Niedziela, 05 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Ireny, Wincentego
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-28, 10:00 Magda Jasińska, Ewa Dąbska

Owacja po premierze opery "Awantura w Recco czyli Drzewko Wolności"

Awantura w Recco Fot. I. Sanger
Awantura w Recco Fot. I. Sanger
Kilkuminutową owacją na stojąco bydgoska publiczność nagrodziła najnowszą premierę w Operze Nova. "Awantura w Recco czyli Drzewko Wolności" to opera Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego.
Bardzo dobrze zostali przyjęci soliści - Sławomir Kowalewski - Tadeusz, Julia Pruszak - Sylwia, Jacek Greszta - Burmistrz Don Alberto, Szymon Rona - Don Domenico.

Znakomicie przygotowana orkiestra przez kierownika muzycznego - Annę Duczmal - Mróz, oraz chór przez Henryka Wierzchonia zebrały wielkie brawa.

Obecny był na premierze kompozytor Maciej Małecki, który jak się przyznał w rozmowie dokonał dużych zmian w partyturze napisanej przed blisko 40 laty oraz dopisał kilka utworów specjalnie jak Uwertura czy deklamacja i recytatyw Sylwii.

Reżyserię przygotowali po raz pierwszy współpracując z operą bydgoską - Maciej Wojtyszko i Magdalena Małecka Wippich, dla której to był debiut reżyserski w operze.

Awantura w Recco czyli Drzewko Wolności na scenie Opery Nova jeszcze w niedzielę (28 października) i poniedziałek (29 października).
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)
Spotkanie z kompozytorem - Maciejem Małeckim. Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)
Bydgoszcz

Kultura

2020-04-04, godz. 09:00 Podjęli wyzwanie i zaśpiewali. Nie można w realu, więc w Internecie [wideo] Kilkanaście osób z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odpowiedziało na wyzwanie w ramach akcji #folksingingchallenge. Zaśpiewali znaną piosenkę ludową „Cz ... » więcej 2020-04-02, godz. 19:45 Ania Rusowicz w dobie koronawirusa Ania Rusowicz siedząc w domu, zaprasza wszystkich swoich fanów na muzyczny spacer 'Do lasu'. Taki tytuł nosi piosenka z jej kolejnego albumu „Przebudzenie”. I ... » więcej 2020-04-02, godz. 19:00 Oto rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - prof. Elżbieta Wtorkowska Profesor Elżbieta Wtorkowska wygrała wybory na rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W wyborach startowała razem z dr. hab. Mariuszem Klimsiakiem, dziekane ... » więcej 2020-04-02, godz. 11:17 Pisarz jak my siedzi w domu, ale nie bezczynnie! Będzie nowa książka! Co robi pisarz w czasie akcji „Zostań w domu”? Pisze książki. Nie inaczej jest u toruńskiego autora kryminałów Roberta Małeckiego. » więcej 2020-04-01, godz. 06:15 Ile pozostanie z toruńskiego kinoteatru Grunwald? Nie tylko historia Coraz mniej zostało z kinoteatru Grunwald w Toruniu. Od lipca 2019 roku trwa remont obiektu, w którym działać będzie główna scena Kujawsko-Pomorskiego Muzyczn ... » więcej 2020-03-31, godz. 16:55 Paulina Brzozowska i jej „Bezdrogo”. Życie artysty w czasach epidemii Choć obawia się, jak wszyscy, o swoje zdrowie, to jednak wciąż tworzy. Paulina Brzozowska - piosenkarka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszc ... » więcej 2020-03-31, godz. 15:26 Dzięki nim teatr żyje! Nagrody nie tylko dla aktorów z regionu [lista nagrodzonych] Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy i ... » więcej 2020-03-30, godz. 19:36 Msza żałobna w intencji Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter zamknięty Decyzją rodziny Krzysztofa Pendereckiego msza żałobna w intencji zmarłego kompozytora odbędzie się w najbliższych dniach. Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COV ... » więcej 2020-03-29, godz. 09:37 Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor; miał 86 lat W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich ko ... » więcej 2020-03-26, godz. 15:00 Teatr Baj Pomorski wychodzi z siebie! Spektakl "Robinson Crusoe" w sieci Czytanie bajek, oprowadzanie po teatrze, a nawet warsztaty logopedyczne - aktorzy toruńskiego Teatru Baj Pomorski przygotowują specjalne filmiki dla widzów, k ... » więcej
1234567