Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-11-28, 16:16 Tatiana Adonis/Redakcja

Chcą zatrzymać Camerimage w Bydgoszczy. Ile musimy zapłacić?

Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycję/fot. Archiwum
Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycję/fot. Archiwum
W trakcie środowej sesji bydgoskiej Rady Miasta pojawił się niespodziewanie temat festiwalu Camerimage. Radni pytali m.in. o szanse zatrzymania imprezy w Bydgoszczy.
Prezydent Rafał Bruski poinformował, że dyrektor festiwalu Marek Żydowicz oczekuje od miasta 3 mln zł wsparcia. Przypomniał także, że w tym roku impreza kosztowała 500 tys. zł i zdaniem prezydenta nie ma przesłanek, żeby na festiwal wydawać więcej.

- Nie można udawać, że nic się nie stało - stwierdził prezydent Rafał Bruski, przypominając że w sprawie budowy centrum Camerimage w Toruniu, Marek Żydowicz podpisał list intencyjny z prezydentem Torunia i z Ministrem Kultury. - W związku z tym, że Marek Żydowicz podtrzymuje tę wolę, nie widzę potrzeby zwiększenia finansowania imprezy - dodał prezydent Bydgoszczy.

- Może pan się zdziwi, ale w pewnym sensie podzielam pana racje - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Bokiej, ale dodał że będzie żałował, jeśli festiwal opuści miasto.

Radna Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska stwierdziła, że wszyscy chcielibyśmy zatrzymać festiwal i ma wrażenie, że potencjał promocyjny i gospodarczy imprezy nie został przez Bydgoszcz całkowicie wykorzystany. - W interesie Bydgoszczy jest, żeby Camerimage został w naszym mieście - mówiła.

Dyskusja trwała prawie godzinę. Bydgoscy radni stwierdzili, że sprawę warto przedyskutować z zainteresowanymi stronami podczas obrad Komisji Kultury i Nauki.

Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycje. - Nie można jeździć mercedesem za 5 procent jego wartości, dlatego drodzy przyjaciele - skądkolwiek jesteście - jeśli wrócicie do swoich miast, do swoich ojczyzn małych i dużych, rozejrzycie się, jeśli znajdziecie miejsce podobne do tego jak Opera Nova, to proszę zaproście Camerimage. My tam przyjdziemy - zaapelował do festiwalowych gości.
Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Mówi radna Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska
Mówi radny PiS Paweł Bokiej

Kultura

2020-01-25, godz. 16:43 Torunianka Iwona Chmielewska z nominacją do „Małego Nobla” Iwona Chmielewska - jedna z najlepszych polskich ilustratorek, mieszkająca i pracująca w Toruniu, znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. ... » więcej 2020-01-25, godz. 15:46 Andrzej Zaucha wciąż budzi pozytywne emocje. 12. edycja Festiwalu „Serca Bicie” Blisko 50 młodych wokalistów przyjechało na przesłuchania do 12. Festiwalu „Serca Bicie” Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy. » więcej 2020-01-24, godz. 16:45 Gershwin i Copland na karnawał. Dyrygent Mariusz Smolij zaprasza American Pops - tak zatytułowano piątkowy (24 stycznia) koncert w Filharmonii Pomorskiej. W programie znajdą się kompozycje m.in: Gershwina, Coplanda, William ... » więcej 2020-01-23, godz. 13:06 „Przytul Polskę” na wystawie w Młynie Wiedzy w Toruniu Strefa kibica, kuchnia polska, galeria sztuki polskiej i półka z polskimi książkami - między innymi z takich części zbudowana została nowa wystawa w Centrum N ... » więcej 2020-01-22, godz. 18:35 Chcesz być cyrkowcem, filmowcem lub piosenkarzem? Przyjdź na warsztaty Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to jedna z najpopularniejszych instytucji kultury w Toruniu. » więcej 2020-01-22, godz. 10:02 Kolejna książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Historia odmalowana na 200 stronach Liczy prawie 200 stron, oprócz tekstu jest też sporo zdjęć, również tych do tej pory niepublikowanych - w Bydgoszczy odbyła się premiera książki Krzysztofa Dr ... » więcej 2020-01-21, godz. 10:09 „Żyć się chce". Alicja Majewska zaśpiewa w Toruniu. Wygraj bilety Alicja Majewska z najnowszym programem „Żyć się chce' wystąpi w w niedzielę (26 stycznia) w sali na Jordankach w Toruniu. Mamy na ten koncert zaproszenia. » więcej 2020-01-20, godz. 13:16 „Niepodległość - trudne słowo...” w Teatrze Baj Pomorski Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukacja” wystawią ten słowno-muzyczny spektakl w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. » więcej 2020-01-20, godz. 09:05 Lecieć w kosmos czy zostać z córką? Film „Proxima” w kinach „Proxima” - film w reżyserii Alice Winocour, z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych - od piątku (24 stycznia) można oglądać w kinach. » więcej 2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej
1234567