Poniedziałek, 09 grudnia 2019 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2019-09-23, 14:40 ESO/Piotr Majewski

Nowe spojrzenie na Wielki Obłok Magellana

LMC © ESO
LMC © ESO
Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop VISTA ukazał niezwykły obraz Wielkiego Obłoku Magellana - jednej z naszych najbliższych galaktycznych sąsiadek. Teleskop VISTA dokonuje przeglądu tej galaktyki i jej siostry zwanej Małym Obłokiem Magellana, a także ich otoczenia, w niesamowitych szczegółach. Przegląd ten pozwala astronomom na obserwowanie wielkiej liczby gwiazd otwierając nowe możliwości do badania ich ewolucji, zmienności oraz dynamiki obu galaktyk.
Wielki Obłok Magellana (w angielskim skrócie: LMC) jest jedną z naszych najbliższych galaktycznych sąsiadek. Znajduje się w odległości „zaledwie” 163 000 lat świetlnych od Ziemi. Razem z siostrzaną galaktyką zwaną Małym Obłokiem Magellana należą do karłowatych galaktyk satelitarnych obiegających Drogę Mleczną.
LMC © ESO
Teleskop VISTA obserwował oba obłoki przez ostatnią dekadę w bliskiej podczerwieni. Pozwala to na zerknięcie poprzez chmury pyłu, które przesłaniają część galaktyk. Ten pył blokuje znaczną część światła widzialnego, ale jest przezroczysty dla dłuższych fal, na których obserwacje prowadzi teleskop VISTA. W efekcie astronomowie szczegółowo przeanalizowali około 10 milionów gwiazd w Wielkim Obłoku Magellana i ustalili ich wiek przy pomocy najnowszych modeli. Okazało się, że młode gwiazdy rozmieszczone są w kilku skupiskach układających się w ramiona spiralne! Dotąd LMC uznawano za klasyczną galaktykę nieregularną, więc odkrycie jej nowego kształtu brzmi wręcz sensacyjnie!

Od tysiącleci Obłoki Magellana fascynowały ludzi zamieszkujących południową półkulę Ziemi, ale były nieznane Europejczykom aż do czasu Wielkich Odkryć Geograficznych. Nazwa, której używamy obecnie, odnosi się do podróżnika Ferdynanda Magellana, który 500 lat temu rozpoczął morską podróż dookoła Ziemi. Dzienniki z ekspedycji Magellana ujawniły wiele miejsc i rzeczy, które Europejczycy zobaczyli po raz pierwszy. Tym razem - dzięki Europejczykom z ESO - po raz pierwszy oglądamy Wielki Obłok Magellana w nowym kształcie…

Więcej na ten temat mówimy w „Radiu Planet i Komet” z 23 września 2019 roku.

Zobacz także

2019-11-11, godz. 14:01 Nowa kandydatka na planetę karłowatą Dzięki astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) lista planet karłowatych może wkrótce wzbogacić się o nowy obiekt. Jest nim planetoida Hyg ... » więcej 2019-10-28, godz. 17:05 Mira najjaśniejsza od 12 lat! Mira Ceti, znana też jako Gwiazda Cudowna osiąga maksimum blasku na poziomie niespotykanym od 12 lat! Najbardziej znana gwiazda zmienna błyszczy z mocą +2.5 ... » więcej 2019-10-14, godz. 13:37 Nowe księżyce Saturna Teleskop Subaru na Hawajach wykrył 20 nowych księżyców Saturna. Teraz druga największa planeta w Układzie Słonecznym liczy ich najwięcej, bo aż 82! Zespół po ... » więcej 2019-10-14, godz. 13:29 Kosmiczny precel Astronomowie korzystający z sieci radioteleskopów ALMA uzyskali obraz w niesamowicie wysokiej rozdzielczości przedstawiający dwa dyski, w których rosną młode ... » więcej 2019-09-23, godz. 16:39 Woda na egzoplanecie! K2-18b – tak enigmatycznie nazywa się pozasłoneczna planeta, w atmosferze której astronomowie znaleźli ślady wody. Mało tego - ten odległy glob krąży wokół m ... » więcej 2019-09-09, godz. 15:06 Marsjański helikopter zapakowany w podróż Inżynierowie z NASA przygotowujący misję Mars 2020 poinformowali o umieszczeniu na jej pokładzie miniaturowego helikoptera, który stanie się pierwszym statki ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:51 Astrofotografia ze smartfona Czy fotografowanie nieba gwiaździstego przy użyciu smartfona ma sens? Piotr Potępa, jeden z najwybitniejszych polskich astrofotografów udowadnia, że tak! Efe ... » więcej 2019-06-10, godz. 15:12 Zobacz jak było na ASTROFESTIWALU! Za nami kolejny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK. Ósma edycja imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w 08 czerwc ... » więcej 2019-05-29, godz. 03:44 Nowe oblicze Drapera Historyczny teleskop Drapera z obserwatorium UMK w Piwnicach ma nowe oblicze. Postarali się o nie konserwatorzy zabytków, którzy nadali instrumentowi znamię ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:56 Kosmiczny nietoperz w locie Do znanych nam licznych gatunków nietoperzy dopiszmy też "nietoperza kosmicznego"! Jego naturę w całej okazałości ujawnia Europejskie Obserwatorium Południowe ... » więcej
12345