Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-06-13, 12:54 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Ks. Buchholz proboszczem kościoła na pl. Piastowskim. Co dalej z „Wiatrakiem"?

Ks. Krzysztof Buchholz, szef Fundacji „Wiatrak"/fot. Archiwum
Ks. Krzysztof Buchholz, szef Fundacji „Wiatrak"/fot. Archiwum
Ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak", będzie nowym proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy - zdecydował biskup Jan Tyrawa. Czy Fundację poprowadzi teraz szef bydgoskiego Caritasu? - To spekulacje - mówi ks. Wojciech Przybyła.
Dekret z przeniesieniem ks. Buchholza z Fordonu do centrum Bydgoszczy wydał biskup Jan Tyrawa. Ks. Buchholz ma zastąpić ks. Romana Kneblewskigo - znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi, dotychczasowego proboszcza parafii na pl. Piastowskim, który - również dekretem biskupa - został przeniesiony na wcześniejszą emeryturę.

Ks. Buchholz ma objąć nowe stanowisko już 22 czerwca. Oficjalnego dekretu jeszcze nie dostał, bo jest poza Bydgoszczą, ale przyznaje, że biskup rozmawiał już z nim o tym osobiście. – Nie znam jednak treści dekretu, nie wiem, jakie są ostateczne decyzje biskupa, więc trudno mi do czegokolwiek się odnosić - mówi ks. Buchholz.

Kto będzie szefem „Wiatraka"?
Decyzja metropolity bydgoskiego o przeniesieniu ks. Buchholza rodzi szereg pytań. Najważniejsze - co dalej z Fundacją „Wiatrak”? Kierowanie nią na odległość przez obecnego prezesa byłoby trudne. Decyzja w tej sprawie należy do proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Męczenników, który powołuje szefa Fundacji. Ksiądz Jan Andrzejczak nie chce się jednak wypowiadać na ten temat, bo - jak mówi - także do niego „dekret biskupa jeszcze oficjalnie nie dotarł".

Pojawiły się informacje, że kierownictwo w Fundacji miałby objąć dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej. Ks. Wojciech Przybyła powiedział nam jednak, że żadne decyzje w tej sprawie nie są mu znane. Jest tylko pewien, że pozostaje szefem „Caritasu". Czy będzie również szefem Fundacji „Wiatrak"? – To spekulacje – odpowiada ks. Przybyła.

W kurii potwierdzają
Z biskupem Tyrawą nie mogliśmy porozmawiać, bo jest na wyjazdowej plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu i Świdnicy. Z kolei rzecznik Kurii Bydgoskiej, ks. Sylwester Warzyński jest na urlopie zdrowotnym.
Kanclerz Kurii potwierdził nam jedynie informację, że dyrektor „Wiatraka” ma 22 czerwca objąć parafię na placu Piastowskim.

Fundacja „Wiatrak" istnieje w Bydgoszczy od 1995 roku . Co roku w jej zajęciach, spotkaniach, koncertach itp., które odbywają się w wybudowanym w Fordonie Domu Jubileuszowym Jana Pawła II, uczestniczy ponad 20 tysięcy osób. Fundacja ma wiele różnych propozycji dla dzieci, młodych, dorosłych, seniorów, niepełnosprawnych. Co roku współorganizuje m.in. ściągające z całej Polski tysiące pielgrzymów Misterium Męki Pańskiej i wiele innych wydarzeń.

Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Kultura

2020-04-01, godz. 06:15 Ile pozostanie z toruńskiego kinoteatru Grunwald? Nie tylko historia Coraz mniej zostało z kinoteatru Grunwald w Toruniu. Od lipca 2019 roku trwa remont obiektu, w którym działać będzie główna scena Kujawsko-Pomorskiego Muzyczn ... » więcej 2020-03-31, godz. 16:55 Paulina Brzozowska i jej „Bezdrogo”. Życie artysty w czasach epidemii Choć obawia się, jak wszyscy, o swoje zdrowie, to jednak wciąż tworzy. Paulina Brzozowska - piosenkarka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszc ... » więcej 2020-03-31, godz. 15:26 Dzięki nim teatr żyje! Nagrody nie tylko dla aktorów z regionu [lista nagrodzonych] Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy i ... » więcej 2020-03-30, godz. 19:36 Msza żałobna w intencji Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter zamknięty Decyzją rodziny Krzysztofa Pendereckiego msza żałobna w intencji zmarłego kompozytora odbędzie się w najbliższych dniach. Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COV ... » więcej 2020-03-29, godz. 09:37 Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor; miał 86 lat W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich ko ... » więcej 2020-03-26, godz. 15:00 Teatr Baj Pomorski wychodzi z siebie! Spektakl "Robinson Crusoe" w sieci Czytanie bajek, oprowadzanie po teatrze, a nawet warsztaty logopedyczne - aktorzy toruńskiego Teatru Baj Pomorski przygotowują specjalne filmiki dla widzów, k ... » więcej 2020-03-26, godz. 12:10 Nie śpimy! Zwiedzamy! Z kulturą przed komputerem (lista e - wydarzeń) Kujawsko - Pomorski Urząd Marszałkowski przypomina, że regionalne instytucje kultury wszelakiej świetnie się prezentują także na monitorze komputerowym. Propo ... » więcej 2020-03-26, godz. 09:40 Książki dla seniora - można je zostawić w kartonie pod urzędem! Starsi ludzie czują się uwięzieni w domach, a my możemy im ten ciężki czas choć trochę umilić. Jak? Przeglądamy swoje biblioteczki, wybieramy książki i dostar ... » więcej 2020-03-25, godz. 13:30 W domu zostali, grać nie przestali! Toruńska orkiestra nie dała sobie "zamknąć ust"! Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Galeria Sztuki Wozownia to dwie kolejne toruńskie instytucje kulturalne, które swoje działania przeniosły do wirtualnej rzecz ... » więcej 2020-03-24, godz. 21:15 Sławek Wierzcholski i jego nowe piosenki Co robią artyści w dobie epidemii? Na pewno tworzą, choć pokazać tego podczas spotkań z publicznością obecnie nie mogą. Sławek Wierzcholski wykorzystuje ten c ... » więcej
1234567