Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-19, 20:40 Tatiana Adonis/Redakcja

Grupowe zakupy to oszczędności. Nawet do 40 procent

W 2021 roku tańszy prąd będzie dostarczany do ponad 2 tysięcy obiektów zlokalizowanych w Bydgoszczy oraz w ościennych gminach. Fot. Pixabay.com
W 2021 roku tańszy prąd będzie dostarczany do ponad 2 tysięcy obiektów zlokalizowanych w Bydgoszczy oraz w ościennych gminach. Fot. Pixabay.com
Bydgoszcz wraz z miejskimi spółkami oraz innymi gminami podpisała umowę na dostawę energii na 2021 rok. Dzięki zakupom w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej za prąd udało się zapłacić niemal 40 proc. mniej.
- W ten sposób ograniczamy wysokie koszty energii elektrycznej - mówili na konferencji przedstawiciele bydgoskiego ratusza.

W 2021 roku tańszy prąd będzie dostarczany do ponad 2 tysięcy obiektów zlokalizowanych w Bydgoszczy oraz w ościennych gminach. W porównaniu do standardowego cennika udało się oszczędzić 9,5 mln złotych - poinformował Tomasz Bońdos, koordynator zespołu ds. zarządzania energią.

- Udało nam się, kolejny raz, zakupić energię znacznie taniej niż w poprzednim roku. Grupa liczy obecnie 20 członków. Głównym beneficjentem jest Bydgoszcz wraz z jednostkami miejskimi, gminy należące do Metropolii Bydgoskiej, ale w tym roku dołączyła do nas także gmina Unisław - powiedział Tomasz Bońdos.

Bydgoska Grupa Zakupowa funkcjonuje od 2013 roku. Coroczne wspólne zakupy energii przyniosły już 150 milionów złotych oszczędności.

- Bydgoszcz od wielu lat, na wielu płaszczyznach, rozwija współpracę z gminami ościennymi - mówił Łukasz Krupa, dyrektor Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

- Podejmowane są inicjatywy w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, ale są też działania poza samym stowarzyszeniem na podstawie blisko setki różnych porozumień i umów, które wiążą miasto z okolicznymi gminami. Są to takie obszary jak: zarządzanie kryzysowe, rozwój komunikacji i edukacja. Tych obszarów jest coraz więcej, ale także gminy oszczędzają na tym, że współpracują. Przykładem takich oszczędności jest właśnie Bydgoska Grupa Zakupowa - powiedział Łukasz Krupa.

Bydgoska Grupa Zakupowa podpisała umowę o wartości niemal 16 mln złotych. Dostawcą energii, niezbędnej do oświetlenia budynków, ulic, placów oraz funkcjonowania sygnalizacji świetlnych w 2021 roku będzie spółka Enea.

Bydgoską Grupę Zakupową, na potrzeby zakupu energii tworzy 20 podmiotów. Z samorządów – oprócz Bydgoszczy (lidera) – uczestnikami projektu są: powiat Bydgoski, Białe Błota, Barcin, Kcynia, Dobrcz, Koronowo, Dąbrowa Chełmińska , Solec Kujawski i Unisław. Ponadto w skład BGZ wchodzą: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Akademia Muzyczna, komunalne spółki i jednostki (ADM, Tramwaj Fordon, BOS, BCS, BTBS, LPKiW, ZDMiKP, ZWiUK z Białych Błot).
Mówi Tomasz Bońdos
Mówi Łukasz Krupa

Biznes

2020-11-24, godz. 20:29 Zyski branży rolno-spożywczej. Pandemia im nie przeszkadza? Kiedy część przedsiębiorstw zamyka swoją działalność, branża rolno-spożywcza odnotowuje zyski - mówili w Inowrocławiu politycy Porozumienia Jarosława Gowina. » więcej 2020-11-24, godz. 19:32 Czy firmy z Torunia mogą liczyć na pomoc w dobie pandemii? Toruń pomaga przedsiębiorcom, którzy borykają się ze skutkami wprowadzenia ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. W lokalach miejskich można starać się ... » więcej 2020-11-24, godz. 14:20 Aby Black Friday nie skończył się... nabiciem w butelkę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kilku tygodni przygląda się sklepom internetowym, by wyłapać ewentualne nieprawidłowości przy nadchodzących wyprzed ... » więcej 2020-11-24, godz. 08:45 Turzno, Książki, Suchatówka i 12 innych peronów. Małe dworce do remontu W Turznie i Książkach podróżni będą wygodniej wsiadać do pociągów z dostępniejszych peronów. To kolejne prace przy przebudowie przystanków między Inowrocławie ... » więcej 2020-11-24, godz. 07:55 Dla kogo postojowe? Edukacyjny wtorek z ZUS - zadzwoń i zapytaj Telefoniczny dyżur ekspercki dla przedsiębiorców odbędzie się we wtorek (24 listopada). Eksperci bydgoskiego ZUS odpowiedzą na pytania dotyczące świadczenia p ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:54 Z deszczu pod rynnę? Za deszczówkę zapłacą wszyscy mieszkańcy Grudziądza? Głośne „nie” mieszkańców Grudziądza dla opłaty za deszczówkę - mówią jednym głosem radni Koalicji Obywatelskiej. » więcej 2020-11-23, godz. 16:29 2 tys. zł dla każdego pracownika i inne dotacje. Wsparcie dla firm objętych obostrzeniami Dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw, dofinansowanie wynagrodzeń i wypłata postojowego - to część rozwiązań przygotowanych w ramach tzw. tarczy branżowe ... » więcej 2020-11-23, godz. 15:46 Wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym. Jest kompromis Po poniedziałkowym e-spotkaniu przedstawicieli ośrodków narciarskich z wicepremierem Jarosławem Gowinem padło zapewnienie, że wyciągi narciarskie ruszą w nadc ... » więcej 2020-11-20, godz. 19:49 Trafiają tu odpady z Grudziądza i nie tylko. Nowa linia sortownicza w Zakurzewie Nową linię segregacji odpadów otwarto w Zakurzewie koło Grudziądza. Nowoczesna instalacja pozwala na dokładniejsze oddzielenie nieczystości i zwiększenie iloś ... » więcej 2020-11-20, godz. 06:00 Tylko 30 proc. aut ma dobrze ustawione światła. Ostatnia szansa, by je skontrolować Z bezpłatnej kontroli świateł samochodowych będzie można skorzystać w najbliższą sobotę (21 listopada) w wybranych stacjach diagnostycznych w całej Polsce. To ... » więcej
1234567