Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-16, 08:04 Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Artystyczny „Plaster” w Toruniu. Przyjrzymy się hiszpańskiej sztuce

Fragmenty prac prezentowanych na wystawie. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Fragmenty prac prezentowanych na wystawie. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej - PLASTER - już w najbliższy piątek startuje w Toruniu. 10. edycja poświęcona jest twórczości analogowej, tworzonej ręcznie.
W programie przygotowano kilka wystaw indywidualnych, zbiorowych oraz warsztaty i wykłady. W plenerze obejrzeć można będzie ponad dwumetrowe przedruki plakatów studentów europejskich uczelni artystycznych.

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii „Plaster” pozwala na konfrontację zjawisk zachodzących w polskim projektowaniu graficznym z tym, co dzieje się w innych krajach. Piąta edycja imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej będzie okazją porównania rodzimej twórczości z hiszpańską.

- Ta dziedzina sztuki często wymyka się konkretnym klasyfikacjom – zaznacza kurator festiwalu Krzysztof Białowicz. - Niekiedy zbliża się mentalnie i znaczeniowo do plakatu, innym razem jest samowystarczalną formą graficzną.

Na tarasie CSW otwarta zostanie wystawa „Współczesna hiszpańska ilustracja książkowa”. Vincente Ferrer, grafik, projektant i wydawca, zaprosił kilkudziesięciu artystów hiszpańskich do zilustrowania wybranego przez siebie słowa. Ekspozycja będzie plonem tej akcji. Vincente Ferrer poprowadzi również warsztaty dla grafików.

Festiwal pozwoli oczywiście również zapoznać się z trendami w hiszpańskim plakacie. Wielkoformatowa wystawa plenerowa przed gmachem CSW zaprezentuje projekty młodych twórców z Półwyspu Iberyjskiego. Polski plakat reprezentować będzie w tym roku Bogna Otto-Węgrzyn. Wybór organizatorów zapewne nie jest przypadkowy, artystka zajmuje się bowiem także ilustracją. Wystawa „Obszar roboczy” w niecce na parterze CSW stanowić będzie, jak pisze Krzysztof Białowicz, „aranżację odwzorowującą sytuację przestrzenną związaną z procesem twórczym i jego peryferiami”.

Jak zawsze festiwalowi towarzyszyć będzie również konferencja. Tym razem jej temat to „Corrida – kontrowersyjne projektowanie”. Prelegenci z Polski (m.in. Piotr Młodożeniec, Małgorzata Gurowska i Ryszard Kajzer) i Hiszpanii mówić będą o ryzyku i prowokacji w grafice użytkowej. W ramach konferencji pokazany zostanie performance Grzegorza Laszuka „Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu”. Będzie też podczas festiwalu propozycja dla dzieci - warsztaty dla nich poprowadzi wydawnictwo Tako.

Wystawy, spotkania, warsztaty i konferencja odbędą się 21-24 maja.
Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z Krzysztofem Białowiczem, kuratorem festiwalu
Toruń

Kultura

2019-05-25, godz. 10:25 Pierwszy Kontakt, czyli festiwal debiutantów. Po raz piąty w Toruniu Sześć debiutów reżyserskich i dziewięć aktorskich. W Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu w sobotę rozpoczyna się V edycja Festiwalu Debiutantów - Pierwszy Kontak ... » więcej 2019-05-24, godz. 14:43 Festiwal Poli Negri w Lipnie. Już po raz trzynasty Spektakl „Uśmiechy retro” w wykonaniu Teatru Bene Nati zainauguruje 13. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” w Lipnie. » więcej 2019-05-24, godz. 08:03 Ta historia zdarzyła się naprawdę! „Inna dusza” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy Premiera spektaklu „Inna dusza” już w sobotę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. » więcej 2019-05-23, godz. 16:19 Bydgoscy „galernicy” kończą artystyczną czterdziestkę Niepozorna piwniczka przy ul. Chocimskiej, ledwo mieszcząca wszystkich miłośników sztuki, przez lata stała się miejscem promieniującym kulturą. Na zasadzie kr ... » więcej 2019-05-23, godz. 08:30 Ile świętego w człowieku, ile człowieka w świętym? Odpowiedź za trzy dni! Teatralne emocje w Toruniu coraz bliżej. Już w sobotę (25.05.) inauguracja 5 Festiwalu Debiutantów - Pierwszy Kontakt. Ale póki co, największym wydarzeniem je ... » więcej 2019-05-22, godz. 15:02 Dwa słynne dzieła Ravela. „Wieczór hiszpański” w bydgoskiej Filharmonii „Boléro” i „Rapsodia hiszpańska” Maurice Ravela zabrzmią w piątek (24 maja) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. » więcej 2019-05-21, godz. 15:30 Bydgoski spektakl „Koniec miłości” z teatralną nagrodą Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski wyróżnieni zostali podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Doceniono ich za role w sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 21:00 "Miraż Travel" w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia 'Miraż Travel' to tytuł wystawy, którą do 6 czerwca oglądać można w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu. » więcej 2019-05-19, godz. 16:30 W Szafarni dzieci z całego świata grały Chopina. Znamy wyniki konkursu! 55 młodych pianistów w wieku od 6 do 16 lat z całego świata wzięło udział w 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Mło ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:00 Kolejny koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej Anna Federowicz sopran, Michał Nowak skrzypce i Wiktoria Szynaka fortepian wystąpią w drugim koncercie Dyplomantów Akademii Muzycznej w Filharmonii Pomorskiej. » więcej
1234567