Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-05, 13:31 Ewa Dąbska, Magda Jasińska/Redakcja

Rafał Blechacz: Koncert przypomniał mi powitanie po Konkursie Chopinowskim

Bomsori Kim i Rafał Blechacz podczas bydgoskiego koncertu/fot. Ireneusz Sanger
Bomsori Kim i Rafał Blechacz podczas bydgoskiego koncertu/fot. Ireneusz Sanger
- Kameralistyka to jest taka płaszczyzna, na której każdy muzyk musi się sprawdzić – mówił wybitny pianista Rafał Blechacz po koncercie podczas 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Ewa Dąbska: Pierwszy raz po Konkursie Chopinowskim został Pan zaproszony do Filharmonii Pomorskiej. Minęło 13 lat. Trwające kilkanaście minut owacje na stojąco, nie kończące się bisy. Miłość publiczności jest chyba piękna?
Rafał Blechacz: Tak. Przypomniało mi się moje powitanie, które zostało tutaj zorganizowane po Konkursie Chopinowskim, jesienią 2005 roku. To był duży koncert. Od tego czasu rzeczywiście miałem przerwę z Filharmonią Pomorską, ale nie miałem przerwy z Bydgoszczą, dlatego że jakieś trzy lata temu był zorganizowany koncert w Fordonie w Bazylice Mniejszej i też bardzo miło wspominam ten recital.

Magda Jasińska: Tym razem zaprezentował Pan razem ze skrzypaczką Bomsori Kim repertuar kameralny.
- Kameralistyka to jest taka płaszczyzna, na której każdy muzyk musi się sprawdzić. To jest coś wspaniałego dlatego, że wymaga to od artysty całkowitego stopienia się z frazą drugiego muzyka. Bardzo ważną kwestią jest, aby wybrać takiego artystę, z którym to porozumienie jest idealne. Mogą spotkać się dwie indywidualności, dwóch wspaniałych artystów, ale gdy trochę inaczej rozumieją frazę, inaczej układają pewne schematy muzyczne, rytmiczne, wtedy jest pewien zgrzyt. Potrzeba więcej prób i ten efekt nie zawsze jest taki, jak byśmy sobie wymarzyli. Dlatego cieszę się, że mam idealną partnerkę, bo podobnie rozumiemy muzykę.

MJ: W Bydgoszczy zaprezentowaliście wszechstronny program - Mozart, Fauré, Debussy oraz Szymanowski. To, jak rozumiem, Pana wybór. Które z was jest większą osobowością?
- Jesteśmy duetem i tak na to należy patrzeć. Program konstruowaliśmy wspólnie. Oczywiście bardzo chciałem zagrać Szymanowskiego, połączyć go z Debussy'm. Mozarta właściwie też zasugerowałem, bo grałem go już wcześniej. Sonata Fauré to był pomysł samej Bomsori, bowykonywała ten utwór na konkursie Wieniawskiego i chciała go w repertuarze.

MJ: Jak zaczęła się Wasza współpraca?
- Rok 2016 był dla mnie wolny od koncertów, miałem czas żeby śledzić konkurs Wieniawskiego w październiku. Bomsori Kim była moją faworytką. Byłem bardzo zafascynowany jej dźwiękiem, wrażliwością - dalej historia się potoczyła.
Polskie Radio PiK - studio 56 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - Rozmowa z Rafałem Blechaczem - Po koncercie z Bomsori Kim (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2020-08-07, godz. 17:19 Mieszkańcy zapraszają na swoje podwórka czyli kolejna edycja 9 Hills Festival w Chełmnie [zdjęcia] Trzydniowe spotkanie ze sztuką, kulturą, muzyką i historią trwa w Chełmnie. » więcej 2020-08-07, godz. 07:04 Wypięknieją głównie kościoły. Są pieniądze z Unii na remonty zabytków Kolejne zabytki wypięknieją dzięki wsparciu samorządu województwa i Unii Europejskiej. Umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich - głównie w świątyniach - ... » więcej 2020-08-06, godz. 14:45 Fotel z teatru? Kto chętny! Teatr Horzycy sprzedaje i oddaje fotele Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu w związku z remontem sprzedaje i oddaje fotele. 246 z nich można nabyć w cenie po 10 zł, a 143 - z II balkonu — otrzymać za ... » więcej 2020-08-04, godz. 10:01 Meksyk na początek radiowych spotkań z latynoską prozą. Przez cztery tygodnie, począwszy od bieżącego, słuchacze Polskiego Radia PiK zbliżyć się będą mogli do prozy latynoskiej prezentowanej w ramach projektu pt. „ ... » więcej 2020-08-03, godz. 09:02 Wacław Kuczma odebrał powołanie. Będzie kierował Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego Wacław Kuczma odebrał z rąk prezydenta Rafała Bruskiego powołanie na dyrektora Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Kuczma został wybrany ... » więcej 2020-08-03, godz. 07:45 Oczekując na festiwal "Przeźrocza" Pandemia koronawirusa, obostrzenia, to również wyzwanie dla organizatorów filmowych festiwali. Nie inaczej jest w przypadku organizatorów bydgoskiego Festiwal ... » więcej 2020-08-02, godz. 15:05 Mnóstwo ciekawych zdjęć. Poznaj historię toruńskiego teatru na wystawie w ratuszu 20-lecie międzywojenne, PRL i historia najnowsza. Wystawę „Stulecie teatru polskiego w Toruniu 1920-2020” otwarto na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. » więcej 2020-08-02, godz. 08:45 24 Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Po raz 24 w Ciechocinku prezentowali się młodzi, niepełnosprawni, utalentowani wokaliści. Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej dziś po południu przejd ... » więcej 2020-07-31, godz. 22:00 Czy uda się zrealizować plany Opery Nova w nowym sezonie? Zakończył się kolejny sezon artystyczny w Operze Nova. Był to wyjątkowy czas z różnych powodów... Jaki będzie nadchodzący sezon, co zobaczymy i kiedy będziemy ... » więcej 2020-07-28, godz. 07:49 Dyrektorem biblioteki została przez przypadek. Została do emerytury To było burzliwe, ale i piękne 30 lat. Ewa Stelmachowska nie będzie już dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgo ... » więcej
1234567