Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-11, 08:11 Redakcja, Magda Jasińska i Ewa Dąbska

Pałac w Lubostroniu - 25 lat jako Instytucja Kultury. Piękny jubileusz!

Pałac Lubostroń to wyjątkowe miejsce. Zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie. Fot. Archiwum
Pałac Lubostroń to wyjątkowe miejsce. Zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie. Fot. Archiwum
25-lecie instytucji kultury Pałacu w Lubostroniu Fot. M. Jasińska
25-lecie instytucji kultury Pałacu w Lubostroniu Fot. M. Jasińska
Pałac Lubostroń to wyjątkowe miejsce. Zabytek i otaczający go zespół parkowy, będące perłą klasycystycznej architektury, od lat stanowią centrum promocji dziedzictwa narodowego oraz upowszechniania różnych form kultury i sztuki w naszym regionie. Jednostka świętuje 25-lecie istnienia jako instytucja kultury. Z tej okazji otrzymała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Podczas uroczystości jubileuszowej wyróżnienia z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy otrzymali także pracownicy instytucji: dyrektor Andrzej Budziak oraz Karolina Malak, Jerzy Nowak i Roman Świtała. Wydarzenie uświetnił koncert pianistyczny Pawła Kowalskiego.

Pałac Lubostroń powstał w latach 1795-1800, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, będącego pod urokiem malowniczej wsi Piłatowo, które określił „sercu lubym ustroniem”. Zadanie wykonania projektu i budowy pałacu powierzono Stanisławowi Zawadzkiemu, czołowemu architektowi epoki klasycyzmu. Lubostroń stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego tamtych czasów. Gościli w nim liczni reprezentanci z otoczenia nauki i sztuki oraz przedstawiciele polskich i europejskich rodów arystokratycznych.

Obecnie z otaczającym ją parkiem angielskim uznany za perłę architektury klasycystycznej i jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo – parkowych w stylu klasycystycznym w Polsce. Instytucja przeszła różne koleje. Trudne chwile w czasach wojny, a następnie kolektywizacji. Sam pałac uniknął dewastacji tylko dzięki zdecydowanym działaniom miejscowych władz i służb konserwatorskich. 30 kwietnia 1994 roku na bazie kompleksu Wojewoda Bydgoski utworzył instytucję kultury pod nazwą Badawczo – Rozwojowe Centrum Rehabilitacji Społecznej, Sztuki i Animacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. Od 01 stycznia 2013 roku organizatorem instytucji kultury Pałac Lubostroń jest Województwo Kujawsko - Pomorskie.

Od roku 2009 do 2012 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu stanowił samorządową instytucję kultury prowadzoną wspólnie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego oraz samorząd powiatu żnińskiego. Od 2013 roku organizatorem instytucji jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Instytucja kultury Pałac Lubostroń opracowuje i realizuje projekty kulturalne i artystyczne z różnych obszarów sztuki. Jest organizatorem wystaw, warsztatów, sympozjów, lekcji, koncertów, spotkań literackich i teatralnych oraz imprez o charakterze promocyjno-rekreacyjnym, w tym popularyzujących tradycje jeździeckie i myśliwskie. Ponadto tworzy ofertę turystyczną promującą wartość historyczną i architektoniczną zespołu pałacowo-parkowego oraz gromadzi i udostępnia zbiory stanowiące dobra kultury. Pracownicy pałacu Lubostroń są laureatami marszałkowskich nagród na polu animacji kultury, promocji sztuki i edukacji artystycznej (więcej).

W ramach tegorocznych inwestycji planowane są działania związane z odtworzeniem zabytkowego parku w Lubostroniu uszkodzonego po nawałnicach z sierpnia 2017 roku oraz dalsze prace restauratorskie stolarki okiennej i drzwiowej pałacu.

Pałac Lubostroń leży w gminie Łabiszyn w powiecie żnińskim.
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-05-19, godz. 16:30 W Szafarni dzieci z całego świata grały Chopina. Znamy wyniki konkursu! 55 młodych pianistów w wieku od 6 do 16 lat z całego świata wzięło udział w 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Mło ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:00 Kolejny koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej Anna Federowicz sopran, Michał Nowak skrzypce i Wiktoria Szynaka fortepian wystąpią w drugim koncercie Dyplomantów Akademii Muzycznej w Filharmonii Pomorskiej. » więcej 2019-05-19, godz. 08:15 Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Filmową i Musicalową SZLAGIER 2019 Wiktoria Muszyńska z Leszna laureatką Grand Prix XV. Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką Filmową i Musicalową SZLAGIER 2019. » więcej 2019-05-19, godz. 08:00 Millenium Docs Against Gravity w Bydgoszczy Najnowsze i najciekawsze filmy dokumentalne z Polski i ze świata - 11 dni i 34 obrazy. Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Lublin i Bydgoszcz.... W kinie Orz ... » więcej 2019-05-19, godz. 07:30 Spotkanie z Jakubem Chrenowiczem Jakub Chrenowicz - dyrygent młodego pokolenia ostatnimi czasy dość regularnie odwiedza Bydgoszcz. W miniony piątek poprowadził wraz z orkiestrą symfoniczną Fi ... » więcej 2019-05-18, godz. 19:00 40. rocznica śmierci Ryszarda Milczewskiego - Bruna 17 maja minęła 40. rocznica śmierci Ryszarda Milczewskiego - Bruna, poety, felietonisty i malarza. » więcej 2019-05-18, godz. 14:30 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej "Drums Fusion" już niedługo Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej 'Drums Fusion' rozpocznie się 27 maja w Bydgoszczy i potrwa do 2 czerwca. » więcej 2019-05-17, godz. 16:13 Na talencie Zuzi najpierw poznała się rodzina, później czytelnicy, a teraz teatr! Napisała kilka książek kryminalnych, występowała w zespole Młody Toruń, a teraz zagra na scenie Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Zuzanna Kawa ma dopiero 13 lat, ... » więcej 2019-05-17, godz. 15:47 Dziewięć koncertów w czterech kościołach. Festiwal Organowy w Toruniu Francuski artysta Pierre Queval zainauguruje w piątek (17 maja) w Toruniu XXXIV Świętojański Festiwal Organowy. » więcej 2019-05-17, godz. 15:10 Opera „Flis” na Jordankach. Dni Moniuszkowskie w Toruniu Opera „Flis” to kolejny punkt programu, organizowanych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną Dni Moniuszkowskich w Toruniu. » więcej
1234567