Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Obserwatorium Radia Planet i Komet

Merkury na tle Słońca – Jak było?

Mercury Transit © Mateusz S.
Mercury Transit © Mateusz S.
Radość pomieszana ze smutkiem – tak można skwitować obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca 11 listopada 2019 roku. Obserwatorzy z południowej i zachodniej Polski mieli dobre warunki do śledzenia fenomenu, podczas gdy mieszkańcom Pomorza, Warmii i Mazowsza przeszkodziły chmury.

Dane nam było zaćmienie...

Partical Lunar Eclipse © Piotr Majewski
Partical Lunar Eclipse © Piotr Majewski
Nerwowe chwile przeżywali obserwatorzy częściowego zaćmienia Księżyca w nocy z 16 na 17 lipca. Nad Pomorzem i Kujawami dominowały chmury, które jednak chwilami rozstępowały się pozwalając na uchwycenie księżycowej tarczy pogrążonej w cieniu Ziemi.

Obłoki Srebrzyste biją rekordy!

NLC Toruń - panorama © Piotr Majewski
NLC Toruń - panorama © Piotr Majewski
Tegoroczne Obłoki Srebrzyste biją rekordy zasięgu, obfitości, jasności i wielkości na niebie. Ukazują się niezwykle często i zaskakują niezwykłymi kolorami. Pogoda sprzyja obserwatorom, którzy zgodnie podkreślają: takiego sezonu jeszcze nie było!

Czerwcowe DS-y? To możliwe!

North America © Krzysztof Grzelczak
North America © Krzysztof Grzelczak
Czerwiec to czas białych nocy, kiedy niebo nigdy nie osiąga czerni. Czy w takich warunkach warto polować na tzw. DS-y, czyli obiekty głębokiego kosmosu? Nasz Słuchacz udowadnia, że tak! Z powodu płytkiego zanurzenia Słońca pod horyzontem, od wieczora do rana północny widnokrąg jest rozświetlony (także blaskiem Obłoków Srebrzystych). Zmierzch astronomiczny nie zapada, a na firmamencie widać jedynie najjaśniejsze obiekty.

Noc Obłoków Srebrzystych

Obłoki Srebrzyste © Roman Banas
Obłoki Srebrzyste © Roman Banas
Wielbiciele Obłoków Srebrzystych mogą powiedzieć: nareszcie! Nocą z 8 na 9 czerwca tajemnicze obłoki ukazały się w całej okazałości, a my zauważamy, że stało się to tuż po zakończeniu naszego "Astrofestiwalu" – ot, taka wisienka na kosmicznym torcie ;)

Udane polowanie na światło zodiakalne

Zodiacal Light © Roman Banas
Zodiacal Light © Roman Banas
Sprzyjająca na przełomie marca i kwietnia 2019 aura sprawiła, że nasi słuchacze podjęli próby zaobserwowania i sfotografowania światła zodiakalnego. Fenomen jest szalenie ulotny i wymaga doskonałych warunków, ale niektórym śmiałkom się udało!

Bieszczadzkim szlakiem gwiazd...

Bieszczady © Piotr Potępa
Bieszczady © Piotr Potępa
Piotr Potępa z Torunia należy do najwybitniejszych polskich astrofotografów. Od lat prowadzi autorskiego bloga w witrynie nightscapes.pl, zaś od niedawna upodobał sobie jeden z ostatnich w Polsce zakątków prawdziwie ciemnego nieba – Bieszczady.

Kometa Iwamoto w obiektywie Słuchaczy

Comet Iwamoto © Krzysztof Grzelczak
Comet Iwamoto © Krzysztof Grzelczak
Witam! 12 lutego br. udało mi się (w większej dziurze w chmurach) uwiecznić kometę C/2018 Y1 (Iwamoto). Zdjęcie nie powala jakością, bo to tylko jedna klatka i kiepskie warunki pogodowe, ale jest! :)

Niezwykły księżycowy wieniec

Lunar corona © Piotr Potępa
Lunar corona © Piotr Potępa
Przesyłam zdjęcia z piątkowej nocy (22 lutego 2019 r.) ukazujące wyraźną koronę wokół Księżyca. Sprawa jest o tyle ciekawa, że widoczne były liczne kolorowe kręgi, a nie tylko sama ruda "lisia czapa” bezpośrednio wokół księżycowej tarczy. Na pyłki w powietrzu chyba jeszcze za wcześnie? Pozdrawiam, Piotr Potępa (nightscapes.pl).

Superkrwawy Księżyc Wilka upolowany!

2019-01-21 Total Lunar Eclipse © Piotr-Majewski
2019-01-21 Total Lunar Eclipse © Piotr-Majewski
Za nami poranne całkowite zaćmienie Księżyca. Warunki do obserwacji i fotografowania były bardzo trudne. W pogoni za kawałkiem pogodnego nieba Piotr Majewski musiał pokonać drogę z Torunia do Bąbolina k/Gniewkowa, gdzie udało mu się rozstawić sprzęt i zrobić kilka ujęć w przerwach między chmurami. Na następne zaćmienie poczekamy do lata – 16 lipca Księżyc skryje się w cieniu Ziemi tym razem częściowo.
1234567