Sobota, 11 lipca 2020 r.   Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Polskie Radio PiK » Kultura
Małyssak
2019-07-14, 10:45 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Cały Toruń, na ulicę! W niedzielę (14.07.) kolejny pokaz V Festiwalu teatrów ulicznych

Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Rozpoczęli, w piątek, 12 lipca, artyści z Hiszpanii, „Voala Company". Teraz kolej na Evgena Malinovsky'ego z Rosji. Zaprasza Scena na barce.
Evgen Malinovsky to aktor, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz, polski artysta rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Biełowie na Syberii, a studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. W 2004 roku rozpoczął swój solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu.

Początek koncertu o godzinie 17.

Przypomnijmy, co jeszcze na toruńskim święci artystycznej ulicy.

Ciekawą propozycją z pewnością będą dwa tzw. walk acts, wykonane przez Belle Etage – grupę, która rok temu oczarowała toruńską publiczność niezwykłym spektaklem „[Dream!]”. Tym razem artyści wciągną widzów do zabawy podczas dwóch działań – 27 lipca „Timetraveler” przeniesie widzów w czasie, a 28 lipca „Tango? Si, Tango!”, które zachęci mieszkańców do tańca na ulicach Torunia.

Na festiwalu pojawią się także wątki szekspirowskie...

- W ramach happeningów szekspirowskich, już 20 lipca będzie okazja do spotkania z improwizowanym teatrem, m.in. w wykonaniu artystów z Baja Pomorskiego. Będzie to teatr pączkujący w różnych miejscach miasta. Nie zdziwiłbym się, gdyby wśród turystów siedzących w jakimś ogródku, przed restauracją, nagle pojawili się aktorzy recytujący słynne Szekspirowski wersy - mówi Przemysław Draheim, z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje wydarzenie.

Inauguracja festiwalu odbyła się w powietrzu, ale podniebnych impresji nie zabraknie w kolejnych odsłonach imprezy. Chociażby 20 lipca, za sprawą Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z Radia Planet i Komet, będziemy świadkami...lądowania na księżycu w prezentacji, pt. „50 twarzy księżyca"

- To jest ta data dzienna, kiedy ekipa Apollo 11 wylądowała, bo jeszcze nie postawiła stopy na srebrnym globie, ale wylądowała na Księżycu - mówi Piotr Majewski. - Będziemy poniekąd odtwarzać to wydarzenie w czasie prezentacji 6 - metrowej kuli. Na pneumatycznym ekranie księżyc zostanie wprawiony w ruch, będzie animowany. Stanie się tłem dla astronautycznej opowieści. Ta prezentacja będzie cyklicznie powtarzana przynajmniej do północy, w przerwach pomiędzy widowiskiem światło - dźwięk fontanny Cosmopolis. Kiedy skończy grać fontanna, to będzie grała kula.

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych z pewnością wzbudzi uśmiechy na twarzach tych mniejszych i większych widzów. Już 7 września odbędzie się niezwykłe widowisko „Piraci”, które łączy ze sobą świat teatru i sztuki cyrkowej. Spektakl autorstwa Cyrkowa Events, rozpocznie się barwną paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która na końcu trasy zacumuje, tworząc nieodłączny element spektaklu.

Festiwal trwa do 7 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W piątek 12 lipca, o godz. 22 rozpoczął się w Toruniu V Festiwal Teatrów Ulicznych. Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2020-07-11, godz. 19:00 Festiwalowa niedziela w Toruniu zabrzmi koncertami u Janów i w Ratuszu Wystawa i dwa koncerty to kolejne wydarzenia trwającego w Toruniu 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. » więcej 2020-07-11, godz. 13:38 Przed kolejnym spotkaniem z mistrzami kamery w Toruniu Choć dopiero lipiec, sympatycy świata filmu już myślą o listopadzie i kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „EnergaCamerim ... » więcej 2020-07-10, godz. 15:16 Kino francuskie w różnych odsłonach. Przegląd filmowy w Toruniu [program] 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego startuje w piątek (10 lipca) w toruńskim Kinie Centrum w Toruniu. Pokazy filmów zaplanowano do 15 lipca. » więcej 2020-07-10, godz. 09:59 Łata pokaże „Morskie opowieści”. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu Spektakl „Morskie opowieści” to druga prezentacja w ramach trwającego od ubiegłego tygodnia VI Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Pokaże go poznański Teat ... » więcej 2020-07-10, godz. 08:49 Organy z Torunia i muzyczna opowieść sprzed lat. Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” Dwa koncerty i wystawa to kolejne wydarzenia, które odbędą się w sobotę (11 lipca) w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” w Toru ... » więcej 2020-07-10, godz. 06:57 Duda-Gracz, Abramowicz, Greenaway… Wacław Kuczma podsumowuje i żegna się z CSW - Nowemu dyrektorowi pozostawiam perspektywy rozwoju - mówił podczas swojej ostatniej konferencji prasowej Wacław Kuczma, dyrektor  Centrum  Sztuki Współczesn ... » więcej 2020-07-08, godz. 12:28 Książka o fenomenie „Mojej Przyjaciółki”. Przedwojenne pismo czytała cała Polska 250 tysięcy egzemplarzy, w tym 200 tysięcy w prenumeracie - w takim nakładzie wydawano w Żninie najpopularniejsze pismo kobiece w przedwojennej Polsce. Właśni ... » więcej 2020-07-07, godz. 17:36 Medale dla ludzi kultury. Wśród wyróżnionych Ewa Dąbska z Polskiego Radia PiK W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Przyznane one zastały mi.in. osobom zasłużonym ... » więcej 2020-07-07, godz. 17:00 Anna Karpińska nie pozwala o sobie zapomnieć 'Postscriptum' to tytuł najnowszej książki autorstwa toruńskiej pisarki Anny Karpińskiej. Dzieło stanowi drugi tom wydanej w 2019 roku serii pt. „Pamiętaj o m ... » więcej 2020-07-07, godz. 09:20 Zygmunt Kędzierski - pół wieku w rzeźbie. Piękny jubileusz ludowego artysty Wystawa przekrojowa rzeźb z okresu całej twórczości: w Tucholskim Ośrodku Kultury świętowano 50-lecie pracy twórczej znanego rzeźbiarza ludowego z Borów Tucho ... » więcej
1234567