Sobota, 25 stycznia 2020 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-04-30, 19:41 Polska Agencja Prasowa

Rzeźba toruńskiego artysty stanie przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!

Dyrektor muzeum Karol Nawrocki i zwycięski projekt Studia Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer, zaprezentowany na konferencji prasowej dot. rozstrzygnięcia konkursu na projekt pomnika rtm. Witolda Pileckiego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Dyrektor muzeum Karol Nawrocki i zwycięski projekt Studia Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer, zaprezentowany na konferencji prasowej dot. rozstrzygnięcia konkursu na projekt pomnika rtm. Witolda Pileckiego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Praca Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera z Torunia wygrała konkurs na projekt pomnika rtm. Witolda Pileckiego ogłoszony przez Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku. Monument zostanie odsłonięty 17 września na placu przed wejściem do muzeum.
Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek na konferencji prasowej w MIIWŚ.

Nagrodzona praca przedstawiać będzie postać rotmistrza Witolda Pileckiego na cokole. Postać mierząca 2,80 metra uchwycona jest w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób jego pobyt i brawurową ucieczkę z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Według nagrodzonego projektu, Pilecki przedstawiony jest w mundurze rotmistrza i gestem dłoni odrzuca za siebie obozową czapkę.

Rzeźba odlana będzie z brązu i osadzona na cokole wykonanym z blachy kortenowskiej. Cały pomnik wraz z cokołem będzie miał wysokość ok. czterech metrów.

"Rotmistrz Witold Pilecki w formie pomnika będzie witał i żegnał wszystkich gości, którzy wchodzą i wychodzą z muzeum. A nie ma bardziej symbolicznej dla polskiej opowieści o pierwszej połowie XX wieku. Bo rotmistrz Witold Pilecki to postać wielowymiarowa - ziemianin, artysta, działacz społeczny, ale przede wszystkim żołnierz, uczestnik walk o niepodległość Rzeczypospolitej, w tym wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, kampanii wrześniowej, żołnierz polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, aż wreszcie ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz" - powiedział dyrektor MIIWŚ, Karol Nawrocki.

W ocenie Nawrockiego, Pilecki w projekcie pomnika "porusza się cały czas na krawędzi między życiem a śmiercią, na krawędzi między dwoma totalitaryzmami, między niepodległością a zniewoleniem Polski".

"Kiedy spojrzymy na twarz rotmistrza Pileckiego to zobaczymy człowieka zmęczonego i doświadczonego walką z dwoma totalitaryzmami: sowieckim komunizmem i niemieckim nazizmem" - powiedział dyrektor MIIWŚ.

Na konkurs dotyczący pomnika rtm. Pileckiego zakwalifikowano 33 artystów, z czego swoje prace dostarczyło ostatecznie 15.

I miejsce i 25 tys. zł przyznano pracy autorstwa Studio Rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera z Torunia. Pracownia otrzymała jednocześnie zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie pomnika.

Jury konkursowe uznało tę pracę za najlepszą ze względu na "najwyższą atrakcyjność formy plastycznej". "Wysoko oceniono czytelność ideową projektu, ukazującą wiele aspektów postaci i klarowność przekazu, a także pod względem dostosowania wyrazu do zastosowanych środków. Doceniono oryginalną, dynamiczną formę kompozycji oraz dobre dopracowanie rysów twarzy" - głosi werdykt jurorów.

Praca toruńskiego studia rzeźbiarskiego została wybrana jednogłośnie przez 12-osobowe jury.

Pomnik rtm. Pileckiego zostanie sfinansowany w całości z budżetu Muzeum II Wojny Światowej. Ma kosztować ok. 400 tys. zł.

Urodzony w 1901 r. Witold Pilecki podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy, brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską. Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Został schwytany przez Urząd Bezpieczeństwa, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez strzał w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego.(PAP)

Kultura

2020-01-24, godz. 20:54 Lecieć w kosmos czy zostać z córką? Wygraj bilety na film „Proxima” „Proxima” - film w reżyserii Alice Winocour, z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych - od piątku (24 stycznia) można oglądać w kinach. Mamy dla Państw ... » więcej 2020-01-24, godz. 16:45 Gershwin i Copland na karnawał. Dyrygent Mariusz Smolij zaprasza American Pops - tak zatytułowano piątkowy (24 stycznia) koncert w Filharmonii Pomorskiej. W programie znajdą się kompozycje m.in: Gershwina, Coplanda, William ... » więcej 2020-01-23, godz. 13:06 „Przytul Polskę” na wystawie w Młynie Wiedzy w Toruniu Strefa kibica, kuchnia polska, galeria sztuki polskiej i półka z polskimi książkami - między innymi z takich części zbudowana została nowa wystawa w Centrum N ... » więcej 2020-01-22, godz. 18:35 Chcesz być cyrkowcem, filmowcem lub piosenkarzem? Przyjdź na warsztaty Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to jedna z najpopularniejszych instytucji kultury w Toruniu. » więcej 2020-01-22, godz. 10:02 Kolejna książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Historia odmalowana na 200 stronach Liczy prawie 200 stron, oprócz tekstu jest też sporo zdjęć, również tych do tej pory niepublikowanych - w Bydgoszczy odbyła się premiera książki Krzysztofa Dr ... » więcej 2020-01-21, godz. 10:09 „Żyć się chce". Alicja Majewska zaśpiewa w Toruniu. Wygraj bilety Alicja Majewska z najnowszym programem „Żyć się chce' wystąpi w w niedzielę (26 stycznia) w sali na Jordankach w Toruniu. Mamy na ten koncert zaproszenia. » więcej 2020-01-20, godz. 13:16 „Niepodległość - trudne słowo...” w Teatrze Baj Pomorski Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukacja” wystawią ten słowno-muzyczny spektakl w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. » więcej 2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:30 12. Akademickie Kolędowanie w Bydgoszczy, Osielsku i Solcu Kujawskim Akademickie Kolędowanie po raz 12 dziś w Bydgoszczy. W kościołach Diecezji Bydgoskiej można wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd. » więcej 2020-01-17, godz. 13:25 Oryginał „Roty" Konopnickiej i rękopisy Mickiewicza na wystawie [zdjęcia] Najcenniejsze zabytki piśmiennictwa prezentuje od piątku na wystawie z okazji 100-lecia niepodległości Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. » więcej
1234567