Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-04-24, 07:05 Ewa Dąbska/Redakcja

Premiera „Strasznego dworu” Moniuszki otworzy 26. Bydgoski Festiwal Operowy

Fot. Ireneusz Sanger
Fot. Ireneusz Sanger
- Na scenie pokazujemy kompozytora, który wymyśla i tworzy „Straszny dwór” - zapowiada reżyserka Natalia Babińska/fot. Ewa Dąbska
- Na scenie pokazujemy kompozytora, który wymyśla i tworzy „Straszny dwór” - zapowiada reżyserka Natalia Babińska/fot. Ewa Dąbska
Autorkami scenografii są Diana Marszałek (z lewej) i Julia Skrzynecka/fot. Ewa Dąbska
Autorkami scenografii są Diana Marszałek (z lewej) i Julia Skrzynecka/fot. Ewa Dąbska
"Straszny dwór" Moniuszki w wykonaniu zespołu Opery Nova będzie pierwszym spektaklem tegorocznego 26. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Premiera – już w sobotę (27 kwietnia).
Dzieło twórcy narodowej opery reżyseruje Natalia Babińska, która w Bydgoszczy z sukcesem zrealizowała już "Halkę" Moniuszki i "Rigoletto" Verdiego.

- Nietypowe będzie umieszczenie całej inscenizacji w samym romantyzmie – to będzie XIX wiek i to mityczny – zapowiada. - Oczywiście jest to czyjaś fantazja. Na scenie pokazujemy kompozytora, który wymyśla i tworzy „Straszny dwór”. Chodzi nam o to, żeby swoim pozytywnym myśleniem -na przekór temu, co się dzieje za oknem - zmieniać ten świat na lepsze, żeby sztuką zwalczać wszystko to, co jest negatywne – dodaje.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Wajrak, który włożył w opracowanie partytury mnóstwo pracy, ale i serca. - Muzycznie i dźwiękowo „Straszny dwór” będzie cudowny, bezpieczny, znany i miły – zapowiada.

Autorkami scenografii są Diana Marszałek i Julia Skrzynecka, kostiumy stworzyła Martyna Kander, a choreografię - Anna Hop. Choć premiera odbędzie się za kilka dni, to bilety zostały wyprzedane już dawno i rozeszły się w kilka godzin.
Zapowiedź Ewy Dąbskiej

Kultura

2020-02-18, godz. 19:27 Przed premierą „Gargantui i Pantagruela” w Teatrze Wilama Horzycy W toruńskim Teatrze Wilama Horzycy trwają próby do spektaklu „Gargantua i Pantagruel”. To epopeja pełna niebanalnych postaci, zaskakujących wydarzeń i niekoni ... » więcej 2020-02-16, godz. 12:01 Zmarł Jerzy Gruza, reżyser, scenarzysta, aktor. Twórca „Czterdziestolatka” Był twórcą m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jerzy Gr ... » więcej 2020-02-16, godz. 11:00 Galeria Pleszyński już otwarta Ta galeria, to nowe miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Wczoraj otwarta została Galeria Pleszyński - artysty i performera Grzegorza Pleszyńskiego. » więcej 2020-02-16, godz. 07:31 40-lecie świętowali w całej Europie. Pendragon zagra w Bydgoszczy Legenda rocka po niezwykle udanej trasie europejskiej z okazji 40-lecia istnienia, zawita wreszcie do Polski! 10 marca wystąpią w bydgoskiej Kuźni. » więcej 2020-02-15, godz. 22:45 Spotkanie z Krzysztofem Nowickim Statuetka niedawno dotarła. Wyróżnienie publiczności za dokument ''Sen Leokadii'' bardzo cieszy, tym bardziej, że nagroda została przyznana w Barcelonie - mie ... » więcej 2020-02-15, godz. 18:15 Forum Beethoven w ramach Sztuki Doskonałości W niedzielę w Domu Polskim w Bydgoszczy rozpocznie się cykl koncertów w ramach Forum Beethoven pod wspólnym tytułem 'Beethoven w Bydgoszczy'. » więcej 2020-02-15, godz. 15:37 Specjalny koncert i gitara dla chorych dzieciaków. Akcję organizuje Partyzant! Znany muzyk wspiera dzieci i młodzież z oddziałów onkologii i psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. » więcej 2020-02-15, godz. 13:09 Walentynkowy tramwaj z sercem kursuje po centrum Bydgoszczy Z okazji Święta Zakochanych na bydgoskich torach pojawiła się zabytkowa „enka'.  Kursuje na trasie Las Gdański-Rycerska. » więcej 2020-02-13, godz. 19:00 Rozpoczęły się próby do musicalu A.L. Webbera "Sunset Boulevard" We wtorek w Operze Nova rozpoczęły się próby do najnowszej premiery - musicalu Andrew Lloyd Webbera 'Sunset Boulevard', który zostanie wystawiony w kwietniu n ... » więcej 2020-02-13, godz. 12:36 Zmysłowa poezja w interpretacji toruńskich aktorów. Gość: Katarzyna Herman „Od Wojaczka do Nosowskiej' pod takim hasłem odbędzie się w najbliższą niedzielę (16 lutego) miłosny Salon Poezji w Teatrze im. Horzycy w Toruniu. » więcej
1234567