Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-04-13, 09:26 Magdalena Gill, Magda Jasińska

Muzyka, której słuchają święci. Prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina

Oklaski po wykonaniu Requiem trwały bardzo długo, a sam Krzysztof Herdzin nie krył wzruszenia/fot. materiały filharmonii
Oklaski po wykonaniu Requiem trwały bardzo długo, a sam Krzysztof Herdzin nie krył wzruszenia/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Długą owacją na stojąco zakończył się piątkowy koncert w bydgoskiej Filharmonii, podczas którego odbyło się światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina, pod dyrekcją samego kompozytora.
Utwór zachwycił melomanów, a także samych artystów – gorące brawa nie milkły bardzo długo, a sam kompozytor nie krył wzruszenia. Requiem skomponował na zamówienie bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Zapowiedział, że chce w nim „upamiętnić bliskich i jednocześnie pokazać śmierć jako stan spokoju i pogodzenia się z tym, co nieuchronne”. - Nie w sposób budzący niepokój czy trwogę – bo o tych, którzy odeszli, myślę raczej pogodnie i tkliwie. Wierzę, że śmierć jest radosnym spotkaniem ze Zbawicielem, nie męką i karą za grzechy – tłumaczył.

Dlatego w jego utworze próżno szukać ciężkiego dramatyzmu, bólu i strachu, znamiennego dla opisywania scen sądu ostatecznego w mszy żałobnej (Krzysztof Herdzin – jak zapowiadał - świadomie zrezygnował z części „Dies irae”). Jego Requiem trwa ponad godzinę, składa się z dziewięciu części z łacińskim tekstem. Utwór jest przepojony nadzieją, optymizmem, światłem. Zachwyca zwłaszcza niezwykłe brzmienie orkiestry, która mieni się całą paletą barw. Cudownie brzmią fragmenty w których soliści – (Olga Pasiecznik - sopran, Andrzej Lampert – tenor, Kamil Zdebel – baryton), delikatnie dialogują z chórem czy pojedynczymi instrumentami. Słuchacz znajdzie tu wiele nawiązań do wcześniejszych dokonań Krzysztofa Herdzina – jest dużo fragmentów jazzujących, ale są też nawiązania do muzyki filmowej, a nawet do chorału gregoriańskiego.

Krzysztof Herdzin to jeden z najwybitniejszych muzyków w Polsce, wszechstronny pianista, kompozytor i aranżer. Urodził się w Bydgoszczy. Jako klasycznie wykształcony muzyk, doświadczony kameralista i coraz bardziej doceniany kompozytor i dyrygent muzyki poważnej, od paru lat, konsekwentnie odchodzi od muzyki jazzowej, która była jego główną areną działalności pianistycznej i aranżerskiej przez blisko 25 lat.

W światowym prawykonaniu Requiem pod batutą kompozytora wzięli udział – poza solistami - dwa chóry bydgoskiej Akademii Muzycznej – Kameralny i Akademicki oraz Orkiestra Symfoniczna FP. Na estradzie pojawiło się ponad 160 wykonawców.
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)
Relacja Magdy Jasińskiej (Salon Klasyczny)

Kultura

2019-04-19, godz. 17:00 Przygotowania "Strasznego dworu" na inaugurację BFO Niebawem w Operze Nova rozpocznie się 26. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują 'Straszny dwór' Stanisława Moniuszki w reżyserii N ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:35 Obraz Leonarda da Vinci ożyje na teatralnej scenie. Tylko przez 3 godziny! 'Dziennik podróży z Ostatnią Wieczerzą' to projekt, który od 10 lat realizuje w Toruniu malarz i scenograf Jerzy Murawski. Po raz pierwszy zaprezentowany zost ... » więcej 2019-04-16, godz. 17:57 Wyspa Młyńska stanie się Wyspą Moniuszki. Bydgoskie urodziny kompozytora 5 maja w całym kraju odbędą się obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora - ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Bydgoska Wyspa Młyńska w tym d ... » więcej 2019-04-14, godz. 21:44 Bydgoszczanka wyśpiewała grand prix! Brawa dla Zuzanny Wiśniewskiej! Zuzanna Wiśniewska z Bydgoszczy zdobyła Grand Prix 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-14, godz. 12:29 Który spektakl najlepszy podczas "Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej"? Spektakl „Dajcie mi tenora” teatru Capitol z Warszawy laureatem Tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Tak zdecydowali widzowie po obejrzeniu pięciu prz ... » więcej 2019-04-14, godz. 10:16 W Bydgoszczy śpiewają i uczą się śpiewać. Gwiazdą Olga Bończyk 20. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej trwa w Bydgoszczy. Do przesłuchań konkursowych przystąpiło 19 młodych wykonawców, których oceniało ... » więcej 2019-04-13, godz. 21:36 Teatr Chorea z nagrodą Klamry 2019. Zdecydowała publiczność Teatr Chorea został zwycięzcą 27.Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra w Toruniu. Na scenie klubu Od Nowa aktorzy wystawili 'Tragedię Jana'. » więcej 2019-04-13, godz. 21:29 Grand Prix Animocji dla filmu Niki Lindrot von Bar Film pt. 'De berden' szwedzkiej animatorki Niki Lindrot von Bar otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-13, godz. 19:30 Ogólnopolski Konkurs Muzyczny - Gitara - Inowrocław 2019 Mateusz Sołtysek z Bielska Białej zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego - Gitara - Inowrocław 2019 dla uczniów szkół muzycznych drugiego stopn ... » więcej 2019-04-13, godz. 19:15 W Nakle rywalizowali młodzi pianiści. W konkursie pod patronatem Rafała Blechacza [wideo] Już po raz szósty młodzi pianiści z całej Polski spotkali się w Nakle nad Notecią na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowy ... » więcej
1234567