Wtorek, 25 czerwca 2019 r.   Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-12-13, 20:27 Redakcja, Magda Jasińska, Ewa Dąbska

Karen Edwards, Eljazz Big-Band i Duke Ellington Sacred Concert w Polskim Radiu PiK [zdjęcia]

Monumentalne dzieło Sacred Concert zabrzmiało w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Monumentalne dzieło Sacred Concert zabrzmiało w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Duke Ellington uważał tę kompozycję za dzieło swego życia. Monumentalne dzieło Sacred Concert zabrzmiało w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej i było transmitowane przez Polskie Radio PiK i większość rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
Duke Ellington Sacred Concert wykonali: amerykańska wokalistka Karen Edwards. Eljazz Big-Band pod kierunkiem Józefa Eliasza oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Benedykta Odya.

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Wielokrotnie nominowana do Grammy Award. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tony Bennettem.

Urodzona w Greenville w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.

Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy 'show' w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.

Duke Ellington Sacred Concert odbył się w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie transmitowały prawie wszystkie Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia i Jazz TV.

Na koncert zaprosili: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz.

Transmisja koncertu sakralnego Duke
Na koncert sakralny Duke'a Ellingtona zaprasza Karen Edwards
Zapowiedź Ewy Dąbskiej
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-06-24, godz. 21:52 Najpiękniejsze impresje świata tylko w Bydgoszczy! Nareszcie kolejne BIM! Jedną z najsłynniejszych imprez w mieście zainaugurował w poniedziałek (24.06.) wieczorem barwny korowód, który przeszedł ulicami miast ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:59 Oby w „Pokrzywach nad Brdą” zakochali się filmowcy! Scenariusz robi świetne wrażenie Performatywne czytanie tekstu scenariusza zatytułowanego, „Pokrzywy nad Brdą'' odbędzie się dziś (24.06.) w Szkole Wajdy w Warszawie. Jego autorką jest Agnies ... » więcej 2019-06-24, godz. 13:00 Spotkanie z Mariuszem Smolijem Od 33 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Mariusz Smolij - znany dyrygent jest urodzonym Ślązakiem a urodził się znamiennie 1 maja. » więcej 2019-06-24, godz. 09:15 Małgorzata Grela i jej Eliza z My Fair Lady Małgorzata Grela - solistka Opery Nova - dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego bydgoskiej Akademii Muzycznej, która od 11 lat kreuje partię Elizy w musicalu My ... » więcej 2019-06-24, godz. 09:05 Dużo instrumentów dla muzyków Filharmonii. Nowe też oświetlenie i nagłośnienie Bydgoska Filharmonia chwali się nowymi instrumentami. Muzycy mogą już grać na nowych fortepianach, harfach, fagotach czy wiolonczelach. Pod koniec czerwca dos ... » więcej 2019-06-24, godz. 07:05 ''DOMena Szkła''. Nowa wystawa w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy ''DOMena Szkła'' - to tytuł nowej wystawy, którą od najbliższego czwartku, będzie można oglądać w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy. » więcej 2019-06-22, godz. 22:03 Aktor i żużlowcy w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu Przed Dworem Artusa w Toruniu w sobotę wieczorem odsłonięte zostały kolejne „katarzynki” - Jakuba Gierszała oraz toruńskich żużlowców. » więcej 2019-06-22, godz. 16:15 Bydgoska Noc Performance w Galerii Miejskiej bwa „Śpiewokrzyk polski” - to hasło tegorocznej Nocy Performance, organizowanej przez Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy. » więcej 2019-06-22, godz. 10:22 Weź złotówkę i idź na Bydgoską Noc Muzealną! Bydgoszcz zaprasza do muzeów. Będzie je można zwiedzić za symboliczną złotówkę w ramach Bydgoskiej Nocy Muzealnej. Na uczestników czekają: warsztaty, spotkani ... » więcej 2019-06-20, godz. 22:35 Głosy zwierzęce w fabryce na inaugurację 2. edycji Muzyki w Willi Blumwego Wykonanie „Partytury na głosy zwierzęce” Marcina Gumieli rozpoczęło 2. edycję Festiwalu „Muzyka w Willi Blumwego”. Koncert odbył się 20 czerwca br. w zabytkow ... » więcej
1234567