Wtorek, 19 listopada 2019 r.   Imieniny: Seweryny, Maksyma, Salomei
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-10-05, 18:00 Ewa Dąbska

Matka - Polka, kobieta otwarta? Ostatni spektakl Festiwalu Prapremier

Spektakl „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych.”/fot. Magda Heuckel
Spektakl „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych.”/fot. Magda Heuckel
Przedstawienie Teatru Polskiego z Poznania, zatytułowane „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych", zamyka kończący się w sobotę (05.10.) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 18. Festiwal Prapremier. To przedstawienie o Marii Konopnickiej, a właściwie o jej wizerunkach i oczekiwaniach wobec niej.
Jolanta Janiczak, autorka tekstu i dramaturg, opowiada o Marii, która spędziła ostanie 20 lat swego życia u boku dużo młodszej od siebie kobiety, podróżując z nią po Europie, próbując z jednej strony uwolnić się od wizerunku wieszczki, a z drugiej go jednak zachować. Konopnicka pisane przez siebie listy kazała adresatom niszczyć, nie pozwalała się fotografować, chcąc mieć kontrolę nad wszystkim, co było z nią związane. Przedstawienie reżyseruje Wiktor Rubin.

- Zamykamy festiwal, ale mam nadzieję, że otwieramy płomienną dyskusję, poruszamy pewien nie wszystkim znany wątek z życia Marii Konopnickiej, bardzo ukrywany przez lata i zbywany milczeniem. Ten wątek dotyczy relacji z Marią Dulębianką, który trwał przecież 20 lat. Maria Konopnicka upamiętniona jest jako „matka Polka”, stąd związek z kobietą nie pasuje do jej wizerunku. Maria Konopnicka była osaczona oczekiwaniami. Dzieci chciały widzieć w niej matkę, Orzeszkowa lewicową pisarkę, Maria Dulębianka namawiała ją do bardziej takie politycznej otwartej postawy. W tym względzie jest Konopnicka bardzo współczesną postacią, bo żyjemy w kulturze wizerunku...Po przedstawieniu „O mężnym Pietrku i Sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" odbędzie się spotkanie z twórcami, a po nim oczekiwany werdykt jury.

Przypomnijmy, że w konkursie bierze udział 12 spektakli z kraju i zagranicy, a jednym z nich jest „Trump i pole kukurydzy" Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Kończy się Festiwal Prapremier. Materiał Ewy Dąbskiej.

Kultura

2019-11-19, godz. 09:16 Bydgoski student w półfinale Konkursu im. Paderewskiego. Przesłuchania od wtorku Polak Kamil Pacholec, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Ewy Pobłockiej, zagra w półfinale 11. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im ... » więcej 2019-11-18, godz. 19:54 „Niebezpieczna gra” scenie Teatru Muzycznego w Toruniu. W obsadzie gwiazdy! Maria Seweryn i Mirosław Zbrojewicz w „Niebezpiecznej grze” na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu. Premiera spektaklu odbędzie się we wtorek. » więcej 2019-11-17, godz. 13:34 Profesor klasy altówki i jej uczennice. Akademia Muzyczna w Fordonie “Koncert na dobry wieczór” odbędzie się w niedzielę (17 listopada) o godz. 16.00 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II w Bydgoszczy. Wystąpi altowiolistka Jadwig ... » więcej 2019-11-17, godz. 11:58 „Ida” i inne filmy za darmo w Orle. Kino Wolności w Bydgoszczy Z okazji Bydgoskiego Roku Wolności, kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało w niedzielę (17 listopada) specjalny repertuar. W ramach K ... » więcej 2019-11-17, godz. 01:45 Mechliński i Załęski zwycięzcami I Konkursu Wokalnego im. B. Paprockiego Szymon Mechliński i Łukasz Załęski zwycięzcami I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-16, godz. 21:35 Złota Żaba dla „Jokera”. Tarantino i Gere odbierają nagrody. Finał EnergaCamerimage [wideo, zdjęcia] Film „Joker” ze zdjęciami Lawrence'a Sher'a zdobywcą Złotej Żaby 27. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage Toruniu. Mroczne zdjęcia opowiadające o antyb ... » więcej 2019-11-16, godz. 18:31 Gliński: festiwal EnergaCamerimage to wielka firma Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego - powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji festiwalu w Tor ... » więcej 2019-11-16, godz. 15:27 Świat i twórczość Krzysztofa Derdowskiego. Sympozjum w Bydgoszczy Sympozjum literacko-filozoficzne „Cały własny świat - poznawanie twórczości Krzysztofa Derdowskiego” zorganizowane zostało w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierz ... » więcej 2019-11-15, godz. 20:45 Edward Norton pokazał swój film na Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu [wideo] Edward Norton - znany z takich filmów jak „Iluzjonista”, „Lęk pierwotny” czy „Podziemny krąg” to kolejny gość EnergaCamerimage w Toruniu. » więcej 2019-11-15, godz. 14:51 Piernikowe serce dla Quentina Tarantino. Gala zamknięcia Festiwalu EnergaCamerimage Piernik w kształcie serca - to specjalny upominek dla Quentina Tarantino, przygotowany przez piernikarzy z Muzeum Żywego Piernika w Toruniu. Reżyser będzie go ... » więcej
1234567