Poniedziałek, 09 grudnia 2019 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-04-24, 15:30 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Elżbieta Kantorek odchodzi na emeryturę. Razem z nią - kultowa nazwa galerii: "Kantorek"

Galeria zostaje, ale jej nazwa odchodzi razem z Elżbietą Kantorek.../fot. Andrzej Krystek/archiwum ..
Galeria zostaje, ale jej nazwa odchodzi razem z Elżbietą Kantorek.../fot. Andrzej Krystek/archiwum ..
Praca Aleksandry Simińskiej "Ziemia niczyja"/fot. Ł. Maklakiewicz
Praca Aleksandry Simińskiej "Ziemia niczyja"/fot. Ł. Maklakiewicz
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Chodzi o niewielką, ale bardzo ważną przestrzeń wystawienniczą należącą do Galerii Miejskiej bwa. Nowe ekspozycje oglądać można w tym samym miejscu, ale już pod nowym szyldem: "Gdańska 3".
Przypomnijmy, że Galeria Kantorek powstała w lutym 1990 roku z inicjatywy Wiesławy Dubrowin i Elżbiety Kantorek. Od 2008 roku jest częścią Galerii Miejskiej BWA.

Swoje prace wystawiali w "Kantorku", m.in. Jerzy Puciata, Aleksandra Bojarska, Dorota Podlaska, Tadeusz Wieczorek, Dorota Kuczma, Wacław Kuczma, Ewa Pankiewicz, Stanisław Stasiulewicz. Prezentowano malarstwo, rzeźbę, performance, chociażby jeden z słynniejszych, pt. " 40 kg. Zrób to sobie. I" - (projekt Teatru Polskiego w Bydgoszczy "Po co tyle żreć/szekspir+"), podczas którego, performer związany wówczas Teatrem Polskim w Bydgoszczy, dramaturg Łukasz Chotkowski, w witrynie galerii, czyli na oczach przechodniów, widzów - jadł wyłącznie jabłka i pomidory.

Impulsem do zrealizowania akcji była śmierć z anorektycznego wycieńczenia młodej modelki, która w momencie zgonu ważyła zaledwie 40 kilogramów. Przez ostatni rok życia jadła tylko pomidory i jabłka. Jej menadżerowie wręcz dopytywali lekarzy, kiedy wypiszą ją ze szpitala.

W styczniu bieżącego roku, Elżbieta Kantorek, podczas finisażu wystawy "Wolność", otrzymała Medal Prezydenta Bydgoszczy i nagrodę za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.

Co nowego w galerii "Gdańska 3" i w gmachu przy ul. gdańskiej 20? Mówiła o tym Bogumile Wresiło dyrektorka Galerii Miejskiej bwa - Karolina Leśnik.

- Wystawa. pt. "Nabytki" jest selekcją kilkunastu prac, które zostały na przestrzeni dwóch, trzech ostatnich lat zakupione, bądź poddane dosyć wnikliwej konserwacji, a należą te prace do kolekcji galerii.

Ta wystawa jest takim zasygnalizowaniem, że w tym roku galeria BWA świętuje 70 - lecie istnienia. Duża wystawa zaplanowana jest na przełom października i listopada w gmachu na ul Gdańskiej 20. W tej chwili właśnie na Gdańskiej 3, w nowej odsłonie pokazujemy trochę tych prac i opowiadamy o tym, czego nie widać, czyli że mamy 700 prac w kolekcji, że mamy 3000 książek i bibliotekę, która jest ogólnodostępna...
Co nowego w BWA przy Gdańskiej 20 i przy Gdańskiej 3? (Popołudnie z Nami"
Aleksandra Simińska w bwa - Relacja Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-12-08, godz. 12:00 Teatr Komponowany Mia100W na Art Mintaka Teatr Komponowany Mia100W z Warszawy, pod artystycznym kierownictwem Roberta Kibalskiego, wystąpił podczas drugiego dnia Świątecznego Festiwalu Art Mintaka w ... » więcej 2019-12-08, godz. 09:00 Świąteczny Festiwal Art Mintaka Świąteczny Festiwal Art Mintaka to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Powołała go do życia założona przez Rafała Gorzyckiego Fundacja Polskiej M ... » więcej 2019-12-07, godz. 17:57 "Fikcja jest zawsze jakimś rodzajem prawdy". Wykład noblowski Olgi Tokarczuk Olga Tokarczuk na początku wykładu noblowskiego mówiła o kryzysie narracji we współczesnym świecie oraz o pułapce, jaką okazała się powszechna w naszych czasa ... » więcej 2019-12-07, godz. 09:26 Pod młotek pójdą prace z międzynarodowego konkursu. Aukcja w toruńskim ratuszu Trzydzieści sześć prac trafiło na aukcję charytatywną organizowaną tradycyjnie w sobotę przez toruńskie Muzeum Okręgowe. Pozyskane pieniądze przekazane zostan ... » więcej 2019-12-06, godz. 16:16 Sztuka współczesna wychodzi do ludzi, czyli CSW Toruń chwali się nabytkami i darami Kolekcja sztuki współczesnej CSW w Toruniu tworzona jest od 11 lat. Eksponatów jest ponad 2 tysiące. Co jakiś czas wychodzą z magazynowego niebytu na muzealne ... » więcej 2019-12-06, godz. 11:15 „Dziadek do orzechów” od Mikołaja i koncert na dwie harfy w Filharmonii Wyjątkowy program znajdzie się w programie koncertu mikołajkowego w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Będzie coś dla dorosłych, ale i dla dzieci. » więcej 2019-12-05, godz. 20:51 Boże Narodzenie w sztuce ludowej. Świąteczna wystawa w Muzeum Okręgowym „Idą Gody! Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej” to tytuł wystawy, którą otwarto w Białym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-05, godz. 07:05 Możesz wylicytować piękny prezent. I wspomóc Dom Kultury z Torunia 'Podaruj Dom Kultury na święta' - pod tym hasłem odbędzie się w najbliższą niedzielę (8 grudnia) aukcja charytatywna na rzecz Domu Kultury na Bydgoskim Przedm ... » więcej 2019-12-03, godz. 20:35 Młyn Wiedzy już jest. Teraz powstaje Młyn Kultury Sześć kondygnacji, 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, nowoczesne wyposażenie i dużo większe możliwości. W Toruniu powstaje Młyn Kultury, który ... » więcej 2019-12-03, godz. 18:34 Sukces w Barcelonie! Nagroda dla bydgoskiego filmowca „Sen Leokadii” w reżyserii bydgoskiego filmowca Krzysztofa Nowickiego otrzymał nagrodę publiczności na Planet Film Festiwal w Barcelonie! » więcej
1234567