Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-15, 16:52 Monika Kaczyńska

Moc polskiego folkloru i brazylijska charyzma. Przed filharmonią będzie gorąco!

Polonia z Brazylii wystąpi pod Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy./fot. Ziemia Bydgoska/Facebook
Polonia z Brazylii wystąpi pod Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy./fot. Ziemia Bydgoska/Facebook
Dwie polonijne grupy młodzieżowe z Brazylii - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła" z Kurytyby i Polska Grupa Ludowa „Karolinka" Sao Mateus do Sul, przyjechały do regionu na zaproszenie zespołu Ziemia Bydgoska.
W poniedziałek (15.07.) rano goście z Ameryki Południowej odwiedzili Toruń i Urząd Marszałkowski. Przyjął ich m.in. członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

- To bardzo ciekawe spotkanie, z Polonią z Kurtyby w Brazylii, miejsca bardzo ważnego dla kultury polskiej - mówi Sławomir Kopyść. - Tam osiedliło się wielu polskich emigrantów. Przyjechały do nas dwa zespoły folklorystyczne, przyjaciele zespołu Ziemia Bydgoska, który był w Brazylii z koncertami. Teraz my mamy możliwość posłuchania brazylijsko - polskich gości na rynku w Toruniu, ale potem zespoły zaprezentują w Bydgoszczy polski folklor, ale jednak folklor z nutą brazylijskiego temperamentu i brazylijskiej energii. Dla nas jest ważne, że podtrzymujemy kontakty z Polonią w Brazylii, że młodzi ludzie wciąż poznają polską kulturę, folklor, i że przenoszą ten folklor na ziemię brazylijską.

Warto wiedzieć:

Burzliwa historia zespołu „Wisła” rozpoczęła się w 1928 roku za sprawą jej założyciela, Tadeusza Morozowicza, Polaka mieszkającego w Kurytybie. Pragnął on powołać do życia grupę, która popularyzowałaby kulturę polską i brazylijską, a zwłaszcza teatr i taniec. „Wisła” działała do czasu rządów Getulio Vargasa, kiedy w Brazylii zabroniono prezentowania tradycji kulturalnych innych nacji niż brazylijska. Zespół wystąpił więc ponownie dopiero w 1953 roku. Za oficjalną datę powstania „Wisły” uznany został rok 1960. Od 1993 roku grupa współpracuje ze Stowarzyszeniem Polsko-Brazylijskim im. Marszałka Piłsudskiego z Kurytyby. W 1993 roku „Wisła” liczyła około 100 członków i kierowała nią Estefania Kopciuszyńska, natomiast w 2011 roku w jej skład wchodziło około 50 osób, zrzeszonych w grupie tanecznej i w chórze. Zarządzał nimi Elmar Guizare.


Koncert „Bom Dia Polsko” o 19:00 na placu przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Wstęp jest bezpłatny.
Materiał Moniki Kaczyńskiej (Popołudnie z nami)

Kultura

2020-09-20, godz. 22:15 Ukraińcy chcą się poczuć jak w domu. W bydgoskim MCK to możliwe! II Ukraiński Festiwal Barwy Muzyki zorganizowano w niedzielę w Bydgoszczy. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpili mieszkający w mieście nad Brdą Ukrai ... » więcej 2020-09-20, godz. 19:06 Stara szkoła fotografii na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy Miłośnicy fotografii analogowej spotkali się dziś w Bydgoszczy, gdzie zorganizowano Analogowy Photo Bazar. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego w mieście ... » więcej 2020-09-20, godz. 10:45 "Taką Cię pamiętam Aurelio" podczas Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego 'Taką Cię pamiętam Aurelio' czyli koncert z francuskimi piosenkami, które wykona Beata Banasik, a towarzyszyć jej będzie zespół muzyczny i orkiestra kameralna ... » więcej 2020-09-19, godz. 18:05 Pisał o Bydgoszczy, bydgoszczanie pamiętali o nim. Urodzinowa laba Jerzego Sulimy-Kamińskiego Bydgoszczanie świętowali 92. urodziny Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Na pokładzie barki „Lemara” oglądać można było pamiątki związane z pisarzem, m.in. jego masz ... » więcej 2020-09-19, godz. 15:55 „Kto się boi pani EŚ?”, czyli plenerowa odsłona Teatru Kameralnego w Bydgoszczy Kolejną odsłoną cyklu „Poczytaj mi” Teatr Kameralny w Bydgoszczy rozpoczął w sobotę nowy sezon artystyczny. » więcej 2020-09-19, godz. 10:45 Laba pod mostem - wspomnienie starej Bydgoszczy i Jerzego Sulimy-Kamińskiego „Laba pod Mostem Jerzego Sulimy-Kamińskiego” to sobotnia impreza w Bydgoszczy zorganizowana z okazji przypadającej w niedzielę 20 września 92. rocznicy urodzi ... » więcej 2020-09-19, godz. 09:17 Z niebem mamy problem od zawsze. Pokazują to na wystawie w CSW [zdjęcia] „Trudne niebo” to tytuł wystawy, która w piątek otwarta została w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ekspozycja jest efektem plenerów, które odb ... » więcej 2020-09-18, godz. 20:53 Hołd dla Pendereckiego, wśród gości - wdowa po kompozytorze. Inauguracja BFM [wideo, program] Muzyczny hołd zmarłemu Krzysztofowi Pendereckiemu złożyli w piątek (18 września) bydgoscy artyści podczas inauguracji Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Na kon ... » więcej 2020-09-18, godz. 18:36 Statuetka KOS-a dla Urszuli Kozioł. „Tom, który rozprawia się ze starością i samotnością” Tom „Znikopis' wybitnej poetki Urszuli Kozioł zwyciężył w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Hoffmana, zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorskie ... » więcej 2020-09-18, godz. 18:14 Grand PiK 2020: konkurs na recenzję. Do wygrania tysiąc złotych! W tym roku, w ramach Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2020 odbędzie się także konkurs naszych dla Słuchaczy i Internautów. Czekamy na recenzje ... » więcej
1234567