Środa, 08 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Cezaryny, Dionizego, Julii
Polskie Radio PiK » Kultura
2020-03-26, 12:10 Redakcja

Nie śpimy! Zwiedzamy! Z kulturą przed komputerem (lista e - wydarzeń)

Lekcja prehistorii w Biskupinie./fot. Facebook/Biskupin
Lekcja prehistorii w Biskupinie./fot. Facebook/Biskupin
Kujawsko - Pomorski Urząd Marszałkowski przypomina, że regionalne instytucje kultury wszelakiej świetnie się prezentują także na monitorze komputerowym. Propozycji jest mnóstwo.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum (Biskupin). Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Dla najmłodszych oferuje materiały do samodzielnej nauki i zabawy, m.in. kolorowanki i quizy. Dziś (26 marca) o godzinie 12 odbędzie się transmisja na żywo (fb.com/ma.biskupin ) "Jak zrobić kopię brązowego zabytku?". Odwiedzimy pracownię, w której w metalu odlewa się kopie zabytków.

W piątek (27 marca) na stronie internetowej muzeum pojawi się kolorowanka dla dzieci, będąca jednocześnie formą nauki o historii ubiorów z epoki. W sobotę (28 marca) o godzinie 13 odbędzie się premiera wywiadu z Magdaleną Przymorską-Sztuczką (YouTube ), archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zajmującą się pradziejowym tkactwem. Specjalistka opowie, w co ubierali się mieszkańcy biskupińskiej osady oraz w jaki sposób w tamtych czasach powstawały stroje.

W niedzielę (29 marca) zapraszamy na wykład o starożytnym Rzymie w filmach (YouTube ), o którym opowie Magdalena Stawiak, archeolog tutejszego muzeum. Dowiemy się m.in. jak współcześnie portretowane jest rzymskie imperium. Więcej informacji na stronie muzeum.

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawski i Dobrzyńskiej we Włocławku można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii.

W każdy poniedziałek o godzinie 18, Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na zwiedzanie online. Podczas wirtualnych spacerów można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Po teatrze oprowadza dyrektor do spraw artystycznych Paweł Paszta.

Na wirtualne spacery możemy udać się do Muzeum Etnograficzne Toruń i Park w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa "Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)".

Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego udostępniana jest jubileuszowa wystawa "Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu". W okresie przedświątecznym w serwisach muzeum pojawią się materiały związane ze zwyczajami wielkanocnymi, tworzeniem palm i zdobieniem pisanek, a także tradycjami kulinarnymi.

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczone są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki .

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu, a także bajki dla najmłodszych, krzyżówki i gry rodzinne. Więcej informacji na stronie biblioteki .

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.


Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.

Kultura

2020-04-07, godz. 19:15 Małgorzata Żurańska-Wilkowska: Chciałabym wiedzieć, kiedy wrócimy do normalności Małgorzata Żurańska-Wilkowska - wokalistka, od blisko roku związana również z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w czasie epidemii koronawirusa, mimo odw ... » więcej 2020-04-07, godz. 13:19 Kompozytor, organista, dyrygent. 30. rocznica śmierci Szczepana Jankowskiego Był organistą-wirtuozem, kompozytorem i dyrygentem. Wśród wielu nagród miał m.in. medal od papieża Pawła VI. 7 kwietnia przypada 30. rocznica śmierci Szczepan ... » więcej 2020-04-05, godz. 07:28 Album genialnego rzeźbiarza - samouka z Włocławka do obejrzenia online 4 kwietnia minęło 12 lat od śmierci Stanisława Zagajewskiego - wybitnego rzeźbiarza-samouka, który przez większą część życia mieszkał i tworzył we Włocławku. ... » więcej 2020-04-04, godz. 09:00 Podjęli wyzwanie i zaśpiewali. Nie można w realu, więc w Internecie [wideo] Kilkanaście osób z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odpowiedziało na wyzwanie w ramach akcji #folksingingchallenge. Zaśpiewali znaną piosenkę ludową „Cz ... » więcej 2020-04-02, godz. 19:45 Ania Rusowicz w dobie koronawirusa Ania Rusowicz siedząc w domu, zaprasza wszystkich swoich fanów na muzyczny spacer 'Do lasu'. Taki tytuł nosi piosenka z jej kolejnego albumu „Przebudzenie”. I ... » więcej 2020-04-02, godz. 19:00 Oto rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - prof. Elżbieta Wtorkowska Profesor Elżbieta Wtorkowska wygrała wybory na rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W wyborach startowała razem z dr. hab. Mariuszem Klimsiakiem, dziekane ... » więcej 2020-04-02, godz. 11:17 Pisarz jak my siedzi w domu, ale nie bezczynnie! Będzie nowa książka! Co robi pisarz w czasie akcji „Zostań w domu”? Pisze książki. Nie inaczej jest u toruńskiego autora kryminałów Roberta Małeckiego. » więcej 2020-04-01, godz. 06:15 Ile pozostanie z toruńskiego kinoteatru Grunwald? Nie tylko historia Coraz mniej zostało z kinoteatru Grunwald w Toruniu. Od lipca 2019 roku trwa remont obiektu, w którym działać będzie główna scena Kujawsko-Pomorskiego Muzyczn ... » więcej 2020-03-31, godz. 16:55 Paulina Brzozowska i jej „Bezdrogo”. Życie artysty w czasach epidemii Choć obawia się, jak wszyscy, o swoje zdrowie, to jednak wciąż tworzy. Paulina Brzozowska - piosenkarka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszc ... » więcej 2020-03-31, godz. 15:26 Dzięki nim teatr żyje! Nagrody nie tylko dla aktorów z regionu [lista nagrodzonych] Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy i ... » więcej
1234567