Czwartek, 16 lipca 2020 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Polskie Radio PiK » Biznes
relaks
2020-06-25, 16:32 Jolanta Fischer/Redakcja/Katarzyna Prętkowska/Agnieszka Marszał

Pieniądze dla gmin i powiatów od rządu. Na co można je wydać? Konferencje PiS w regionie

330 mln złotych przeznaczy rząd na pomoc gminom i powiatom w województwie kujawsko-pomorskim. Fot.
330 mln złotych przeznaczy rząd na pomoc gminom i powiatom w województwie kujawsko-pomorskim. Fot.
Konferencja w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
Konferencja w Toruniu. Fot. Katarzyna Prętkowska
330 mln złotych przeznaczy rząd na pomoc gminom i powiatom w województwie kujawsko-pomorskim. Pieniądze będą przekazywane w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych.
Chodzi o umożliwienie zrównoważonego rozwoju i wsparcie samorządów w czasie kryzysu - mówiła wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Anna Gembicka.

– Z jednej strony jest to korzyść dla mieszkańców, którzy będą korzystać z tych inwestycji, bo środki mogą być przeznaczone na modernizację szkół, przedszkola, żłobki, na sieci wodnokanalizacyjne. Z drugiej strony ma to wywołać korzyść dla lokalnych przedsiębiorców, bo to oni będą w poszczególnych gminach i powiatach realizować te inwestycje – powiedziała Anna Gembicka.

Zdaniem posła Bartosza Kownackiego, ten program to dowód na to, że PiS przestrzega Konstytucji i słucha Polaków.

– W Konstytucji zapisana jest zasada pomocniczości, to znaczy, tam gdzie instytucje samorządowe mogą sobie radzić, tam gdzie instytucje niższego szczebla mogą sobie poradzić same tam radzą sobie same. Natomiast kiedy pojawia się problem wtedy instytucje wyższego rzędu, w tym wypadku rząd, przychodzą z pomocą – dodał Bartosz Kownacki.

Jak zapewnił wojewoda, na pomoc może liczyć każda gmina, która złoży wniosek.

Konferencja PiS odbyła się także w Toruniu. 30 mln zł dla Torunia i 56 mln zł dla całego powiatu toruńskiego w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej Dla Samorządów Czyli Funduszu Inwestycji Samorządowych. Rząd zdecydował o przyznaniu wsparcia dla gmin i powiatów z związku z utratą części wpływów podczas zamrożenia gospodarki poinformowali dziś w Toruniu poseł PiS Zbigniew Girzyński i toruński radny PiS Michał Jakubaszek.

Podobne informacje mieli do przekazania politycy PiS we Włocławku. – Pieniądze będzie można przeznaczyć na inwestycję blisko ludzi, blisko domu - mówili na konferencji prasowej poseł Joanna Borowiak i senator Józef Łyczak.
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Mówią: Joanna Borowiak i Józef Łyczak. Materiał Agnieszki Marszał

Biznes

2020-07-16, godz. 09:49 Za dużo na paragonie? Oszczędzaj w trakcie zakupów Z pewnością wiele osób zna ten ból, kiedy wraca ze sklepu i dopiero wtedy zdaje sobie sprawę ze swoich zakupów. Kolejne mleko, niepotrzebna śmietana, czy też ... » więcej 2020-07-15, godz. 15:58 Świetnie zaprojektowany dom z poddaszem - jakie cechy powinien posiadać dobry projekt Pomimo wciąż trwającej pandemii koronawirusa wiele osób nie poprzestało na realizacji inwestycji budowlanych. Zarówno klienci indywidualni jak i firmy zlecają ... » więcej 2020-07-15, godz. 09:30 Twój nowy dom jest bliżej, niż myślisz! Projekty są na wyciągnięcie ręki Marzenia o nowym domu elektryzują i młodych, i tych nieco starszych. Szczególnie w tym roku znacznie wzrosło zainteresowanie nawet niewielkimi domami konieczn ... » więcej 2020-07-15, godz. 08:00 Świadomość ekologiczna pomoże zadbać o czystość. Miasto dopłaci! Świecie nad Wisłą stawia na ochronę środowiska i działania proekologiczne u mieszkańców. Do podziału wśród zainteresowanych i potrafiących wykorzystać środki ... » więcej 2020-07-14, godz. 21:00 Powstanie fundusz wspierający innowacje w rolnictwie Spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały we wtorek list intencyjny w s ... » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Przesiadamy się do aut elektrycznych? Jeszcze nie tak szybko! Otwarty panel ekspercki na temat elektromobilności zorganizowano 14 lipca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. » więcej 2020-07-13, godz. 11:23 URE: Ceny prądu do końca roku nie wzrosną Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. W ocenie prezesa urzędu obecna sy ... » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 Nasili się gwar dziatwy w przedszkolach. Co na to rodzice? Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Główny Inspektor Sanitarny zwiększa dopuszczalną liczbę dzieci w grupie przedszkolnej oraz zmniejs ... » więcej 2020-07-11, godz. 09:55 Zakupy na weekend? Zrób dzisiaj, byś jutro się nie zdziwił W niedzielę 12 lipca sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach nadal obowiązują wymogi bezpi ... » więcej 2020-07-08, godz. 14:41 Andrzej Łysakowski nowym prezesem Nitro-Chemu. Zmiany w zarządzie bydgoskiej firmy Zakłady Chemiczne Nitro-Chem mają nowego prezesa. Został nim Andrzej Łysakowski. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Kozłowskiego, który od 6 lipca sprawuje obo ... » więcej
1234567