Wtorek, 18 czerwca 2019 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Obserwatorium Radia Planet i Komet

Noc Obłoków Srebrzystych

Obłoki Srebrzyste © Roman Banas
Obłoki Srebrzyste © Roman Banas
Wielbiciele Obłoków Srebrzystych mogą powiedzieć: nareszcie! Nocą z 8 na 9 czerwca tajemnicze obłoki ukazały się w całej okazałości, a my zauważamy, że stało się to tuż po zakończeniu naszego "Astrofestiwalu" – ot, taka wisienka na kosmicznym torcie ;)

Udane polowanie na światło zodiakalne

Zodiacal Light © Roman Banas
Zodiacal Light © Roman Banas
Sprzyjająca na przełomie marca i kwietnia 2019 aura sprawiła, że nasi słuchacze podjęli próby zaobserwowania i sfotografowania światła zodiakalnego. Fenomen jest szalenie ulotny i wymaga doskonałych warunków, ale niektórym śmiałkom się udało!

Bieszczadzkim szlakiem gwiazd...

Bieszczady © Piotr Potępa
Bieszczady © Piotr Potępa
Piotr Potępa z Torunia należy do najwybitniejszych polskich astrofotografów. Od lat prowadzi autorskiego bloga w witrynie nightscapes.pl, zaś od niedawna upodobał sobie jeden z ostatnich w Polsce zakątków prawdziwie ciemnego nieba – Bieszczady.

Kometa Iwamoto w obiektywie Słuchaczy

Comet Iwamoto © Krzysztof Grzelczak
Comet Iwamoto © Krzysztof Grzelczak
Witam! 12 lutego br. udało mi się (w większej dziurze w chmurach) uwiecznić kometę C/2018 Y1 (Iwamoto). Zdjęcie nie powala jakością, bo to tylko jedna klatka i kiepskie warunki pogodowe, ale jest! :)

Niezwykły księżycowy wieniec

Lunar corona © Piotr Potępa
Lunar corona © Piotr Potępa
Przesyłam zdjęcia z piątkowej nocy (22 lutego 2019 r.) ukazujące wyraźną koronę wokół Księżyca. Sprawa jest o tyle ciekawa, że widoczne były liczne kolorowe kręgi, a nie tylko sama ruda "lisia czapa” bezpośrednio wokół księżycowej tarczy. Na pyłki w powietrzu chyba jeszcze za wcześnie? Pozdrawiam, Piotr Potępa (nightscapes.pl).

Superkrwawy Księżyc Wilka upolowany!

2019-01-21 Total Lunar Eclipse © Piotr-Majewski
2019-01-21 Total Lunar Eclipse © Piotr-Majewski
Za nami poranne całkowite zaćmienie Księżyca. Warunki do obserwacji i fotografowania były bardzo trudne. W pogoni za kawałkiem pogodnego nieba Piotr Majewski musiał pokonać drogę z Torunia do Bąbolina k/Gniewkowa, gdzie udało mu się rozstawić sprzęt i zrobić kilka ujęć w przerwach między chmurami. Na następne zaćmienie poczekamy do lata – 16 lipca Księżyc skryje się w cieniu Ziemi tym razem częściowo.

Skarby Oriona na zdjęciach od słuchacza

Horsehead. Foto © Krzysztof Grzelczak
Horsehead. Foto © Krzysztof Grzelczak
Wprawdzie do zimy pozostało jeszcze trochę czasu, ale ja już podsyłam Wam skarby Oriona, które ostatnio udało mi się zebrać z pogodnego nieba, o które ostatnio jest bardzo trudno.

Galaktyki i mgławice w obiektywie

M 8-M20. Foto © Roman Banas
M 8-M20. Foto © Roman Banas
Witam! W trakcie tegorocznego lata udało mi się złowić kilka "DS-ów", czyli obiektów głębokiego nieba. W moim obiektywie znalazły się mgławice M8 (Laguna) i M20 (Trójlistna Koniczyna) z Drogi Mlecznej oraz galaktyka M31 wraz z dwiema towarzyszkami w Andromedzie.

Wędrówki słuchacza po Drodze Mlecznej

2018-10-22 Milky Way - Komańcza. Foto © Roman Banas
2018-10-22 Milky Way - Komańcza. Foto © Roman Banas
Dobry wieczór! Przesyłam kilka zdjęć z tegorocznego lata, które sprzyjało astrofotografii. Wakacje w Bieszczadach (w Komańczy) upłynęły mi na fotografowaniu Drogi Mlecznej. Na załączonym zdjęciu widać też airglow oraz – niestety - zaświetlenie od gospodarstwa rolnego. Mimo, że ok. godz. 23:30 światła uliczne w większości były wyłączane (jak również oświetlenie synagogi), to pozostawały lampy prywatnych posesji, które nie gasły do rana. Light pollution rośnie, niedługo i Bieszczady będą jasne. Zginie ostatni nasz ciemny zakątek…

WAKACYJNY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Foto © Krzysztof Ziółkowski
Foto © Krzysztof Ziółkowski
Nasz wakacyjny konkurs astrofotograficzny wzbudził wielkie zainteresowanie Słuchaczy – pięknie dziękujemy! Ogromnie ucieszyła nas mnogość prac, ich jakość oraz pomysłowość w realizacji zadania polegającego na uwiecznieniu Wielkiej Opozycji Marsa w połączeniu z całkowitym zaćmieniem Księżyca 27 lipca 2018.
1234567