Poniedziałek, 18 lutego 2019 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-05, 13:31 Ewa Dąbska, Magda Jasińska/Redakcja

Rafał Blechacz: Koncert przypomniał mi powitanie po Konkursie Chopinowskim

Bomsori Kim i Rafał Blechacz podczas bydgoskiego koncertu/fot. Ireneusz Sanger
Bomsori Kim i Rafał Blechacz podczas bydgoskiego koncertu/fot. Ireneusz Sanger
- Kameralistyka to jest taka płaszczyzna, na której każdy muzyk musi się sprawdzić – mówił wybitny pianista Rafał Blechacz po koncercie podczas 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Ewa Dąbska: Pierwszy raz po Konkursie Chopinowskim został Pan zaproszony do Filharmonii Pomorskiej. Minęło 13 lat. Trwające kilkanaście minut owacje na stojąco, nie kończące się bisy. Miłość publiczności jest chyba piękna?
Rafał Blechacz: Tak. Przypomniało mi się moje powitanie, które zostało tutaj zorganizowane po Konkursie Chopinowskim, jesienią 2005 roku. To był duży koncert. Od tego czasu rzeczywiście miałem przerwę z Filharmonią Pomorską, ale nie miałem przerwy z Bydgoszczą, dlatego że jakieś trzy lata temu był zorganizowany koncert w Fordonie w Bazylice Mniejszej i też bardzo miło wspominam ten recital.

Magda Jasińska: Tym razem zaprezentował Pan razem ze skrzypaczką Bomsori Kim repertuar kameralny.
- Kameralistyka to jest taka płaszczyzna, na której każdy muzyk musi się sprawdzić. To jest coś wspaniałego dlatego, że wymaga to od artysty całkowitego stopienia się z frazą drugiego muzyka. Bardzo ważną kwestią jest, aby wybrać takiego artystę, z którym to porozumienie jest idealne. Mogą spotkać się dwie indywidualności, dwóch wspaniałych artystów, ale gdy trochę inaczej rozumieją frazę, inaczej układają pewne schematy muzyczne, rytmiczne, wtedy jest pewien zgrzyt. Potrzeba więcej prób i ten efekt nie zawsze jest taki, jak byśmy sobie wymarzyli. Dlatego cieszę się, że mam idealną partnerkę, bo podobnie rozumiemy muzykę.

MJ: W Bydgoszczy zaprezentowaliście wszechstronny program - Mozart, Fauré, Debussy oraz Szymanowski. To, jak rozumiem, Pana wybór. Które z was jest większą osobowością?
- Jesteśmy duetem i tak na to należy patrzeć. Program konstruowaliśmy wspólnie. Oczywiście bardzo chciałem zagrać Szymanowskiego, połączyć go z Debussy'm. Mozarta właściwie też zasugerowałem, bo grałem go już wcześniej. Sonata Fauré to był pomysł samej Bomsori, bowykonywała ten utwór na konkursie Wieniawskiego i chciała go w repertuarze.

MJ: Jak zaczęła się Wasza współpraca?
- Rok 2016 był dla mnie wolny od koncertów, miałem czas żeby śledzić konkurs Wieniawskiego w październiku. Bomsori Kim była moją faworytką. Byłem bardzo zafascynowany jej dźwiękiem, wrażliwością - dalej historia się potoczyła.
Polskie Radio PiK - studio 56 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - Rozmowa z Rafałem Blechaczem - Po koncercie z Bomsori Kim (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-02-18, godz. 12:24 Wiek Szostakowicza. Co go łączy z Mozartem? Posłuchaj w Filharmonii Tradycyjnie dzieła Mozarta i Szostakowicza znajdą się w programie koncertu z cyklu „Wiek Szostakowicza”, który odbędzie się w piątek (22 lutego) w bydgoskiej ... » więcej 2019-02-18, godz. 08:01 Weź udział w konkursie Grudziądz Foto 2019! Centrum Kultury Teatr już po raz kolejny zaprasza wszystkich fotografujących do udziału w konkursie Grudziądz Foto 2019. Prace przyjmowane będą do 5 maja w pr ... » więcej 2019-02-17, godz. 19:45 XVII Dni Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej Akademia Muzyczna startuje z cyklem wydarzeń w ramach Dni Muzyki Dawnej. » więcej 2019-02-17, godz. 16:00 "Miłość i malarstwo kwantowe" wystawa Grzegorza Pleszyńskiego 'Miłość i malarstwo kwantowe' - to tytuł nowej wystawy przygotowanej na Walentynki przez Grzegorza Pleszyńskiego. » więcej 2019-02-17, godz. 07:15 Teatralna Akademia Seniora W Teatrze Wilama Horzycy startuje w poniedziałek 18 lutego nowy projekt artystyczny. Tym razem jest to Teatralna Akademia Seniora. » więcej 2019-02-16, godz. 19:30 Spotkanie z Iwoną Sochą i Adamem Zdunikowskim Duety miłosne są niemal w każdej operze. Najczęściej wykonują je głosy sopranowe z tenorowymi. Najpiękniejsze duety w miniony piątek zaśpiewali znani soliści ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:22 Dwa akordeony i klarnet. Akademia Muzyczna w bydgoskim Fordonie Akordeoniści i klarnecista wystąpią podczas kolejnego koncertu, przygotowanego przez artystów bydgoskiej Akademii Muzycznej w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II ... » więcej 2019-02-15, godz. 17:20 Duety miłosne w Filharmonii Pomorskiej W Filharmonii Pomorskiej dziś będzie można usłyszeć najpiękniejsze duety miłosne - na sopran i tenor. Prawdziwe hity muzyki operowej zaśpiewają Iwona Socha i ... » więcej 2019-02-14, godz. 09:12 PRL na zdjęciach z lat siedemdziesiątych. Wystawa w Toruniu Edward Gierek na wystawie zwierząt hodowlanych, występ Violetty Villas w Poznaniu, urodziny żyrafy w zoo czy dzikie wysypisko śmieci - takimi tematami i wydar ... » więcej 2019-02-13, godz. 06:00 "Trump i pole kukurydzy" - nowy spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy Sztuka Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka premierowo już w sobotę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. » więcej
1234567