Poniedziałek, 14 października 2019 r.   Imieniny: Liwii, Kaliksta, Bernarda / Dzień Edukacji Narodowej
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-09-06, 16:17 Redakcja/Magda Jasińska

"Zegarmistrz światła" w Filharmonii. Tadeusz Woźniak z Capellą Bydgostiensis

Jolanta Majchrzak-Woźniak i Tadeusz Woźniak w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska
Jolanta Majchrzak-Woźniak i Tadeusz Woźniak w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska
Legendarny wokalista i instrumentalista – autor kultowych przebojów – wystąpił w piątek (6 września) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej z rodzinnym zespołem i orkiestrą Capella Bydgostiensis.
Kiedyś cała Polska dyskutowała o jego przeboju "Zegarmistrz światła" z tekstem Bogdana Chorążuka. W 1972 zdobył nim Grand Prix na festiwalu opolskim. – Enigmatyczną piosenkę o śmierci pokochała publiczność w przeciwieństwie do krytyków i zawodowych twórców tekstów - przypominają w Filharmonii. – Dorobek Tadeusza Woźniaka, wokalisty, gitarzysty i kompozytora, to dzisiaj nie tylko poetyckie piosenki, z których wiele posiada status przebojów, lecz także muzyka do licznych spektakli teatralnych, filmów, i teatru telewizji. Artysta jest obecny na scenie od 51 lat i postanowił uczcić swój jubileusz wyjątkowym koncertem w oprawie symfonicznej.

Podczas koncertu artyście towarzyszyła nie tylko bydgoska orkiestra, pod dyrekcją Waldemara Kośmieji, ale także rodzinny zespół w składzie: Jolanta Majchrzak-Woźniak – wokal, instrumenty klawiszowe, Piotr Woźniak – wokal, gitary, Mariusz Jagoda – skrzypce. Zabrzmiały największe przeboje Tadeusza Woźniaka – jak "Hej, Hanno" czy "Smak i zapach pomarańczy", ale i te mniej znane, lecz ważne w repertuarze artysty, np. "Przesłanie", "Co jutro będzie".

Po koncercie w foyer bocznym Filharmonii można było obejrzeć wystawę fotografii Caritas Polska pt. ”Życie w ruinach. Aleppo 2019 – Warszawa 1944”.

Mecenasem Filharmonii jest ”Enea".
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-10-13, godz. 11:35 Lalka Zorro w teatrze? Podczas Festiwalu „Spotkania” w Toruniu to możliwe! Teatry z Holandii, Białorusi, Litwy, Rosji oraz Polski prezentują się od piątku na scenie Teatru Baj Pomorski, gdzie trwa XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:30 Wieczorem rozpocznie się 17 Bydgoszcz Jazz Festival Kompozycje Krzysztofa Komedy w specjalnych aranżacjach oraz występ gigantów jazzu znajdą się w programie inauguracji 17. Bydgoszcz Jazz Festival. » więcej 2019-10-13, godz. 06:00 Elias Moncado z Grand Prix 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Elias Moncado z Niemiec zdobywcą Grand Prix 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu. » więcej 2019-10-12, godz. 22:40 "Duello per Voce e Strumento" - trzeci koncert Bydgoskiej Sceny Barokowej Trzeci koncert Bydgoskiej Sceny Barokowej zamienił się w pojedynek dwóch kontratenorów. 'Duello per Voce e Strumento' - koncert miał swoją premierę na Zamku K ... » więcej 2019-10-12, godz. 19:00 W Bydgoszczy w środę rusza Sound Spectrum Sound Spectrum to kolejna odsłona 'Sztuki doskonałości' w ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości. » więcej 2019-10-12, godz. 12:51 Jak na starej fotografii. Festiwal Vintage Photo w Bydgoszczy W Bydgoszczy trwa 5. Międzynarodowy Festiwal Fotografii Analogowej Vintage Photo. Na 3. piętrze byłego domu towarowego „Jedynak” przy ul. Gdańskiej oglądać mo ... » więcej 2019-10-12, godz. 11:45 Nie żyje amerykański aktor Robert Forster Artysta zmarł w piątek w wieku 78 lat w Los Angeles. Znany był m.in. z ról Harry'ego McKnighta w „Mulholland Drive” Davida Lyncha i Maxa Cherry'ego w „Jackie ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:58 Nowa rzeźba w Filharmonii Pomorskiej. To portret prof. Jerzego Godziszewskiego Requiem Verdiego zabrzmiało podczas koncertu wieńczącego 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny w Filharmonii Pomorskiej. » więcej 2019-10-11, godz. 15:33 Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Finałowe przesłuchania! Sześciu skrzypków powalczy o nagrody w finałowym III etapie trwającego w Toruniu 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Na liście u ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:20 Toruński Teatr Baj Pomorski: lalki z różnych krajów w rolach głównych! 15 spektakli konkursowych, 4 poza konkursowe, warsztaty i spotkania - w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu startuje XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Sp ... » więcej
1234567