Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-26, 16:08 Magdalena Gill

60 lat temu Bydgoszcz budowała filharmonię. "Pamiętam pierwszy koncert"

Budowa bydgoskiej filharmonii rozpoczęła się w 1954 roku i trwała cztery lata/fot. Zbigniew Kuczewski
Budowa bydgoskiej filharmonii rozpoczęła się w 1954 roku i trwała cztery lata/fot. Zbigniew Kuczewski
- Wszyscy bardzo czekaliśmy na ten gmach, bo miejsce orkiestry w Pomorskim Domu Sztuki było prowizoryczne - mówi Alicja Weber/fot. Anna Kopeć, materiały filharmonii
- Wszyscy bardzo czekaliśmy na ten gmach, bo miejsce orkiestry w Pomorskim Domu Sztuki było prowizoryczne - mówi Alicja Weber/fot. Anna Kopeć, materiały filharmonii
- Byłyśmy z koleżankami z liceum ogromnie podekscytowane. Wszystkie w białych bluzkach i granatowych spódniczkach. Siedzieliśmy w ostatnich rzędach, bo mieliśmy ulgowe bilety, ale wrażenie było niesamowite – tak koncert inauguracyjny w otwieranym w 1958 roku gmachu Filharmonii Pomorskiej wspomina Alicja Weber.
Magdalena Gill: W 1958 r. Pani była w Liceum Muzycznym Rozmawialiście w szkole o nowym gmachu? Czekaliście na otwarcie?
Alicja Weber: Gdy byłam w ognisku muzycznym, a potem jako uczennica liceum muzycznego wraz z rówieśnikami chodziliśmy na koncerty do Pomorskiego Domu Sztuki, gdzie miała swoją siedzibę orkiestra symfoniczna przed upaństwowieniem w 1953 r. Środowisko pedagogów, muzyków, dyrygentów było wtedy bardzo ze sobą związane. To były początki rozwoju życia muzycznego w Bydgoszczy. My wszyscy bardzo czekaliśmy na ten gmach, bo miejsce orkiestry w Pomorskim Domu Sztuki było prowizoryczne.

Jakie tam były warunki?
- Duża sala i niewiele miejsc dla publiczności, bo do środka wchodziło tylko około 150 osób. Poza koncertami orkiestry odbywały się tam także popisy uczniów szkoły muzycznej, więc ciągle brakowało miejsca. Dyrektor Andrzej Szwalbe podjął słuszną decyzję domagając się gmachu dla upaństwowionej orkiestry. Zespół potrzebował odpowiednich warunków – takich, jakie powinna mieć filharmonia.

Co pamięta Pani z koncertu inauguracyjnego?
- Przede wszystkim występ genialnego pianisty - Henryka Sztompki, ucznia Ignacego Jana Paderewskiego. Byłyśmy z koleżankami z liceum ogromnie podekscytowane. Wszystkie w białych bluzkach i granatowych spódniczkach. Siedzieliśmy w ostatnich rzędach, bo mieliśmy ulgowe bilety, ale wrażenie było niesamowite. Wielka sala, brzmienie dużej orkiestry, znakomite warunki. Wszystko bez porównania z Pomorskim Domem Sztuki, gdzie wcześniej grała orkiestra. Czuło się niezwykłą atmosferę.

Alicja Weber – muzykolog, pedagog, recenzentka i publicystka muzyczna. W latach 1981-1990 dyrektor Państwowej Opery w Bydgoszczy, w latach 1999-2005 Dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, obecnie nadal związana z tą uczelnią.

NARÓD SOBIE. 60 LAT FILHARMONII POMORSKIEJ
Filharmonia Pomorska 16 listopada 2018 świętuje 60-lecie swojego gmachu. Z tej okazji instytucja wydaje jubileuszową publikację pt. „Naród sobie”, której współautorką jest dziennikarka Polskiego Radia PiK Magdalena Gill. Fragmenty jej wywiadów prezentujemy także na antenie PR PiK oraz na naszej stronie.

Czytaj też: 60 lat temu temu Bydgoszcz budowała filharmonię
Alicja Weber o koncercie inauguracyjnym w nowym gmachu filharmonii

Kultura

2020-01-22, godz. 18:35 Chcesz być cyrkowcem, filmowcem lub piosenkarzem? Przyjdź na warsztaty Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to jedna z najpopularniejszych instytucji kultury w Toruniu. » więcej 2020-01-22, godz. 10:02 Kolejna książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Historia odmalowana na 200 stronach Liczy prawie 200 stron, oprócz tekstu jest też sporo zdjęć, również tych do tej pory niepublikowanych - w Bydgoszczy odbyła się premiera książki Krzysztofa Dr ... » więcej 2020-01-21, godz. 10:09 „Żyć się chce". Alicja Majewska zaśpiewa w Toruniu. Wygraj bilety Alicja Majewska z najnowszym programem „Żyć się chce' wystąpi w w niedzielę (26 stycznia) w sali na Jordankach w Toruniu. Mamy na ten koncert zaproszenia. » więcej 2020-01-20, godz. 13:16 „Niepodległość - trudne słowo...” w Teatrze Baj Pomorski Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukacja” wystawią ten słowno-muzyczny spektakl w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. » więcej 2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej 2020-01-19, godz. 07:30 12. Akademickie Kolędowanie w Bydgoszczy, Osielsku i Solcu Kujawskim Akademickie Kolędowanie po raz 12 dziś w Bydgoszczy. W kościołach Diecezji Bydgoskiej można wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd. » więcej 2020-01-17, godz. 13:25 Oryginał „Roty" Konopnickiej i rękopisy Mickiewicza na wystawie [zdjęcia] Najcenniejsze zabytki piśmiennictwa prezentuje od piątku na wystawie z okazji 100-lecia niepodległości Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. » więcej 2020-01-17, godz. 11:45 Koncert inspirowany krajobrazami Hiszpanii i Włoch. Gary Guthman symfonicznie Jazzman i wirtuoz trąbki Garry Guthman wystąpi w piątek (17 stycznia) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Z orkiestrą symfoniczną wykona swój Koncert na trąb ... » więcej 2020-01-17, godz. 09:00 Spotkanie z Duetem fortepianowym Granat - Kreda Koncert na dwa fortepiany F-dur Mozarta, a także kompozycje Piazzolli i Guastavino znalazły się w programie środowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej. » więcej 2020-01-15, godz. 19:15 Żydowicz: Sukces festiwalu w Toruniu! Europejskie Centrum Filmowe niezbędne 210 filmów, 4 i pół tysiąca kart wstępu, 20 tysięcy biletów, 170 gości specjalnych, 900 studentów - powrót Festiwalu EnergaCamerimage po 19 latach do Torunia ... » więcej
1234567