Sobota, 22 września 2018 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-03-12, 15:25 ESO/Krzysztof Czart/Piotr Majewski

16-metrowy teleskop w ESO

VLT © Serge Brunier
VLT © Serge Brunier
Zespół teleskopów VLT w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) doczekał się statusu największego na Ziemi teleskopu optycznego pod względem powierzchni zbierającej światło gwiazd. Spektrograf ESPRESSO pracujący w systemie teleskopów VLT w Obserwatorium Paranal w Chile po raz pierwszy połączył światło z wszystkich czterech 8,2-metrowych zwierciadeł. W ten sposób otrzymano efekt w postaci zebrania światła gwiazd przez powierzchnię równoważną zwierciadłu o 16-metrowej średnicy!
Jednym z zasadniczych celów projektu VLT było to, aby jego cztery teleskopy główne pracowały razem jako pojedynczy gigantyczny instrument. Dzięki pierwszemu światłu spektrografu ESPRESSO w trybie sieci VLT, cel został osiągnięty.
VLT ESPRESSO © ESO
VLT ESPRESSO © ESO
Przeznaczeniem ESPRESSO jest odkrywanie i charakteryzowanie planet podobnych do Ziemi oraz badanie potencjalnej zmienności fundamentalnych stałych fizycznych. W szczególności to drugie zadanie wymaga obserwacji odległych, słabych kwazarów i w tej mierze najbardziej skorzysta ono z zespolenia światła wszystkich czterech teleskopów głównych VLT.

Jak to działa? System zwierciadeł, pryzmatów i soczewek transmituje światło od każdego z teleskopów wchodzących w skład zespołu VLT do spektrografu ESPRESSO znajdującego się – w zależności od bieżącej konfiguracji - nawet 69 metrów od nich. Dzięki złożonej optyce, ESPRESSO może zbierać światło od wszystkich czterech teleskopów głównych razem, zwiększając moc zbierającą, albo alternatywnie otrzymywać światło od wybranego teleskopu niezależnie od pozostałych. Światło od wszystkich czterech zwierciadeł jest łączone w Interferometrze VLT (VLTI), dzięki czemu astronomowie uzyskują obrazy o niespotykanej szczegółowości. Teraz uczeni mają dostęp do danych, jakich nigdy wcześniej nie mieli.
VLT © Serge Brunier
VLT © Serge Brunier
Pierwszych efektów pracy nowego systemu można spodziewać się jeszcze w 2018 roku. - ESPRESSO pracujące z wszystkimi czterema teleskopami VLT daje nam przedsmak tego, co za kilka lat nastąpi dzięki następnej generacji teleskopów, takich jak Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) - podsumowuje Dyrektor Generalny ESO, Xavier Barcons.

Zobacz także

2018-09-09, godz. 15:38 Czy 'Oumuamua jest kometą? 'Oumuamua - pierwszy międzygwiezdny obiekt zaobserwowany w Układzie Słonecznym jest najprawdopodobniej kometą – uważają astronomowie z Europejskiego Obserwato ... » więcej 2018-06-25, godz. 19:54 Obłoki Srebrzyste dekady! Noc z 22 na 23 czerwca 2018 przejdzie do historii obserwacji Obłoków Srebrzystych (NLC) w Polsce! Wielu obserwatorów nie zmrużyło oka, przez całą noc podziwia ... » więcej 2018-06-25, godz. 19:42 Pierwsze pozasłoneczne planety wykryte przez ALMĘ Należąca do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) sieć radioteleskopów ALMA odkryła trzy młode planety na orbicie wokół "niemowlęcej" gwiazdy HD 1632 ... » więcej 2018-05-29, godz. 13:54 ASTROFESTIWAL 2018 ASTROFESTIWAL 2018 przeszedł do historii jako bodaj najbardziej upalne święto astronomii na Pomorzu i Kujawach. Iście wakacyjna aura ściągnęła na Błonia Nadwi ... » więcej 2018-05-29, godz. 13:43 ESO pokazuje jak rodzą się planety Narodziny odległych systemów planetarnych sfotografowano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) z niespotykaną dotąd precyzją. Jest to efekt pracy inst ... » więcej 2018-05-14, godz. 11:25 Polacy wkopią się w Marsa Urządzenie polskiej produkcji może dokonać przełomu w eksploracji Marsa! Specjalny penetrator na pokładzie sondy InSight ma się wbić w marsjański grunt na rek ... » więcej 2018-05-14, godz. 13:16 Odrzucona planetoida Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli, iż obiekt pasa Kuipera oznaczony jako 2004 EW95, jest bogatą w węgiel planetoidą - pierwszą ... » więcej 2018-04-09, godz. 17:41 10 lat kosmicznego laboratorium Columbus Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podsumowała 10-lecie pracy kosmicznego laboratorium Columbus stanowiącego część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pi ... » więcej 2018-04-09, godz. 17:32 ESO ma coś ExTrA ;) Teleskopy nowej generacji wykonały pierwsze obserwacje w należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) Obserwatorium La Silla. Nowe instrumenty ... » więcej 2018-03-26, godz. 13:08 Jerzy Rafalski opowiada o… Japonii Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Japonii, stały ekspert "Radia Planet i Komet", Jerzy Rafalski odwiedził Tokio. W jednym z kilkudziesięciu (!) tamtejszych ... » więcej
12345