Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-11-05, 06:30 Polska Agencja Prasowa/Małgorzata Wyrzykowska

Koncert polskich kompozycji z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich. Fot. youtube.com
Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich. Fot. youtube.com
Koncert utworów polskich kompozytorów z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w niedzielę (4.11) w klubie kulturalnym dzielnicy Obuda w Budapeszcie.
Koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Anima Musicae pod dyrekcją Matyasa Antala został zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich.

Wieczór otworzył Menuet G-dur Ignacego Paderewskiego w transkrypcji na orkiestrę smyczkową. Wygłaszający wprowadzenie przed każdym utworem prezes Związku Kompozytorów Węgierskich Mate Hollos zaznaczył, że nazwisko Paderewskiego wysuwa się na plan pierwszy wśród kompozytorów polskich, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, zabiegał bowiem o nie skutecznie u prezydenta USA Woodrowa Wilsona, a następnie był polskim premierem i ministrem spraw zagranicznych.

W programie koncertu znalazła się też Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego w transkrypcji na orkiestrę smyczkową, jak również utwory polskich kompozytorów młodszej generacji.

O autorze kompozycji „Aus aller Welt stammende” Zygmuncie Krauze Hollos powiedział, że jego utwory zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, a sam zapamiętał jego Koncert fortepianowy z jednego z wyjazdów na Warszawską Jesień. „Przebijała z niego taka wolność, że było to dla nas wielkie przeżycie” – podkreślił.

Podczas koncertu wykonano też Sinfoniettę No 1 zaledwie 25-letniego Macieja Bałenkowskiego, który pracuje nad doktoratem pod opieką Krzysztofa Pendereckiego, oraz utwór Justyny Kowalskiej-Lasoń „Te frazy… te pieśni… te arie”.

Jedynym węgierskim kompozytorem, którego utwór wykonano podczas wieczoru, był autor „Requiem katyńskiego” Laszlo Kiraly, odznaczony w 2016 r. krzyżem kawalerskim orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zapowiadając swój utwór „Marcowe dźwięki węgierskie”, kompozytor przypomniał, że 4 listopada jest dla Węgier datą żałobną, tego dnia przed 62 laty wkroczyły bowiem na terytorium kraju wojska sowieckie, był zdławić rewolucję węgierską 1956 r.

Jak podkreślił otwierając wieczór prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, koncert jest elementem szerszego programu koncertów realizowanego przez Związek przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Kultura

2019-04-22, godz. 16:25 Mała msza uroczysta. Dzieło Rossiniego w bydgoskiej Filharmonii Mała msza uroczysta zabrzmi w piątek (26 kwietnia) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Wystąpią: soliści, Orkiestra Symfoniczna FP, Chór Akademicki bydgoskie ... » więcej 2019-04-22, godz. 09:30 Jan Peszek: wszystko nam dośpiewa - 27 kwietnia w bydgoskim Teatrze Polskim W myśl zasady, że prawdziwej sztuki nigdy za wiele, na bydgoskiej scenie rarytas: drugi spektakl Jana Peszka 'Dośpiewanie. Autobiografia', w którym aktor do W ... » więcej 2019-04-22, godz. 08:05 Wieżowiec "mówi" jednym głosem. Wspólnie gotuje, imprezuje i się awanturuje... W mrówkowcach, galeriowcach, blokach żyje 12 milionów Polaków. Co czują lokatorzy warszawskich, berlińskich, podparyskich i londyńskich betonowych krain? Opow ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:30 Spotkanie z Magdaleną Cielecką Magdalena Cielecka była we wtorek gościem specjalnego pokazu filmu 'Ciemno, prawie noc' w toruńskim kinie Centrum. » więcej 2019-04-20, godz. 22:00 Sztukateria przygotowana na otwarcie To będzie nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Po remoncie, przygotowana na otwarcie - Sztukateria - kamienica przy ul. Marcinkowskiego 22 w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-19, godz. 17:00 Przygotowania "Strasznego dworu" na inaugurację BFO Niebawem w Operze Nova rozpocznie się 26. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują 'Straszny dwór' Stanisława Moniuszki w reżyserii N ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:35 Obraz Leonarda da Vinci ożyje na teatralnej scenie. Tylko przez 3 godziny! 'Dziennik podróży z Ostatnią Wieczerzą' to projekt, który od 10 lat realizuje w Toruniu malarz i scenograf Jerzy Murawski. Po raz pierwszy zaprezentowany zost ... » więcej 2019-04-16, godz. 17:57 Wyspa Młyńska stanie się Wyspą Moniuszki. Bydgoskie urodziny kompozytora 5 maja w całym kraju odbędą się obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora - ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Bydgoska Wyspa Młyńska w tym d ... » więcej 2019-04-14, godz. 21:44 Bydgoszczanka wyśpiewała grand prix! Brawa dla Zuzanny Wiśniewskiej! Zuzanna Wiśniewska z Bydgoszczy zdobyła Grand Prix 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki w Bydgoszczy. » więcej 2019-04-14, godz. 12:29 Który spektakl najlepszy podczas "Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej"? Spektakl „Dajcie mi tenora” teatru Capitol z Warszawy laureatem Tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Tak zdecydowali widzowie po obejrzeniu pięciu prz ... » więcej
1234567