Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-04-13, 09:26 Magdalena Gill, Magda Jasińska

Muzyka, której słuchają święci. Prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina

Oklaski po wykonaniu Requiem trwały bardzo długo, a sam Krzysztof Herdzin nie krył wzruszenia/fot. materiały filharmonii
Oklaski po wykonaniu Requiem trwały bardzo długo, a sam Krzysztof Herdzin nie krył wzruszenia/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina/fot. materiały filharmonii
Długą owacją na stojąco zakończył się piątkowy koncert w bydgoskiej Filharmonii, podczas którego odbyło się światowe prawykonanie Requiem Krzysztofa Herdzina, pod dyrekcją samego kompozytora.
Utwór zachwycił melomanów, a także samych artystów – gorące brawa nie milkły bardzo długo, a sam kompozytor nie krył wzruszenia. Requiem skomponował na zamówienie bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Zapowiedział, że chce w nim „upamiętnić bliskich i jednocześnie pokazać śmierć jako stan spokoju i pogodzenia się z tym, co nieuchronne”. - Nie w sposób budzący niepokój czy trwogę – bo o tych, którzy odeszli, myślę raczej pogodnie i tkliwie. Wierzę, że śmierć jest radosnym spotkaniem ze Zbawicielem, nie męką i karą za grzechy – tłumaczył.

Dlatego w jego utworze próżno szukać ciężkiego dramatyzmu, bólu i strachu, znamiennego dla opisywania scen sądu ostatecznego w mszy żałobnej (Krzysztof Herdzin – jak zapowiadał - świadomie zrezygnował z części „Dies irae”). Jego Requiem trwa ponad godzinę, składa się z dziewięciu części z łacińskim tekstem. Utwór jest przepojony nadzieją, optymizmem, światłem. Zachwyca zwłaszcza niezwykłe brzmienie orkiestry, która mieni się całą paletą barw. Cudownie brzmią fragmenty w których soliści – (Olga Pasiecznik - sopran, Andrzej Lampert – tenor, Kamil Zdebel – baryton), delikatnie dialogują z chórem czy pojedynczymi instrumentami. Słuchacz znajdzie tu wiele nawiązań do wcześniejszych dokonań Krzysztofa Herdzina – jest dużo fragmentów jazzujących, ale są też nawiązania do muzyki filmowej, a nawet do chorału gregoriańskiego.

Krzysztof Herdzin to jeden z najwybitniejszych muzyków w Polsce, wszechstronny pianista, kompozytor i aranżer. Urodził się w Bydgoszczy. Jako klasycznie wykształcony muzyk, doświadczony kameralista i coraz bardziej doceniany kompozytor i dyrygent muzyki poważnej, od paru lat, konsekwentnie odchodzi od muzyki jazzowej, która była jego główną areną działalności pianistycznej i aranżerskiej przez blisko 25 lat.

W światowym prawykonaniu Requiem pod batutą kompozytora wzięli udział – poza solistami - dwa chóry bydgoskiej Akademii Muzycznej – Kameralny i Akademicki oraz Orkiestra Symfoniczna FP. Na estradzie pojawiło się ponad 160 wykonawców.

Mecenasem Filharmonii Pomorskiej jest Enea.
Relacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)
Relacja Magdy Jasińskiej (Salon Klasyczny)

Kultura

2019-11-17, godz. 20:53 Polak w półfinale Konkursu im. Paderewskiego. To pianista z Bydgoszczy! Polak Kamil Pacholec, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Ewy Pobłockiej, zagra w półfinale 11. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im ... » więcej 2019-11-17, godz. 13:34 Profesor klasy altówki i jej uczennice. Akademia Muzyczna w Fordonie “Koncert na dobry wieczór” odbędzie się w niedzielę (17 listopada) o godz. 16.00 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II w Bydgoszczy. Wystąpi altowiolistka Jadwig ... » więcej 2019-11-17, godz. 11:58 „Ida” i inne filmy za darmo w Orle. Kino Wolności w Bydgoszczy Z okazji Bydgoskiego Roku Wolności, kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało w niedzielę (17 listopada) specjalny repertuar. W ramach K ... » więcej 2019-11-17, godz. 01:45 Mechliński i Załęski zwycięzcami I Konkursu Wokalnego im. B. Paprockiego Szymon Mechliński i Łukasz Załęski zwycięzcami I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-16, godz. 21:35 Złota Żaba dla „Jokera”. Tarantino i Gere odbierają nagrody. Finał EnergaCamerimage [wideo, zdjęcia] Film „Joker” ze zdjęciami Lawrence'a Sher'a zdobywcą Złotej Żaby 27. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage Toruniu. Mroczne zdjęcia opowiadające o antyb ... » więcej 2019-11-16, godz. 18:31 Gliński: festiwal EnergaCamerimage to wielka firma Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego - powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji festiwalu w Tor ... » więcej 2019-11-16, godz. 15:27 Świat i twórczość Krzysztofa Derdowskiego. Sympozjum w Bydgoszczy Sympozjum literacko-filozoficzne „Cały własny świat - poznawanie twórczości Krzysztofa Derdowskiego” zorganizowane zostało w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierz ... » więcej 2019-11-15, godz. 20:45 Edward Norton pokazał swój film na Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu [wideo] Edward Norton - znany z takich filmów jak „Iluzjonista”, „Lęk pierwotny” czy „Podziemny krąg” to kolejny gość EnergaCamerimage w Toruniu. » więcej 2019-11-15, godz. 14:51 Piernikowe serce dla Quentina Tarantino. Gala zamknięcia Festiwalu EnergaCamerimage Piernik w kształcie serca - to specjalny upominek dla Quentina Tarantino, przygotowany przez piernikarzy z Muzeum Żywego Piernika w Toruniu. Reżyser będzie go ... » więcej 2019-11-15, godz. 12:26 Jest 14 finalistów Konkursu im. Paprockiego. Będą ich słuchać szefowie scen operowych Jury I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego ogłosiło listę 14 finalistów. W ostatnim etapie bydgoskiej imprezy wokalistów - poza juroram ... » więcej
1234567