Sobota, 25 stycznia 2020 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Kultura
2018-08-20, 21:08 Polska Agencja Prasowa/Olga Łozińska

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską za utwór ''Fireworks''. Jury przewodniczył kompozytor i teoretyk muzyki, profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuk w Berlinie Manolis Vlitakis.
Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską za utwór ''Fireworks''. Jury przewodniczył kompozytor i teoretyk muzyki, profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuk w Berlinie Manolis Vlitakis.

Prawykonanie utworu odbyło się 13 sierpnia na Festiwalu Chopin i jego Europa. Kompozycję wykonali muzycy z European Union Youth Orchestra pod batutą dyrektora muzycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Waszyngtonie Gianandrei Nosedy. Później utwór wykonano w Konzerthaus w Berlinie oraz w londyńskim Royal Albert Hall w ramach festiwalu BBC Proms.

"Jestem bardzo szczęśliwa, to wielki splendor dla kompozytora, gdy nowy utwór może zostać zaprezentowany w tak renomowanych salach koncertowych i przy okazji tak wspaniałych festiwali" - mówiła Zubel w rozmowie z PAP.

"Chciałam, aby utwór przygotowany z okazji wielkiego jubileuszu Polski był muzycznym fajerwerkiem. Trudno opisuje się dźwięki słowami, ale wydaje mi się, że +Fireworks+ to prawdziwa eksplozja energii i radości" - stwierdziła artystka.

Jak podkreśliła, bardzo zależało jej, "by świętowanie stulecia odzyskania niepodległości było przepełnione radością, nie miało charakteru nostalgicznego" i "aby ten utwór pobudzał odbiorców do działania, dodawał sił"

Utwór został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako cześć międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 oraz przez European Union Youth Orchestra w ramach programu "2018 European Year of Cultural Heritage".

Agata Zubel (ur. 1978 r.) jest śpiewaczką, kompozytorką i wykładowcą. Ukończyła studia kompozytorskie oraz wokalne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Studiowała także w Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii. W latach 2000-2002 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2001-2002 – Zarządu Miasta Wrocławia. W 2004 r. otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej, zaś w 2014 r. – doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Obecnie prowadzi zajęcia z kompozycji we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Artystka ma na swoim koncie kilkanaście publikacji kompozytorskich, wśród nich monograficzny album "Not I" oraz płyta "Cascando", za którą dostała nagrodę Fryderyka, a także wokalnych, m.in. album "Dream Lake" zawierający interpretacje pieśni Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego oraz "Poems" z pieśniami Lutosławskiego, Coplanda i Berga. Współpracowała m.in. z Klangforum Wien, London Sinfonietta, Seattle Chamber Players oraz musikFabrik.

Agata Zubel jest laureatką wielu konkursów i nagród, m.in. Paszportu "Polityki" (2004 r.) i Fryderyka (2010 r.). W 2014 r. za kompozycję pt. "Not I", zarejestrowaną z Klangforum Wien, otrzymała nagrodę Polonica Nova, a w 2016 r. została laureatką nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowości roku. W 2017 otrzymała Medal "Gloria Artis".

Europejska Nagroda Kompozytorska przyznawana jest co roku w ramach międzynarodowego festiwalu Young Euro Classic odbywającego się w Berlinie od 2000 r., za najlepszą premierę lub niemiecką premierę zaprezentowaną na festiwalu. Jej dotychczasowymi laureatami są m.in. Magnus Lindberg i Joachim F. W. Schneider.(PAP)

Kultura

2020-01-25, godz. 16:43 Torunianka Iwona Chmielewska z nominacją do „Małego Nobla” Iwona Chmielewska - jedna z najlepszych polskich ilustratorek, mieszkająca i pracująca w Toruniu, znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. ... » więcej 2020-01-25, godz. 15:46 Andrzej Zaucha wciąż budzi pozytywne emocje. 12. edycja Festiwalu „Serca Bicie” Blisko 50 młodych wokalistów przyjechało na przesłuchania do 12. Festiwalu „Serca Bicie” Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy. » więcej 2020-01-24, godz. 20:54 Lecieć w kosmos czy zostać z córką? Wygraj bilety na film „Proxima” „Proxima” - film w reżyserii Alice Winocour, z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych - od piątku (24 stycznia) można oglądać w kinach. Mamy dla Państw ... » więcej 2020-01-24, godz. 16:45 Gershwin i Copland na karnawał. Dyrygent Mariusz Smolij zaprasza American Pops - tak zatytułowano piątkowy (24 stycznia) koncert w Filharmonii Pomorskiej. W programie znajdą się kompozycje m.in: Gershwina, Coplanda, William ... » więcej 2020-01-23, godz. 13:06 „Przytul Polskę” na wystawie w Młynie Wiedzy w Toruniu Strefa kibica, kuchnia polska, galeria sztuki polskiej i półka z polskimi książkami - między innymi z takich części zbudowana została nowa wystawa w Centrum N ... » więcej 2020-01-22, godz. 18:35 Chcesz być cyrkowcem, filmowcem lub piosenkarzem? Przyjdź na warsztaty Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to jedna z najpopularniejszych instytucji kultury w Toruniu. » więcej 2020-01-22, godz. 10:02 Kolejna książka o powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Historia odmalowana na 200 stronach Liczy prawie 200 stron, oprócz tekstu jest też sporo zdjęć, również tych do tej pory niepublikowanych - w Bydgoszczy odbyła się premiera książki Krzysztofa Dr ... » więcej 2020-01-21, godz. 10:09 „Żyć się chce". Alicja Majewska zaśpiewa w Toruniu. Wygraj bilety Alicja Majewska z najnowszym programem „Żyć się chce' wystąpi w w niedzielę (26 stycznia) w sali na Jordankach w Toruniu. Mamy na ten koncert zaproszenia. » więcej 2020-01-20, godz. 13:16 „Niepodległość - trudne słowo...” w Teatrze Baj Pomorski Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Edukacja” wystawią ten słowno-muzyczny spektakl w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. » więcej 2020-01-19, godz. 12:23 „Ukryta modalność bytu” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wystawa Hanny Józefowskiej wraz z towarzyszącym jej katalogiem jest formą nagrody, za zdobycie 3. miejsca w Konkursie Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego ... » więcej
1234567