Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-11-05, 06:30 Polska Agencja Prasowa/Małgorzata Wyrzykowska

Koncert polskich kompozycji z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich. Fot. youtube.com
Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich. Fot. youtube.com
Koncert utworów polskich kompozytorów z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w niedzielę (4.11) w klubie kulturalnym dzielnicy Obuda w Budapeszcie.
Koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Anima Musicae pod dyrekcją Matyasa Antala został zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich i Związek Kompozytorów Węgierskich.

Wieczór otworzył Menuet G-dur Ignacego Paderewskiego w transkrypcji na orkiestrę smyczkową. Wygłaszający wprowadzenie przed każdym utworem prezes Związku Kompozytorów Węgierskich Mate Hollos zaznaczył, że nazwisko Paderewskiego wysuwa się na plan pierwszy wśród kompozytorów polskich, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, zabiegał bowiem o nie skutecznie u prezydenta USA Woodrowa Wilsona, a następnie był polskim premierem i ministrem spraw zagranicznych.

W programie koncertu znalazła się też Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego w transkrypcji na orkiestrę smyczkową, jak również utwory polskich kompozytorów młodszej generacji.

O autorze kompozycji „Aus aller Welt stammende” Zygmuncie Krauze Hollos powiedział, że jego utwory zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, a sam zapamiętał jego Koncert fortepianowy z jednego z wyjazdów na Warszawską Jesień. „Przebijała z niego taka wolność, że było to dla nas wielkie przeżycie” – podkreślił.

Podczas koncertu wykonano też Sinfoniettę No 1 zaledwie 25-letniego Macieja Bałenkowskiego, który pracuje nad doktoratem pod opieką Krzysztofa Pendereckiego, oraz utwór Justyny Kowalskiej-Lasoń „Te frazy… te pieśni… te arie”.

Jedynym węgierskim kompozytorem, którego utwór wykonano podczas wieczoru, był autor „Requiem katyńskiego” Laszlo Kiraly, odznaczony w 2016 r. krzyżem kawalerskim orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zapowiadając swój utwór „Marcowe dźwięki węgierskie”, kompozytor przypomniał, że 4 listopada jest dla Węgier datą żałobną, tego dnia przed 62 laty wkroczyły bowiem na terytorium kraju wojska sowieckie, był zdławić rewolucję węgierską 1956 r.

Jak podkreślił otwierając wieczór prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, koncert jest elementem szerszego programu koncertów realizowanego przez Związek przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Kultura

2019-11-12, godz. 09:52 Ogólnopolski Konkurs Wokalny im Bogdana Paprockiego pierwszy raz w Bydgoszczy Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Wokalny im Bogdana Paprockiego rozpoczął się we wtorek (12. listopada) w Operze Nova. » więcej 2019-11-11, godz. 19:32 Film „Ukryta gra” w konkursie filmów polskich na Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu W Toruniu od soboty trwa 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage. W programie 10 konkursów. W dwóch startuje Paweł Edelman, jeden z najwybitniejs ... » więcej 2019-11-11, godz. 18:33 Młodzi pianiści grają jak z nut! Rozpoczęły się przesłuchania Konkursu im. Paderewskiego Dziś w Bydgoszczy wystartowały przesłuchania pierwszego etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. I. J. Paderewskiego. » więcej 2019-11-11, godz. 16:04 Kobiety śpiewają i mówią o Bydgoszczy. Koncert tak się spodobał, że będzie płyta! Bydgoszcz jest kobietą, a jej historię opisują piosenki. Kilkanaście utworów dotyczących sytuacji politycznej i społecznej miasta oraz komentarz bydgoskich dz ... » więcej 2019-11-10, godz. 20:59 Świat Boddeke i Greenawaya w toruńskim CSW. W tej formie wystawa tylko w Polsce [wideo] W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu otwarto w niedzielę wystawę 'Artuum Mobile: świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya', która towarzyszy tegorocznemu F ... » więcej 2019-11-10, godz. 12:25 Startuje 45 pianistów z całego świata. Rozpoczyna się XI Konkurs im. Paderewskiego. W niedzielę (10 listopada) odbędzie się koncert inaugurujący XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. II Koncert fortepianowy g ... » więcej 2019-11-09, godz. 23:30 Premiera "Coppelii" w bydgoskiej Operze Nova przyjęta owacyjnie Owacją na stojąco nagrodziła bydgoska publiczność premierowe przedstawienie baletu 'Coppelia' Leo Delibes'a w choreografii Jacka Tyskiego, scenografii Olgi Sk ... » więcej 2019-11-09, godz. 21:51 Danny DeVito odbiera nagrodę w Toruniu. Inauguracja EnergaCamerimage [wideo] 10 konkursów, rywalizacja o złote, srebrne i brązowe żaby. Filmy fabularne i dokumentalne twórców z całego świata, tysiące gości, studentów i gwiazd... Od sob ... » więcej 2019-11-09, godz. 17:11 Polska w każdym takcie, czyli ostatni koncert Bydgoskiej Sceny Barokowej „La Polacchina' - koncert utworów kompozytorów europejskich, związanych z Rzeczpospolitą XVII i XVII wieku, zakończy w sobotę (09.11.) w bydgoskim kinie Pomor ... » więcej 2019-11-09, godz. 13:20 Wszystkie odcienie kina na Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu. Za chwilę! W sobotę (09.11.) o godz. 17.00 rozpoczyna się w Toruniu 27 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage. O Złotą, Srebrną i Brązową Żabę powa ... » więcej
1234567