Wtorek, 22 września 2020 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-24, 07:05 Ewa Dąbska/Redakcja

Premiera „Strasznego dworu” Moniuszki otworzy 26. Bydgoski Festiwal Operowy

Fot. Ireneusz Sanger
Fot. Ireneusz Sanger
- Na scenie pokazujemy kompozytora, który wymyśla i tworzy „Straszny dwór” - zapowiada reżyserka Natalia Babińska/fot. Ewa Dąbska
- Na scenie pokazujemy kompozytora, który wymyśla i tworzy „Straszny dwór” - zapowiada reżyserka Natalia Babińska/fot. Ewa Dąbska
Autorkami scenografii są Diana Marszałek (z lewej) i Julia Skrzynecka/fot. Ewa Dąbska
Autorkami scenografii są Diana Marszałek (z lewej) i Julia Skrzynecka/fot. Ewa Dąbska
"Straszny dwór" Moniuszki w wykonaniu zespołu Opery Nova będzie pierwszym spektaklem tegorocznego 26. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Premiera – już w sobotę (27 kwietnia).
Dzieło twórcy narodowej opery reżyseruje Natalia Babińska, która w Bydgoszczy z sukcesem zrealizowała już "Halkę" Moniuszki i "Rigoletto" Verdiego.

- Nietypowe będzie umieszczenie całej inscenizacji w samym romantyzmie – to będzie XIX wiek i to mityczny – zapowiada. - Oczywiście jest to czyjaś fantazja. Na scenie pokazujemy kompozytora, który wymyśla i tworzy „Straszny dwór”. Chodzi nam o to, żeby swoim pozytywnym myśleniem -na przekór temu, co się dzieje za oknem - zmieniać ten świat na lepsze, żeby sztuką zwalczać wszystko to, co jest negatywne – dodaje.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Wajrak, który włożył w opracowanie partytury mnóstwo pracy, ale i serca. - Muzycznie i dźwiękowo „Straszny dwór” będzie cudowny, bezpieczny, znany i miły – zapowiada.

Autorkami scenografii są Diana Marszałek i Julia Skrzynecka, kostiumy stworzyła Martyna Kander, a choreografię - Anna Hop. Choć premiera odbędzie się za kilka dni, to bilety zostały wyprzedane już dawno i rozeszły się w kilka godzin.
Zapowiedź Ewy Dąbskiej

Kultura

2020-09-22, godz. 07:04 W hali rośnie las i kwitnie kwiat paproci. Kręcą baśń w Bydgoszczy Zdjęcia do polskiej baśni filmowej „Kwiat paproci' rozpoczęły się w Bydgoszczy. W projekcie biorą udział polscy artyści wizualni, którzy stworzyli scenografię ... » więcej 2020-09-21, godz. 17:11 Zaśpiewają hity Andrzeja Zauchy. Bednarek, Moś, Badach, Cugowski w Operze Nova Kamil Bednarek, Kasia Moś, Marta Król, Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk i Kuba Badach wystąpią podczas gali 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie ... » więcej 2020-09-21, godz. 10:34 Kierowała szkołą muzyczną 30 lat. Pogrzeb Ewy Stąporek-Pospiech w czwartek (24 września) Wieloletnia dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, współtwórczyni Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memor ... » więcej 2020-09-20, godz. 22:15 Ukraińcy chcą się poczuć jak w domu. W bydgoskim MCK to możliwe! II Ukraiński Festiwal Barwy Muzyki zorganizowano w niedzielę w Bydgoszczy. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpili mieszkający w mieście nad Brdą Ukrai ... » więcej 2020-09-20, godz. 19:06 Stara szkoła fotografii na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy Miłośnicy fotografii analogowej spotkali się dziś w Bydgoszczy, gdzie zorganizowano Analogowy Photo Bazar. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego w mieście ... » więcej 2020-09-20, godz. 10:45 "Taką Cię pamiętam Aurelio" podczas Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego 'Taką Cię pamiętam Aurelio' czyli koncert z francuskimi piosenkami, które wykona Beata Banasik, a towarzyszyć jej będzie zespół muzyczny i orkiestra kameralna ... » więcej 2020-09-19, godz. 18:05 Pisał o Bydgoszczy, bydgoszczanie pamiętali o nim. Urodzinowa laba Jerzego Sulimy-Kamińskiego Bydgoszczanie świętowali 92. urodziny Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Na pokładzie barki „Lemara” oglądać można było pamiątki związane z pisarzem, m.in. jego masz ... » więcej 2020-09-19, godz. 15:55 „Kto się boi pani EŚ?”, czyli plenerowa odsłona Teatru Kameralnego w Bydgoszczy Kolejną odsłoną cyklu „Poczytaj mi” Teatr Kameralny w Bydgoszczy rozpoczął w sobotę nowy sezon artystyczny. » więcej 2020-09-19, godz. 10:45 Laba pod mostem - wspomnienie starej Bydgoszczy i Jerzego Sulimy-Kamińskiego „Laba pod Mostem Jerzego Sulimy-Kamińskiego” to sobotnia impreza w Bydgoszczy zorganizowana z okazji przypadającej w niedzielę 20 września 92. rocznicy urodzi ... » więcej 2020-09-19, godz. 09:17 Z niebem mamy problem od zawsze. Pokazują to na wystawie w CSW [zdjęcia] „Trudne niebo” to tytuł wystawy, która w piątek otwarta została w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ekspozycja jest efektem plenerów, które odb ... » więcej
1234567