Czwartek, 26 listopada 2020 r.   Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-24, 15:30 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Elżbieta Kantorek odchodzi na emeryturę. Razem z nią - kultowa nazwa galerii: "Kantorek"

Galeria zostaje, ale jej nazwa odchodzi razem z Elżbietą Kantorek.../fot. Andrzej Krystek/archiwum ..
Galeria zostaje, ale jej nazwa odchodzi razem z Elżbietą Kantorek.../fot. Andrzej Krystek/archiwum ..
Praca Aleksandry Simińskiej "Ziemia niczyja"/fot. Ł. Maklakiewicz
Praca Aleksandry Simińskiej "Ziemia niczyja"/fot. Ł. Maklakiewicz
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Galeria "Gdańska 3" w nowej odsłonie/fot. Bogumiła Wresiło
Chodzi o niewielką, ale bardzo ważną przestrzeń wystawienniczą należącą do Galerii Miejskiej bwa. Nowe ekspozycje oglądać można w tym samym miejscu, ale już pod nowym szyldem: "Gdańska 3".
Przypomnijmy, że Galeria Kantorek powstała w lutym 1990 roku z inicjatywy Wiesławy Dubrowin i Elżbiety Kantorek. Od 2008 roku jest częścią Galerii Miejskiej BWA.

Swoje prace wystawiali w "Kantorku", m.in. Jerzy Puciata, Aleksandra Bojarska, Dorota Podlaska, Tadeusz Wieczorek, Dorota Kuczma, Wacław Kuczma, Ewa Pankiewicz, Stanisław Stasiulewicz. Prezentowano malarstwo, rzeźbę, performance, chociażby jeden z słynniejszych, pt. " 40 kg. Zrób to sobie. I" - (projekt Teatru Polskiego w Bydgoszczy "Po co tyle żreć/szekspir+"), podczas którego, performer związany wówczas Teatrem Polskim w Bydgoszczy, dramaturg Łukasz Chotkowski, w witrynie galerii, czyli na oczach przechodniów, widzów - jadł wyłącznie jabłka i pomidory.

Impulsem do zrealizowania akcji była śmierć z anorektycznego wycieńczenia młodej modelki, która w momencie zgonu ważyła zaledwie 40 kilogramów. Przez ostatni rok życia jadła tylko pomidory i jabłka. Jej menadżerowie wręcz dopytywali lekarzy, kiedy wypiszą ją ze szpitala.

W styczniu bieżącego roku, Elżbieta Kantorek, podczas finisażu wystawy "Wolność", otrzymała Medal Prezydenta Bydgoszczy i nagrodę za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.

Co nowego w galerii "Gdańska 3" i w gmachu przy ul. gdańskiej 20? Mówiła o tym Bogumile Wresiło dyrektorka Galerii Miejskiej bwa - Karolina Leśnik.

- Wystawa. pt. "Nabytki" jest selekcją kilkunastu prac, które zostały na przestrzeni dwóch, trzech ostatnich lat zakupione, bądź poddane dosyć wnikliwej konserwacji, a należą te prace do kolekcji galerii.

Ta wystawa jest takim zasygnalizowaniem, że w tym roku galeria BWA świętuje 70 - lecie istnienia. Duża wystawa zaplanowana jest na przełom października i listopada w gmachu na ul Gdańskiej 20. W tej chwili właśnie na Gdańskiej 3, w nowej odsłonie pokazujemy trochę tych prac i opowiadamy o tym, czego nie widać, czyli że mamy 700 prac w kolekcji, że mamy 3000 książek i bibliotekę, która jest ogólnodostępna...
Co nowego w BWA przy Gdańskiej 20 i przy Gdańskiej 3? (Popołudnie z Nami"
Aleksandra Simińska w bwa - Relacja Bogumiły Wresiło (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-11-25, godz. 14:47 Wystarczy zadzwonić i zamówić. Zapakowane książki będą czekały w bibliotece „Książka na wynos” - tak nazywa się  nowa usługa, którą oferuje swoim czytelnikom biblioteka publiczna w Sępólnie Krajeńskim. To sposób na udostępnienie księg ... » więcej 2020-11-25, godz. 12:05 W jej orkiestrze grają budowlańcy, farmaceuci i nauczyciele. Medal dla Ewy Makuli [wideo] Ewa Makula - nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBand została uhonorowana marszałkowskim m ... » więcej 2020-11-25, godz. 09:47 Atma String Quartet na festiwalu Muzyka w willi Blumwego w Polskim Radiu PiK Przedostatni koncert w ramach III festiwalu Muzyka w willi Blumwego upłynie przy kompozycjach Beethovena i Dobrzyńskiego. Koncert odbędzie się w sobotę (28 li ... » więcej 2020-11-24, godz. 22:02 Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Reżyser, autor, dramaturg Dyrektor wielu teatrów w Polsce, m.in. Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 1988 - 1994, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego bydgoskiej ... » więcej 2020-11-23, godz. 20:11 Jakub Małecki prezentuje książkę „Saturnin”. Książnica Kopernikańska zaprasza Spotkanie online z pisarzem Jakubem Małeckim organizuje we wtorek (24 listopada) toruńska Książnica Kopernikańska. Będzie to jednocześnie promocja jego nowej ... » więcej 2020-11-22, godz. 21:01 Pierwszy raz online. Kasia Lins promowała w Toruniu płytę „Moja wina" Miała wystąpić na żywo, ale zobaczyliśmy ją online. Kasia Lins promowała w Toruniu w Centrum Kultury Dwór Artusa swoją najnowszą płytę „Moja wina'. » więcej 2020-11-22, godz. 18:56 O tym warto sobie przypominać. Plakaty Katarzyny Boguckiej na wystawie [zdjęcia] Katarzyna Bogucka prezentuje swoje plakaty w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. Wystawę można oglądać tylko online. » więcej 2020-11-22, godz. 15:27 Wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. Farbiarnia zaprasza Ten projekt był przygotowywany przez kilka miesięcy i jest już gotowy! Bydgoska Farbiarnia proponuje wirtualny spacer śladami bydgoskich fotografistek. » więcej 2020-11-22, godz. 10:51 Natalia Walewska i jej płyta „Perły Polskiej Kultury". Wśród kompozytorów - Piotr Salaber Natalia Walewska jest skrzypaczką wszechstronną. Koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, koncertująca skrzypaczka, doskonale wykształcona ... » więcej 2020-11-22, godz. 07:15 Vołosi zapraszają na drugi koncert festiwalu Muzyka u źródeł Pod tą nazwą zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Dziś Vołosi, a kiedyś (w 2007 ... » więcej
1234567