia została Ewa Dąbska - dziennikarka z Polskiego Radia PiK.

- Wzruszona jestem dlatego, że znałam Jerzego Sulimę-Kamińskiego... jako człowiek, jako dziennikarka przede wszystkim. Nie pracowałam już z nim oczywiście z racji, że jestem nieco młodsza, ale wielokrotnie nagrywałam z nim rozmowy. Była to dla mnie niezwykła przyjemność, a z drugiej strony niemała trudność, bo Jerzy Sulima-Kamiński był bardzo małomównym człowiekiem. Dużo tworzył, a mało mówił o tym co pisze i trudno było go namówić do wywiadów. Ale udawało się i bardzo jestem szczęśliwa, że dzisiaj mogę odebrać medal jego imienia, za to co zrobił dla literatury - mówiła wyróżniona Ewa Dąbska.

Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych

Na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za zasługi w działalności na rzecz rozwoju spółdzielczości odznaczeni zostali:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 • Waldemar Stanisław Graczyk,
 • Kazimierz Tadeusz Koziński.
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 • Roman Marian Matthews,
 • Kazimierz Niedbalski.
BRĄZOWE KRZYŻE ZASŁUGI otrzymali:
 • Piotr Florek - za zasługi dla kultury,
 • Anna Maria Gerth - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju spółdzielczości
 • Małgorzata Jarocińska - za zasługi dla kultury,
 • Krzysztof Marek Kołodziejczyk - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju spółdzielczości,
 • Nikoletta Maria Stachura - za zasługi dla kultury,
 • Maria Żelaśkiewicz - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju spółdzielczości.
MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, odznaczona została:
 • Katarzyna Janina Horoszczu.
Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego, odznaczony został:
 • Dariusz Lebioda.
Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawaną osobom i instytucjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.wyróżnieni zostali:
 • Józef Banaszak,
 • Ryszard Długołęcki,
 • Krystyna Gawek,
 • Anna Lebioda,
 • Jerzy Paterski,
 • Tadeusz Pikul,
 • Tadeusz Stańczak,
 • Marek Żelkowski.
Odznaczenia państwowe dla twórców i zasłużonych dla kultury (Popołudnie z nami)
Relacja Michała Jędryki (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-10-20, godz. 16:20 Wczesne średniowiecze wyszło na powierzchnię ziemi przy ul. Kujawskiej! Bydgoszcz odsłania przed nami swoje tajemnice, tym razem z zamierzchłych czasów Polski Piastów. Archeolodzy pracujący przy rozbudowie ulicy Kujawskiej po raz ... » więcej 2020-10-20, godz. 14:12 Kolejny dzień Festiwalu Tofifest w Toruniu. Zapraszamy na naszą relację! 'Sole' i 'Asia' to dwa spośród 11 filmów konkursowych prezentowanych na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Za nami kolejny dzień tego ... » więcej 2020-10-20, godz. 10:15 Startuje 18 Bydgoszcz Jazz Festival Sinatra kontra Presley - ten projekt muzyczny zainauguruje Międzynarodowy Bydgoszcz Jazz Festival. Koncert to połączenie dwóch projektów - Elvis symfonicznie ... » więcej 2020-10-19, godz. 21:00 „Zniewolony umysł” na scenie i na DVD. Wybierz się do Opery Nova Na trzy pokazy spektaklu „Zniewolony umysł” zaprasza pod koniec października bydgoska Opera Nova. Informuje też o wydaniu DVD z zapisem tego przedstawienia. » więcej 2020-10-19, godz. 09:58 Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat - W Starym Teatrze w Krakowie trafiłem od razu na wspaniałych artystów; zacząłem pracować z Konradem Swinarskim, grałem główne role szekspirowskie - mówił w j ... » więcej 2020-10-18, godz. 22:58 Chór Kameralny Akademii Muzycznej z Grand Prix na szczecińskim festiwalu Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zdobył Grand Prix Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej. » więcej 2020-10-18, godz. 22:23 Zmarł Piotr Trella - wieloletni solista bydgoskiej opery Piotr Trella nie żyje - to solista bydgoskiej opery w latach 1972-1992. Kreował wiele głównych partii w wystawianych, jeszcze na gościnnej scenie Teatru Polsk ... » więcej 2020-10-18, godz. 13:45 Ogrody Wersalu na Bydgoskiej Scenie Barokowej Bydgoską Scenę Barokową tym razem opanowali gospodarze, czyli Stowarzyszenie Muzyki Dawnej. Kolejny - piąty wieczór w kinie Pomorzanin wypełnił program nazwan ... » więcej 2020-10-18, godz. 11:45 Te Deum Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w piątek odbyła się światowa premiera nowego dzieła Krzysztofa Herdzina napisanego ... » więcej 2020-10-17, godz. 22:43 Maciej Cuske z główną nagrodą międzynarodowego festiwalu Off Cinema! Bydgoszczanin Maciej Cuske wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Główną nagrodę Złoty Zamek zdobył wyreżyserowany przez ... » więcej
1234567