Wtorek, 07 lipca 2020 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Kultura
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2018-11-05, 06:30 Polska Agencja Prasowa/Małgorzata Wyrzykowska

Koncert polskich kompozycji z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich. Fot. youtube.com
Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich. Fot. youtube.com
Koncert utworów polskich kompozytorów z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w niedzielę (4.11) w klubie kulturalnym dzielnicy Obuda w Budapeszcie.
Koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Anima Musicae pod dyrekcją Matyasa Antala został zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich.

Wieczór otworzył Menuet G-dur Ignacego Paderewskiego w transkrypcji na orkiestrę smyczkową. Wygłaszający wprowadzenie przed każdym utworem prezes Związku Kompozytorów Węgierskich Mate Hollos zaznaczył, że nazwisko Paderewskiego wysuwa się na plan pierwszy wśród kompozytorów polskich, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, zabiegał bowiem o nie skutecznie u prezydenta USA Woodrowa Wilsona, a następnie był polskim premierem i ministrem spraw zagranicznych.

W programie koncertu znalazła się też Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego w transkrypcji na orkiestrę smyczkową, jak również utwory polskich kompozytorów młodszej generacji.

O autorze kompozycji „Aus aller Welt stammende” Zygmuncie Krauze Hollos powiedział, że jego utwory zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, a sam zapamiętał jego Koncert fortepianowy z jednego z wyjazdów na Warszawską Jesień. „Przebijała z niego taka wolność, że było to dla nas wielkie przeżycie” – podkreślił.

Podczas koncertu wykonano też Sinfoniettę No 1 zaledwie 25-letniego Macieja Bałenkowskiego, który pracuje nad doktoratem pod opieką Krzysztofa Pendereckiego, oraz utwór Justyny Kowalskiej-Lasoń „Te frazy… te pieśni… te arie”.

Jedynym węgierskim kompozytorem, którego utwór wykonano podczas wieczoru, był autor „Requiem katyńskiego” Laszlo Kiraly, odznaczony w 2016 r. krzyżem kawalerskim orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zapowiadając swój utwór „Marcowe dźwięki węgierskie”, kompozytor przypomniał, że 4 listopada jest dla Węgier datą żałobną, tego dnia przed 62 laty wkroczyły bowiem na terytorium kraju wojska sowieckie, był zdławić rewolucję węgierską 1956 r.

Jak podkreślił otwierając wieczór prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, koncert jest elementem szerszego programu koncertów realizowanego przez Związek przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Kultura

2020-07-07, godz. 09:20 Zygmunt Kędzierski - pół wieku w rzeźbie. Piękny jubileusz ludowego artysty Wystawa przekrojowa rzeźb z okresu całej twórczości: w Tucholskim Ośrodku Kultury świętowano 50-lecie pracy twórczej znanego rzeźbiarza ludowego z Borów Tucho ... » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Ciekawość przedstawiona na fotografiach. Jesteście ciekawi? Zobaczcie! Małgorzata Justa zwyciężyła w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Regionu. Projekt od lat realizuje Wojewódzki ... » więcej 2020-07-06, godz. 15:25 Bezpłatny kurs literacki z Robertem Małeckim „Miasto w czasach zarazy” to hasło kursu literackiego zorganizowanego przez Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu. Efektem będzie książka - literacki dokum ... » więcej 2020-07-05, godz. 20:28 Matce Jana Pawła II lekarz zalecał aborcję. Książka o rodzinie polskiego Papieża [recenzja] W książce „Z polskiej rodziny wyszedł i miłością ogarnął cały świat” autorstwa ks. Jana Śledzianowskiego, opisanych jest wiele historii z życia polskiego Papi ... » więcej 2020-07-05, godz. 15:07 Bach, Mozart, Vivaldi i Chopin. Trwa festiwal „Nova Muzyka i Architektura" Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę (5 lipca) w Toruniu w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. ... » więcej 2020-07-05, godz. 12:24 Bydgoski „Dar” i „Wieczna bańka" na początek. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu Poszukiwanie baniek, morska podróż, piernikowe potyczki i spotkanie z tajemniczym wężem - w Toruniu w niedzielę (5 lipca) rozpoczyna się VI Festiwal Teatrów U ... » więcej 2020-07-05, godz. 10:23 Chopin na wakacjach w tym roku tylko online. Transmisje z Ośrodka w Szafarni „Wakacje z Chopinem” to letnia propozycja Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Pierwszy koncert już w niedzielę (5 lipca). » więcej 2020-07-05, godz. 08:04 Włoska sztuka w żnińskim muzeum. Ze zbiorów francuskich kolekcjonerów „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej” to tytuł wystawy Giorgio de Chirico w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Jest to już kolejna prezentacja prac artysty ś ... » więcej 2020-07-04, godz. 19:30 Skarpetki zginęły czy wybrały wolność? Muzyczny spektakl o życiowych wyborach „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to najnowsze przedstawienie Teatru Muzycznego w Toruniu. Spektakl powstał na podstawie popularnej książki dla dzie ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:02 Dźwięk bohaterem przedstawienia! Premiera w Baju Pomorskim [wideo] Jajkofony, suszarkofony, dzięciołofony czy dzwonkofony - oryginalne i jedyne w swoim rodzaju instrumenty pojawiły się na scenie Teatru Baj Pomorski w Toruniu. » więcej
1234567