Czwartek, 27 lutego 2020 r.   Imieniny: Gabriela, Anastazji
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Obserwatorium Radia Planet i Komet

Kcynia w kadrze astrofotografa

2020-02-09 Kcynia © Roman Banas
2020-02-09 Kcynia © Roman Banas
Dobry wieczór! 8 dzień lutego był w miarę pogodny, ale pod wieczór orkan „Sabina” nadchodzący z zachodu zdążył przysłać już pierwsze chmury (o dobrą godzinę za wcześnie). Wskutek tego planowany wschód Księżyca nad Kcynią nie udał się tak jak byśmy chcieli. Za to w sobotę rano przy zachodzie naszego satelity z drugiej strony Kcyni to było coś! W ten poranek udało się też przejechać na drugą stronę miasta i uchwycić wschód Słońca. Pierwszy raz zdarzyło mi się sfotografować zielony promień! Malutki, bo malutki ale jest na zdjęciach. Mam go! Załączam kilka przykładów z udanej sesji.

Pozdrawiam serdecznie, stały Suchacz „Radia Planet i Komet”, Roman Banas.

Od redakcji: Gratulujemy i cieszymy się z astrofotograficznego sukcesu! Już nie możemy się doczekać kolejnych relacji i zdjęć. Pozdrawiamy, Panie Romku!

Zimowe łowy pod Księżycem i gwiazdami

Lunar eclipse © Krzysztof Ziółkowski
Lunar eclipse © Krzysztof Ziółkowski
Droga Redakcjo! Miało nie być zaćmienia, a było. Miało być całkowite zachmurzenie, a jednak 10 stycznia niebo odsłoniło się jak na zamówienie po godzinie 18:00. Nie pozostało nic innego jak wyciągnąć sprzęt i cieszyć się z pięknej niespodzianki, już na początku roku. Oby cały rok tak miło nas zaskakiwał! Z noworocznymi pozdrowieniami, Krzysztof Ziółkowski.

Jowisz w oku kamery!

Zakrycie Jowisza © Mateusz Borkowicz
Zakrycie Jowisza © Mateusz Borkowicz
„Zastanawiałem się kiedy ostatnio obserwowaliśmy zakrycie Jowisza - pamiętam to zjawisko, było niesamowite! Udało mi się nawet odszukać nagranie zrobione przez teleskop na mojej ulubionej górce pod Brodnicą; wtedy trochę wiało. Właśnie zdałem sobie sprawę jak to dawno temu było - 15 lipca 2012 roku. W załączniku przesyłam film z momentem zakrycia i odkrycia. Gorące pozdrowienia dla załogi „Radia Planet i Komet”! Mateusz Borkowicz”.

Merkury na tle Słońca – Jak było?

Mercury Transit © Mateusz S.
Mercury Transit © Mateusz S.
Radość pomieszana ze smutkiem – tak można skwitować obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca 11 listopada 2019 roku. Obserwatorzy z południowej i zachodniej Polski mieli dobre warunki do śledzenia fenomenu, podczas gdy mieszkańcom Pomorza, Warmii i Mazowsza przeszkodziły chmury.

Dane nam było zaćmienie...

Partical Lunar Eclipse © Piotr Majewski
Partical Lunar Eclipse © Piotr Majewski
Nerwowe chwile przeżywali obserwatorzy częściowego zaćmienia Księżyca w nocy z 16 na 17 lipca. Nad Pomorzem i Kujawami dominowały chmury, które jednak chwilami rozstępowały się pozwalając na uchwycenie księżycowej tarczy pogrążonej w cieniu Ziemi.

Obłoki Srebrzyste biją rekordy!

NLC Toruń - panorama © Piotr Majewski
NLC Toruń - panorama © Piotr Majewski
Tegoroczne Obłoki Srebrzyste biją rekordy zasięgu, obfitości, jasności i wielkości na niebie. Ukazują się niezwykle często i zaskakują niezwykłymi kolorami. Pogoda sprzyja obserwatorom, którzy zgodnie podkreślają: takiego sezonu jeszcze nie było!

Czerwcowe DS-y? To możliwe!

North America © Krzysztof Grzelczak
North America © Krzysztof Grzelczak
Czerwiec to czas białych nocy, kiedy niebo nigdy nie osiąga czerni. Czy w takich warunkach warto polować na tzw. DS-y, czyli obiekty głębokiego kosmosu? Nasz Słuchacz udowadnia, że tak! Z powodu płytkiego zanurzenia Słońca pod horyzontem, od wieczora do rana północny widnokrąg jest rozświetlony (także blaskiem Obłoków Srebrzystych). Zmierzch astronomiczny nie zapada, a na firmamencie widać jedynie najjaśniejsze obiekty.

Noc Obłoków Srebrzystych

Obłoki Srebrzyste © Roman Banas
Obłoki Srebrzyste © Roman Banas
Wielbiciele Obłoków Srebrzystych mogą powiedzieć: nareszcie! Nocą z 8 na 9 czerwca tajemnicze obłoki ukazały się w całej okazałości, a my zauważamy, że stało się to tuż po zakończeniu naszego "Astrofestiwalu" – ot, taka wisienka na kosmicznym torcie ;)

Udane polowanie na światło zodiakalne

Zodiacal Light © Roman Banas
Zodiacal Light © Roman Banas
Sprzyjająca na przełomie marca i kwietnia 2019 aura sprawiła, że nasi słuchacze podjęli próby zaobserwowania i sfotografowania światła zodiakalnego. Fenomen jest szalenie ulotny i wymaga doskonałych warunków, ale niektórym śmiałkom się udało!

Bieszczadzkim szlakiem gwiazd...

Bieszczady © Piotr Potępa
Bieszczady © Piotr Potępa
Piotr Potępa z Torunia należy do najwybitniejszych polskich astrofotografów. Od lat prowadzi autorskiego bloga w witrynie nightscapes.pl, zaś od niedawna upodobał sobie jeden z ostatnich w Polsce zakątków prawdziwie ciemnego nieba – Bieszczady.
1234567