Niedziela, 20 stycznia 2019 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-11-26, 02:11 ESO/Krzysztof Czart/Piotr Majewski

Wokół Gwiazdy Barnarda krąży superziemia!

Barnard Star planet. Foto © ESO
Barnard Star planet. Foto © ESO
Skalisty glob podobny do Ziemi krążący wokół Gwiazdy Barnarda odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Gwiazda Barnarda, nazwana od astronoma E. E. Barnarda, to jedno z najbliższych nam słońc. Znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od Ziemi. Jest to zarazem najbliższa gwiazda pojedyncza oraz gwiazda wykazująca najszybszy ruch własny względem ziemskiego obserwatora.
Barnard Star planet. Foto © ESO
Barnard Star planet. Foto © ESO
Astronomowie z ESO zaobserwowali, że Gwiazdę Barnarda okrąża skalisty glob o masie co najmniej 3,2 masy Ziemi. Jeden obieg wokół centralnej gwiazdy zajmuje planecie 233 dni. Mimo, że znajduje się ona bliżej swej gwiazdy niż odległość Ziemia-Słońce, jest to świat mroźny (-170 ℃) i słabo oświetlony. Wynika to z faktu, że Gwiazda Barnarda jest czerwonym karłem emitującym o wiele mniej światła i ciepła niż nasze Słońce dostarczając swej planecie planety zaledwie 2% energii, którą Ziemia otrzymuje od Słońca.

Odkryta planeta jest drugą najbliższą egzoplanetą względem Ziemi. Bliżej nas znajduje się tylko Proxima Centauri b znaleziona w ramach kampanii obserwacyjnej ph. Pale Red Dot. Na fali tego sukcesu projekt poszukiwania planet pozasłonecznych w pobliżu Ziemi został rozszerzony i nadano mu nową nazwę: Red Dots.
Barnard Star planet. Foto © ESO/M.Kornmesser
Barnard Star planet. Foto © ESO/M.Kornmesser
Nowy świat został wykryty dzięki instrumentowi HARPS pracującemu na teleskopie VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. HARPS jest jednym z najdokładniejszych spektrografów we współczesnej nauce. Pozwala on na wykrywanie subtelnych zakłóceń w ruchu danej gwiazdy, co jest pośrednim dowodem na to, że źródłem tych perturbacji jest obecność planety.

Astronomowie wykorzystali efekt Dopplera do odkrycia nowego świata. Gdy planeta okrąża gwiazdę, jej grawitacyjne oddziaływanie powoduje, że gwiazda się „kołysze”. Gdy gwiazda oddala się od Ziemi, jej widmo przesuwa się w stronę czerwoną, czyli w stronę fal dłuższych. Z kolei światło gwiazdy jest przesunięte w stronę krótszych, niebieskich fal, gdy gwiazda zbliża się do Ziemi.

Astronomowie używają tego efektu do mierzenia zmian prędkości gwiazdy spowodowanych orbitującą egzoplanetą. HARPS może wykrywać zmiany w prędkości gwiazdy z oszałamiającą dokładnością - na poziomie 3,5 km/h, czyli tempa spaceru człowieka. To podejście do poszukiwań egzoplanet jest znane jako metoda prędkości radialnych. Nigdy wcześniej nie było ono użyte do wykrycia planety typu superziemi na tak rozległej orbicie wokół swojej gwiazdy.

Więcej na temat mówimy w "Radiu Planet i Komet" z 26.11.2018.

Zobacz także

2019-01-14, godz. 03:49 Ultima Thule z bliska Sonda New Horizons przekazała pierwsze dane naukowe z bliskiego przelotu obok planetoidy Ultima Thule. Wśród nich jest kolorowe zdjęcie obiektu. 1 stycznia b ... » więcej 2019-01-14, godz. 03:38 Chiński łazik na odwrotnej stronie Księżyca Chińska sonda Chang'e 4 udanie rozpoczęła misję na odwrotnej stronie Księżyca. Statek wylądował na Srebrnym Globie 03 stycznia br. Z jego pokładu wyruszył ła ... » więcej 2019-01-14, godz. 03:10 Pożegnanie z kometą Kometa roku 2018 - 46P/Wirtanen znika z zasięgu lornetek. Wraz z oddalaniem się od Ziemi i Słońca jej blask słabnie, by pod koniec stycznia br. stać się obie ... » więcej 2018-12-24, godz. 02:54 Kosmiczna choinka Czy na niebie jest choinka? Odpowiedź kryje się na zdjęciu, które wykonano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Przedstawia ono gromadę gwiazd znan ... » więcej 2018-12-10, godz. 12:46 Posłuchaj wiatru na Marsie! Pierwsze w dziejach nagranie wiatru wiejącego na Marsie zaprezentowali inżynierowie z NASA. Jest to pierwszy efekt aktywności próbnika InSight, który wylądow ... » więcej 2018-12-10, godz. 12:37 PW-Sat2 nadaje z orbity Pierwsze zdjęcie w kosmosie wykonane przez polskiego sztucznego satelitę dotarło na Ziemię. Przedstawia naszą planetę spowitą chmurami w okolicach Morza Półn ... » więcej 2018-11-27, godz. 09:51 Sonda InSight wylądowała na Marsie Amerykańska sonda InSight wylądowała na Marsie. W ramach misji agencji kosmicznej NASA próbnik będzie prowadził badania wnętrza Czerwonej Planety. Sonda InSi ... » więcej 2018-11-26, godz. 02:00 Jubileusz 90-lecia urodzin prof. Cecylii Iwaniszewskiej 90-te urodziny świętuje prof. Cecylia Iwaniszewska – nestorka toruńskiej astronomii. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje specjalny wieczór ... » więcej 2018-11-26, godz. 01:49 Kosmiczne widowisko w Warszawie z udziałem "Radia Planet i Komet" 2 grudnia w nowoczesnym budynku FOCUS w Warszawie odbędzie się multimedialne widowisko, w trakcie którego muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Mic ... » więcej 2018-11-12, godz. 12:48 Koniec misji teleskopu Keplera 30 października 2018 roku zamknęło się oko kosmicznego teleskopu Keplera. W czasie ponad 9-letniej misji Kepler wypatrzył blisko 2700 planet poza Układem Sło ... » więcej
12345