Sobota, 28 listopada 2020 r.   Imieniny: Lesława, Zdzisława, Stefana
Polskie Radio PiK » Na szlaku » Archiwum
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-23, 18:39 Adam Droździk

2014

Joanna Wieczorek o podróży do Indonezji

Polskie Radio PiK - Na szlaku
Joanna Wieczorek w pewnym momencie postanowiła zmienić swoje życie. Zrezygnowała z pracy w korporacji i oddała się dalekim podróżom, zaczęła podróżować także w głąb siebie. Teraz dzieli się z ludźmi wrażeniami z obu typów wypraw.

O sztafecie Rowerowe Jamboree

Na początku stycznia 2015 wyrusza z Polski nietypowa sztafeta, która dotrzeć ma aż do Japonii. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio PiK.
O Rowerowym Jamboree opowiada Norbert Skrzyński.

Mateusz Bamski o swoich podróżach

Polskie Radio PiK - Na szlaku
Najpierw spontanicznie do Indii, a później zobaczymy... tak Mateusz Bamski mówi o ostatnich podróżach. Dokąd jeszcze dojechał zanim wrócił? Do Malezji, Japonii i na Filipiny.

Rowerem w Himalajach

Polskie Radio PiK- Na szlaku
Szymon Śpica z Jeżewa wraz grupą zapaleńców udał się na wyprawę rowerową w Himalaje. Jak tam było? Na jaką wysokość udało się wjechać? O tym właśnie opowiada.

Andrzejki na Kujawach i Pomorzu

Polskie Radio PiK - Na szlaku
W magazynie "Na szlaku" podróżujemy też w przeszłość tradycji Kujaw i Pomorza, a przy okazji kolejnych imprezach andrzejkowych zastanawiamy się nad wróżbami i ich znaczeniem.

O tym jak kiedyś wyglądały wieczory andrzejkowe opowiada Maria Pokrzywnicka - kustosz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Ikarusem na Nordkapp

Polskie Radio PiK - Na szlaku
Tomek Jeleń - z wykształcenia inżynier budownictwa, na co dzień prowadzi w Bydgoszczy firmę projektową. Pasjonat niekonwencjonalnych podróży na własną rękę. Zawsze ciekawy świata i ludzi - uwielbia sport, jazdę motocyklem, rowerowe podróże, muzykę oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Nie znosi bezczynności!

Życiowe motto Tomka: „Świat jest książką. Ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko pierwszą stronę”.

„Wyprawa „Złombol” czyli Ikarusem na Nordkapp”- 6300 km wybiło na liczniku przemierzając tajgę, tundrę, koło podbiegunowe aby dotrzeć na Nordkapp i zobaczyć niepowtarzalny widok na Morze Barentsa. Nie było by może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wyprawa odbyła się autobusem miejskim marki Ikarus. Autobusem, który przez 23 lata woził mieszkańców Gdańska.

Cały wyjazd odbył się w ramach legendarnego charytatywnego rajdu Złombol. Było ekstremalnie, był potężny dystans, było duże ryzyko i była wielka przygoda!

Wyprawy Rafała Kuzimskiego

Polskie Radio PiK- Rafał Kuzimski o swoich podróżach
W magazynie Na Szlaku Rafał Kuzimski mówi o początkach podróżniczych przygód, zdobyciu Elbrusu i wspaniałej podróży do Azji Środkowej.

7-tygodniwa podróż, przez 7 krajów i działanie na 7-tysięczniku przysporzyło wielu ekscytujących momentów które pozostaną w pamięci na długi czas. Głównym celem wyprawy było poznanie krajów byłego ZSRR w Azji Środkowej poprzez wykorzystanie wiedzy z zakresu krajoznawstwa, turystyki, geografii, historii, przyrody w trakcie podróży przez Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan oraz sportu podczas zdobywania wysokogórskiego doświadczenia na Piku Lenina.

Choć przez tereny Azji Centralnej biegł legendarny Jedwabny Szlak, to ziemie dzisiejszego Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu były w przeszłości raczej igraszką potężnych sąsiadów niż sercem świata. Dziś wracają na światową scenę, budzą rosnące zainteresowanie. W Azji Centralnej spodoba się miłośnikom ciszy, nieskończonych krajobrazów i kontrastów. Warto poznać ją bliżej. Zapraszam Was w podróż marzeń po sąsiednim kontynencie z wielką górą w tle.

