Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-01-25, 08:31 Magdalena Gill

Przeboje muzyki klasycznej i ciastko. Filharmonia na Dzień Babci i Dziadka

Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
„Muzyczny Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem dla Babci i Dziadka” - to propozycja bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. - Zapraszamy nie tylko babcie i dziadków. Bilet na ten koncert może być doskonalym prezentem z okazji ich święta - mówi zastępca dyrektora FP.
Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (27 stycznia) o godz. 12.00. W programie znajdą się przeboje muzyki klasycznej, jak na karnawał przystało - arie i duety ze znanych oper czy operetek. Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis. Dyrygować będzie Maciej Sztor. Po koncercie słodki poczęstunek funduje Restauracja No 1.

Magdalena Gill: Muzyczne poranki dla seniorów to najnowsza Wasza propozycja, od niedawna?
Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora Filharmonii Pomorskiej: - Od niedawna, ale sprawdziły się znakomicie. Robimy te koncerty zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, kiedy aura jest na tyle nieciekawa, że starsze osoby często boją się wieczorami opuszczać swoje domy. W tym przypadku do południa, w niedzielę, mogą się zjawić w filharmonii. Naprawdę warto tym bardziej, że ostatnimi czasy coraz mniej biegamy po galeriach handlowych, a mamy czas dla siebie i rodziny.

Te koncerty odbywają się na foyer?
- Albo na foyer, a jak jest duże zainteresowanie - a powiem szczerze, że zazwyczaj tak jest - to przenosimy je do sali koncertowej. Na foyer wtedy przygotowujemy poczęstunek dla naszych gości. Cieszy się to naprawdę wielkim powodzeniem, bo po godzinie miłej strawy muzycznej, następuje spotkanie przy kawie i ciastku, i dysputy o tym, co wysłuchaliśmy i co będziemy mogli wysłuchać na kolejnych koncertach.

Repertuar tych koncertów jest trochę lżejszy z zasady?
- Staramy się, aby repertuar był odrobinę lżejszy, ale w grudniu powiem szczerze, że wykonaliśmy niezwykle brawurową, znakomitą Serenadę Leonarda Bernsteina, a więc utwór popisowy i myślę, że przypadł on do gustu melomanom, którzy przybyli na koncert. Z kolei teraz w karnawale staramy się, aby dominantą były utwory, które bawią, dają wiele radości i może niekoniecznie zmuszają do myślenia o muzyce.

Rozmowa z Cezarym Nelkowskim, zastępcą dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Kultura

2019-12-06, godz. 16:16 Sztuka współczesna wychodzi do ludzi, czyli CSW Toruń chwali się nabytkami i darami Kolekcja sztuki współczesnej CSW w Toruniu tworzona jest od 11 lat. Eksponatów jest ponad 2 tysiące. Co jakiś czas wychodzą z magazynowego niebytu na muzealne ... » więcej 2019-12-06, godz. 11:15 „Dziadek do orzechów” od Mikołaja i koncert na dwie harfy w Filharmonii Wyjątkowy program znajdzie się w programie koncertu mikołajkowego w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Będzie coś dla dorosłych, ale i dla dzieci. » więcej 2019-12-05, godz. 20:51 Boże Narodzenie w sztuce ludowej. Świąteczna wystawa w Muzeum Okręgowym „Idą Gody! Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej” to tytuł wystawy, którą otwarto w Białym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-05, godz. 07:05 Możesz wylicytować piękny prezent. I wspomóc Dom Kultury z Torunia 'Podaruj Dom Kultury na święta' - pod tym hasłem odbędzie się w najbliższą niedzielę (8 grudnia) aukcja charytatywna na rzecz Domu Kultury na Bydgoskim Przedm ... » więcej 2019-12-03, godz. 20:35 Młyn Wiedzy już jest. Teraz powstaje Młyn Kultury Sześć kondygnacji, 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, nowoczesne wyposażenie i dużo większe możliwości. W Toruniu powstaje Młyn Kultury, który ... » więcej 2019-12-03, godz. 18:34 Sukces w Barcelonie! Nagroda dla bydgoskiego filmowca „Sen Leokadii” w reżyserii bydgoskiego filmowca Krzysztofa Nowickiego otrzymał nagrodę publiczności na Planet Film Festiwal w Barcelonie! » więcej 2019-12-03, godz. 16:30 Znakomici muzycy o wielkim sercu zagrają na rzecz bezdomnych zwierząt Krzysztof Herdzin Trio zagra w środę w dorocznym koncercie „Świat bez zwierząt byłby smutny” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-03, godz. 16:02 Smolik/Kev Fox w sobotę w Bydgoszczy [wideo] W sobotę 4 grudnia w Klubie Kuźnia w Bydgoszczy odbędzie się koncert duetu Smolik/Kev Fox promujący „Queen of Hearts”. » więcej 2019-12-03, godz. 12:01 Na sercu leżą jej książki. Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz nominowana do nagrody IBBY Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz nominowana do nagrody IBBY - polskiego oddziału Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych w kategorii upowszechnianie czyte ... » więcej 2019-12-03, godz. 07:02 Tak się kiedyś świętowało! Kujawskiej pięknej tradycji zawsze mało! Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na nową wystawę czasową „Idą Gody. Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej'. Zobaczymy p ... » więcej
1234567