Czwartek, 21 marca 2019 r.   Imieniny: Lubomira, Benedykta
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-01-25, 08:31 Magdalena Gill

Przeboje muzyki klasycznej i ciastko. Filharmonia na Dzień Babci i Dziadka

Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
„Muzyczny Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem dla Babci i Dziadka” - to propozycja bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. - Zapraszamy nie tylko babcie i dziadków. Bilet na ten koncert może być doskonalym prezentem z okazji ich święta - mówi zastępca dyrektora FP.
Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (27 stycznia) o godz. 12.00. W programie znajdą się przeboje muzyki klasycznej, jak na karnawał przystało - arie i duety ze znanych oper czy operetek. Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis. Dyrygować będzie Maciej Sztor. Po koncercie słodki poczęstunek funduje Restauracja No 1.

Magdalena Gill: Muzyczne poranki dla seniorów to najnowsza Wasza propozycja, od niedawna?
Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora Filharmonii Pomorskiej: - Od niedawna, ale sprawdziły się znakomicie. Robimy te koncerty zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, kiedy aura jest na tyle nieciekawa, że starsze osoby często boją się wieczorami opuszczać swoje domy. W tym przypadku do południa, w niedzielę, mogą się zjawić w filharmonii. Naprawdę warto tym bardziej, że ostatnimi czasy coraz mniej biegamy po galeriach handlowych, a mamy czas dla siebie i rodziny.

Te koncerty odbywają się na foyer?
- Albo na foyer, a jak jest duże zainteresowanie - a powiem szczerze, że zazwyczaj tak jest - to przenosimy je do sali koncertowej. Na foyer wtedy przygotowujemy poczęstunek dla naszych gości. Cieszy się to naprawdę wielkim powodzeniem, bo po godzinie miłej strawy muzycznej, następuje spotkanie przy kawie i ciastku, i dysputy o tym, co wysłuchaliśmy i co będziemy mogli wysłuchać na kolejnych koncertach.

Repertuar tych koncertów jest trochę lżejszy z zasady?
- Staramy się, aby repertuar był odrobinę lżejszy, ale w grudniu powiem szczerze, że wykonaliśmy niezwykle brawurową, znakomitą Serenadę Leonarda Bernsteina, a więc utwór popisowy i myślę, że przypadł on do gustu melomanom, którzy przybyli na koncert. Z kolei teraz w karnawale staramy się, aby dominantą były utwory, które bawią, dają wiele radości i może niekoniecznie zmuszają do myślenia o muzyce.

Rozmowa z Cezarym Nelkowskim, zastępcą dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Kultura

2019-03-21, godz. 07:58 Konstanty Andrzej Kulka gra Beethovena. Witaj wiosnę w Filharmonii Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena i VII Symfonia Dworzaka znajdą się w programie piątkowego (22 marca) koncertu w bydgoskiej Filharmonii. Wystąpi wielki skr ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:12 Muzyczna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo z udziałem połączonych chórów i orkiestry Już piąty rok z rzędu Muzyczna Droga Krzyżowa zabrzmi w świątyniach Bydgoszczy i regionu. » więcej 2019-03-19, godz. 16:15 Jakub Kuszlik z nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Hilton Head Jakub Kuszlik - 22-letni student bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej - Zydroń zdobył 2 nagrodę w Międzynarodowym Konkurs ... » więcej 2019-03-18, godz. 08:00 Bogata oferta Teatralnego Tygodnia w Toruniu. Kto chętny? Tworzenie gipsowych masek, poszukiwanie superbohaterów, parada teatralna a także tworzenie spektakli - w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu wystar ... » więcej 2019-03-18, godz. 07:00 Kiedy Bydgoszcz stanie się "Miastem Muzyki"? W najbliższym czasie spotka się zespół powołany przez bydgoski Ratusz do spraw wpisania Bydgoszczy na listę Miast Kreatywnych UNESCO - zapowiada Iwona Waszkie ... » więcej 2019-03-18, godz. 06:56 Międzynarodowy Dzień Teatru. Nagrody od prezydenta Bydgoszczy Pokazem spektaklu pt. 'Kopciuszek', w reżyserii Łukasza Gajdzisa i z udziałem Katarzyny Figury rozpoczęły się 17 marca obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w ... » więcej 2019-03-17, godz. 18:45 110 rocznica urodzin generał Zawackiej Torunianka, łączniczka, emisariuszka, cichociemna, uczestniczka Powstania warszawskiego, więzień polityczny okresu stalinowskiego - generał Elżbieta Zawacka. » więcej 2019-03-17, godz. 17:45 "Ecco La Primavera!" z okazji Dnia Muzyki Dawnej 'Ecco La Primavera!' - to tytuł koncertu, przygotowywanego przez Akademię Muzyki Dawnej z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Dawnej, który obchodzony jest 21 ... » więcej 2019-03-17, godz. 17:40 W Strzelnie zabrzmiały "Strofki i Nutki". Zwycięzcy nagrodzeni! Koncert laureatów konkursu recytatorsko-wokalnego 'Strofki i Nutki' zakończył dziś trzydniowe zmagania ze słowem młodych mieszkańców Strzelna. » więcej 2019-03-17, godz. 15:00 "Partnerstwo w muzyce" - spotkanie z Tomaszem Strahlem W Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w piątek zakończyły się Regionalne Warsztaty dla Nauczycieli Akompaniatorów i Zespołów Kameralnych. » więcej
1234567