Środa, 30 września 2020 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-10-05, 18:00 Ewa Dąbska

Matka - Polka, kobieta otwarta? Ostatni spektakl Festiwalu Prapremier

Spektakl „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych.”/fot. Magda Heuckel
Spektakl „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych.”/fot. Magda Heuckel
Przedstawienie Teatru Polskiego z Poznania, zatytułowane „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych", zamyka kończący się w sobotę (05.10.) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 18. Festiwal Prapremier. To przedstawienie o Marii Konopnickiej, a właściwie o jej wizerunkach i oczekiwaniach wobec niej.
Jolanta Janiczak, autorka tekstu i dramaturg, opowiada o Marii, która spędziła ostanie 20 lat swego życia u boku dużo młodszej od siebie kobiety, podróżując z nią po Europie, próbując z jednej strony uwolnić się od wizerunku wieszczki, a z drugiej go jednak zachować. Konopnicka pisane przez siebie listy kazała adresatom niszczyć, nie pozwalała się fotografować, chcąc mieć kontrolę nad wszystkim, co było z nią związane. Przedstawienie reżyseruje Wiktor Rubin.

- Zamykamy festiwal, ale mam nadzieję, że otwieramy płomienną dyskusję, poruszamy pewien nie wszystkim znany wątek z życia Marii Konopnickiej, bardzo ukrywany przez lata i zbywany milczeniem. Ten wątek dotyczy relacji z Marią Dulębianką, który trwał przecież 20 lat. Maria Konopnicka upamiętniona jest jako „matka Polka”, stąd związek z kobietą nie pasuje do jej wizerunku. Maria Konopnicka była osaczona oczekiwaniami. Dzieci chciały widzieć w niej matkę, Orzeszkowa lewicową pisarkę, Maria Dulębianka namawiała ją do bardziej takie politycznej otwartej postawy. W tym względzie jest Konopnicka bardzo współczesną postacią, bo żyjemy w kulturze wizerunku...Po przedstawieniu „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" odbędzie się spotkanie z twórcami, a po nim oczekiwany werdykt jury.

Przypomnijmy, że w konkursie bierze udział 12 spektakli z kraju i zagranicy, a jednym z nich jest „Trump i pole kukurydzy" Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Kończy się Festiwal Prapremier. Materiał Ewy Dąbskiej.

Kultura

2020-09-29, godz. 19:15 Wojciech Faruga dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy Taką decyzję podjął prezydent, akceptując tym samym rekomendację Komisji Konkursowej, która wczoraj i dziś wysłuchiwała kandydatów. Nowy dyrektor jest powołan ... » więcej 2020-09-28, godz. 18:30 Krystian Lupa na Festiwalu Prapremier: - Nadzieja jest w każdym człowieku Dzieło Krystiana Lupy 'Capri - wyspa uciekinierów', zrealizowane w Teatrze Powszechnym w Warszawie, otworzyło wczoraj w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 19. edycj ... » więcej 2020-09-28, godz. 17:19 Festiwal EnergaCamerimage, jako hybryda, wchodzi na ekrany...domowe! Tegoroczna edycja Festiwalu Energa Camerimage, z uwagi na bezpieczeństwo jej uczestników, stanie się hybrydą. Organizatorzy oferują uczestnictwo w festiwalowy ... » więcej 2020-09-28, godz. 14:46 Studenci UMK stworzyli mural, a teraz mają go zamalować na szaro Wojewódzki konserwator zabytków zalecił miastu Toruń usunięcie muralu, który powstał na schodach w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Projekt - w oparc ... » więcej 2020-09-28, godz. 14:00 Konkurs Grand PiK 2020: transmisja uroczystej Gali w Polskim Radiu PiK [wideo] 27 utworów, zgłoszonych przez uczestników z całej Polski walczyło o nagrody tegorocznego Konkursu Grand PiK 2020. Uroczysta gala z udziałem laureatów odbędzie ... » więcej 2020-09-28, godz. 08:45 Polonez Kilara w warsztacie muzycznym Adama Sztaby [transmisja koncertu] „Adam Sztaba Familijnie” - tak zatytułowany był koncert w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie. To był również pierwszy koncert familijny w tym s ... » więcej 2020-09-28, godz. 08:05 Coraz bliżej końca remontu bydgoskiego muzeum. Otwarcie w grudniu Dobiega końca rozbudowa i remont siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Gmach ponownie stanie się wizytówką ulicy Gdańskiej już pod koniec 2020 roku ... » więcej 2020-09-27, godz. 18:34 „Tresura nonsensu” Kuby Mozolewskiego w bwa w Bydgoszczy Kuba Mozolewski pochodzi z Białegostoku. Rocznik 1991. Dziś mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Sztuki Mediów ASP. » więcej 2020-09-27, godz. 14:34 Brodski, Popowa-Zydroń, Patyra i Wezner. „Sztuka doskonałości” w Bydgoszczy Dwa wyjątkowe duety zaprezentują się podczas kolejnego koncertu Beethoven w Bydgoszczy w ramach projektu Akademii Muzycznej - Sztuka Doskonałości. » więcej 2020-09-25, godz. 21:33 Biżuteria do kwadratu. Wystawa w muzeum w Inowrocławiu Dzieła sztuki złotniczej i kwadratową biżuterię użytkową inowrocławskiej artystki Agnieszki Działo-Jabłońskiej od piątku oglądać można na wystawie „Dobrze mi ... » więcej
1234567