Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-05-05, 12:08 Magda Jasińska, Ewa Dąbska/Redakcja

Wyspa Młyńska była Wyspą Moniuszki. Huczne obchody 200. urodzin kompozytora [zdjęcia]

Obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Bydgoszczy. Fot. Ireneusz Sanger
Obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Bydgoszczy. Fot. Ireneusz Sanger
W niedzielę 5 maja, w całym kraju odbywały się obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora - ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Bydgoska Wyspa Młyńska w tym dniu zamieniła się w Wyspę Moniuszki, na której odbywały się kilkugodzinne wydarzenia artystyczne.
Dlaczego wybrano Wyspę Młyńską? - Chcieliśmy, aby te obchody były szczególne, podkreślające nie tylko obecność Stanisława Moniuszki w naszej kulturze, ale także szczególny charakter tego dnia, w którym wszyscy będziemy świętować urodziny Moniuszki - tłumaczyła Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, regionalny koordynator obchodów Roku Moniuszkowskiego. - Zamysłem organizatorów ogólnopolskich obchodów było sporządzenie wykazu miejscowości, w których będą odbywały się Święta Ulicy Moniuszki. W Bydgoszczy ul. Moniuszki jest mało reprezentacyjna, a mamy wyjątkową Wyspę Młyńską, więc wspólnie z panem dyrektorem opery Maciejem Figasem podjęliśmy decyzję, że impreza będzie się nazywała "Wyspa Moniuszki" i odbędzie się właśnie tutaj, dzięki zaangażowaniu i współpracy przede wszystkim środowiska operowego. Co jednak warte podkreślenia - naszym zamiarem była integracja środowiska artystycznego - zarówno profesjonalistów, ale także tych wszystkich, uprawiają muzykę z racji swojego upodobania - dodała.

Świętowanie trwało w godz. 12.00-18.00. - Klamrą spinającą imprezy tego dnia były dwa koncerty w wykonaniu zespołów Opery Nova. O godz. 12.00 zaprezentowaliśmy około godzinny przekrój "Halki" Stanisława Moniuszki w wykonaniu naszych solistów, chóru i orkiestry, a o godz. 17.00 cały dzień zakończył przekrój opery "Straszny dwór", czyli najbliższej premiery Opery Nova - tej, która zainaugurowała 26. Bydgoski Festiwal Operowy - mówił dyrektor ON Maciej Figas.

Na Wyspie Młyńskiej prezentowali się m.in. uczniowie Państwowego Zespołu Szkoły Muzycznej, studenci Akademii Muzycznej, chóry z regionu czy orkiestry wojskowe.
Zapowiedź Magdy Jasińskiej
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)
Dyrektor Opery Nova Maciej Figas, tłumaczy, dlaczego Wyspa Moniuszki, a nie "Ulica Moniuszki"
Program urodzinowych obchodów - mówi dyrektor Maciej Figas
Podsumowanie Wyspy Moniuszki (Relacja Magdy Jasińskiej)

Kultura

2020-04-01, godz. 06:15 Ile pozostanie z toruńskiego kinoteatru Grunwald? Nie tylko historia Coraz mniej zostało z kinoteatru Grunwald w Toruniu. Od lipca 2019 roku trwa remont obiektu, w którym działać będzie główna scena Kujawsko-Pomorskiego Muzyczn ... » więcej 2020-03-31, godz. 16:55 Paulina Brzozowska i jej „Bezdrogo”. Życie artysty w czasach epidemii Choć obawia się, jak wszyscy, o swoje zdrowie, to jednak wciąż tworzy. Paulina Brzozowska - piosenkarka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszc ... » więcej 2020-03-31, godz. 15:26 Dzięki nim teatr żyje! Nagrody nie tylko dla aktorów z regionu [lista nagrodzonych] Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy i ... » więcej 2020-03-30, godz. 19:36 Msza żałobna w intencji Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter zamknięty Decyzją rodziny Krzysztofa Pendereckiego msza żałobna w intencji zmarłego kompozytora odbędzie się w najbliższych dniach. Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COV ... » więcej 2020-03-29, godz. 09:37 Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor; miał 86 lat W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich ko ... » więcej 2020-03-26, godz. 15:00 Teatr Baj Pomorski wychodzi z siebie! Spektakl "Robinson Crusoe" w sieci Czytanie bajek, oprowadzanie po teatrze, a nawet warsztaty logopedyczne - aktorzy toruńskiego Teatru Baj Pomorski przygotowują specjalne filmiki dla widzów, k ... » więcej 2020-03-26, godz. 12:10 Nie śpimy! Zwiedzamy! Z kulturą przed komputerem (lista e - wydarzeń) Kujawsko - Pomorski Urząd Marszałkowski przypomina, że regionalne instytucje kultury wszelakiej świetnie się prezentują także na monitorze komputerowym. Propo ... » więcej 2020-03-26, godz. 09:40 Książki dla seniora - można je zostawić w kartonie pod urzędem! Starsi ludzie czują się uwięzieni w domach, a my możemy im ten ciężki czas choć trochę umilić. Jak? Przeglądamy swoje biblioteczki, wybieramy książki i dostar ... » więcej 2020-03-25, godz. 13:30 W domu zostali, grać nie przestali! Toruńska orkiestra nie dała sobie "zamknąć ust"! Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Galeria Sztuki Wozownia to dwie kolejne toruńskie instytucje kulturalne, które swoje działania przeniosły do wirtualnej rzecz ... » więcej 2020-03-24, godz. 21:15 Sławek Wierzcholski i jego nowe piosenki Co robią artyści w dobie epidemii? Na pewno tworzą, choć pokazać tego podczas spotkań z publicznością obecnie nie mogą. Sławek Wierzcholski wykorzystuje ten c ... » więcej
1234567