Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-17, 13:10 Damian Klich/Redakcja

Wystawy, warsztaty, pokazy i zabawy. Zwiedzaj muzea w regionie nocą

Do akcji włącza się tradycyjnie m.in. bydgoskie Muzeum Okręgowe/fot. Archiwum
Do akcji włącza się tradycyjnie m.in. bydgoskie Muzeum Okręgowe/fot. Archiwum
Europejska Noc Muzeów zagości w sobotę (18 maja) w dziesiątkach instytucji kultury w naszym województwie.
Ofert na spędzenie sobotniego wieczoru w galeriach i muzeach regionu będzie całe mnóstwo.

W Bydgoszczy udział w akcji weźmie kilkanaście instytucji - będą to m.in. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Exploseum, Muzeum Wojsk Lądowych czy Wojewódzka i Miejska Bilioteka Publiczna.

W Muzeum Okręgowym chętni będą tworzyć komiks pt. "Moja przygoda w muzeum", będzie też m.in. gra "Bydgoskie kobiety", poświęcona najaktywniejszym zawodowo i społecznie bydgoskim kobietom z początku XX wieku oraz prezentacja filmu "Muzeum Utracone" o utraconych dziełach sztuki. W Centrum Edukacji Muzealnej z kolei (ul. Mennica 6) będą warsztaty tworzenia perfumów, a w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7) - warsztaty tworzenia kompozycji z kwiatów w szkle.

W WiMBP (Stary Rynek) będzie można zobaczyć wystawę „Bibliotheka Bernardina”, w której znajdą się unikatowe druki z XV wieku. Z okazji roku Moniuszki podziwiać można także wystawę z pierwodrukami dzieł kompozytora, rękopisami oraz plakatami i ulotkami dotyczącymi inscenizacji utworów Moniuszki.

Galeria Wozownia zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw. Dostępny będzie przewodnik. Odbędą się również warsztaty rodzinne pod tytułem „Co to foto?!” i „Soczewkowo-obrazowo”.

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotowano szereg wystaw i warsztatów pod hasłem "Sekrety macierzyństwa". Oprócz zwiedzania będzie można odbyć kurs tradycyjnego gotowania z mamą w kuchni i poznać jak dawniej ubierały się mamy.

We Włocławku czekają takie wystawy jak na przykład „Kultura ludowa Kujaw i Ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku” czy „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL”. Zlokalizowane będą w kilku muzeach na terenie miasta. Żnin zaprasza do Muzeum Ziemi Pałuckiej i żnińskiej baszty. W Grudziądzu moc atrakcji w Forcie Wielka Księża Góra, a miasto Zakochanych oferuje między innymi nocny "Spacerek po Chełmnie”.

Wiele z muzeów i galerii otworzy swoje podwoje już o godz. 17.00.

Szczegółowy program Europejskiej Nocy Muzeów w regionie - na stronie: kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/noc-muzeow

Kultura

2019-12-13, godz. 16:29 Znane piosenki i datki dla niepełnosprawnych dzieci Znane i lubiane piosenki świąteczne zabrzmią dziś w Hali Pomp - Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-12, godz. 10:08 Unikat z mennicy bydgoskiej powrócił na Wyspę Młyńską. To numizmat z błędem. Tym bardziej cenny!!! Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kupiło unikatową monetę - trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej. » więcej 2019-12-11, godz. 20:25 Dzieci śpiewają najpiękniejsze kolędy. Mała Formacja Chóralna w Filharmonii Przedświąteczne kolędowanie bydgoska Filharmonia rozpocznie koncertem pt. 'Graj dudka, graj'. Zaśpiewają je dzieci z Małej Formacji Chóralnej z towarzyszeniem ... » więcej 2019-12-11, godz. 17:19 Spektakl "Lunapark" na początek. Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu Spektakl muzyczny 'Lunapark' to pierwsze wydarzenie Dni Grzegorza Ciechowskiego, których szósta edycja startuje w środę (11 grudnia) w Toruniu. » więcej 2019-12-11, godz. 15:28 Sześciu kandydatów bez rekomendacji. Muzeum dalej szuka dyrektora Będzie kolejny konkurs na dyrektora Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Ogłoszone pod koniec września postępowanie konkursowe nie przyniosło rozstrzygnięcia. » więcej 2019-12-11, godz. 08:30 Historia opowiedziana obrazami i muzyką. Taki będzie ten film Rok temu wspólnie nakręcili film „Przechowalnia”, teraz pracują nad kolejnym projektem. Marianna Korman i Niko Niakas - aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, ... » więcej 2019-12-10, godz. 13:44 Marie Fredriksson nie żyje. Wokalistka Roxette zmarła po ciężkiej chorobie Zmarła wokalistka znanej szwedzkiej grupy Roxette, Marie Fredriksson. O śmierci piosenkarki poinformowała we wtorek jej menedżerka, Marie Dimber, w komunikaci ... » więcej 2019-12-08, godz. 12:00 Teatr Komponowany Mia100W na Art Mintaka Teatr Komponowany Mia100W z Warszawy, pod artystycznym kierownictwem Roberta Kibalskiego, wystąpił podczas drugiego dnia Świątecznego Festiwalu Art Mintaka w ... » więcej 2019-12-08, godz. 09:00 Świąteczny Festiwal Art Mintaka Świąteczny Festiwal Art Mintaka to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Powołała go do życia założona przez Rafała Gorzyckiego Fundacja Polskiej M ... » więcej 2019-12-07, godz. 17:57 "Fikcja jest zawsze jakimś rodzajem prawdy". Wykład noblowski Olgi Tokarczuk Olga Tokarczuk na początku wykładu noblowskiego mówiła o kryzysie narracji we współczesnym świecie oraz o pułapce, jaką okazała się powszechna w naszych czasa ... » więcej
1234567