duży kontrast mapa strony
Strona startowa » Kultura »

Polscy artyści mają dylemat dotyczący współpracy z Rosją

Polska Agencja Prasowa / Norbert Nowotnik

Współpraca z rosyjskimi artystami będzie utrudniona, o ile władze Rosji nie opamiętają się w postępowaniu wobec Ukrainy - ocenili polscy artyści, z którymi rozmawiała PAP. Pomimo tego dylematu prawie wszyscy podkreślali bogactwo rosyjskiej kultury.
Polscy artyści powinni współpracować z rosyjskimi, choć obecna sytuacja za wschodnią granicą budzi wiele wątpliwości - uważa Allan Starski, laureat Oscara za scenografię do "Listy Schindlera", który - podobnie jak inni odznaczeni w kwietniu medalami Gloria Artis - był pytany przez PAP o inicjatywę Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce. W 2015 r. oba kraje mają przedstawiać swoje osiągnięcia m.in. w obszarze kultury.

"Artyści zawsze byli na czele przemian. Wychowałem się w środowisku artystów, którzy w czasach PRL-u wybiegali bardzo do przodu w stosunku do tego, co było doktryną państwa. Robiliśmy filmy, które podważały wiele dogmatów komunistycznych. Myślę, że również dzisiaj mogę liczyć na podobne stanowisko artystów na całym świecie" - tłumaczył Starski.

Również reżyser filmowy Jan Kidawa-Błoński powiedział PAP, że polskich artystów ma prawo niepokoić sytuacja na Ukrainie. "Z drugiej strony jesteśmy artystami. Utrzymywaliśmy i myślę, że powinniśmy dalej utrzymywać z artystami rosyjskimi jak najcieplejsze stosunki. W końcu Adam Mickiewicz przyjaźnił się z Aleksandrem Puszkinem, a wtedy Polska była pod zaborami. Trudno tak się nagle obrazić" - przekonywał Kidawa-Błoński.

"To jednak wyjątkowo dyskomfortowa sytuacja, w której każdy twórca, a jednocześnie obywatel III Rzeczypospolitej, powinien sam znaleźć w sobie odpowiedź i postępować zgodnie z własnym sumieniem" - podkreślił reżyser.

"Nie chcę się wypowiadać za cały świat artystyczny, bo każdy ma prawo na swój sposób to traktować. Wiem na pewno, że dopóki polityka Rosji się nie zmieni, nie zamierzam się ani afiszować, ani angażować w żadne związki polsko-rosyjskie" - powiedział PAP aktor Mirosław Baka. "Kocham rosyjską kulturę, pewnie jak wielu ludzi, bo ona jest przepiękna, bogata pod każdym względem, ale niestety te ciągotki, które wykazują teraz Rosjanie, aby znowu mieć swojego cara i do tych wielkomocarstwowych niezdrowych aspiracji, powodują, że nie chcę mieć nic wspólnego z takim narodem, przynajmniej na czas dopóki się nie opamiętają" - dodał aktor.

Ze swoimi filmami do Rosji nie pojedzie w tym roku reżyserka Dorota Kędzierzawska, autorka m.in. "Pora umierać". "To jest trudna sytuacja. Rozmawiałam nawet o tym w domu, że przez dwa lata byłam zapraszana do WGiK-u (Wszechrosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii - PAP) z pokazami swoich filmów do Moskwy. I właśnie powiedziałam, że pewnie już nie pojadę, w każdym razie nie teraz, z powodu tego, co się tam teraz dzieje i wyrażenia w ten sposób o tym swojej opinii. Myślę, że powinniśmy się zdecydowanie wypowiadać o tym, co sądzimy o zachowaniu Rosji" - powiedziała PAP Kędzierzawska.

Krytycznie o współpracy z Rosją w czasie jej konfliktu z Ukrainą mówił także Krzysztof Majchrzak, aktor znany m.in. z filmów Jana Jakuba Kolskiego. "Mam z tym kłopot. A nie miałbym, gdyby nie Natalia Estemirowa, Aleksandr Litwinienko, Anna Politkowska. Mam kłopot jako obywatel świata, jako człowiek śledzący obieg spraw i rzeczy, i myślę, że to niweluje trochę dialog między nami. Bez tego tak, z tym nie. Kłopot jest. Rozumie pan" - mówił dziennikarzowi PAP Majchrzak. "Wielbię muzykę Czajkowskiego, Rachmaninowa, Prokofiewa, Szostakowicza i jestem unurzany po pachy w Dostojewskim czy Bułhakowie. Balet Niżyńskiego, teatr Stanisławskiego i jego następców. Wszystko to przytulam do serca. Ale to są, jak mówią filozofowie, sprawy z innych porządków" - dodał.

