Niedziela, 16 czerwca 2019 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-10-05, 13:31 Ewa Dąbska, Magda Jasińska/Redakcja

Rafał Blechacz: Koncert przypomniał mi powitanie po Konkursie Chopinowskim

Bomsori Kim i Rafał Blechacz podczas bydgoskiego koncertu/fot. Ireneusz Sanger
Bomsori Kim i Rafał Blechacz podczas bydgoskiego koncertu/fot. Ireneusz Sanger
- Kameralistyka to jest taka płaszczyzna, na której każdy muzyk musi się sprawdzić – mówił wybitny pianista Rafał Blechacz po koncercie podczas 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Ewa Dąbska: Pierwszy raz po Konkursie Chopinowskim został Pan zaproszony do Filharmonii Pomorskiej. Minęło 13 lat. Trwające kilkanaście minut owacje na stojąco, nie kończące się bisy. Miłość publiczności jest chyba piękna?
Rafał Blechacz: Tak. Przypomniało mi się moje powitanie, które zostało tutaj zorganizowane po Konkursie Chopinowskim, jesienią 2005 roku. To był duży koncert. Od tego czasu rzeczywiście miałem przerwę z Filharmonią Pomorską, ale nie miałem przerwy z Bydgoszczą, dlatego że jakieś trzy lata temu był zorganizowany koncert w Fordonie w Bazylice Mniejszej i też bardzo miło wspominam ten recital.

Magda Jasińska: Tym razem zaprezentował Pan razem ze skrzypaczką Bomsori Kim repertuar kameralny.
- Kameralistyka to jest taka płaszczyzna, na której każdy muzyk musi się sprawdzić. To jest coś wspaniałego dlatego, że wymaga to od artysty całkowitego stopienia się z frazą drugiego muzyka. Bardzo ważną kwestią jest, aby wybrać takiego artystę, z którym to porozumienie jest idealne. Mogą spotkać się dwie indywidualności, dwóch wspaniałych artystów, ale gdy trochę inaczej rozumieją frazę, inaczej układają pewne schematy muzyczne, rytmiczne, wtedy jest pewien zgrzyt. Potrzeba więcej prób i ten efekt nie zawsze jest taki, jak byśmy sobie wymarzyli. Dlatego cieszę się, że mam idealną partnerkę, bo podobnie rozumiemy muzykę.

MJ: W Bydgoszczy zaprezentowaliście wszechstronny program - Mozart, Fauré, Debussy oraz Szymanowski. To, jak rozumiem, Pana wybór. Które z was jest większą osobowością?
- Jesteśmy duetem i tak na to należy patrzeć. Program konstruowaliśmy wspólnie. Oczywiście bardzo chciałem zagrać Szymanowskiego, połączyć go z Debussy'm. Mozarta właściwie też zasugerowałem, bo grałem go już wcześniej. Sonata Fauré to był pomysł samej Bomsori, bowykonywała ten utwór na konkursie Wieniawskiego i chciała go w repertuarze.

MJ: Jak zaczęła się Wasza współpraca?
- Rok 2016 był dla mnie wolny od koncertów, miałem czas żeby śledzić konkurs Wieniawskiego w październiku. Bomsori Kim była moją faworytką. Byłem bardzo zafascynowany jej dźwiękiem, wrażliwością - dalej historia się potoczyła.
Polskie Radio PiK - studio 56 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - Rozmowa z Rafałem Blechaczem - Po koncercie z Bomsori Kim (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2019-06-15, godz. 10:36 W Biskupinie trwa niesamowite spotkanie z żywą archeologią! Byliśmy tam! [galeria, wideo] Na spotkanie z prehistorią wyruszył nasz reporter, Tomasz Kaźmierski. Przez cały dzień, na antenie Polskiego Radia PiK pojawiały się relacje z najciekawszych ... » więcej 2019-06-14, godz. 20:29 Docenili „Blask" z innego wymiaru i industrialne zdjęcia. Strzały Łuczniczki rozdane Książki Marka Kazimierza Siwca i Grzegorza Kalinowskiego oraz album Miejskiego Centrum Kultury ze zdjęciami Dariusza Gackowskiego zdobyły tegoroczne Strzały Ł ... » więcej 2019-06-14, godz. 17:10 Wiara w dobro silniejsza od śmierci! Wielkie dzieło Beethovena w Toruniu „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena zabrzmi w piątek (14 czerwca) na 40-lecie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz na zakończenie sezonu. » więcej 2019-06-14, godz. 13:38 Edyta Kulczak jako Carmen czaruje w Filharmonii. Koncert na zakończenie sezonu Fragmenty opery „Carmen' Bizeta zabrzmią w piątek (14 czerwca) w bydgoskiej Filharmonii podczas koncertu na zakończenie sezonu. W roli tytułowej - Edyta Kulcz ... » więcej 2019-06-13, godz. 19:28 Przetrwają tylko piosenki z tekstem. Bardowie wszystko nam wyśpiewają! Czternastu pieśniarzy z Armenii, Rosji, Ukrainy Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Polski weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj (13.06) IV Międzynarodo ... » więcej 2019-06-13, godz. 14:04 Autorka „wałbrzyskiej trylogii" w Toruniu. Joanna Bator na Toruńskim Festiwalu Książki Pisarka, publicystka, podróżniczka - Joanna Bator, będzie kolejnym gościem trwającego 25. Toruńskiego Festiwalu Książki. » więcej 2019-06-13, godz. 12:54 Ks. Buchholz proboszczem kościoła na pl. Piastowskim. Co dalej z „Wiatrakiem"? Ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak', będzie nowym proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy - zdecydował biskup Jan T ... » więcej 2019-06-12, godz. 12:32 Wgląd w psychikę postaci i opis relacji. Tomasz Organek na Toruńskim Festiwalu Książki Muzyk, autor tekstów i wokalista - Tomasz Organek będzie w środę (12 czerwca) gościem trwającego 25. Toruńskiego Festiwalu Książki. » więcej 2019-06-12, godz. 08:19 Sześciu pianistów gra razem w Filharmonii. Wyjątkowy koncert w Bydgoszczy Sześć fortepianów zabrzmi po raz pierwszy na estradzie bydgoskiej Filharmonii w utworze Steve’a Reicha, amerykańskiego kompozytora, jednego z pionierów minima ... » więcej 2019-06-11, godz. 08:02 „Miasto-ludzie-wolność". 20 wystaw w 18 muzeach i 11 miastach regionu Muzea w województwie kujawsko-pomorskim po raz drugi połączyły siły we wspólnym projekcie. W tym roku temat przewodni wystaw to „Miasto-ludzie-wolność'. Pierw ... » więcej
1234567