Rafał Kuzimski -

Absolwent geografii społeczno-ekonomicznej oraz biologii, przyrody i ochrony środowiska na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Z wykształcenia pedagog i ekolog, z przeznaczenia "tatromaniak", fotograf, backpacker. Energiczny i pełny twórczej pasji "wariat". Człowiek lasu. Początkujący maratończyk...

Górską przygodę rozpoczął w roku 98' na Baraniej Górze. Podczas studiów aktywnie realizował pasje podróżując na "własną rękę".

W ubiegłym roku działał w Kaukazie ( zdobył Elbrus 5642m n.p.m. i Kazbek 5033m n.p.m. ) oraz na Araracie 5167m n.p.m. Z każdą wyprawą pnie się coraz wyżej, by nie tkwić w miejscu. Gna za życiem, które zawsze jest, gdzie indziej. Poszukiwacz szczytów...

Na europejskim szlaku

Polskie Radio PiK - Na szlaku
Marcin Zimon od kilku lat planował podroż po Europie. Wcześniej zdążył być 3 miesiące w Azji Południowo-Wschodniej, jednak podróż po Europie też może być fascynująca!

Ścieżka rowerowa Bydgoszcz - Koronowo

Ta inwestycja na pewno cieszy rowerzystów-turystów i okolicznych mieszkańców, którzy dotychczas musieli jeździć DK 25. Fot. Tomasz Kaźmierski
Ta inwestycja na pewno cieszy rowerzystów-turystów i okolicznych mieszkańców, którzy dotychczas musieli jeździć DK 25. Fot. Tomasz Kaźmierski
W piątek (03.10) udostępniono rowerzystom i pieszym most po kolejce wąskotorowej w Okolu koło Koronowa, to spowodowało, że ścieżka rowerowa Bydgoszcz - Koronowo jest już przejezdna.

Ścieżka w większości jest asfaltowa, choć pojawiają się także odcinki kostki i żwiru. Z wyjątkiem fragmentu pieszo-jezdni w Tryszczynie dotrzemy nią bez kłopotów z Bydgoszczy do Koronowa.

Ścieżka biegnie wzdłuż drogi krajowej nr 25, czasami w celu ominięcia zabudowań, odbija i prowadzi polami. Po wyjeździe z Bydgoszczy jedzie się wschodnią stroną DK 25, następnie trzeba się przenieść na stronę zachodnią i znów wrócić na wschodnią.

W niektórych miejscach w sobotę trwały jeszcze prace wykończeniowe, maszyny stały także koło mostu w Okolu, jednak wielu rowerzystów, zachęconych dobrą pogodą, sprawdzało jak jedzie się nową trasą.

Budujący jest fakt, że ten odcinek ma być częścią sieci ścieżek rowerowych budowanych w ramach projektu partnerskiego „Budowa ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim, chełmińskim i mieście Bydgoszcz", dofinansowanego z Regionalnego Programu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Już 15 października ma nastąpić uroczyste otwarcie trasy. Oto program wydarzeń:

Godz. 13.40 zbiórka chętnych rowerzystów, w tym zaproszonych gości w Gościeradzu przy starej mleczarni. Wspólny - uroczysty - przejazd rowerami (ok. 3 km) z Gościeradza do Koronowa (most w Okolu).

Godz. 14.00 główne uroczystości związane z otwarciem ścieżki rowerowej Koronowo-Bydgoszcz-Toruń na zabytkowym moście kolejki wąskotorowej łączącym Koronowo z Okolem.

Godz. 15.00-16.10 - dalsze uroczystości w Gimnazjum nr 1 ul. Pomianowskiego 1 w Koronowie m.in. występ młodzieży z Gimnazjum nr 1 oraz recital Joachima Perlika. Wspólny przejazd rowerami (ok. 1 km) z Okola do Koronowa - Gimnazjum nr 1.

Trasa przejazdu

20. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Festyn w Biskupinie. Fot. Archiwum
Festyn w Biskupinie. Fot. Archiwum
Przeniesienie się do bardzo odległego okresu sprzed 6 tys. lat, czyli do epoki neolitu, proponują w tym roku organizatorzy jubileuszowego XX Festynu Archeologicznego w Biskupinie.

Festyn rozpoczął się w sobotę 13 września i potrwa do 21 września. Na zwiedzających czekają nowe atrakcje: duże rekonstrukcje z epoki neolitu, czyli z okresu znacznie starszego niż ten na który datowany jest gród położony na półwyspie Jeziora Biskupińskiego.

Podczas festynu zapoznać się będzie można z życiem pierwszych rolników, sprawdzić co uprawiali czy jakie narzędzia wykorzystywali w pracy.
Polskie Radio PiK - Na szlaku
1234