Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Kultura
Apartamentowiec
2019-05-16, 08:04 Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Artystyczny „Plaster” w Toruniu. Przyjrzymy się hiszpańskiej sztuce

Fragmenty prac prezentowanych na wystawie. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Fragmenty prac prezentowanych na wystawie. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej - PLASTER - już w najbliższy piątek startuje w Toruniu. 10. edycja poświęcona jest twórczości analogowej, tworzonej ręcznie.
W programie przygotowano kilka wystaw indywidualnych, zbiorowych oraz warsztaty i wykłady. W plenerze obejrzeć można będzie ponad dwumetrowe przedruki plakatów studentów europejskich uczelni artystycznych.

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii „Plaster” pozwala na konfrontację zjawisk zachodzących w polskim projektowaniu graficznym z tym, co dzieje się w innych krajach. Piąta edycja imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej będzie okazją porównania rodzimej twórczości z hiszpańską.

- Ta dziedzina sztuki często wymyka się konkretnym klasyfikacjom – zaznacza kurator festiwalu Krzysztof Białowicz. - Niekiedy zbliża się mentalnie i znaczeniowo do plakatu, innym razem jest samowystarczalną formą graficzną.

Na tarasie CSW otwarta zostanie wystawa „Współczesna hiszpańska ilustracja książkowa”. Vincente Ferrer, grafik, projektant i wydawca, zaprosił kilkudziesięciu artystów hiszpańskich do zilustrowania wybranego przez siebie słowa. Ekspozycja będzie plonem tej akcji. Vincente Ferrer poprowadzi również warsztaty dla grafików.

Festiwal pozwoli oczywiście również zapoznać się z trendami w hiszpańskim plakacie. Wielkoformatowa wystawa plenerowa przed gmachem CSW zaprezentuje projekty młodych twórców z Półwyspu Iberyjskiego. Polski plakat reprezentować będzie w tym roku Bogna Otto-Węgrzyn. Wybór organizatorów zapewne nie jest przypadkowy, artystka zajmuje się bowiem także ilustracją. Wystawa „Obszar roboczy” w niecce na parterze CSW stanowić będzie, jak pisze Krzysztof Białowicz, „aranżację odwzorowującą sytuację przestrzenną związaną z procesem twórczym i jego peryferiami”.

Jak zawsze festiwalowi towarzyszyć będzie również konferencja. Tym razem jej temat to „Corrida – kontrowersyjne projektowanie”. Prelegenci z Polski (m.in. Piotr Młodożeniec, Małgorzata Gurowska i Ryszard Kajzer) i Hiszpanii mówić będą o ryzyku i prowokacji w grafice użytkowej. W ramach konferencji pokazany zostanie performance Grzegorza Laszuka „Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu”. Będzie też podczas festiwalu propozycja dla dzieci - warsztaty dla nich poprowadzi wydawnictwo Tako.

Wystawy, spotkania, warsztaty i konferencja odbędą się 21-24 maja.
Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z Krzysztofem Białowiczem, kuratorem festiwalu
Toruń

Kultura

2020-05-27, godz. 17:24 Ty wybierasz piosenkę, a oni ją wykonują. Facebookowy koncert życzeń To będzie niezwykły koncert, utrzymany w klimacie telewizyjnego programu z lat 80. i 90. „Fejsbukowy koncert życzeń” online już w środę (27 maja) wieczorem. » więcej 2020-05-26, godz. 21:16 Muzeum Diecezjalne we Włocławku znów otwarte dla zwiedzających We Włocławku ponownie można zwiedzać Muzeum Diecezjalne. Warto tu zajrzeć, bo w zbiorach znajdują się wyjątkowe zabytki. » więcej 2020-05-26, godz. 20:15 Pandemia zmienia teatr. Jak bardzo? „Teatr w czasach pandemii - szanse i zagrożenia” pod tym hasłem odbyła się dyskusja online przygotowana przez zespół Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Tematem ... » więcej 2020-05-26, godz. 12:48 Dziś Panna Andzia ma wychodne. Prezent dla mam od Ziemi Bydgoskiej [wideo] - Wszystkiego najlepszego dla wszystkich mam! - życzy Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. I w prezencie załącza „koronawirusowy” teledysk. » więcej 2020-05-26, godz. 09:26 Wyruszą do Kasisi, by pomagać w domu dziecka. Ale wcześniej zagrają dla Zambii Koncert „Serce dla Zambii' będzie można obejrzeć we wtorek (26 maja) wieczorem na Kujawsko-Pomorskiej Platformie Edukacyjnej Edupolis. » więcej 2020-05-25, godz. 11:00 Kiedy odwiedzimy Operę Nova? Dyrekcja Opery Nova rozważa różne drogi odmrażania instytucji. Nie oznacza to jednak szybkiego wznowienia działalności artystycznej z udziałem publiczności. » więcej 2020-05-24, godz. 12:37 Krzyżacy od kulis. Aktorzy Teatru im. Horzycy opowiedzą o spektaklu Spotkanie online pod hasłem „Krzyżacy od kulis' z twórcami spektaklu uznanego za najlepsze widowisko na 100-lecie Teatru im. Horzycy - odbędzie się w niedziel ... » więcej 2020-05-24, godz. 11:45 Piotr Biskupski wyróżniony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy Znany perkusista jazzowy, pedagog, ale przede wszystkim bydgoszczanin - Piotr Biskupski został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy. » więcej 2020-05-24, godz. 11:15 "Stworzyłem Cię na swoje podobieństwo" w bwa Od kilku dni w siedzibie galerii przy Gdańskiej 3 czynna jest wystawa Oskara Gurbady 'Stworzyłem Cię na swoje podobieństwo'. » więcej 2020-05-23, godz. 14:10 Jakie dźwięki wydają wasze domy? Nagrajcie je! Powstanie niezwykły utwór Szumiący czajnik, tykający zegar, dzieci grające na kuchennych akcesoriach a nawet chrapiący tata czy mruczący kot - z takich właśnie dźwięków powstanie muzyk ... » więcej
1234567