Piątek, 06 grudnia 2019 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2019-10-14, 13:29 eso.org/Piotr Majewski

Kosmiczny precel

Cosmic pretzel. Foto © ESO
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Astronomowie korzystający z sieci radioteleskopów ALMA uzyskali obraz w niesamowicie wysokiej rozdzielczości przedstawiający dwa dyski, w których rosną młode gwiazdy. Dyski mają kształt… precla. Obserwacje tego niesamowitego zjawiska rzucają nowe światło na najwcześniejsze fazy życia gwiazd i pomagają astronomom w ustaleniu warunków, w jakich powstają gwiazdy podwójne.
W systemie o nazwie [BHB2007] 11 znaleziono dwie niemowlęce gwiazdy – najmłodsze członkinie małej gromady gwiazd w ciemnej mgławicy Barnard 59, która jest częścią zespołu obłoków międzygwiazdowego pyłu zwanego Mgławicą Fajka.

Dzięki wysokiej rozdzielczości sieci anten Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) oraz międzynarodowemu zepołowi badawczemu kierowanemu przez naukowców z Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics (MPE) w Niemczech, możemy zobaczyć wewnętrzną strukturę obiektu.
Cosmic pretzel region. Foto © ESO
Cosmic pretzel region. Foto © ESO
- Widzimy dwa zwarte źródła, które interpretujemy jako dyski okołogwiazdowe dwóch młodych gwiazd - wyjaśnia Felipe Alves z MPE, który kierował badaniami. Dysk wokółgwiazdowy to pierścień pyłu i gazu, który otacza młodą gwiazdę. Gwiazda akreuje materię z pierścienia, aby się rozrastać. - Rozmiar każdego z dysków jest podobny do pasa planetoid w naszym Układzie Słonecznym, a separacja pomiędzy nimi to 28-krotna odległość pomiędzy Słońcem a Ziemią - wskazuje Alves.

Dwa dyski wokółgwiazdowe są otoczone przez większy dysk o masie całkowitej około 80 mas Jowisza, który wykazuje złożoną sieć struktur pyłowych rozmieszczonych w spiralnych pętlach na kształt precli. - To naprawdę ważny rezultat - podkreśla Paola Caselli, dyrektor zarządzająca w MPE, kierująca Centre of Astrochemical Studies i współautorka badań. - Wreszcie uzyskaliśmy obraz złożonej struktury młodej gwiazdy podwójnej wraz z zasilającymi ją włóknami łączącymi gwiazdy z dyskiem, z którego się narodziły. Nakłada to istotne ograniczenia dla obecnych modeli formowania się gwiazd.
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Uczeni będą potrzebowali dokładnego zbadania większej liczby młodych układów podwójnych, aby lepiej zrozumieć w jaki sposób formują się gwiazdy wielokrotne.

Więcej na ten temat mówimy w RADIU PLANET I KOMET z 14.10.2019 roku.

Zobacz także

2019-11-11, godz. 14:01 Nowa kandydatka na planetę karłowatą Dzięki astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) lista planet karłowatych może wkrótce wzbogacić się o nowy obiekt. Jest nim planetoida Hyg ... » więcej 2019-10-28, godz. 17:05 Mira najjaśniejsza od 12 lat! Mira Ceti, znana też jako Gwiazda Cudowna osiąga maksimum blasku na poziomie niespotykanym od 12 lat! Najbardziej znana gwiazda zmienna błyszczy z mocą +2.5 ... » więcej 2019-10-14, godz. 13:37 Nowe księżyce Saturna Teleskop Subaru na Hawajach wykrył 20 nowych księżyców Saturna. Teraz druga największa planeta w Układzie Słonecznym liczy ich najwięcej, bo aż 82! Zespół po ... » więcej 2019-09-23, godz. 16:39 Woda na egzoplanecie! K2-18b – tak enigmatycznie nazywa się pozasłoneczna planeta, w atmosferze której astronomowie znaleźli ślady wody. Mało tego - ten odległy glob krąży wokół m ... » więcej 2019-09-23, godz. 14:40 Nowe spojrzenie na Wielki Obłok Magellana Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop VISTA ukazał niezwykły obraz Wielkiego Obłoku Magellana - jednej z naszych najbliższych g ... » więcej 2019-09-09, godz. 15:06 Marsjański helikopter zapakowany w podróż Inżynierowie z NASA przygotowujący misję Mars 2020 poinformowali o umieszczeniu na jej pokładzie miniaturowego helikoptera, który stanie się pierwszym statki ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:51 Astrofotografia ze smartfona Czy fotografowanie nieba gwiaździstego przy użyciu smartfona ma sens? Piotr Potępa, jeden z najwybitniejszych polskich astrofotografów udowadnia, że tak! Efe ... » więcej 2019-06-10, godz. 15:12 Zobacz jak było na ASTROFESTIWALU! Za nami kolejny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK. Ósma edycja imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w 08 czerwc ... » więcej 2019-05-29, godz. 03:44 Nowe oblicze Drapera Historyczny teleskop Drapera z obserwatorium UMK w Piwnicach ma nowe oblicze. Postarali się o nie konserwatorzy zabytków, którzy nadali instrumentowi znamię ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:56 Kosmiczny nietoperz w locie Do znanych nam licznych gatunków nietoperzy dopiszmy też "nietoperza kosmicznego"! Jego naturę w całej okazałości ujawnia Europejskie Obserwatorium Południowe ... » więcej
12345