Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-07-14, 10:45 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Cały Toruń, na ulicę! W niedzielę (14.07.) kolejny pokaz V Festiwalu teatrów ulicznych

Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Rozpoczęli, w piątek, 12 lipca, artyści z Hiszpanii, „Voala Company". Teraz kolej na Evgena Malinovsky'ego z Rosji. Zaprasza Scena na barce.
Evgen Malinovsky to aktor, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz, polski artysta rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Biełowie na Syberii, a studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. W 2004 roku rozpoczął swój solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu.

Początek koncertu o godzinie 17.

Przypomnijmy, co jeszcze na toruńskim święci artystycznej ulicy.

Ciekawą propozycją z pewnością będą dwa tzw. walk acts, wykonane przez Belle Etage – grupę, która rok temu oczarowała toruńską publiczność niezwykłym spektaklem „[Dream!]”. Tym razem artyści wciągną widzów do zabawy podczas dwóch działań – 27 lipca „Timetraveler” przeniesie widzów w czasie, a 28 lipca „Tango? Si, Tango!”, które zachęci mieszkańców do tańca na ulicach Torunia.

Na festiwalu pojawią się także wątki szekspirowskie...

- W ramach happeningów szekspirowskich, już 20 lipca będzie okazja do spotkania z improwizowanym teatrem, m.in. w wykonaniu artystów z Baja Pomorskiego. Będzie to teatr pączkujący w różnych miejscach miasta. Nie zdziwiłbym się, gdyby wśród turystów siedzących w jakimś ogródku, przed restauracją, nagle pojawili się aktorzy recytujący słynne Szekspirowski wersy - mówi Przemysław Draheim, z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje wydarzenie.

Inauguracja festiwalu odbyła się w powietrzu, ale podniebnych impresji nie zabraknie w kolejnych odsłonach imprezy. Chociażby 20 lipca, za sprawą Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z Radia Planet i Komet, będziemy świadkami...lądowania na księżycu w prezentacji, pt. „50 twarzy księżyca"

- To jest ta data dzienna, kiedy ekipa Apollo 11 wylądowała, bo jeszcze nie postawiła stopy na srebrnym globie, ale wylądowała na Księżycu - mówi Piotr Majewski. - Będziemy poniekąd odtwarzać to wydarzenie w czasie prezentacji 6 - metrowej kuli. Na pneumatycznym ekranie księżyc zostanie wprawiony w ruch, będzie animowany. Stanie się tłem dla astronautycznej opowieści. Ta prezentacja będzie cyklicznie powtarzana przynajmniej do północy, w przerwach pomiędzy widowiskiem światło - dźwięk fontanny Cosmopolis. Kiedy skończy grać fontanna, to będzie grała kula.

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych z pewnością wzbudzi uśmiechy na twarzach tych mniejszych i większych widzów. Już 7 września odbędzie się niezwykłe widowisko „Piraci”, które łączy ze sobą świat teatru i sztuki cyrkowej. Spektakl autorstwa Cyrkowa Events, rozpocznie się barwną paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która na końcu trasy zacumuje, tworząc nieodłączny element spektaklu.

Festiwal trwa do 7 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W piątek 12 lipca, o godz. 22 rozpoczął się w Toruniu V Festiwal Teatrów Ulicznych. Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2019-08-21, godz. 14:10 Hania Stach zaśpiewa hity Whitney Houston. Filharmonia żegna wakacje Na pożegnanie wakacji w bydgoskiej Filharmonii zabrzmią w piątek (23 sierpnia) największe przeboje Whitney Houston w symfonicznych aranżacjach. » więcej 2019-08-20, godz. 19:49 Będą kręcić baśń, zagrają m.in. Agata Buzek i Anita Sokołowska. Scenografia - imponująca! „Kwiat paproci' to pierwszy odcinek filmowego projektu „Klechdy domowe', realizowanego w Bydgoszczy przez Fundację Czarny Karzeł. W wielkiej hali, użyczonej p ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:13 Zmarła Aurelia Borucka-Nowicka, była dyrektor bydgoskiego Muzeum Okręgowego Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego Aurelia Borucka - Nowicka dyrektorowała w latach 1991 - 1995, wcześniej, przed długi czas, pracowała w tej placówce jako kust ... » więcej 2019-08-19, godz. 20:51 O Andrzeju Szwalbe na Wyspie Młyńskiej. Krystyna Starczak-Kozłowska promowała książkę Z Krystyną Starczak-Kozłowską, autorką książki „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe” można było spotkać się w poniedziałek (19 sierpnia) w bydgosk ... » więcej 2019-08-18, godz. 23:47 Kobieca scena DJ-ska dała o sobie znać w Toruniu [wideo] Muzyka tradycyjna i elektroniczna rozbrzmiewała na trzeciej edycji festiwalu KO:BITY na Zamku Dybowskim w Toruniu. » więcej 2019-08-18, godz. 19:30 Piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego na Fontannie Muzyki Największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego zabrzmiały w sobotę wieczorem podczas drugiego koncertu Festiwalu Fontanna Muzyki w parku Kazimierza Wielkiego w Bydg ... » więcej 2019-08-18, godz. 19:30 Bella Sky Way Festiwal już od wtorku 20-25 sierpnia w tym czasie Toruń zaświeci najjaśniej. A to za sprawą 11 edycji Bella Sky Way Festiwal. » więcej 2019-08-18, godz. 09:15 Brahms, Szostakowicz i młodzi, utalentowani muzycy na Festiwalu Muzyka w willi Blumwego Trzeci koncert Festiwalu Muzyka w willi Blumwego upłynie przy dźwiękach kwintetów fortepianowych. Zabrzmią arcydzieła kameralistyki: Brahms i Szostakowicz! » więcej 2019-08-17, godz. 10:30 Rzeka Muzyki - spotkanie z Meccore String Quartet Do Bydgoszczy na szósty koncert w ramach cyklu Rzeka Muzyki przyjechał Meccore String Quartet - polski kwartet smyczkowy, w składzie: Wojciech Koprowski, Alek ... » więcej 2019-08-16, godz. 20:38 Kobieca scena didżejska promowana w Toruniu. Festiwal KO:BITY w sobotę Potańcówka i warsztaty tańca przy polskiej muzyce tradycyjnej rozpoczną w sobotę (17 sierpnia) w Toruniu trzeci już festiwal KO:BITY. » więcej
1234567