Maciej Stuhr ocenił, że inicjatywa współpracy w ramach Roku Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce przyszła w "niefortunnym momencie". "Sam jako osoba, która w zeszłym roku pracowała w Rosji, nie wiem, czy w tym roku na taką współpracę bym się zdecydował. Może bym się zdecydował, ale na pewno to nie byłoby zręczne. Trudno mi sobie wyobrazić, jak artyści polscy, którzy tam pojadą, jak oni będą się tam czuli. I co będą mieli do powiedzenia" - mówił PAP Stuhr. "Chociaż z drugiej strony może ludzie kultury powinni wziąć na swoje barki ciężar zrozumienia tego, co się stało? Może właśnie z tamtejszych scen jakieś słowa powinny paść? Kto wie, może to nie jest aż tak złe, niefortunne, niezręczne, jak nam się wydaje. Może to przyniesie dobre efekty?" - zastanawiał się aktor.

O wątpliwościach co do współpracy z Rosjanami mówiła PAP aktorka Agnieszka Grochowska, która zagrała m.in. Danutę Wałęsę w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". "W tym roku miałam szansę wzięcia udziału w zaawansowanych próbach do filmu, który byłby kręcony w Rosji z rosyjskim reżyserem. Z powodu innego filmu, który miałam zakontraktowany wcześniej, nie pojechałam tam w ogóle. I potem zaczęłam się zastanawiać, co by było gdyby te terminy były inne, czy zagrałabym w tym filmie, czy też nie? I pomyślałam sobie, że jednak miałabym szalony problem, żeby zagrać" - powiedziała aktorka. Podkreśliła, że trudno mówić o tym, że kultura może pomóc w walce z rosyjskimi władzami, ponieważ większość Rosjan dobrze ocenia politykę Władimira Putina. 80 proc. społeczeństwa rosyjskiego popiera inwazję. No i teraz z czym tu walczyć, do kogo te działania artystyczne mają być skierowane? 80 proc. to jest strasznie dużo" - mówiła Grochowska.

Aktor Piotr Adamczyk zwrócił uwagę, że polska kultura w Rosji, a w Polsce rosyjska są cenione, dlatego - jego zdaniem - nie należy ze współpracy z Rosjanami rezygnować. "Tym bardziej będziemy stawiać większe mury i granice, jeśli nagle się będziemy od tego odcinać. To, co się dzieje między ludźmi w przyjaźniach polsko-rosyjskich, to jest oddzielna sprawa niż polityka, ale z drugiej strony rozumiem, że gdy dzieją się takie rzeczy na Krymie, to z natury rzeczy ta relacja jest gdzieś skażona polityką" - tłumaczył Adamczyk. "W tej ankiecie postawiłbym się gdzieś nieśmiało pośrodku, bo też mam wiele wątpliwości. Osobiście nie robię bojkotu, nie uważam, że teraz należy za karę Putinowi nie oglądać rosyjskiego kina czy nie czytać rosyjskiej literatury" - podsumował aktor.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. Inicjatywa ta wiąże się z podpisaną 19 grudnia 2013 r. przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa - deklaracją "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich". Deklaracja jest spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami.

W kwietniu polski MSZ poinformował, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z polskiej strony główny nacisk ma być położony na dialog między Polakami i Rosjanami, tak by przedstawić polski punkt widzenia dotyczący m.in. demokratycznego charakteru Unii Europejskiej i państwa polskiego po 25 latach od upadku komunizmu. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji obchodów, w tym konkretnych przedsięwzięć, mają zapaść w czerwcu. (PAP)

