Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-11, 08:11 Redakcja, Magda Jasińska i Ewa Dąbska

Pałac w Lubostroniu - 25 lat jako Instytucja Kultury. Piękny jubileusz!

Pałac Lubostroń to wyjątkowe miejsce. Zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie. Fot. Archiwum
Pałac Lubostroń to wyjątkowe miejsce. Zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie. Fot. Archiwum
25-lecie instytucji kultury Pałacu w Lubostroniu Fot. M. Jasińska
25-lecie instytucji kultury Pałacu w Lubostroniu Fot. M. Jasińska
Pałac Lubostroń to wyjątkowe miejsce. Zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie. Jednostka świętuje 25-lecie istnienia jako instytucja kultury. Z tej okazji otrzymała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Podczas uroczystości jubileuszowej wyróżnienia z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy otrzymali także pracownicy instytucji: dyrektor Andrzej Budziak oraz Karolina Malak, Jerzy Nowak i Roman Świtała. Wydarzenie uświetnił koncert pianistyczny Pawła Kowalskiego.

Pałac Lubostroń powstał w latach 1795-1800, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, będącego pod urokiem malowniczej wsi Piłatowo, które określił „sercu lubym ustroniem”. Zadanie wykonania projektu i budowy pałacu powierzono Stanisławowi Zawadzkiemu, czołowemu architektowi epoki klasycyzmu. Lubostroń stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego tamtych czasów. Gościli w nim liczni reprezentanci z otoczenia nauki i sztuki oraz przedstawiciele polskich i europejskich rodów arystokratycznych.

Obecnie z otaczającym ją parkiem angielskim uznany za perłę architektury klasycystycznej i jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo – parkowych w stylu klasycystycznym w Polsce. Instytucja przeszła różne koleje. Trudne chwile w czasach wojny, a następnie kolektywizacji. Sam pałac uniknął dewastacji tylko dzięki zdecydowanym działaniom miejscowych władz i służb konserwatorskich. 30 kwietnia 1994 roku na bazie kompleksu Wojewoda Bydgoski utworzył instytucję kultury pod nazwą Badawczo – Rozwojowe Centrum Rehabilitacji Społecznej, Sztuki i Animacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. Od 01 stycznia 2013 roku organizatorem instytucji kultury Pałac Lubostroń jest Województwo Kujawsko - Pomorskie.

Od roku 2009 do 2012 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu stanowił samorządową instytucję kultury prowadzoną wspólnie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego oraz samorząd powiatu żnińskiego. Od 2013 roku organizatorem instytucji jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Instytucja kultury Pałac Lubostroń opracowuje i realizuje projekty kulturalne i artystyczne z różnych obszarów sztuki. Jest organizatorem wystaw, warsztatów, sympozjów, lekcji, koncertów, spotkań literackich i teatralnych oraz imprez o charakterze promocyjno-rekreacyjnym, w tym popularyzujących tradycje jeździeckie i myśliwskie. Ponadto tworzy ofertę turystyczną promującą wartość historyczną i architektoniczną zespołu pałacowo-parkowego oraz gromadzi i udostępnia zbiory stanowiące dobra kultury. Pracownicy pałacu Lubostroń są laureatami marszałkowskich nagród na polu animacji kultury, promocji sztuki i edukacji artystycznej (więcej).

W ramach tegorocznych inwestycji planowane są działania związane z odtworzeniem zabytkowego parku w Lubostroniu uszkodzonego po nawałnicach z sierpnia 2017 roku oraz dalsze prace restauratorskie stolarki okiennej i drzwiowej pałacu.

Pałac Lubostroń leży w gminie Łabiszyn w powiecie żnińskim.
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-11-14, godz. 08:47 Muzyka naszych czasów. Sekstet proMODERN i „Comfort zone” w Filharmonii Sekstet wokalny proMODERN wystąpi w piątek (15 listopada) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. » więcej 2019-11-13, godz. 20:17 Krzyże Zasługi od prezydenta Polski dla działaczy kultury z Bydgoszczy [lista wyróżnionych] Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, przyznane przez prezydenta RP, wręczone zostały w środę wieczorem w bydgoskim Domu Kultury „Orion”. » więcej 2019-11-13, godz. 17:01 Konkurs im. Paprockiego: jurorzy w napięciu przed kwalifikacją wokalistów do drugiego etapu W Operze Nova w Bydgoszczy w środę (13 listopada) zakończą się przesłuchania konkursowe pierwszego etapu 1. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Pap ... » więcej 2019-11-13, godz. 12:05 Josh Hartnett o współpracy z Lechem Majewskim. „Dolina Bogów” na EnergaCamerimage Znany jest z takich filmów jak „Pearl Harbor” czy „Helikopter w ogniu”. Josh Hartnett w Toruniu na Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage promował najnowszy film ... » więcej 2019-11-12, godz. 21:40 Czy w Bydgoszczy wyśpiewają sobie karierę? Rozpoczął się Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego W Operze Nova w Bydgoszczy rozpoczęły się przesłuchania konkursowe 1. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. » więcej 2019-11-12, godz. 19:21 „Joker” zaczarował publiczność na Festiwalu EnergaCamerimage. Autora zdjęć rozchwytywano! To był jeden z najbardziej obleganych i oklaskiwanych pokazów na EnergaCamerimage w Toruniu. Choć film „Joker” już gości na dużych ekranach, to na EnergaCamer ... » więcej 2019-11-12, godz. 18:36 Opera Nova w czwartym wymiarze! Prawie wszystko gotowe do budowy! Opera Nova jest gotowa do rozpoczęcia budowy czwartego kręgu. Teraz jedynie czeka na gwarancje finansowe ze strony zarządu województwa i miasta Bydgoszczy - o ... » więcej 2019-11-12, godz. 09:52 Ogólnopolski Konkurs Wokalny im Bogdana Paprockiego pierwszy raz w Bydgoszczy Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Wokalny im Bogdana Paprockiego rozpoczął się we wtorek (12. listopada) w Operze Nova. » więcej 2019-11-11, godz. 19:32 Film „Ukryta gra” w konkursie filmów polskich na Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu W Toruniu od soboty trwa 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage. W programie 10 konkursów. W dwóch startuje Paweł Edelman, jeden z najwybitniejs ... » więcej 2019-11-11, godz. 18:33 Pianiści grają jak z nut! Rozpoczęły się przesłuchania Konkursu im. Paderewskiego Dziś w Bydgoszczy wystartowały przesłuchania pierwszego etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. I. J. Paderewskiego. » więcej
1234567