Czwartek, 20 września 2018 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-04-09, 17:32 ESO/Krzysztof Czart/Piotr Majewski

ESO ma coś ExTrA ;)

ExTrA © ESO
ExTrA © ESO
Teleskopy nowej generacji wykonały pierwsze obserwacje w należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) Obserwatorium La Silla. Nowe instrumenty będą szukały pozasłonecznych planet o rozmiarach Ziemi. System otrzymał nazwę ExTrA. Składają się nań trzy teleskopy o średnicy 60 cm. Skrót ExTrA pochodzi od anglojęzycznej nazwy projektu Exoplanets in Transits and their Atmospheres.
Nowe "oczy na Wszechświat" będą poszukiwać i badać planety o rozmiarach Ziemi krążące wokół pobliskich czerwonych karłów. Nowatorski projekt ExTrA pozwala na znaczną poprawę czułości instrumentów w porównaniu do wcześniejszych obserwacji.
ExTrA © ESO
ExTrA © ESO
Nowe „oczy na Wszechświat” będą poszukiwać i badać planety o rozmiarach Ziemi krążące wokół pobliskich czerwonych karłów. Nowatorski projekt ExTrA pozwala na znaczną poprawę czułości instrumentów w porównaniu do wcześniejszych obserwacji.

Aby wykrywać i badać egzoplanety, ExTrA regularnie monitoruje ilość światła otrzymywaną od czerwonych karłów i szuka niewielkich spadków ich jasności, które mogą być spowodowane przejściem planety (tzw. tranzytem) przed dyskiem macierzystej gwiazdy. Trzy teleskopy ExTra zbierają światło od gwiazdy będącej celem obserwacji oraz od czterech gwiazd porównania. Sygnał ten następnie przy pomocy światłowodów wędruje do spektrografu wieloobiektowego. To innowacyjne podejście dodaje do tradycyjnej fotometrii informację spektroskopową, co pomaga w łagodzeniu zaburzającego wpływu ziemskiej atmosfery, a także efektów wprowadzanych przez instrumenty i detektory – zwiększając precyzję obserwacji.
ExTrA © ESO
ExTrA © ESO
Ponieważ tranzytująca planeta blokuje proporcjonalnie większą część światła od gwiazdy o stosunkowo niewielkich rozmiarach, ExTrA skupi się na śledzeniu pobliskich małych, jasnych gwiazd znanych jako czerwone karły typu M, które występują powszechnie w Drodze Mlecznej. Takim przykładem jest Proxima Centauri, najbliższa Słońcu gwiazda, wokół której znaleziono już planetę o masie Ziemi.

W systemie ExTrA astronomowie zyskali więc nowe potężne narzędzie pomagające w poszukiwaniach światów nadających się potencjalnie do życia. ExTrA to inicjatywa francuskich uczonych finansowana przez European Research Council oraz francuską Agence National de la Recherche. Teleskopy będą sterowane zdalnie z Grenoble we Francji. Kopuły, pod którymi zamontowano instrumenty, zbudowała polska firma ScopeDome ze Słupska.

Zobacz także

2018-09-09, godz. 15:38 Czy 'Oumuamua jest kometą? 'Oumuamua - pierwszy międzygwiezdny obiekt zaobserwowany w Układzie Słonecznym jest najprawdopodobniej kometą – uważają astronomowie z Europejskiego Obserwato ... » więcej 2018-06-25, godz. 19:54 Obłoki Srebrzyste dekady! Noc z 22 na 23 czerwca 2018 przejdzie do historii obserwacji Obłoków Srebrzystych (NLC) w Polsce! Wielu obserwatorów nie zmrużyło oka, przez całą noc podziwia ... » więcej 2018-06-25, godz. 19:42 Pierwsze pozasłoneczne planety wykryte przez ALMĘ Należąca do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) sieć radioteleskopów ALMA odkryła trzy młode planety na orbicie wokół "niemowlęcej" gwiazdy HD 1632 ... » więcej 2018-05-29, godz. 13:54 ASTROFESTIWAL 2018 ASTROFESTIWAL 2018 przeszedł do historii jako bodaj najbardziej upalne święto astronomii na Pomorzu i Kujawach. Iście wakacyjna aura ściągnęła na Błonia Nadwi ... » więcej 2018-05-29, godz. 13:43 ESO pokazuje jak rodzą się planety Narodziny odległych systemów planetarnych sfotografowano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) z niespotykaną dotąd precyzją. Jest to efekt pracy inst ... » więcej 2018-05-14, godz. 11:25 Polacy wkopią się w Marsa Urządzenie polskiej produkcji może dokonać przełomu w eksploracji Marsa! Specjalny penetrator na pokładzie sondy InSight ma się wbić w marsjański grunt na rek ... » więcej 2018-05-14, godz. 13:16 Odrzucona planetoida Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli, iż obiekt pasa Kuipera oznaczony jako 2004 EW95, jest bogatą w węgiel planetoidą - pierwszą ... » więcej 2018-04-09, godz. 17:41 10 lat kosmicznego laboratorium Columbus Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podsumowała 10-lecie pracy kosmicznego laboratorium Columbus stanowiącego część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pi ... » więcej 2018-03-26, godz. 13:08 Jerzy Rafalski opowiada o… Japonii Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Japonii, stały ekspert "Radia Planet i Komet", Jerzy Rafalski odwiedził Tokio. W jednym z kilkudziesięciu (!) tamtejszych ... » więcej 2018-03-26, godz. 12:58 Polski miłośnik astronomii współodkrywcą egzoplanety! Gabriel Murawski – miłośnik astronomii z Suwałk został współodkrywcą pozasłonecznej planety! Znaleziono ją na zdjęciach dostarczonych przez kosmiczny teleskop ... » więcej
12345