Czwartek, 24 września 2020 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-01-14, 09:12 Ewa Dąbska

Ta nagroda skrzydeł doda! Instytut Teatralny docenił bydgoski spektakl „Ptak”

Magda Drab, reżyser spektaklu i Albert Pyśk, autor muzyki./fot. Ewa Dąbska/archiwum
Magda Drab, reżyser spektaklu i Albert Pyśk, autor muzyki./fot. Ewa Dąbska/archiwum
Spektakl „Ptak" Teatru Polskiego w Bydgoszczy otrzymał Nagrodę Specjalną w wysokości 30 tysięcy złotych, przyznaną przez Komisję Artystyczną V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".
W uzasadnieniu czytamy, że teatr w sposób interesujący podjął próbę inscenizacji tekstu z repertuaru Reduty, w związku z obchodami 100-lecia Reduty. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wzięło w nim udział 41 spektakli z całej Polski.

Przedstawienie, które powstało na podstawie tekstu Jerzego Szaniawskiego z 1923 roku, wyreżyserowała Magda Drab, a jego premiera odbyła się 1 grudnia 2019 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

- Wydaje mi się, że ten tekst jest bardzo aktualny, ponieważ opowiada tak naprawdę o bardzo uniwersalnych rzeczach, czyli o jakiejś takiej naszej skłonności, żeby w miarę upływu życia osiadać w komforcie, unikać rozwoju, zmiany swojej sytuacji, starać się zachować za wszelką cenę to, co mamy. Tutaj chcemy pobawić się tą granicą, która też jest w tekście: między rzeczywistością a teatrem, między rzeczywistością a bajką. Historia jest taka: mamy małe miasteczko, w którym jest burmistrz, są radcy. Burmistrz ma córkę tak zwaną burmistrzankę oraz swojego sekretarza. Jest wynalazca - zgorzkniały pan, no i jest student. Nagle w ich świat wkracza afisz, na którym jest napisane, że po niedzielnym nabożeństwie zostanie wypuszczony ptak. I wtedy oni wpadają w popłoch.. - mówiła Magda Drab.

Nagrodzony spektakl „Ptak" będzie można zobaczyć w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 24 i 25 stycznia o godz. 19.00
O spektaklu „Ptak” mówi jego reżyserka Magda Drab.

Kultura

2020-09-24, godz. 20:28 Architektura trudnych czasów - jak się projektowało miasta w XIX i XX wieku? W Kujawsko - Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy trwa VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Architektura miast”. Temat spotkania brzmi - 'Architek ... » więcej 2020-09-24, godz. 19:24 Krzysztof Stanisławski dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Krzysztof Stanisławski, pisarz, krytyk sztuki i filmu, kurator, współtwórca wielu zdarzeń filmowych i artystycznych został nowym dyrektorem Centrum Sztuki Wsp ... » więcej 2020-09-24, godz. 17:30 Ewa Leszczyńska w podwójnej roli na radiowej scenie. Zobaczcie sami! 'Sama i w duecie' to tytuł drugiego koncertu w ramach Trzeciego festiwalu Muzyka w willi Blumwego. W czwartek 24 września, o godz. 19, w studiu koncertowym im ... » więcej 2020-09-24, godz. 12:38 Dwóch aktorów i 18 postaci. Premiera „Kamieni w kieszeniach” w Teatrze Muzycznym [wideo] „Kamienie w kieszeniach' - premiera tego spektaklu odbyła się w sierpniu online. W czwartek (24 września) po raz pierwszy aktorzy Teatru Muzycznego w Toruniu ... » więcej 2020-09-24, godz. 08:07 Kierowała szkołą muzyczną 30 lat. Pogrzeb Ewy Stąporek-Pospiech w czwartek (24 września) Wieloletnia dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, współtwórczyni Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memor ... » więcej 2020-09-24, godz. 07:00 Teatr im. Horzycy w Toruniu ogłasza koniec świata - i zarazem początek! 'Koniec świata' pod tym hasłem odbywać się będzie nowy sezon artystyczny w Teatrze W. Horzycy w Toruniu. Sezon wyjątkowy, bo jubileuszowy. W tym roku Teatr Po ... » więcej 2020-09-23, godz. 19:49 "Szarlatan" - film nie tylko o znachorze: Agnieszka Holland w Bydgoszczy Agnieszka Holland była gościem wieczoru w bydgoskim kinie Pomorzanin. Spotkanie z reżyserką połączone zostało z prapremierowym pokazem jej najnowszego filmu p ... » więcej 2020-09-23, godz. 18:06 J.S. Bach w Filharmonii Pomorskiej: przy fortepianie Ewa Pobłocka [transmisja] 24 Preludia i Fugi z zeszytu pierwszego Das Wohltemperierte Klavier Jana Sebastiana Bacha wykonała 23 września, o godz. 19 Ewa Pobłocka. Był to kolejny wieczó ... » więcej 2020-09-22, godz. 07:04 W hali rośnie las i kwitnie kwiat paproci. Kręcą baśń w Bydgoszczy Zdjęcia do polskiej baśni filmowej „Kwiat paproci' rozpoczęły się w Bydgoszczy. W projekcie biorą udział polscy artyści wizualni, którzy stworzyli scenografię ... » więcej 2020-09-21, godz. 17:11 Zaśpiewają hity Andrzeja Zauchy. Bednarek, Moś, Badach, Cugowski w Operze Nova Kamil Bednarek, Kasia Moś, Marta Król, Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk i Kuba Badach wystąpią podczas gali 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie ... » więcej
1234567