Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-03-12, 15:25 ESO/Krzysztof Czart/Piotr Majewski

16-metrowy teleskop w ESO

VLT © Serge Brunier
VLT © Serge Brunier
Zespół teleskopów VLT w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) doczekał się statusu największego na Ziemi teleskopu optycznego pod względem powierzchni zbierającej światło gwiazd. Spektrograf ESPRESSO pracujący w systemie teleskopów VLT w Obserwatorium Paranal w Chile po raz pierwszy połączył światło z wszystkich czterech 8,2-metrowych zwierciadeł. W ten sposób otrzymano efekt w postaci zebrania światła gwiazd przez powierzchnię równoważną zwierciadłu o 16-metrowej średnicy!
Jednym z zasadniczych celów projektu VLT było to, aby jego cztery teleskopy główne pracowały razem jako pojedynczy gigantyczny instrument. Dzięki pierwszemu światłu spektrografu ESPRESSO w trybie sieci VLT, cel został osiągnięty.
VLT ESPRESSO © ESO
VLT ESPRESSO © ESO
Przeznaczeniem ESPRESSO jest odkrywanie i charakteryzowanie planet podobnych do Ziemi oraz badanie potencjalnej zmienności fundamentalnych stałych fizycznych. W szczególności to drugie zadanie wymaga obserwacji odległych, słabych kwazarów i w tej mierze najbardziej skorzysta ono z zespolenia światła wszystkich czterech teleskopów głównych VLT.

Jak to działa? System zwierciadeł, pryzmatów i soczewek transmituje światło od każdego z teleskopów wchodzących w skład zespołu VLT do spektrografu ESPRESSO znajdującego się – w zależności od bieżącej konfiguracji - nawet 69 metrów od nich. Dzięki złożonej optyce, ESPRESSO może zbierać światło od wszystkich czterech teleskopów głównych razem, zwiększając moc zbierającą, albo alternatywnie otrzymywać światło od wybranego teleskopu niezależnie od pozostałych. Światło od wszystkich czterech zwierciadeł jest łączone w Interferometrze VLT (VLTI), dzięki czemu astronomowie uzyskują obrazy o niespotykanej szczegółowości. Teraz uczeni mają dostęp do danych, jakich nigdy wcześniej nie mieli.
VLT © Serge Brunier
VLT © Serge Brunier
Pierwszych efektów pracy nowego systemu można spodziewać się jeszcze w 2018 roku. - ESPRESSO pracujące z wszystkimi czterema teleskopami VLT daje nam przedsmak tego, co za kilka lat nastąpi dzięki następnej generacji teleskopów, takich jak Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) - podsumowuje Dyrektor Generalny ESO, Xavier Barcons.

Zobacz także

2018-12-10, godz. 12:46 Posłuchaj wiatru na Marsie! Pierwsze w dziejach nagranie wiatru wiejącego na Marsie zaprezentowali inżynierowie z NASA. Jest to pierwszy efekt aktywności próbnika InSight, który wylądow ... » więcej 2018-12-10, godz. 12:37 PW-Sat2 nadaje z orbity Pierwsze zdjęcie w kosmosie wykonane przez polskiego sztucznego satelitę dotarło na Ziemię. Przedstawia naszą planetę spowitą chmurami w okolicach Morza Półn ... » więcej 2018-11-27, godz. 09:51 Sonda InSight wylądowała na Marsie Amerykańska sonda InSight wylądowała na Marsie. W ramach misji agencji kosmicznej NASA próbnik będzie prowadził badania wnętrza Czerwonej Planety. Sonda InSi ... » więcej 2018-11-26, godz. 02:11 Wokół Gwiazdy Barnarda krąży superziemia! Skalisty glob podobny do Ziemi krążący wokół Gwiazdy Barnarda odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Gwiazda Barnarda, nazwan ... » więcej 2018-11-26, godz. 02:00 Jubileusz 90-lecia urodzin prof. Cecylii Iwaniszewskiej 90-te urodziny świętuje prof. Cecylia Iwaniszewska – nestorka toruńskiej astronomii. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje specjalny wieczór ... » więcej 2018-11-26, godz. 01:49 Kosmiczne widowisko w Warszawie z udziałem "Radia Planet i Komet" 2 grudnia w nowoczesnym budynku FOCUS w Warszawie odbędzie się multimedialne widowisko, w trakcie którego muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Mic ... » więcej 2018-11-12, godz. 12:48 Koniec misji teleskopu Keplera 30 października 2018 roku zamknęło się oko kosmicznego teleskopu Keplera. W czasie ponad 9-letniej misji Kepler wypatrzył blisko 2700 planet poza Układem Sło ... » więcej 2018-11-12, godz. 12:42 ESO na horyzoncie zdarzeń czarnej dziury Obłok gazu wirujący z prędkością aż 30% prędkości światła wokół czarnej dziury w centrum naszej Galaktyki zaobserwowali astronomowie z Europejskiego Obserwato ... » więcej 2018-11-12, godz. 12:36 Parker Solar Probe rekordowo blisko Słońca Nazywa się Parker Solar Probe i jest dziełem rąk ludzkich, które dotarło rekordowo blisko Słońca! 29 października br. sonda osiągnęła odległość 43 mln km od ... » więcej 2018-10-22, godz. 18:57 Jak odróżnić meteoryt od zwykłego kamienia? Stały słuchacz "Radia Planet i Komet" Krzysztof Jaszewski z Wrocławia przesłał nam próbkę kamienia, który podejrzewa o kosmiczne pochodzenie. Nasze oględziny ... » więcej
12345