Sobota, 23 lutego 2019 r.   Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Obserwatorium Radia Planet i Komet

Superkrwawy Księżyc Wilka upolowany!

2019-01-21 Total Lunar Eclipse © Piotr-Majewski
2019-01-21 Total Lunar Eclipse © Piotr-Majewski
Za nami poranne całkowite zaćmienie Księżyca. Warunki do obserwacji i fotografowania były bardzo trudne. W pogoni za kawałkiem pogodnego nieba Piotr Majewski musiał pokonać drogę z Torunia do Bąbolina k/Gniewkowa, gdzie udało mu się rozstawić sprzęt i zrobić kilka ujęć w przerwach między chmurami. Na następne zaćmienie poczekamy do lata – 16 lipca Księżyc skryje się w cieniu Ziemi tym razem częściowo.

Skarby Oriona na zdjęciach od słuchacza

Horsehead. Foto © Krzysztof Grzelczak
Horsehead. Foto © Krzysztof Grzelczak
Wprawdzie do zimy pozostało jeszcze trochę czasu, ale ja już podsyłam Wam skarby Oriona, które ostatnio udało mi się zebrać z pogodnego nieba, o które ostatnio jest bardzo trudno.

Galaktyki i mgławice w obiektywie

M 8-M20. Foto © Roman Banas
M 8-M20. Foto © Roman Banas
Witam! W trakcie tegorocznego lata udało mi się złowić kilka "DS-ów", czyli obiektów głębokiego nieba. W moim obiektywie znalazły się mgławice M8 (Laguna) i M20 (Trójlistna Koniczyna) z Drogi Mlecznej oraz galaktyka M31 wraz z dwiema towarzyszkami w Andromedzie.

Wędrówki słuchacza po Drodze Mlecznej

2018-10-22 Milky Way - Komańcza. Foto © Roman Banas
2018-10-22 Milky Way - Komańcza. Foto © Roman Banas
Dobry wieczór! Przesyłam kilka zdjęć z tegorocznego lata, które sprzyjało astrofotografii. Wakacje w Bieszczadach (w Komańczy) upłynęły mi na fotografowaniu Drogi Mlecznej. Na załączonym zdjęciu widać też airglow oraz – niestety - zaświetlenie od gospodarstwa rolnego. Mimo, że ok. godz. 23:30 światła uliczne w większości były wyłączane (jak również oświetlenie synagogi), to pozostawały lampy prywatnych posesji, które nie gasły do rana. Light pollution rośnie, niedługo i Bieszczady będą jasne. Zginie ostatni nasz ciemny zakątek…

WAKACYJNY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Foto © Krzysztof Ziółkowski
Foto © Krzysztof Ziółkowski
Nasz wakacyjny konkurs astrofotograficzny wzbudził wielkie zainteresowanie Słuchaczy – pięknie dziękujemy! Ogromnie ucieszyła nas mnogość prac, ich jakość oraz pomysłowość w realizacji zadania polegającego na uwiecznieniu Wielkiej Opozycji Marsa w połączeniu z całkowitym zaćmieniem Księżyca 27 lipca 2018.

Zobacz kometę 21P/Giacobini-Zinner!

Kometa 21P/Giacobini-Zinner © Michael Jäger
Kometa 21P/Giacobini-Zinner © Michael Jäger
Kometa 21P/Giacobini-Zinner jest już w zasięgu lornetek! Obiekt jaśnieje wraz z osiągnięciem punktu przysłonecznego (10.09.). Wrzesień 2018 to najlepszy czas do obserwacji komety.

Wielki spektakl na niebie!

Będzie się działo!
Będzie się działo!
Jeżeli dopisze pogoda, wieczorem 27 lipca 2018 roku niebo gwiaździste pokaże nam największy kosmiczny show od lat! Całkowite zaćmienie Księżyca, Wielka Opozycja Marsa, spektakularny przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz meteory z roju Południowych delta Akwarydów.

Wielki wakacyjny konkurs astrofotograficzny!

Prześlij nam zdjęcie i walcz o nagrody!
Prześlij nam zdjęcie i walcz o nagrody!
Ogłaszamy wielki wakacyjny konkurs astrofotograficzny! Oto zadanie: sfotografuj najważniejsze wydarzenie na niebie gwiaździstym ostatnich lat - całkowite zaćmienie Księżyca i Wielką Opozycję Marsa. Do spektakularnego zjawiska dojdzie w piątek wieczorem 27 lipca 2018 roku.

Planety ze starego teleobiektywu

2018-07-09 Jowisz © Krzysztof Grzelczak
2018-07-09 Jowisz © Krzysztof Grzelczak
Zachwycając się technicznymi możliwościami współczesnej astrofotografii zwróćmy uwagę na efekty, jakie można uzyskać robiąc zdjęcia nieba sprzętem niemal zabytkowym! Przekonuje nas o tym stały słuchacz "Radia Planet i Komet" - Krzysztof Grzelczak z Władysławowa.

Foto-terapia pod tężniami...

28 kwietnia 2018 - Księżyc nad tężniami w Ciechocinku. Fot. Adam Droździk
28 kwietnia 2018 - Księżyc nad tężniami w Ciechocinku. Fot. Adam Droździk
Do Ciechocinka przyjeżdża się po zdrowie... Nie sposób jednak oprzeć się dostojności charakterystycznych obiektów w tej miejscowości, jak choćby tężnie! Szczególnie o zmroku. Szczególnie w towarzystwie obiektów niebieskich, które ową dostojność jeszcze bardziej podkreślają... a może "rozświetlają"? ;) Pozdrawiam spod tężni :) Adam Droździk.
1234567