Wtorek, 22 stycznia 2019 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-12-13, 20:27 Redakcja, Magda Jasińska, Ewa Dąbska

Karen Edwards, Eljazz Big-Band i Duke Ellington Sacred Concert w Polskim Radiu PiK [zdjęcia]

Monumentalne dzieło Sacred Concert zabrzmiało w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Monumentalne dzieło Sacred Concert zabrzmiało w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Duke Ellington uważał tę kompozycję za dzieło swego życia. Monumentalne dzieło Sacred Concert zabrzmiało w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej i było transmitowane przez Polskie Radio PiK i większość rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
Duke Ellington Sacred Concert wykonali: amerykańska wokalistka Karen Edwards. Eljazz Big-Band pod kierunkiem Józefa Eliasza oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Benedykta Odya.

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Wielokrotnie nominowana do Grammy Award. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tony Bennettem.

Urodzona w Greenville w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.

Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy 'show' w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.

Duke Ellington Sacred Concert odbył się w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie transmitowały prawie wszystkie Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia i Jazz TV.

Na koncert zaprosili: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz.

Transmisja koncertu sakralnego Duke
Na koncert sakralny Duke'a Ellingtona zaprasza Karen Edwards
Zapowiedź Ewy Dąbskiej
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-01-22, godz. 15:04 Łukasz Żal i Paweł Pawlikowski nominowani do Oscara za "Zimną wojnę" Operator Łukasz Żal otrzymał we wtorek nominację do Oscara za zdjęcia do 'Zimnej wojny'. Paweł Pawlikowski ma zaś szansę za nagrodę w kategorii 'najlepszy reż ... » więcej 2019-01-21, godz. 18:57 Jest odpowiedź marszałka w sprawie finansowania Camerimage Marszałek Piotr Całbecki odpowiada na pismo Marka Żydowicza. Chętnie się z nim spotka, ale - jak zapowiada - więcej pieniędzy na Festiwal dać nie może. » więcej 2019-01-21, godz. 17:58 Przeboje muzyki klasycznej i ciastko. Filharmonia na Dzień Babci i Dziadka „Muzyczny Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem dla Babci i Dziadka” - to propozycja bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. - Zapraszamy nie tylko babcie i ... » więcej 2019-01-21, godz. 11:57 Rzadki i zabytkowy fortepian zabrzmiał koncertowo w Ostromecku Johann Friedrich Marty - tak nazywa się unikatowy w skali świata fortepian, który po odrestaurowaniu wrócił na salony. 21 stycznia swój ponowny debiut miał w ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:15 Maszyna do pisania w roli głównej. Otwarcie nowej wystawy w bydgoskim bwa '(Nie)widzialność pisma' - to tytuł wystawy, która zostanie otwarta we wtorek (22 stycznia) w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. » więcej 2019-01-20, godz. 18:58 Bydgoska "Halka" na DVD. W operze zaczynają nagranie video Opera 'Halka' Moniuszki, wyreżyserowana przez Natalię Babińską, a muzycznie przygotowana przez Piotra Wajraka na scenie bydgoskiej Opery Nova, będzie zarejest ... » więcej 2019-01-20, godz. 15:24 O grach planszowych w sztuce. "Rozproszone strategie" w Wozowni Kontrola obszaru, drużyny i sojusze, odgradzanie a nawet ogranie z losem - zasady na tej wystawie podobne są do tych, jakie obowiązują w mechanice gier plansz ... » więcej 2019-01-20, godz. 13:52 XIV Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Kto najlepszy? Grand Prix XIV Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie zdobył Zespół Wokalny Cantus z Leszna, pod dyrekcją Tomasza Sowińskiego. » więcej 2019-01-20, godz. 10:50 Akademickie Kolędowanie w Bydgoszczy. Przez całą niedzielę Rozpoczęło się XI Akademickie Kolędowanie. Najpierw w parafiach Diecezji Bydgoskiej, a później o godz. 16.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo, ... » więcej 2019-01-20, godz. 09:32 Utalentowane, młode śpiewaczki i muzyka hiszpańska. Koncert Akademii Muzycznej Bydgoska Akademia Muzyczna zaprasza na kolejny koncert do Domu Jubileuszowego Jana Pawła II w Bydgoszczy. Tym razem zatytułowany 'W kręgu muzyki hiszpańskiej'. » więcej
1234567