Poniedziałek, 30 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Na niebie i na antenie

Niebo w marcu 2020, cz.2

W przyrodzie wiosna, a na niebie... szaleją planety! Rankiem w drugiej połowie marca nisko nad pd-wsch. horyzontem odnajdziemy je aż trzy w jednym miejscu! Tymczasem na wieczornym firmamencie niepodzielnie króluje Wenus wciąż nabierając blasku. Pod koniec miesiąca dołącza do niej młody Księżyc... O tym w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.

Niebo w marcu 2020, cz.1

Pierwsza dekada marca 2020 wieczorami upływa w blasku Księżyca zmierzającego ku pełni, coraz bardziej rozświetlającego firmament. Jaśnieje także Betelgeza. A skoro już zawędrowaliśmy w okolice Oriona, to sprawdźmy pozostałe gwiazdy tworzące kształt postaci myśliwego. O tym w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.

Wieczór niespodzianek

Evening © Piotr Kaźmierczak
Evening © Piotr Kaźmierczak
- „Dobry Wieczór! 8 marca 2020 roku w Świątkowie bezchmurna i księżycowa pogoda skłoniła mnie, by wyjść z aparatem fotograficznym i bez jakichkolwiek przygotowań i planów zacząć podniebną sesję. Blask Księżyca na niewiele pozwalał, więc skupiłem się na dwóch obiektach. Pierwsza była Wenus. Spróbowałem uchwycić jej spotkanie z Uranem. Udało się!” - napisał nasz Słuchacz, pan Piotr Kaźmierczak. Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Europa leci na Słońce

Solar Orbiter © ESA
Solar Orbiter © ESA
Solar Orbiter – taką nazwę nosi europejski próbnik do badań Słońca. Sonda wykona obserwacje naszej gwiazdy z bliska i jako pierwsza zarejestruje obrazy jej obszarów polarnych. Na pokładzie znajdują się instrumenty stworzone m.in. przez polskich inżynierów. Na statku Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zamontowano 10 instrumentów naukowych, które badać będą fotosferę, koronę słoneczną, wiatr słoneczny i wytwarzane przez Słońce pola magnetyczne. Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Satelity Starlink zagrożeniem dla obserwacji astronomicznych

Starlink astronomy © MaxPixel
Starlink astronomy © MaxPixel
Jak duże zagrożenie stanowi konstelacja satelitów Starlink (i jej podobne) dla obserwacji astronomicznych prowadzonych z Ziemi? Na to pytanie starają się odpowiedzieć uczeni z Europejskiego Obserwatorium Południowego. Astronomowie prowadzą badania skupiające się na obserwacjach teleskopami ESO w zakresie widzialnym i podczerwonym, a także prowadzone z innych obserwatoriów. Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Redmond, mamy problem!

Starlink © SpaceX
Starlink © SpaceX
Astronomowie z całego świata biją na alarm: konstelacja satelitów Starlink stanowi poważne zagrożenie dla obserwacji prowadzonych z powierzchni Ziemi! Starlink to projekt Elona Muska – ekscentrycznego miliardera, wizjonera, twórcy i szefa firmy SpaceX. Do 2027 roku Musk zamierza umieścić na orbicie okołoziemskiej 12 000 satelitów... Więcej w „Aktualnościach” Radia Planet i Komet.

Zimowe łowy pod Księżycem i gwiazdami

Lunar eclipse © Krzysztof Ziółkowski
Lunar eclipse © Krzysztof Ziółkowski
Miało być całkowite zachmurzenie, a jednak 10 stycznia niebo odsłoniło się, z czego skorzystał Krzysztof Ziółkowski i upolował zaćmienie Księżyca. Krzysztof Grzelczak wycelował obiektywy w stronę obiektów w Byku i Orionie, a Maciej Mirowski skupił się na Orionie oraz grudniowej koniunkcji Księżyca i Aldebarana... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
1234567