Niedziela, 16 czerwca 2019 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-17, 13:10 Damian Klich/Redakcja

Wystawy, warsztaty, pokazy i zabawy. Zwiedzaj muzea w regionie nocą

Do akcji włącza się tradycyjnie m.in. bydgoskie Muzeum Okręgowe/fot. Archiwum
Do akcji włącza się tradycyjnie m.in. bydgoskie Muzeum Okręgowe/fot. Archiwum
Europejska Noc Muzeów zagości w sobotę (18 maja) w dziesiątkach instytucji kultury w naszym województwie.
Ofert na spędzenie sobotniego wieczoru w galeriach i muzeach regionu będzie całe mnóstwo.

W Bydgoszczy udział w akcji weźmie kilkanaście instytucji - będą to m.in. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Exploseum, Muzeum Wojsk Lądowych czy Wojewódzka i Miejska Bilioteka Publiczna.

W Muzeum Okręgowym chętni będą tworzyć komiks pt. "Moja przygoda w muzeum", będzie też m.in. gra "Bydgoskie kobiety", poświęcona najaktywniejszym zawodowo i społecznie bydgoskim kobietom z początku XX wieku oraz prezentacja filmu "Muzeum Utracone" o utraconych dziełach sztuki. W Centrum Edukacji Muzealnej z kolei (ul. Mennica 6) będą warsztaty tworzenia perfumów, a w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7) - warsztaty tworzenia kompozycji z kwiatów w szkle.

W WiMBP (Stary Rynek) będzie można zobaczyć wystawę „Bibliotheka Bernardina”, w której znajdą się unikatowe druki z XV wieku. Z okazji roku Moniuszki podziwiać można także wystawę z pierwodrukami dzieł kompozytora, rękopisami oraz plakatami i ulotkami dotyczącymi inscenizacji utworów Moniuszki.

Galeria Wozownia zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw. Dostępny będzie przewodnik. Odbędą się również warsztaty rodzinne pod tytułem „Co to foto?!” i „Soczewkowo-obrazowo”.

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotowano szereg wystaw i warsztatów pod hasłem "Sekrety macierzyństwa". Oprócz zwiedzania będzie można odbyć kurs tradycyjnego gotowania z mamą w kuchni i poznać jak dawniej ubierały się mamy.

We Włocławku czekają takie wystawy jak na przykład „Kultura ludowa Kujaw i Ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku” czy „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL”. Zlokalizowane będą w kilku muzeach na terenie miasta. Żnin zaprasza do Muzeum Ziemi Pałuckiej i żnińskiej baszty. W Grudziądzu moc atrakcji w Forcie Wielka Księża Góra, a miasto Zakochanych oferuje między innymi nocny "Spacerek po Chełmnie”.

Wiele z muzeów i galerii otworzy swoje podwoje już o godz. 17.00.

Szczegółowy program Europejskiej Nocy Muzeów w regionie - na stronie: kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/noc-muzeow

Kultura

2019-06-16, godz. 13:34 Nie znasz kociewskich zabaw? Zajrzyj do muzeum „Kociewskie uciechy” pod tym hasłem odbywa się dziś kolejna odsłona „Żywego Skansenu” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. » więcej 2019-06-16, godz. 13:15 II Festiwal Muzyka w Willi Blumwego Rozpoczynamy drugą edycję festiwalu Muzyka w Willi Blumwego. Fundacja im. Piotra Orawskiego oraz Polskie Radio PiK dzięki finansowemu wsparciu Miasta Bydgoszc ... » więcej 2019-06-16, godz. 12:40 ''Wolność jest w nas - kościół katolicki w PRL'' na Wyspie Młyńskiej ''Wolność jest w nas - kościół katolicki w PRL'' - to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w niedzielę w budynku Zbiorów Archeologicznych na Wyspie Mły ... » więcej 2019-06-16, godz. 11:56 Aż trudno w to uwierzyć! Mamy 1500. notowanie Listy Przebojów Polskiego Radia PiK! Dziś (16.06.2019) nasza Lista Przebojów zagra po raz 1500! Mamy się czym chwalić! Lista wystartowała 18 sierpnia 1990 roku (jeszcze pod szyldem Pomorskiej Roz ... » więcej 2019-06-16, godz. 09:04 KLAPS, czyli konkurs dla młodych, ambitnych filmowców. Kto najlepszy? Młodzież z całej Polski prezentowała swoje filmy na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich KLAPS w Bydgoszczy. » więcej 2019-06-15, godz. 15:00 Koncert na sześć fortepianów porwał bydgoską publiczność To było wyjątkowe wydarzenie - bo bydgoska publiczność do tej pory nie mogła zobaczyć i usłyszeć 6 pianistów grających na 6 fortepianach. Adam Kośmieja, Mariu ... » więcej 2019-06-15, godz. 10:36 W Biskupinie trwa niesamowite spotkanie z żywą archeologią! Byliśmy tam! [galeria, wideo] Na spotkanie z prehistorią wyruszył nasz reporter, Tomasz Kaźmierski. Przez cały dzień, na antenie Polskiego Radia PiK pojawiały się relacje z najciekawszych ... » więcej 2019-06-14, godz. 20:29 Docenili „Blask" z innego wymiaru i industrialne zdjęcia. Strzały Łuczniczki rozdane Książki Marka Kazimierza Siwca i Grzegorza Kalinowskiego oraz album Miejskiego Centrum Kultury ze zdjęciami Dariusza Gackowskiego zdobyły tegoroczne Strzały Ł ... » więcej 2019-06-14, godz. 20:15 IV Międzynarodowe Triennale Grafiki im. Leona Wyczółkowskiego Ponad 430 prac z Polski i z zagranicy napłynęło na IV Międzynarodowe Triennale Grafiki im. Leona Wyczółkowskiego. » więcej 2019-06-14, godz. 17:10 Wiara w dobro silniejsza od śmierci! Wielkie dzieło Beethovena w Toruniu „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena zabrzmi w piątek (14 czerwca) na 40-lecie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz na zakończenie sezonu. » więcej
1234567