duży kontrast mapa strony
Strona startowa » Kultura »

60 lat temu urodził się Grzegorz Ciechowski - wokalista, lider "Republiki"

Polska Agencja Prasowa / Marek Sławiński

Był poetą, a muzykę rockową wybrał jako dziedzinę sztuki, w której tę poezję najlepiej się przedstawia - powiedział PAP dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński. 60 lat temu, 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie urodził się Grzegorz Ciechowski - muzyk, wokalista, lider zespołu Republika.
"Jako siedmiolatek chodził do szkoły muzycznej, a jeszcze wcześniej do organisty. Nauka szła opornie i organista walił go po paluszkach, choć my wtedy o tym nie wiedzieliśmy. No i jak nie mógł otworzyć ciężkich drzwi, to nawet nie wchodził na klatkę schodową, tylko się odwracał, i w nogi. A mnie mówił, że nie było nikogo w domu. W dzieciństwie chciał być kominiarzem, marynarzem, dyrektorem zoo" - wspominała mama Grzegorza, Helena Ciechowska.

Debiutował jako flecista w szkolnych zespołach "Nocny Pociąg", a następnie "Jazz Formation". Podczas studiów polonistycznych w Toruniu, podjął decyzję o dołączeniu do zespołu "Res Publica". W niedługim czasie stał się jego liderem, a grupa w skład której weszli Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) oraz Paweł Kuczyński (gitara basowa), zmieniła nazwę na "Republika". Początek lat 80. to czas kiedy powstają takie piosenki jak "Biała flaga", "Telefony", "Kombinat" i "Sexy Doll".

"Ciechowski był poetą, a muzykę rockową wybrał jako dziedzinę sztuki, w której tę poezję najlepiej się przedstawia. Muzyka post-punkowa w połączeniu z jego poezją stworzyła zupełnie nową wartość. Trafił na dobry czas dla muzyki polskiej, światowej i na dobry czas dla siebie. Dużo pisał inspirując się zarówno poetami polskimi, amerykańskimi jak i francuskimi" - powiedział w rozmowie z PAP dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński, autor książki pt. "Republika. Nieustanne tango".

W roku 1983 grupa nakładem wytwórni Polton wydała swój pierwszy długogrający album pt. "Nowe Sytuacje". Album cieszył się dużą popularnością mimo ceny, która była ponad czterokrotnie wyższa od innych, powstających w tym czasie wydawnictw. Anglojęzyczna wersja albumu ukazała się w Wielkiej Brytanii pod tytułem "1984", lecz nie przyniosła zespołowi oczekiwanej popularności za granicą.

"Republika była w latach osiemdziesiątych zjawiskiem, które wyprzedzało epokę. Grzegorz Ciechowski i jego zespół wzbudzali emocje, które dziś trudno sobie wyobrazić. Kiedy w sklepie muzycznym w nieistniejącym już klubie Akwarium przy ulicy Emilii Plater w Warszawie pojawiła się płyta +Nowe Sytuacje+, kolejka chętnych ciągnęła się niemal do Dworca Centralnego. Stałem w tej kolejce, kupiłem płytę i ogromny plakat z zespołem Republika stojącym na tle jakichś pustych kontenerów czy skrzynek. Do domu miałem spory kawałek, ale wracałem piechotą, żeby dłużej cieszyć się tą chwilą. Grzegorz Ciechowski był artystą, który stworzył nową jakość w nieco przaśnym wówczas polskim rocku. Wymyślił koncepcję zespołu, nie tylko muzykę, ale też całą otoczkę, image i wizerunek" - mówił PAP dziennikarz muzyczny Piotr Miecznikowski.

W listopadzie 1984 r. powstaje drugi album - "Nieustanne tango". Zdaniem Gnoińskiego każda płyta w dyskografii artysty jest inna. "To tomiki wierszy z kompletnie różną muzyką. Pierwsza Republika jest ascetyczna, nowofalowa. Na drugiej płycie te wiersze są troszkę inne. Wszedł (Ciechowski) w stylistykę, podobną do tej przed +Nowymi Sytuacjami+ Jest to odpowiedź na stan wojenny - czym był dla niego i dla Polski" - ocenił Gnoiński.

W dwa lata później "Republika" rozpadła się, a jej lider pod koniec 1986 r. zadebiutował pod pseudonimem Obywatel G.C. W ciągu najbliższych lat, zespół mimo braku stałego składu nagrywa pięć albumów, a do współpracy zapraszani byli tacy muzycy jak Jan Borysewicz, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański i Jose Torres.

