Czwartek, 19 września 2019 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-01-25, 08:31 Magdalena Gill

Przeboje muzyki klasycznej i ciastko. Filharmonia na Dzień Babci i Dziadka

Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
„Muzyczny Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem dla Babci i Dziadka” - to propozycja bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. - Zapraszamy nie tylko babcie i dziadków. Bilet na ten koncert może być doskonalym prezentem z okazji ich święta - mówi zastępca dyrektora FP.
Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (27 stycznia) o godz. 12.00. W programie znajdą się przeboje muzyki klasycznej, jak na karnawał przystało - arie i duety ze znanych oper czy operetek. Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis. Dyrygować będzie Maciej Sztor. Po koncercie słodki poczęstunek funduje Restauracja No 1.

Magdalena Gill: Muzyczne poranki dla seniorów to najnowsza Wasza propozycja, od niedawna?
Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora Filharmonii Pomorskiej: - Od niedawna, ale sprawdziły się znakomicie. Robimy te koncerty zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, kiedy aura jest na tyle nieciekawa, że starsze osoby często boją się wieczorami opuszczać swoje domy. W tym przypadku do południa, w niedzielę, mogą się zjawić w filharmonii. Naprawdę warto tym bardziej, że ostatnimi czasy coraz mniej biegamy po galeriach handlowych, a mamy czas dla siebie i rodziny.

Te koncerty odbywają się na foyer?
- Albo na foyer, a jak jest duże zainteresowanie - a powiem szczerze, że zazwyczaj tak jest - to przenosimy je do sali koncertowej. Na foyer wtedy przygotowujemy poczęstunek dla naszych gości. Cieszy się to naprawdę wielkim powodzeniem, bo po godzinie miłej strawy muzycznej, następuje spotkanie przy kawie i ciastku, i dysputy o tym, co wysłuchaliśmy i co będziemy mogli wysłuchać na kolejnych koncertach.

Repertuar tych koncertów jest trochę lżejszy z zasady?
- Staramy się, aby repertuar był odrobinę lżejszy, ale w grudniu powiem szczerze, że wykonaliśmy niezwykle brawurową, znakomitą Serenadę Leonarda Bernsteina, a więc utwór popisowy i myślę, że przypadł on do gustu melomanom, którzy przybyli na koncert. Z kolei teraz w karnawale staramy się, aby dominantą były utwory, które bawią, dają wiele radości i może niekoniecznie zmuszają do myślenia o muzyce.

Rozmowa z Cezarym Nelkowskim, zastępcą dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Kultura

2019-09-18, godz. 16:15 Oto słowo Boże! Bez kropek, przecinków i wykrzykników! Zwoje ze skór, pergaminy i papirusy z tekstami Pisma Świętego oraz reprinty najważniejszych historycznych wydań można zobaczyć i dotknąć w Miejskiej i Powiato ... » więcej 2019-09-18, godz. 12:54 "Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli?". Wyjątkowy wieczór w Polskim Radiu PiK Grypsy Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, pamiętnik Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, słowa  Rotmistrza Pileckiego czy majora Szendzielarza „Łupaszki” znajdą się w p ... » więcej 2019-09-17, godz. 09:49 Śpiewy z różnych stron. 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny od piątku Podczas 10 festiwalowych koncertów zaprezentowane zostaną kompozycje wokalno-instrumentalne mistrzów różnych epok. 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny pod hasłem ' ... » więcej 2019-09-16, godz. 14:01 Film Marcina Sautera w konkursie filmów krótkometrażowych w Gdyni Obraz „Tak jest dobrze” w reżyserii bydgoszczanina Marcina Sautera, znalazł się w konkursie filmów krótkometrażowych, na rozpoczynającym się dzisiaj Festiwalu ... » więcej 2019-09-16, godz. 12:28 Basia Gałaj z zespołem wystąpi w Eljazzie w Bydgoszczy Artystka promuje album „Nieopowiedziane 39-45” - to zebrane wspomnienia i opowieści osób, żyjących w tamtych czasach, zapisane w formie dziewięciu piosenek o ... » więcej 2019-09-15, godz. 15:15 Bydgoska Scena Barokowa zaprasza na "Prolog" festiwalu Akademia Muzyki Dawnej przygotowuje wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w Bydgoszczy. 28 września rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu Bydgoska Scena ... » więcej 2019-09-14, godz. 23:45 Pawbeats Orchestra dwukrotnie w Operze Nova Ponad trzy lata od narodzenia Pawbeats Orchestra znowu rusza w trasę. Na początek w sobotę dwa koncerty w Operze Nova (19.00 i 22.00), a następnie kolejne kon ... » więcej 2019-09-14, godz. 18:00 Bardzo Młoda Kultura - granty przyznane Nabór do programu Bardzo Młoda Kultura - Kujawsko-Pomorskie zamknięty, a granty przyznane. » więcej 2019-09-13, godz. 15:01 Spektakl o Wiesławie Dymnym na początek sezonu Teatru Muzycznego w Toruniu „Dymny. Siedem bestii moich” to pierwsza premiera tegorocznego sezonu artystycznego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. » więcej 2019-09-13, godz. 10:46 Połączenie Dworu Artusa i Domu Muz w Toruniu. Niektórzy mają wątpliwości Czy duży może więcej? Przekonamy się po połączeniu Dom Muz z Dworem Artusa w Toruniu. » więcej
1234567