Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-07-15, 16:52 Monika Kaczyńska

Moc polskiego folkloru i brazylijska charyzma. Przed filharmonią będzie gorąco!

Polonia z Brazylii wystąpi pod Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy./fot. Ziemia Bydgoska/Facebook
Polonia z Brazylii wystąpi pod Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy./fot. Ziemia Bydgoska/Facebook
Dwie polonijne grupy młodzieżowe z Brazylii - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła" z Kurytyby i Polska Grupa Ludowa „Karolinka" Sao Mateus do Sul, przyjechały do regionu na zaproszenie zespołu Ziemia Bydgoska.
W poniedziałek (15.07.) rano goście z Ameryki Południowej odwiedzili Toruń i Urząd Marszałkowski. Przyjął ich m.in. członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

- To bardzo ciekawe spotkanie, z Polonią z Kurtyby w Brazylii, miejsca bardzo ważnego dla kultury polskiej - mówi Sławomir Kopyść. - Tam osiedliło się wielu polskich emigrantów. Przyjechały do nas dwa zespoły folklorystyczne, przyjaciele zespołu Ziemia Bydgoska, który był w Brazylii z koncertami. Teraz my mamy możliwość posłuchania brazylijsko - polskich gości na rynku w Toruniu, ale potem zespoły zaprezentują w Bydgoszczy polski folklor, ale jednak folklor z nutą brazylijskiego temperamentu i brazylijskiej energii. Dla nas jest ważne, że podtrzymujemy kontakty z Polonią w Brazylii, że młodzi ludzie wciąż poznają polską kulturę, folklor, i że przenoszą ten folklor na ziemię brazylijską.

Warto wiedzieć:

Burzliwa historia zespołu „Wisła” rozpoczęła się w 1928 roku za sprawą jej założyciela, Tadeusza Morozowicza, Polaka mieszkającego w Kurytybie. Pragnął on powołać do życia grupę, która popularyzowałaby kulturę polską i brazylijską, a zwłaszcza teatr i taniec. „Wisła” działała do czasu rządów Getulio Vargasa, kiedy w Brazylii zabroniono prezentowania tradycji kulturalnych innych nacji niż brazylijska. Zespół wystąpił więc ponownie dopiero w 1953 roku. Za oficjalną datę powstania „Wisły” uznany został rok 1960. Od 1993 roku grupa współpracuje ze Stowarzyszeniem Polsko-Brazylijskim im. Marszałka Piłsudskiego z Kurytyby. W 1993 roku „Wisła” liczyła około 100 członków i kierowała nią Estefania Kopciuszyńska, natomiast w 2011 roku w jej skład wchodziło około 50 osób, zrzeszonych w grupie tanecznej i w chórze. Zarządzał nimi Elmar Guizare.


Koncert „Bom Dia Polsko” o 19:00 na placu przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Wstęp jest bezpłatny.
Materiał Moniki Kaczyńskiej (Popołudnie z nami)

Kultura

2019-11-19, godz. 09:16 Bydgoski student w półfinale Konkursu im. Paderewskiego. Przesłuchania od wtorku Polak Kamil Pacholec, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Ewy Pobłockiej, zagra w półfinale 11. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im ... » więcej 2019-11-18, godz. 19:54 „Niebezpieczna gra” scenie Teatru Muzycznego w Toruniu. W obsadzie gwiazdy! Maria Seweryn i Mirosław Zbrojewicz w „Niebezpiecznej grze” na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu. Premiera spektaklu odbędzie się we wtorek. » więcej 2019-11-17, godz. 13:34 Profesor klasy altówki i jej uczennice. Akademia Muzyczna w Fordonie “Koncert na dobry wieczór” odbędzie się w niedzielę (17 listopada) o godz. 16.00 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II w Bydgoszczy. Wystąpi altowiolistka Jadwig ... » więcej 2019-11-17, godz. 11:58 „Ida” i inne filmy za darmo w Orle. Kino Wolności w Bydgoszczy Z okazji Bydgoskiego Roku Wolności, kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało w niedzielę (17 listopada) specjalny repertuar. W ramach K ... » więcej 2019-11-17, godz. 01:45 Mechliński i Załęski zwycięzcami I Konkursu Wokalnego im. B. Paprockiego Szymon Mechliński i Łukasz Załęski zwycięzcami I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-16, godz. 21:35 Złota Żaba dla „Jokera”. Tarantino i Gere odbierają nagrody. Finał EnergaCamerimage [wideo, zdjęcia] Film „Joker” ze zdjęciami Lawrence'a Sher'a zdobywcą Złotej Żaby 27. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage Toruniu. Mroczne zdjęcia opowiadające o antyb ... » więcej 2019-11-16, godz. 18:31 Gliński: festiwal EnergaCamerimage to wielka firma Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego - powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji festiwalu w Tor ... » więcej 2019-11-16, godz. 15:27 Świat i twórczość Krzysztofa Derdowskiego. Sympozjum w Bydgoszczy Sympozjum literacko-filozoficzne „Cały własny świat - poznawanie twórczości Krzysztofa Derdowskiego” zorganizowane zostało w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierz ... » więcej 2019-11-15, godz. 20:45 Edward Norton pokazał swój film na Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu [wideo] Edward Norton - znany z takich filmów jak „Iluzjonista”, „Lęk pierwotny” czy „Podziemny krąg” to kolejny gość EnergaCamerimage w Toruniu. » więcej 2019-11-15, godz. 14:51 Piernikowe serce dla Quentina Tarantino. Gala zamknięcia Festiwalu EnergaCamerimage Piernik w kształcie serca - to specjalny upominek dla Quentina Tarantino, przygotowany przez piernikarzy z Muzeum Żywego Piernika w Toruniu. Reżyser będzie go ... » więcej
1234567