"Pierwszy Obywatel G.C. odzwierciedla uczucie jako wybuchło między nim a Małgorzatą Potocką. Opisuje swoje rozterki. To był rok 1988 r., kiedy w Polsce panował kryzys gospodarczy, a wiele osób wyjechało poza jej granice. Pojawiają się pytania odnośnie tego czy warto wyjeżdżać. Ciechowski zdecydował się zostać. (...) Kolejna płyta czyli +Republika marzeń+ jest odpowiedzią na nagonkę mediów po rozstaniu z Potocką. To są tomiki wierszy okraszone muzyką, która w każdym momencie jest zupełnie inna. Od ascetycznej, poprzez bardziej kolorową, elektroniczną, w pewnym sensie synth-popową" - powiedział Gnoiński.

Zespół charakteryzował specyficzny styl wizualny - czarne stroje i białe światła. "On świetnie pasował do tych czasów. Odróżniał się, ale byłbym daleki od powiedzenia, że cokolwiek kreował. To było oddolne. Czuli, że to są elementy ich twórczości. Ówczesna rzeczywistość również była czarno-biała. Teksty, muzyka, wizerunek były odzwierciedleniem czasów, w których tworzyli" - podkreślił Gnoiński.

W rozmowie z PAP, dziennikarz Piotr Miecznikowski przypomniał wydarzenie, gdy na antenie radiowej Trójki, Ciechowski rzekomo pokłócił się z prowadzącym program. "Niby nic wielkiego, ale wtedy robiło naprawdę duże wrażenie. To był właśnie jeden z elementów tej koncepcji, którą trzeba było zrozumieć, żeby mieć pełną świadomość tego czym jest Republika. W czasach, kiedy o każdym zespole mówiło się +to taka polska wersja zespołu X lub Y+, o Ciechowskim nie dało się nic takiego powiedzieć - nikogo nie kopiował, z nikim się nie ścigał, był artystą kompletnym i autonomicznym. Jako Obywatel G.C. pokazał swoje drugie oblicze muzyka, kompozytora i producenta o niespotykanej wyobraźni i wyrafinowanym smaku. Jego solowe płyty nie były już takie zimne jak te z Republiką, miały więcej przestrzeni, kolorów i planów. Wszystko to było wymyślone i od podstawi zrealizowane przez Ciechowskiego. O tym, że był geniuszem świadczyć może fakt, że nikt nie był w stanie pociągnąć jego koncepcji po tym jak umarł. Nikt nie dałby rady tego udźwignąć" - podkreślił Miecznikowski.

W czerwcu 1990 r. obył się koncert w Opolu, a "Republika" połączyła swoje siły występujące w oryginalnym składzie. Po festiwalu wyruszyli w trasę po Stanach Zjednoczonych. W latach 90. Ciechowski tworzył zarówno z "Republiką" (powstają albumy "Lawa" i "Siódma Pieczęć"), jak i solowo ("Obywatel świata" oraz ścieżka dźwiękowa do "Schloss Pompon Rouge"). W 1996 r. jako Grzegorz z Ciechowa wydał album "OjDADAna" wprowadzając muzykę ludową na listy przebojów.

Utwory "Mamona" oraz "Odchodząc", które przyniosły zespołowi popularność, znalazły się na wydanym w 1998 r. krążku pt. "Masakra". "To jest album bardzo nowoczesny. Słychać tam wstawki trip-hopowe, stoner rockowe. Wracają w nim do starej +Republiki+ ze względu na teksty, czarno-białą otoczkę i instrumentarium z tamtych czasów. Oni zawsze starali się tworzyć coś nowego. Każda z płyt jest kolejnym etapem rozwoju" - mówił Gnoiński.

Ciechowski współtworzył utwory innych wykonawców m.in. "Zostawcie Titanica" zespołu Lady Pank oraz Justyny Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik). Współpracował także z Kasią Kowalską, Kayah i Katarzyną Groniec.