Abonament

Kultura

Znany bydgoski muzyk, kompozytor, pianista i pedagog zaprezentuje swoje kompozycje m.in. filmowe. Fot. Magda JasińskaPiotr Salaber i jego muzyka w Filharmonii Pomorskiej w BydgoszczyPiotr Salaber i jego muzyka - już jutro w Filharmonii Pomorskiej. Znany bydgoski muzyk, kompozytor, pianista i pedagog zaprezentuje swoje kompozycje m.in. filmowe. Piotr Salaber zaprosił solistów: Katarzynę Dudę - skrzypce, Marcusa Stockhausena - trąbka, Paulina Janczak - sopran i Sebastian Wielądek - instrumenty etniczne (m. in. ney perski, lira korbowa, ... Od kilku miesięcy krąży nad Polską, a dzisiaj pojawi się w Bydgoszczy, chodzi o Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik. Grafika nadesłanaSputnik nad BydgoszcząOd kilku miesięcy krąży nad Polską, a dzisiaj pojawi się w Bydgoszczy, chodzi o Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik. Podczas dwóch weekendów, w bydgoskim klubie Mózg, będzie można zobaczyć 11 współczesnych, rosyjskich produkcji fabularnych i dokumentalnych. W programie m. in. takie tytuły jak ''Byli sobie'', ''Arytmia'' czy ''Bliskość''. Damian Chmielewski z Torunia wśród najlepszych DJ-ów świataDamian Chmielewski - czyli DJ Chmielix z Torunia - zwycięzcą europejskich eliminacji do prestiżowych zawodów Kame World Classic, które odbędą się w Nowej Zelandii. Damian Chmielewski reprezentować będzie Europę z duńskim DJ-em, który zajął drugie miejsce. Razem z nimi w finale wystąpi 12 artystów: z Ameryki, Azji, Nowej Zelandii, Australii oraz Afryki. ... 90. rocznica urodzin Jerzego Sulimy-KamińskiegoW tym roku świętować będziemy 90. rocznicę urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Pisarz przyszedł na świat w Bydgoszczy 20 września 1928 roku, ale jego urodziny rozpoczną się już 20 stycznia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury i będą trwać aż do września br. W programie obchodów urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego zaplanowano spotkania literackie, imprezy sp ... Prezentacja po renowacji fortepianu Zygmunta NoskowskiegoPrawie 130-letni fortepian Zygmunta Noskowskiego będzie można zobaczyć i usłyszeć w ten weekend w Pałacu Starym w Ostromecku. W sobotę o godz. 17:00 odsłonięty zostanie instrument "Krall and Seidler" pochodzący z około 1890 r. Fortepian został podarowany kompozytorowi przez polski naród na 25-lecie pracy twórczej. W 1979 r. został kupiony od synowej kompoz ... Dolores ONie żyje wokalistka The Cranberries, Dolores O'RiordanDolores O'Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie - podała agentka artystki. Przyczyna śmierci artystki nie została na razie ujawniona. Członkowie rodziny O'Riordan są "zdruzgotani wiadomością" i proszą o uszanowanie ich prywatności - napisała w oświadczeni ... Toruński Teatr W.Horzycy dla jeszcze szerszej grupy odbiorcówBajkodanie , "Krzyżacy" z angielskimi napisami oraz "Nieskończona historia" dostępna dla osób z dysfunkcjami wzroku – od stycznia Teatr W.Horzycy w Toruniu jeszcze bardziej otwarty na szerokie grono odbiorców. A to za sprawą nowych projektów realizowanych przez zespół. Toruński Teatr W.Horzycy powitał nas w nowym roku premierowym spektaklem "Mulholland Dri ... Koncerty Karnawałowe studentów Akademii MuzycznejPrawdziwy maraton - dwa koncerty karnawałowe, jednego dnia. Wybrani studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprezentują się w Filharmonii Pomorskiej. O godzinie 16.00 i 19.00 wystąpią: Daria Barszczyk, Anna Federowicz i Weronika Kober - sopran, Marcin Skibiński - tenor, Konrad Nowakowski, Jan Mikołaj Wieremiejczuk - klarnet, Ewelina Dudzik - fortepian i ... Ogólnopolski konkurs fotograficznego "Śladami Leona Wyczółkowskiego"Ludzie - byli motywem przewodnim w 11. edycji Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Śladami Leona Wyczółkowskiego". W tym roku do wystawy zakwalifikowano 106 osób i 206 zdjęć. Autorzy nadesłanych prac pochodzą z naszego regionu, ale także z Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia czy Krakowa "W tym roku przeważały portrety" - mówi nam szefowa dział ... Nowe wystawy w toruńskiej WozowniKomentują otaczającą nas rzeczywistość i odnoszą się do problemu uchodźców oraz migracji. W toruńskiej galerii Wozownia otwarte zostały nowe wystawy. "Patchwork" i "Security" to prezentacje obrazów, dla których inspiracją stały się zdjęcia, które pojawiły się w prasie. Artyści swoich pracach symbolicznie wykorzystali różne niezwykle wymowne detale. Dla Daw ...
1234567
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę