Środa, 30 września 2020 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-01-25, 08:31 Magdalena Gill

Przeboje muzyki klasycznej i ciastko. Filharmonia na Dzień Babci i Dziadka

Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis (na zdjęciu)/fot. materiały filharmonii
„Muzyczny Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem dla Babci i Dziadka” - to propozycja bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. - Zapraszamy nie tylko babcie i dziadków. Bilet na ten koncert może być doskonalym prezentem z okazji ich święta - mówi zastępca dyrektora FP.
Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (27 stycznia) o godz. 12.00. W programie znajdą się przeboje muzyki klasycznej, jak na karnawał przystało - arie i duety ze znanych oper czy operetek. Podczas koncertu, który ma podtytuł „W karnawałowym rytmie” wystąpią: sopran Hanna Okońska, tenor Łukasz Załęski i orkiestra Capella Bydgostiensis. Dyrygować będzie Maciej Sztor. Po koncercie słodki poczęstunek funduje Restauracja No 1.

Magdalena Gill: Muzyczne poranki dla seniorów to najnowsza Wasza propozycja, od niedawna?
Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora Filharmonii Pomorskiej: - Od niedawna, ale sprawdziły się znakomicie. Robimy te koncerty zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, kiedy aura jest na tyle nieciekawa, że starsze osoby często boją się wieczorami opuszczać swoje domy. W tym przypadku do południa, w niedzielę, mogą się zjawić w filharmonii. Naprawdę warto tym bardziej, że ostatnimi czasy coraz mniej biegamy po galeriach handlowych, a mamy czas dla siebie i rodziny.

Te koncerty odbywają się na foyer?
- Albo na foyer, a jak jest duże zainteresowanie - a powiem szczerze, że zazwyczaj tak jest - to przenosimy je do sali koncertowej. Na foyer wtedy przygotowujemy poczęstunek dla naszych gości. Cieszy się to naprawdę wielkim powodzeniem, bo po godzinie miłej strawy muzycznej, następuje spotkanie przy kawie i ciastku, i dysputy o tym, co wysłuchaliśmy i co będziemy mogli wysłuchać na kolejnych koncertach.

Repertuar tych koncertów jest trochę lżejszy z zasady?
- Staramy się, aby repertuar był odrobinę lżejszy, ale w grudniu powiem szczerze, że wykonaliśmy niezwykle brawurową, znakomitą Serenadę Leonarda Bernsteina, a więc utwór popisowy i myślę, że przypadł on do gustu melomanom, którzy przybyli na koncert. Z kolei teraz w karnawale staramy się, aby dominantą były utwory, które bawią, dają wiele radości i może niekoniecznie zmuszają do myślenia o muzyce.

Rozmowa z Cezarym Nelkowskim, zastępcą dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Kultura

2020-09-30, godz. 09:05 Konkurs Grand PiK 2020: transmisja uroczystej Gali w Polskim Radiu PiK [wideo] 27 utworów, zgłoszonych przez uczestników z całej Polski walczyło o nagrody tegorocznego Konkursu Grand PiK 2020. Uroczysta gala z udziałem laureatów odbędzie ... » więcej 2020-09-29, godz. 19:15 Wojciech Faruga dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy Taką decyzję podjął prezydent, akceptując tym samym rekomendację Komisji Konkursowej, która wczoraj i dziś wysłuchiwała kandydatów. Nowy dyrektor jest powołan ... » więcej 2020-09-28, godz. 18:30 Krystian Lupa na Festiwalu Prapremier: - Nadzieja jest w każdym człowieku Dzieło Krystiana Lupy 'Capri - wyspa uciekinierów', zrealizowane w Teatrze Powszechnym w Warszawie, otworzyło wczoraj w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 19. edycj ... » więcej 2020-09-28, godz. 17:19 Festiwal EnergaCamerimage, jako hybryda, wchodzi na ekrany...domowe! Tegoroczna edycja Festiwalu Energa Camerimage, z uwagi na bezpieczeństwo jej uczestników, stanie się hybrydą. Organizatorzy oferują uczestnictwo w festiwalowy ... » więcej 2020-09-28, godz. 14:46 Studenci UMK stworzyli mural, a teraz mają go zamalować na szaro Wojewódzki konserwator zabytków zalecił miastu Toruń usunięcie muralu, który powstał na schodach w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Projekt - w oparc ... » więcej 2020-09-28, godz. 08:45 Polonez Kilara w warsztacie muzycznym Adama Sztaby [transmisja koncertu] „Adam Sztaba Familijnie” - tak zatytułowany był koncert w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie. To był również pierwszy koncert familijny w tym s ... » więcej 2020-09-28, godz. 08:05 Coraz bliżej końca remontu bydgoskiego muzeum. Otwarcie w grudniu Dobiega końca rozbudowa i remont siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Gmach ponownie stanie się wizytówką ulicy Gdańskiej już pod koniec 2020 roku ... » więcej 2020-09-27, godz. 18:34 „Tresura nonsensu” Kuby Mozolewskiego w bwa w Bydgoszczy Kuba Mozolewski pochodzi z Białegostoku. Rocznik 1991. Dziś mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Sztuki Mediów ASP. » więcej 2020-09-27, godz. 14:34 Brodski, Popowa-Zydroń, Patyra i Wezner. „Sztuka doskonałości” w Bydgoszczy Dwa wyjątkowe duety zaprezentują się podczas kolejnego koncertu Beethoven w Bydgoszczy w ramach projektu Akademii Muzycznej - Sztuka Doskonałości. » więcej 2020-09-25, godz. 21:33 Biżuteria do kwadratu. Wystawa w muzeum w Inowrocławiu Dzieła sztuki złotniczej i kwadratową biżuterię użytkową inowrocławskiej artystki Agnieszki Działo-Jabłońskiej od piątku oglądać można na wystawie „Dobrze mi ... » więcej
1234567