Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Kultura
Na własne cztery kąty
2020-02-04, 14:16 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Opowieść o miejscach, ludziach oraz architekturze. Spotkania w Książnicy Kopernikańskiej

Fragment pocztówki z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów. Źródło: ksiaznica.torun.pl
Fragment pocztówki z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów. Źródło: ksiaznica.torun.pl
„Bydgoskie Przedmieście sprzed lat” – to nowy cykl spotkań, który dziś rozpoczyna się w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. To druga seria spotkań poświęconych toruńskim dzielnicom przedmiejskim.
W ubiegłym roku omawiany był Podgórz, w tym roku będzie to Bydgoskie Przedmieście . Spotkania prowadzi Katarzyna Kluczwajd - autorka książek o toruńskich dzielnicach. Projekt rozpocznie prezentacja zatytułowana „Miejsca do mieszkania”.

Jak wyjaśnia autorka będzie to opowieść o miejscach, ludziach oraz o architekturze.

- Bydgoskie Przedmieście jest na pewno bardzo specyficzne, z różnych powodów. To doskonała dzielnica do mieszkania - i w czasach pruskich i w okresie dwudziestolecia międzywojennego, również ze względu na dużą powierzchnię terenów zielonych i pobliże Wisły - mówi Katarzyna Kluczwajd.

- Wprowadzenie uporządkowanego systemu zabudowy pod koniec XIX wieku też miało znaczenie dla komfortu mieszkania. Powstająca zabudowa nie była chaotyczna, były pewne wytyczne, dotyczące i architektury, ale też parametrów działek. Wprowadzono pewien porządek, była to też dzielnica wojskowych (...) oraz dzielnica portowa, o czym dzisiaj właściwie nie pamiętamy. Z jednej strony królewski port wojenny - port zimowy i drugi - port drzewny o charakterze handlowym. Bydgoskie Przedmieście miało też ważne dla infrastruktury miasta obiekty. Elektrownia i zajezdnia to oznaki nowoczesności z owego czasu - dodaje.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Bydgoskie Przedmieście sprzed lat” odbędzie się dziś w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Mówi Katarzyna Kluczwajd
Toruń

Kultura

2020-07-08, godz. 12:28 Książka o fenomenie „Mojej Przyjaciółki”. Przedwojenne pismo czytała cała Polska 250 tysięcy egzemplarzy, w tym 200 tysięcy w prenumeracie - w takim nakładzie wydawano w Żninie najpopularniejsze pismo kobiece w przedwojennej Polsce. Właśni ... » więcej 2020-07-07, godz. 17:36 Medale dla ludzi kultury. Wśród wyróżnionych Ewa Dąbska z Polskiego Radia PiK W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Przyznane one zastały mi.in. osobom zasłużonym ... » więcej 2020-07-07, godz. 17:00 Anna Karpińska nie pozwala o sobie zapomnieć 'Postscriptum' to tytuł najnowszej książki autorstwa toruńskiej pisarki Anny Karpińskiej. Dzieło stanowi drugi tom wydanej w 2019 roku serii pt. „Pamiętaj o m ... » więcej 2020-07-07, godz. 09:20 Zygmunt Kędzierski - pół wieku w rzeźbie. Piękny jubileusz ludowego artysty Wystawa przekrojowa rzeźb z okresu całej twórczości: w Tucholskim Ośrodku Kultury świętowano 50-lecie pracy twórczej znanego rzeźbiarza ludowego z Borów Tucho ... » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Ciekawość przedstawiona na fotografiach. Jesteście ciekawi? Zobaczcie! Małgorzata Justa zwyciężyła w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Regionu. Projekt od lat realizuje Wojewódzki ... » więcej 2020-07-06, godz. 15:25 Bezpłatny kurs literacki z Robertem Małeckim „Miasto w czasach zarazy” to hasło kursu literackiego zorganizowanego przez Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu. Efektem będzie książka - literacki dokum ... » więcej 2020-07-05, godz. 20:28 Matce Jana Pawła II lekarz zalecał aborcję. Książka o rodzinie polskiego Papieża [recenzja] W książce „Z polskiej rodziny wyszedł i miłością ogarnął cały świat” autorstwa ks. Jana Śledzianowskiego, opisanych jest wiele historii z życia polskiego Papi ... » więcej 2020-07-05, godz. 15:07 Bach, Mozart, Vivaldi i Chopin. Trwa festiwal „Nova Muzyka i Architektura" Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę (5 lipca) w Toruniu w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. ... » więcej 2020-07-05, godz. 12:24 Bydgoski „Dar” i „Wieczna bańka" na początek. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu Poszukiwanie baniek, morska podróż, piernikowe potyczki i spotkanie z tajemniczym wężem - w Toruniu w niedzielę (5 lipca) rozpoczyna się VI Festiwal Teatrów U ... » więcej 2020-07-05, godz. 10:23 Chopin na wakacjach w tym roku tylko online. Transmisje z Ośrodka w Szafarni „Wakacje z Chopinem” to letnia propozycja Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Pierwszy koncert już w niedzielę (5 lipca). » więcej
1234567