Sobota, 21 września 2019 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-11-28, 16:16 Tatiana Adonis/Redakcja

Chcą zatrzymać Camerimage w Bydgoszczy. Ile musimy zapłacić?

Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycję/fot. Archiwum
Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycję/fot. Archiwum
W trakcie środowej sesji bydgoskiej Rady Miasta pojawił się niespodziewanie temat festiwalu Camerimage. Radni pytali m.in. o szanse zatrzymania imprezy w Bydgoszczy.
Prezydent Rafał Bruski poinformował, że dyrektor festiwalu Marek Żydowicz oczekuje od miasta 3 mln zł wsparcia. Przypomniał także, że w tym roku impreza kosztowała 500 tys. zł i zdaniem prezydenta nie ma przesłanek, żeby na festiwal wydawać więcej.

- Nie można udawać, że nic się nie stało - stwierdził prezydent Rafał Bruski, przypominając że w sprawie budowy centrum Camerimage w Toruniu, Marek Żydowicz podpisał list intencyjny z prezydentem Torunia i z Ministrem Kultury. - W związku z tym, że Marek Żydowicz podtrzymuje tę wolę, nie widzę potrzeby zwiększenia finansowania imprezy - dodał prezydent Bydgoszczy.

- Może pan się zdziwi, ale w pewnym sensie podzielam pana racje - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Bokiej, ale dodał że będzie żałował, jeśli festiwal opuści miasto.

Radna Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska stwierdziła, że wszyscy chcielibyśmy zatrzymać festiwal i ma wrażenie, że potencjał promocyjny i gospodarczy imprezy nie został przez Bydgoszcz całkowicie wykorzystany. - W interesie Bydgoszczy jest, żeby Camerimage został w naszym mieście - mówiła.

Dyskusja trwała prawie godzinę. Bydgoscy radni stwierdzili, że sprawę warto przedyskutować z zainteresowanymi stronami podczas obrad Komisji Kultury i Nauki.

Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycje. - Nie można jeździć mercedesem za 5 procent jego wartości, dlatego drodzy przyjaciele - skądkolwiek jesteście - jeśli wrócicie do swoich miast, do swoich ojczyzn małych i dużych, rozejrzycie się, jeśli znajdziecie miejsce podobne do tego jak Opera Nova, to proszę zaproście Camerimage. My tam przyjdziemy - zaapelował do festiwalowych gości.
Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Mówi radna Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska
Mówi radny PiS Paweł Bokiej

Kultura

2019-09-20, godz. 18:00 Karta, kartka, karteczka: polsko - japońska, teatralna wycieczka! „Wycinanki. List z morza' to tytuł pierwszej tego sezonu premiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Najbardziej ucieszą się z tej propozycji najmłodsi widzowie. ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:00 O książkach, gdy zrobi się ciemno. Noc Księgarń ma być jak Noc Muzeów Szykuje się bezsenny wieczór dla miłośników książek. Przed nami Noc Księgarń. Już w piątek (20 września) w ponad stu księgarniach w całej Polsce odbędzie się ... » więcej 2019-09-20, godz. 08:11 Śpiewy z różnych stron. Rozpoczął się 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny [program] Podczas 10 festiwalowych koncertów zaprezentowane zostaną kompozycje wokalno-instrumentalne mistrzów różnych epok. 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny pod hasłem ' ... » więcej 2019-09-20, godz. 07:20 Będzie pysznie, muzycznie i na ludowo. Na początek konkurs rękodzielniczy „Jo Kociewie Je w Jeżewie”, czyli II Regionalny Festiwal Folkloru i Rękodzieła w Jeżewie odbędzie się co prawda 12 października, ale pierwszą jego odsłoną jes ... » więcej 2019-09-18, godz. 16:15 Oto słowo Boże! Bez kropek, przecinków i wykrzykników! Zwoje ze skór, pergaminy i papirusy z tekstami Pisma Świętego oraz reprinty najważniejszych historycznych wydań można zobaczyć i dotknąć w Miejskiej i Powiato ... » więcej 2019-09-18, godz. 12:54 "Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli?". Wyjątkowy wieczór w Polskim Radiu PiK Grypsy Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, pamiętnik Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, słowa  Rotmistrza Pileckiego czy majora Szendzielarza „Łupaszki” znajdą się w p ... » więcej 2019-09-16, godz. 14:01 Film Marcina Sautera w konkursie filmów krótkometrażowych w Gdyni Obraz „Tak jest dobrze” w reżyserii bydgoszczanina Marcina Sautera, znalazł się w konkursie filmów krótkometrażowych, na rozpoczynającym się dzisiaj Festiwalu ... » więcej 2019-09-16, godz. 12:28 Basia Gałaj z zespołem wystąpi w Eljazzie w Bydgoszczy Artystka promuje album „Nieopowiedziane 39-45” - to zebrane wspomnienia i opowieści osób, żyjących w tamtych czasach, zapisane w formie dziewięciu piosenek o ... » więcej 2019-09-15, godz. 15:15 Bydgoska Scena Barokowa zaprasza na "Prolog" festiwalu Akademia Muzyki Dawnej przygotowuje wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w Bydgoszczy. 28 września rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu Bydgoska Scena ... » więcej 2019-09-14, godz. 23:45 Pawbeats Orchestra dwukrotnie w Operze Nova Ponad trzy lata od narodzenia Pawbeats Orchestra znowu rusza w trasę. Na początek w sobotę dwa koncerty w Operze Nova (19.00 i 22.00), a następnie kolejne kon ... » więcej
1234567