Czwartek, 27 czerwca 2019 r.   Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-11-26, 02:11 ESO/Krzysztof Czart/Piotr Majewski

Wokół Gwiazdy Barnarda krąży superziemia!

Barnard Star planet. Foto © ESO
Barnard Star planet. Foto © ESO
Skalisty glob podobny do Ziemi krążący wokół Gwiazdy Barnarda odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Gwiazda Barnarda, nazwana od astronoma E. E. Barnarda, to jedno z najbliższych nam słońc. Znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od Ziemi. Jest to zarazem najbliższa gwiazda pojedyncza oraz gwiazda wykazująca najszybszy ruch własny względem ziemskiego obserwatora.
Barnard Star planet. Foto © ESO
Barnard Star planet. Foto © ESO
Astronomowie z ESO zaobserwowali, że Gwiazdę Barnarda okrąża skalisty glob o masie co najmniej 3,2 masy Ziemi. Jeden obieg wokół centralnej gwiazdy zajmuje planecie 233 dni. Mimo, że znajduje się ona bliżej swej gwiazdy niż odległość Ziemia-Słońce, jest to świat mroźny (-170 ℃) i słabo oświetlony. Wynika to z faktu, że Gwiazda Barnarda jest czerwonym karłem emitującym o wiele mniej światła i ciepła niż nasze Słońce dostarczając swej planecie planety zaledwie 2% energii, którą Ziemia otrzymuje od Słońca.

Odkryta planeta jest drugą najbliższą egzoplanetą względem Ziemi. Bliżej nas znajduje się tylko Proxima Centauri b znaleziona w ramach kampanii obserwacyjnej ph. Pale Red Dot. Na fali tego sukcesu projekt poszukiwania planet pozasłonecznych w pobliżu Ziemi został rozszerzony i nadano mu nową nazwę: Red Dots.
Barnard Star planet. Foto © ESO/M.Kornmesser
Barnard Star planet. Foto © ESO/M.Kornmesser
Nowy świat został wykryty dzięki instrumentowi HARPS pracującemu na teleskopie VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. HARPS jest jednym z najdokładniejszych spektrografów we współczesnej nauce. Pozwala on na wykrywanie subtelnych zakłóceń w ruchu danej gwiazdy, co jest pośrednim dowodem na to, że źródłem tych perturbacji jest obecność planety.

Astronomowie wykorzystali efekt Dopplera do odkrycia nowego świata. Gdy planeta okrąża gwiazdę, jej grawitacyjne oddziaływanie powoduje, że gwiazda się „kołysze”. Gdy gwiazda oddala się od Ziemi, jej widmo przesuwa się w stronę czerwoną, czyli w stronę fal dłuższych. Z kolei światło gwiazdy jest przesunięte w stronę krótszych, niebieskich fal, gdy gwiazda zbliża się do Ziemi.

Astronomowie używają tego efektu do mierzenia zmian prędkości gwiazdy spowodowanych orbitującą egzoplanetą. HARPS może wykrywać zmiany w prędkości gwiazdy z oszałamiającą dokładnością - na poziomie 3,5 km/h, czyli tempa spaceru człowieka. To podejście do poszukiwań egzoplanet jest znane jako metoda prędkości radialnych. Nigdy wcześniej nie było ono użyte do wykrycia planety typu superziemi na tak rozległej orbicie wokół swojej gwiazdy.

Więcej na temat mówimy w "Radiu Planet i Komet" z 26.11.2018.

Zobacz także

2019-06-10, godz. 15:12 Zobacz jak było na ASTROFESTIWALU! Za nami kolejny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK. Ósma edycja imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w 08 czerwc ... » więcej 2019-05-29, godz. 03:44 Nowe oblicze Drapera Historyczny teleskop Drapera z obserwatorium UMK w Piwnicach ma nowe oblicze. Postarali się o nie konserwatorzy zabytków, którzy nadali instrumentowi znamię ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:56 Kosmiczny nietoperz w locie Do znanych nam licznych gatunków nietoperzy dopiszmy też "nietoperza kosmicznego"! Jego naturę w całej okazałości ujawnia Europejskie Obserwatorium Południowe ... » więcej 2019-02-25, godz. 11:42 Bąble, czyli gwiazdy-przedszkolaki "Narodziny gwiazdy" – to tytuł filmu godnego Oscarów. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) prezentuje za to zdjęcie miejsca, gdzie rodzą się prawdziwe ... » więcej 2019-02-25, godz. 11:32 Koniec misji łazika Opportunity To już koniec. Misja łazika Mars Opportunity została oficjalnie zakończona 13 lutego 2019 roku. Inżynierowie z NASA po raz ostatni podjęli nieudaną próbę kont ... » więcej 2019-01-28, godz. 11:19 Lód na Merkurym pod lupą uczonych Na Merkurym - planecie, która krąży najbliżej Słońca i na której panują ekstremalnie wysokie temperatury jest więcej lodu niż dotąd sądzono. Takie są wyniki ... » więcej 2019-01-28, godz. 11:04 Voyager 2 w przestrzeni międzygwiezdnej Gdzie są granice Układu Słonecznego? Odpowiedzi na to pytanie pomoże udzielić sonda Voyager 2, która w listopadzie 2018 roku przekroczyła heliopauzę. Heliopa ... » więcej 2019-01-28, godz. 10:52 Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy zarejestrowano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Jest to owoc Programu Kosmicznych Klejnotow ESO (ESO Cos ... » więcej 2019-01-28, godz. 10:41 Meteoryt uderzył w zaćmiony Księżyc! To prawdziwa sensacja! Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca 21 stycznia 2019 roku w powierzchnię naszego satelity uderzył meteoryt! Zjawisko zostało zareje ... » więcej 2019-01-14, godz. 03:49 Ultima Thule z bliska Sonda New Horizons przekazała pierwsze dane naukowe z bliskiego przelotu obok planetoidy Ultima Thule. Wśród nich jest kolorowe zdjęcie obiektu. 1 stycznia b ... » więcej
12345