Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-11-28, 16:16 Tatiana Adonis/Redakcja

Chcą zatrzymać Camerimage w Bydgoszczy. Ile musimy zapłacić?

Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycję/fot. Archiwum
Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycję/fot. Archiwum
W trakcie środowej sesji bydgoskiej Rady Miasta pojawił się niespodziewanie temat festiwalu Camerimage. Radni pytali m.in. o szanse zatrzymania imprezy w Bydgoszczy.
Prezydent Rafał Bruski poinformował, że dyrektor festiwalu Marek Żydowicz oczekuje od miasta 3 mln zł wsparcia. Przypomniał także, że w tym roku impreza kosztowała 500 tys. zł i zdaniem prezydenta nie ma przesłanek, żeby na festiwal wydawać więcej.

- Nie można udawać, że nic się nie stało - stwierdził prezydent Rafał Bruski, przypominając że w sprawie budowy centrum Camerimage w Toruniu, Marek Żydowicz podpisał list intencyjny z prezydentem Torunia i z Ministrem Kultury. - W związku z tym, że Marek Żydowicz podtrzymuje tę wolę, nie widzę potrzeby zwiększenia finansowania imprezy - dodał prezydent Bydgoszczy.

- Może pan się zdziwi, ale w pewnym sensie podzielam pana racje - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Bokiej, ale dodał że będzie żałował, jeśli festiwal opuści miasto.

Radna Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska stwierdziła, że wszyscy chcielibyśmy zatrzymać festiwal i ma wrażenie, że potencjał promocyjny i gospodarczy imprezy nie został przez Bydgoszcz całkowicie wykorzystany. - W interesie Bydgoszczy jest, żeby Camerimage został w naszym mieście - mówiła.

Dyskusja trwała prawie godzinę. Bydgoscy radni stwierdzili, że sprawę warto przedyskutować z zainteresowanymi stronami podczas obrad Komisji Kultury i Nauki.

Marek Żydowicz ogłosił koniec festiwalu Camerimage w Bydgoszczy podczas gali kończącej tegoroczną edycje. - Nie można jeździć mercedesem za 5 procent jego wartości, dlatego drodzy przyjaciele - skądkolwiek jesteście - jeśli wrócicie do swoich miast, do swoich ojczyzn małych i dużych, rozejrzycie się, jeśli znajdziecie miejsce podobne do tego jak Opera Nova, to proszę zaproście Camerimage. My tam przyjdziemy - zaapelował do festiwalowych gości.
Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Mówi radna Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Szabelska
Mówi radny PiS Paweł Bokiej

Kultura

2019-04-18, godz. 12:35 Obraz Leonarda da Vinci ożyje na teatralnej scenie. Tylko przez 3 godziny! 'Dziennik podróży z Ostatnią Wieczerzą' to projekt, który od 10 lat realizuje w Toruniu malarz i scenograf Jerzy Murawski. Po raz pierwszy zaprezentowany zost ... » więcej 2019-04-16, godz. 17:57 Wyspa Młyńska stanie się Wyspą Moniuszki. Bydgoskie urodziny kompozytora 5 maja w całym kraju odbędą się obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora - ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Bydgoska Wyspa Młyńska w tym d ... » więcej 2019-04-14, godz. 21:44 Bydgoszczanka wyśpiewała grand prix! Brawa dla Zuzanny Wiśniewskiej! Zuzanna Wiśniewska z Bydgoszczy zdobyła Grand Prix 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-14, godz. 12:29 Który spektakl najlepszy podczas "Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej"? Spektakl „Dajcie mi tenora” teatru Capitol z Warszawy laureatem Tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Tak zdecydowali widzowie po obejrzeniu pięciu prz ... » więcej 2019-04-14, godz. 10:16 W Bydgoszczy śpiewają i uczą się śpiewać. Gwiazdą Olga Bończyk 20. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej trwa w Bydgoszczy. Do przesłuchań konkursowych przystąpiło 19 młodych wykonawców, których oceniało ... » więcej 2019-04-13, godz. 21:36 Teatr Chorea z nagrodą Klamry 2019. Zdecydowała publiczność Teatr Chorea został zwycięzcą 27.Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra w Toruniu. Na scenie klubu Od Nowa aktorzy wystawili 'Tragedię Jana'. » więcej 2019-04-13, godz. 21:29 Grand Prix Animocji dla filmu Niki Lindrot von Bar Film pt. 'De berden' szwedzkiej animatorki Niki Lindrot von Bar otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-13, godz. 19:30 Ogólnopolski Konkurs Muzyczny - Gitara - Inowrocław 2019 Mateusz Sołtysek z Bielska Białej zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego - Gitara - Inowrocław 2019 dla uczniów szkół muzycznych drugiego stopn ... » więcej 2019-04-13, godz. 19:15 W Nakle rywalizowali młodzi pianiści. W konkursie pod patronatem Rafała Blechacza [wideo] Już po raz szósty młodzi pianiści z całej Polski spotkali się w Nakle nad Notecią na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowy ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:50 Najlepsze fotografie projektu "Wystaw się w CSW" na wystawie zbiorowej Baltazar Fajto zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym 'Wystaw się w CSW'. Laureat Nagrody Dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie m ... » więcej
1234567