Artysta zmarł 22 grudnia 2001 po operacji tętniaka serca. Urnę z prochami Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marek Sławiński (PAP)
Toruń

Abonament

Kultura

Kadr z filmu "Czas patriotów". Fot. Materiały organizatorówPhilip Noyce - laureatem Nagrody Camerimage za Całoksztatłt Twórczości dla ReżyseraTo twórca potrafiący z każdego, nawet najbardziej komercyjnego tematu zrobić frapującą opowieść o różnych formach człowieczeństwa. Wielki społeczny aktywista, który wykorzystywał kamerę i język filmowy, by opowiadać o niesprawiedliwości oraz ludziach spychanych na margines przez swą inność. Reżyser poruszający się płynnie pomiędzy wysokobudżetowymi projekt ... Za niecały miesiąc 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TofifestAntybohater będzie motywem przewodnim tegorocznej, 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Po 11 latach na festiwal wróci kino azjatyckie, będzie też można zobaczyć kino fińskie. Aby uczcić jubileusz imprezy powołano nowe pasmo - Energia Muzyki Filmowej. - Będą to koncerty podczas gali otwarcia i zakończenia oraz pasmo filmowe - ... Jego prace zachwycają krytyków, kolekcjonerów i odbiorców sztuki na całym świecie. Fotografie amerykańskiego twórcy GregoryPrace Gregory'ego Crewdsona na Festiwalu CamerimageJego prace zachwycają krytyków, kolekcjonerów i odbiorców sztuki na całym świecie. Fotografie amerykańskiego twórcy Gregory'ego Crewdsona będzie można podziwiać na Festiwalu Camerimage. Publiczność zobaczy cykl ''Cathedral of the Pines''. Seria przypomina XIX-wieczne malarstwo amerykańskie i europejskie oraz kinowe obrazy, które powstają pod wpływem miłośc ... Nowy festiwal od dziś w BydgoszczyMusica Antiqua Collegium Bydgostiensis w hołdzie Andrzejowi Szwalbemu, to nowy cykl koncertów poświęcony muzyce dawnej. Festiwal ma na celu propagowanie dzieła, które rozpoczął Andrzej Szwalbe i dalej rozwijać Bydgoszcz, jako kujawsko-pomorskie centrum muzyki dawnej na mapie Polski. Podczas trzech koncertów usłyszymy muzyków związanych z Bydgoszczą i b ... Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna zagra na 55. Bydgoskim Festiwalu MuzycznymPoemat symfoniczny "W lesie" litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa, I koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego i VII symfonia A-dur Ludviga van Beethovena - te dzieła złożą się na program dzisiejszego koncertu 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi jej główny dyrygen ... Laureaci konkursu Art Noble 2016Laureaci konkursu Art Noble 2016 na wystawie w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Jest to konkurs dla wyróżniających się osobowości twórczych z publicznych uczelni artystycznych, a nagrody przyznawane są za najlepsze prace dyplomowe w kategorii Plastyka. Konkurs odbywa się w Żyrardowie. Jego czterech laureatów do obejrzenia w Toruniu na wystawie "Ś ... Mistrzostwa Polski gry karcianej "Sabotażysta"Gry karciane i planszowe powoli, ale stopniowo zyskują coraz większą popularność. W naszym regionie, Włocławek obok Tokio i wielu innych miast na świecie, znalazł się w gronie organizatorów finałów turniejów w swoich krajach. 30 września w Centrum Kultury Browar B. odbędą się w ramach festiwalu gier planszowych - Mistrzostwa Polski gry karcianej "Sabotażys ... Toruńska Noc NaukowcówTo będzie jedyna taka noc w Toruniu. Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy już w najbliższy piątek. Podczas konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły tego wydarzenia. Krzysztof Herdzin i jego muzykaLook Inward - taki tytuł nosi najnowszy album Krzysztofa Herdzina. To pierwsza płyta na której słyszymy pianistę solo. Jak mówi Krzysztof Herdzin - miała to być wyjątkowa płyta, adresowana do konkretnego odbiorcy. To album dla melomana, który szuka muzyki, która pozwoli mu się wyciszyć. Muzyki która nie jest pusta, banalna, która niesie ze sobą treść zmusz ... 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny - Średniowieczne głosy wszystkich świętychŚredniowieczne głosy wszystkich świętych zabrzmiały podczas drugiego koncertu 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Koncert odbył się w Kolegiacie św.św.Piotra i Pawła w Kruszwicy. Schola Gregoriana Pragensis pod kierownictwem Davida Ebena wykonała Chorał gregoriański, czeskie pieśni sakralne i pieśni maryjne. Zespół czeskich śpiewaków gościł na festiwalu ...
1234567
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę