Piątek, 21 lutego 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-05, 12:08 Magda Jasińska, Ewa Dąbska/Redakcja

Wyspa Młyńska była Wyspą Moniuszki. Huczne obchody 200. urodzin kompozytora [zdjęcia]

Obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Bydgoszczy. Fot. Ireneusz Sanger
Obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Bydgoszczy. Fot. Ireneusz Sanger
W niedzielę 5 maja, w całym kraju odbywały się obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora - ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Bydgoska Wyspa Młyńska w tym dniu zamieniła się w Wyspę Moniuszki, na której odbywały się kilkugodzinne wydarzenia artystyczne.
Dlaczego wybrano Wyspę Młyńską? - Chcieliśmy, aby te obchody były szczególne, podkreślające nie tylko obecność Stanisława Moniuszki w naszej kulturze, ale także szczególny charakter tego dnia, w którym wszyscy będziemy świętować urodziny Moniuszki - tłumaczyła Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, regionalny koordynator obchodów Roku Moniuszkowskiego. - Zamysłem organizatorów ogólnopolskich obchodów było sporządzenie wykazu miejscowości, w których będą odbywały się Święta Ulicy Moniuszki. W Bydgoszczy ul. Moniuszki jest mało reprezentacyjna, a mamy wyjątkową Wyspę Młyńską, więc wspólnie z panem dyrektorem opery Maciejem Figasem podjęliśmy decyzję, że impreza będzie się nazywała "Wyspa Moniuszki" i odbędzie się właśnie tutaj, dzięki zaangażowaniu i współpracy przede wszystkim środowiska operowego. Co jednak warte podkreślenia - naszym zamiarem była integracja środowiska artystycznego - zarówno profesjonalistów, ale także tych wszystkich, uprawiają muzykę z racji swojego upodobania - dodała.

Świętowanie trwało w godz. 12.00-18.00. - Klamrą spinającą imprezy tego dnia były dwa koncerty w wykonaniu zespołów Opery Nova. O godz. 12.00 zaprezentowaliśmy około godzinny przekrój "Halki" Stanisława Moniuszki w wykonaniu naszych solistów, chóru i orkiestry, a o godz. 17.00 cały dzień zakończył przekrój opery "Straszny dwór", czyli najbliższej premiery Opery Nova - tej, która zainaugurowała 26. Bydgoski Festiwal Operowy - mówił dyrektor ON Maciej Figas.

Na Wyspie Młyńskiej prezentowali się m.in. uczniowie Państwowego Zespołu Szkoły Muzycznej, studenci Akademii Muzycznej, chóry z regionu czy orkiestry wojskowe.
Zapowiedź Magdy Jasińskiej
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)
Dyrektor Opery Nova Maciej Figas, tłumaczy, dlaczego Wyspa Moniuszki, a nie "Ulica Moniuszki"
Program urodzinowych obchodów - mówi dyrektor Maciej Figas
Podsumowanie Wyspy Moniuszki (Relacja Magdy Jasińskiej)

Kultura

2020-02-21, godz. 16:15 Spektakl o Halinie Mikołajskiej czyli premiera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy „Wielce Szanowna Pani” - to tytuł przedstawienia, którego premiera odbędzie się jutro o 19.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. » więcej 2020-02-21, godz. 08:10 Włoski thriller z Dustinem Hoffmanem. Film „W labiryncie” w kinach Film „W labiryncie” będzie można oglądać w kinach od piątku (28 lutego). » więcej 2020-02-21, godz. 06:16 Budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage krok po kroku Coraz bliżej budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Władze miasta przedstawiły harmonogram działań związanych z realizacją tej inwestycj ... » więcej 2020-02-20, godz. 15:23 Koncert na cztery waltornie. Wyjątkowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej Nie tradycyjnie w piątek, a w czwartek podczas koncertu symfonicznego zaprezentują się waltorniści - soliści orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w B ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:45 Nowa książka Anny Karpińskiej. Spotkanie autorskie w Toruniu W toruńskim EMPiKu odbędzie się dziś premiera najnowszej książki toruńskiej pisarki Anny Karpińskiej, autorki poczytnych książek obyczajowych. » więcej 2020-02-20, godz. 08:02 Orkiestra jedzie na koncert do Berlina. Świętują 45-lecie współpracy z Niemcami Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej szykuje się na wyjazd do Filharmonii Berlińskiej, by wspólnie z chórem Berliner Cappella wystąpić podczas koncert ... » więcej 2020-02-18, godz. 19:27 Przed premierą „Gargantui i Pantagruela” w Teatrze Wilama Horzycy W toruńskim Teatrze Wilama Horzycy trwają próby do spektaklu „Gargantua i Pantagruel”. To epopeja pełna niebanalnych postaci, zaskakujących wydarzeń i niekoni ... » więcej 2020-02-16, godz. 12:01 Zmarł Jerzy Gruza, reżyser, scenarzysta, aktor. Twórca „Czterdziestolatka” Był twórcą m.in. seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jerzy Gr ... » więcej 2020-02-16, godz. 11:00 Galeria Pleszyński już otwarta Ta galeria, to nowe miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Wczoraj otwarta została Galeria Pleszyński - artysty i performera Grzegorza Pleszyńskiego. » więcej 2020-02-16, godz. 07:31 40-lecie świętowali w całej Europie. Pendragon zagra w Bydgoszczy Legenda rocka po niezwykle udanej trasie europejskiej z okazji 40-lecia istnienia, zawita wreszcie do Polski! 10 marca wystąpią w bydgoskiej Kuźni. » więcej
1234567