Środa, 26 września 2018 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-03-12, 15:11 NASA/Urania-PA/Piotr Majewski

"Hurtownia egzoplanet" ogłasza kolejny sukces

Kepler Space Telescope © NASA
Kepler Space Telescope © NASA
Kosmiczny Teleskop Kepler ogłasza odkrycie kolejnych 95 planet pozasłonecznych. Od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się kampania "K2" teleskopu, dzięki niemu znaleziono już ponad 300 nowych obiektów. Z szerokiego spektrum ogłoszonych egzoplanet - od skalistych podobnych do Ziemi do gigantycznych gazowych olbrzymów przerastających Jowisza - możemy wyróżnić obiekt krążący wokół gwiazdy HD 21657.
Jest to najjaśniejsza gwiazda, wokół której znaleziono planetę w ramach misji teleskopu Kepler. Ma jasność ok. 10ᵐ (jest dostrzegalna przez niewielki teleskop) i świeci w konstelacji Pieca – niestety, niewidocznej z Polski. Planeta krąży wokół swojej gwiazdy po orbicie o okresie obiegu 10 dni. Naukowcy cenią odkrycia egzoplanet wokół stosunkowo jasnych obiektów, bo dzięki dużej ilości światła pochodzącego z gwiazdy mogą sporo dowiedzieć się o samej planecie.

Do tej pory poznaliśmy ponad 3700 planet poza Układem Słonecznym. Blisko 1/10 tej liczby odkrył kosmiczny teleskop nazwany imieniem „prawodawcy astronomii” – Johanessa Keplera. Już wkrótce dołączy doń kolejna misja, która prześledzi jeszcze więcej gwiazd w poszukiwaniu odległych światów.
Kepler Space Telescope © NASA
Kepler Space Telescope © NASA
Następca misji Kepler nazywa się TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) i ma polecieć z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie na pokładzie rakiety Falcon 9 w kwietniu br. TESS to nowy rozdział w dziedzinie poszukiwania egzoplanet. Teleskop będzie przeszukiwał prawie całe niebo monitorując jasność ponad 200 000 gwiazd w naszej galaktyce. Nowe światy będą znajdowane, podobnie jak w przypadku teleskopu Keplera, metodą tranzytu z użyciem techniki fotometrycznej. Polega ona na poszukiwaniu periodycznych spadków jasności obserwowanych gwiazd, które mogą wskazywać na przejście potencjalnej egzoplanety przed jej macierzystą gwiazdą (jest to rodzaj niewielkiego zaćmienia zwany tranzytem). Już teraz szacuje się, że dzięki misji TESS katalog nowych planet powiększy się o tysiące nowych obiektów.

TESS to także misja o innym podejściu do obserwacji niż wysłany w 2009 roku teleskop Keplera. Kepler patrzy tylko na 1/400 tego, co obserwować będzie TESS, który spojrzy gdzie i w jakich ilościach znajdują się skaliste planety wokół najbliższych nam, stosunkowo jasnych gwiazd. Bliskość badanych obiektów jest nieprzypadkowa. Dzięki temu, najciekawsze egzoplanety doczekają się dokładnych obserwacji przy pomocy naziemnych teleskopów i kosmicznego teleskopu Jamesa Webba, który niebawem ma zastąpić zasłużonego Hubble’a.
TESS Space Telescope © NASA
TESS Space Telescope © NASA
TESS jest pierwszym instrumentem kosmicznym, który w poszukiwaniu egzoplanet przejrzy na całe niebo wokół siebie, podzielone na 26 sektorów. W pierwszym roku będą to sektory półkuli północnej, a w następnym roku gwiazdy na południu. Aparatura teleskopu składa się z czterech szerokokątnych kamer CCD wyposażonych w zespół siedmiu soczewek, za pomocą których rejestrowane będzie światło gwiazd przez co najmniej 27 dni.

Podstawowa faza misji TESS potrwa 2 lata. Wynikiem prac teleskopu będą dwa zbiory danych: jeden skupiony na 15 000 starannie wybranych gwiazdach dostarczy danych na temat ich jasności o okresie 2 minut, zaś drugi zbierze obrazy gwiazd całego sektora z kadencją 30 minut.

TESS użyje - po raz pierwszy stosowanej w misjach naukowych - wysokoeliptycznej orbity. Najwyższy jej punkt będzie sięgał orbity Księżyca, a okres obiegu teleskopu wokół Ziemi wyniesie 13,7 dnia. Co dwa tygodnie statek będzie zbliżał się do nas na dystans 1/3 odległości Ziemia-Księżyc, by wysłać nam pozyskane dane.

Zobacz także

2018-09-24, godz. 20:02 Hayabusa II bierze Ryugu w posiadanie Japońska sonda Hayabusa II lecąca do asteroidy Ryugu udanie wypuściła dwa mikrołaziki na powierzchnię planetoidy. Misja wystartowała w grudniu 2014 roku. Do ... » więcej 2018-09-24, godz. 19:56 Udany test TESS-a Kosmiczny Teleskop TESS zakończył 27-dniową obserwację pierwszego sektora nieba. Dane z poszukiwacza egzoplanet spłynęły już na Ziemię. Przypomnijmy: po udan ... » więcej 2018-09-09, godz. 15:38 Czy 'Oumuamua jest kometą? 'Oumuamua - pierwszy międzygwiezdny obiekt zaobserwowany w Układzie Słonecznym jest najprawdopodobniej kometą – uważają astronomowie z Europejskiego Obserwato ... » więcej 2018-06-25, godz. 19:54 Obłoki Srebrzyste dekady! Noc z 22 na 23 czerwca 2018 przejdzie do historii obserwacji Obłoków Srebrzystych (NLC) w Polsce! Wielu obserwatorów nie zmrużyło oka, przez całą noc podziwia ... » więcej 2018-06-25, godz. 19:42 Pierwsze pozasłoneczne planety wykryte przez ALMĘ Należąca do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) sieć radioteleskopów ALMA odkryła trzy młode planety na orbicie wokół "niemowlęcej" gwiazdy HD 1632 ... » więcej 2018-05-29, godz. 13:54 ASTROFESTIWAL 2018 ASTROFESTIWAL 2018 przeszedł do historii jako bodaj najbardziej upalne święto astronomii na Pomorzu i Kujawach. Iście wakacyjna aura ściągnęła na Błonia Nadwi ... » więcej 2018-05-29, godz. 13:43 ESO pokazuje jak rodzą się planety Narodziny odległych systemów planetarnych sfotografowano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) z niespotykaną dotąd precyzją. Jest to efekt pracy inst ... » więcej 2018-05-14, godz. 11:25 Polacy wkopią się w Marsa Urządzenie polskiej produkcji może dokonać przełomu w eksploracji Marsa! Specjalny penetrator na pokładzie sondy InSight ma się wbić w marsjański grunt na rek ... » więcej 2018-05-14, godz. 13:16 Odrzucona planetoida Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli, iż obiekt pasa Kuipera oznaczony jako 2004 EW95, jest bogatą w węgiel planetoidą - pierwszą ... » więcej 2018-04-09, godz. 17:41 10 lat kosmicznego laboratorium Columbus Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podsumowała 10-lecie pracy kosmicznego laboratorium Columbus stanowiącego część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pi ... » więcej
12345