Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-28, 10:00 Magda Jasińska, Ewa Dąbska

Owacja po premierze opery "Awantura w Recco czyli Drzewko Wolności"

Awantura w Recco Fot. I. Sanger
Awantura w Recco Fot. I. Sanger
Kilkuminutową owacją na stojąco bydgoska publiczność nagrodziła najnowszą premierę w Operze Nova. "Awantura w Recco czyli Drzewko Wolności" to opera Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego.
Bardzo dobrze zostali przyjęci soliści - Sławomir Kowalewski - Tadeusz, Julia Pruszak - Sylwia, Jacek Greszta - Burmistrz Don Alberto, Szymon Rona - Don Domenico.

Znakomicie przygotowana orkiestra przez kierownika muzycznego - Annę Duczmal - Mróz, oraz chór przez Henryka Wierzchonia zebrały wielkie brawa.

Obecny był na premierze kompozytor Maciej Małecki, który jak się przyznał w rozmowie dokonał dużych zmian w partyturze napisanej przed blisko 40 laty oraz dopisał kilka utworów specjalnie jak Uwertura czy deklamacja i recytatyw Sylwii.

Reżyserię przygotowali po raz pierwszy współpracując z operą bydgoską - Maciej Wojtyszko i Magdalena Małecka Wippich, dla której to był debiut reżyserski w operze.

Awantura w Recco czyli Drzewko Wolności na scenie Opery Nova jeszcze w niedzielę (28 października) i poniedziałek (29 października).
Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)
Spotkanie z kompozytorem - Maciejem Małeckim. Relacja Magdy Jasińskiej i Ewy Dąbskiej (Śniadanie z Muzami)
Bydgoszcz

Kultura

2019-12-06, godz. 16:16 Sztuka współczesna wychodzi do ludzi, czyli CSW Toruń chwali się nabytkami i darami Kolekcja sztuki współczesnej CSW w Toruniu tworzona jest od 11 lat. Eksponatów jest ponad 2 tysiące. Co jakiś czas wychodzą z magazynowego niebytu na muzealne ... » więcej 2019-12-06, godz. 11:15 „Dziadek do orzechów” od Mikołaja i koncert na dwie harfy w Filharmonii Wyjątkowy program znajdzie się w programie koncertu mikołajkowego w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Będzie coś dla dorosłych, ale i dla dzieci. » więcej 2019-12-05, godz. 20:51 Boże Narodzenie w sztuce ludowej. Świąteczna wystawa w Muzeum Okręgowym „Idą Gody! Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej” to tytuł wystawy, którą otwarto w Białym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-05, godz. 07:05 Możesz wylicytować piękny prezent. I wspomóc Dom Kultury z Torunia 'Podaruj Dom Kultury na święta' - pod tym hasłem odbędzie się w najbliższą niedzielę (8 grudnia) aukcja charytatywna na rzecz Domu Kultury na Bydgoskim Przedm ... » więcej 2019-12-03, godz. 20:35 Młyn Wiedzy już jest. Teraz powstaje Młyn Kultury Sześć kondygnacji, 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, nowoczesne wyposażenie i dużo większe możliwości. W Toruniu powstaje Młyn Kultury, który ... » więcej 2019-12-03, godz. 18:34 Sukces w Barcelonie! Nagroda dla bydgoskiego filmowca „Sen Leokadii” w reżyserii bydgoskiego filmowca Krzysztofa Nowickiego otrzymał nagrodę publiczności na Planet Film Festiwal w Barcelonie! » więcej 2019-12-03, godz. 16:30 Znakomici muzycy o wielkim sercu zagrają na rzecz bezdomnych zwierząt Krzysztof Herdzin Trio zagra w środę w dorocznym koncercie „Świat bez zwierząt byłby smutny” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. » więcej 2019-12-03, godz. 16:02 Smolik/Kev Fox w sobotę w Bydgoszczy [wideo] W sobotę 4 grudnia w Klubie Kuźnia w Bydgoszczy odbędzie się koncert duetu Smolik/Kev Fox promujący „Queen of Hearts”. » więcej 2019-12-03, godz. 12:01 Na sercu leżą jej książki. Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz nominowana do nagrody IBBY Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz nominowana do nagrody IBBY - polskiego oddziału Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych w kategorii upowszechnianie czyte ... » więcej 2019-12-03, godz. 07:02 Tak się kiedyś świętowało! Kujawskiej pięknej tradycji zawsze mało! Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na nową wystawę czasową „Idą Gody. Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej'. Zobaczymy p ... » więcej
1234567