Środa, 01 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Teodory, Grażyny, Ireny / Prima Aprilis
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2019-10-14, 13:29 eso.org/Piotr Majewski

Kosmiczny precel

Cosmic pretzel. Foto © ESO
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Astronomowie korzystający z sieci radioteleskopów ALMA uzyskali obraz w niesamowicie wysokiej rozdzielczości przedstawiający dwa dyski, w których rosną młode gwiazdy. Dyski mają kształt… precla. Obserwacje tego niesamowitego zjawiska rzucają nowe światło na najwcześniejsze fazy życia gwiazd i pomagają astronomom w ustaleniu warunków, w jakich powstają gwiazdy podwójne.
W systemie o nazwie [BHB2007] 11 znaleziono dwie niemowlęce gwiazdy – najmłodsze członkinie małej gromady gwiazd w ciemnej mgławicy Barnard 59, która jest częścią zespołu obłoków międzygwiazdowego pyłu zwanego Mgławicą Fajka.

Dzięki wysokiej rozdzielczości sieci anten Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) oraz międzynarodowemu zepołowi badawczemu kierowanemu przez naukowców z Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics (MPE) w Niemczech, możemy zobaczyć wewnętrzną strukturę obiektu.
Cosmic pretzel region. Foto © ESO
Cosmic pretzel region. Foto © ESO
- Widzimy dwa zwarte źródła, które interpretujemy jako dyski okołogwiazdowe dwóch młodych gwiazd - wyjaśnia Felipe Alves z MPE, który kierował badaniami. Dysk wokółgwiazdowy to pierścień pyłu i gazu, który otacza młodą gwiazdę. Gwiazda akreuje materię z pierścienia, aby się rozrastać. - Rozmiar każdego z dysków jest podobny do pasa planetoid w naszym Układzie Słonecznym, a separacja pomiędzy nimi to 28-krotna odległość pomiędzy Słońcem a Ziemią - wskazuje Alves.

Dwa dyski wokółgwiazdowe są otoczone przez większy dysk o masie całkowitej około 80 mas Jowisza, który wykazuje złożoną sieć struktur pyłowych rozmieszczonych w spiralnych pętlach na kształt precli. - To naprawdę ważny rezultat - podkreśla Paola Caselli, dyrektor zarządzająca w MPE, kierująca Centre of Astrochemical Studies i współautorka badań. - Wreszcie uzyskaliśmy obraz złożonej struktury młodej gwiazdy podwójnej wraz z zasilającymi ją włóknami łączącymi gwiazdy z dyskiem, z którego się narodziły. Nakłada to istotne ograniczenia dla obecnych modeli formowania się gwiazd.
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Uczeni będą potrzebowali dokładnego zbadania większej liczby młodych układów podwójnych, aby lepiej zrozumieć w jaki sposób formują się gwiazdy wielokrotne.

Więcej na ten temat mówimy w RADIU PLANET I KOMET z 14.10.2019 roku.

Zobacz także

2020-03-23, godz. 13:56 Świat, gdzie pada deszcz z… żelaza! Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) za pomocą teleskopu VLT zaobserwowali egzoplanetę, na której przypuszczalnie padają żelazne desz ... » więcej 2020-03-10, godz. 15:08 Europa leci na Słońce Solar Orbiter – taką nazwę nosi europejski próbnik do badań Słońca. Sonda wykona obserwacje naszej gwiazdy z bliska i jako pierwsza zarejestruje obrazy jej ob ... » więcej 2020-03-10, godz. 14:57 Satelity Starlink zagrożeniem dla obserwacji astronomicznych Jak duże zagrożenie stanowi konstelacja satelitów Starlink (i jej podobne) dla obserwacji astronomicznych prowadzonych z Ziemi? Na to pytanie starają się odpo ... » więcej 2020-02-11, godz. 09:45 Redmond, mamy problem! Astronomowie z całego świata biją na alarm: konstelacja satelitów Starlink stanowi poważne zagrożenie dla obserwacji prowadzonych z powierzchni Ziemi! Starlin ... » więcej 2020-01-28, godz. 18:57 Astronomowie odkryli ścieżkę kosmicznej cegiełki życia Znamy już ścieżkę, którą we Wszechświecie przemierza jeden z fundamentów życia organicznego: cząstki tlenku fosforu. Odkrycia dokonali astronomowie z Europejs ... » więcej 2020-01-13, godz. 16:25 Tajemnica centrum Drogi Mlecznej odsłonięta! Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) znaleźli dowód na dramatyczne wydarzenie w życiu Drogi Mlecznej: okres formowania się gwiazd tak ... » więcej 2020-01-13, godz. 15:47 Polska ma Solaris i Pirxa na niebie! Solaris i Pirx – to oficjalne nazwy gwiazdy i jej planety odkrytej przez zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu. Jest to wynik ogólnopolskiego p ... » więcej 2019-12-09, godz. 15:58 Pierwsza planeta wokół białego karła! Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli układ złożony z białego karła i planety podobnej do Neptuna krążącej bardzo blisko swej ... » więcej 2019-11-11, godz. 14:01 Nowa kandydatka na planetę karłowatą Dzięki astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) lista planet karłowatych może wkrótce wzbogacić się o nowy obiekt. Jest nim planetoida Hyg ... » więcej 2019-10-28, godz. 17:05 Mira najjaśniejsza od 12 lat! Mira Ceti, znana też jako Gwiazda Cudowna osiąga maksimum blasku na poziomie niespotykanym od 12 lat! Najbardziej znana gwiazda zmienna błyszczy z mocą +2.5 ... » więcej
12345