Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Biznes
MOJA GAZETKA (20/0011/06/2020)
2020-06-23, 07:05 Polska Agencja Prasowa

Premier: 5 mld zł z tarczy antykryzysowej wpłynęło do przedsiębiorców z woj. kujawsko-pomorskiego

Premier na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Jolanta Fischer
Premier na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Jolanta Fischer
Szybko wdrożona tarcza antykryzysowa spowodowała, że 5 mld zł wpłynęło do przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Bydgoszczy na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami.
Premier podkreślił podczas spotkania, że szybko wdrożona tarcza antykryzysowa spowodowała, że 5 mld zł wpłynęło do przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego. - To okazało się bardzo dobrym krokiem. To okazało się tym krokiem, który uratował pięć milionów miejsc pracy w całej Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, to ponad 100 tysięcy przedsiębiorców, którzy albo musieliby już zamykać swoje firmy, albo byliby w bardzo poważnych tarapatach. Jak dodał, oszacowano, że od 300 do 400 tysięcy pracowników w samym województwie kujawsko-pomorskim zostało uratowanych na skutek działania tarczy antykryzysowej.

Premier ocenił, że skuteczność działań prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli i w Stanach Zjednoczonych, skąd — jak mówił — prezydent przyciągnie kolejne inwestycje, jest ważna dla tempa odbudowy gospodarki w Polsce po pandemii.

Przypomniał, że w ramach walki z pandemią, rząd przygotował również tarczę inwestycyjną dla samorządów, zwiększył także działanie Funduszu Dróg Lokalnych.

- Dzisiaj, tutaj przedstawiam państwu nową, poszerzona wersję Funduszu Dróg Lokalnych. Będzie ona teraz dotyczyła również miast na prawach powiatu - powiedział premier. Zapewnił, że środki na ten cel są zapewnione w budżecie.

- Dzisiaj, nie tracąc wiarygodności wobec rynków kapitałowych, używając różnych instrumentów z arsenału polityki monetarnej, fiskalnej, utworzyliśmy środowisko, w którym stać nas na to, żeby poprzez inwestycje szybko wychodzić z tego kryzysu - zapewnił szef rządu.

Mówił, że dla tych działań potrzebna jest współpraca z prezydentem, „a nie weto dla weta, nie bo nie, sprzeciw dla sprzeciwu”.

Szef rządu, zwracając się do przedsiębiorców, zauważył, że przez działania związane z niwelowaniem skutków epidemii koronawirusa rząd zasłużył u tej grupy na kredyt zaufania. - Sądzę, że przez tarczę antykryzysową na to zasłużyliśmy. Bo dzisiaj Komisja Europejska, EBOR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - PAP) pokazują, ile milionów miejsc pracy przez nasz mechanizm odpowiedzi na kryzys uratowaliśmy - wskazał premier.

Morawiecki ocenił, że dzięki temu można mieć nadzieję na szybki powrót do normalności. Życzył, żeby wszystko wróciło na tory znane z grudnia 2019 roku czy stycznia tego roku, gdy m.in. szybko rosły pensje.

- Wszystkim nam powinno na tym zależeć i to jest sedno naszego działania, sens naszego działania - żeby ludziom żyło się dostatniej, żyło się lepiej, żeby więcej zarabiali - mówił Morawiecki.

Dodał, że oczywiście muszą rosnąć pensje pracowników, ale bardzo ważne jest także zwiększanie możliwości eksportu produktów z naszego kraju.

Zadeklarował, że rząd chce w harmonijny sposób wspierać działania i inwestycje samorządów nie tylko w woj. kujawsko-pomorskim, ale w całej Polsce.
Mówi Mateusz Morawiecki

Biznes

2020-07-08, godz. 14:41 Andrzej Łysakowski nowym prezesem Nitro-Chemu. Zmiany w zarządzie bydgoskiej firmy Zakłady Chemiczne Nitro-Chem mają nowego prezesa. Został nim Andrzej Łysakowski. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Kozłowskiego, który od 6 lipca sprawuje obo ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:52 Bydgoska Pesa dostarczy lokomotywę dla Pol-Miedź Trans 7 lipca podpisano umowę na dostawę przez zakłady Pesa Bydgoszcz lokomotywy z silnikiem dojazdowym 11Ed dla firmy Pol-Miedź-Trans. » więcej 2020-07-07, godz. 14:47 Ulgi dla przedsiębiorców wciąż rozpatrywane. Włocławek dla biznesu Włocławscy radni przyjęli dziś uchwałę w sprawie zmiany regulaminu i cennika korzystania z usług Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości. » więcej 2020-07-02, godz. 14:47 Koniec z „papierowym leczeniem". E-skierowania premiowane przez NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wspierał te placówki, które idą z duchem czasu i odchodzą od skierowań wystawianych w formie papierowej. » więcej 2020-07-01, godz. 10:30 Ułatwiają życie, podkreślają urodę. Modne okulary [reklama] Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez okularów. Inni usilnie dążą do tego, by ich nie nosić, a postęp w optyce i medycynie takie rzeczy ułatwia. Niewątpliw ... » więcej 2020-06-30, godz. 14:20 Skąd pochodzą warzywa i owoce? Inspekcja Handlowa skontrolowała sklepy [wideo] Co dziesiąta partia warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miała błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale - pod ... » więcej 2020-06-29, godz. 15:19 Dodatek solidarnościowy - ostatni dzwonek, by złożyć wniosek i otrzymać pieniądze 810 osób w Kujawsko-Pomorskiem otrzymało już dodatek solidarnościowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łączna kwota wypłaconych świadczeń w regionie to prawi ... » więcej 2020-06-29, godz. 09:00 Pożyczki przez internet - jak wybrać najlepszą? [reklama] Pożyczki przez Internet wyglądają nieco inaczej niż przed epidemią koronawirusa. Po pierwsze, są nieco tańsze dzięki obniżeniu stóp procentowych przez Narodow ... » więcej 2020-06-28, godz. 10:03 Niedziela handlowa. Do sklepu w maseczce! W niedzielę, 28 czerwca sklepy będą otwarte. W sklepach nadal obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki i dostęp do rękawiczek jednorazowych oraz ... » więcej 2020-06-26, godz. 19:10 Pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafią do powiatu tucholskiego 7 mln zł trafić ma do gmin i powiatu tucholskiego na inwestycje. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Ustawę przyjął Sejm, więc pieni ... » więcej
1234567