Niedziela, 21 lipca 2019 r.   Imieniny: Daniela, Dalidy, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Na niebie i na antenie

Dane nam było zaćmienie...

Partical Lunar Eclipse © Piotr Majewski
Partical Lunar Eclipse © Piotr Majewski
Nerwowe chwile przeżywali obserwatorzy częściowego zaćmienia Księżyca w nocy z 16 na 17 lipca. Nad Pomorzem i Kujawami dominowały chmury, które jednak chwilami rozstępowały się pozwalając na uchwycenie księżycowej tarczy pogrążonej w cieniu Ziemi. Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Niebo w lipcu 2019, cz.2

Niebo w lipcu 2019. Grafika: Piotr Majewski
Niebo w lipcu 2019. Grafika: Piotr Majewski
Zaćmienie Księżyca zawsze robi wrażenie - nawet jeśli jest tylko częściowe. Właśnie takie zdarzy się 16 lipca późnym wieczorem. Niemal 2/3 tarczy Srebrnego Globu zniknie w cieniu Ziemi. To całkiem głęboka faza. I na dokładkę malownicza... Zainteresowanych zapraszamy do naszego filmowego kalendarza astronomicznego... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.

Noc Obłoków Srebrzystych

Noc Obłoków Srebrzystych © Roman Banas
Noc Obłoków Srebrzystych © Roman Banas
Wielbiciele Obłoków Srebrzystych mogą powiedzieć: nareszcie! Nocą z 08 na 09 czerwca tajemnicze obłoki ukazały się w całej okazałości, a my zauważamy, że stało się to tuż po zakończeniu naszego ASTROFESTIWALU – ot, taka wisienka na kosmicznym torcie ;) Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet .

Nowe Oblicze Drapera

Historyczny teleskop Drapera © Piotr Majewski
Historyczny teleskop Drapera © Piotr Majewski
Historyczny teleskop Drapera z obserwatorium UMK w Piwnicach ma nowe oblicze. Postarali się o nie konserwatorzy zabytków, którzy nadali instrumentowi znamię dzieła sztuki. Dla historyków nauki teleskop Drapera przedstawia olbrzymią wartość. Więcej w "Aktualnościach Radia Planet i Komet" .
1234567