Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Biznes
2019-12-26, 09:00 REKLAMA

Cztery ważne rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się pożyczyć

Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto postawić na sprawdzone rozwiązania/fot. materiały reklamowe
Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto postawić na sprawdzone rozwiązania/fot. materiały reklamowe
Pożyczka pozabankowa to częste rozwiązanie nagłych problemów finansowych. Można ją otrzymać w 15 minut - wystarczy tylko dowód osobisty. Przed pożyczeniem pieniędzy warto jednak zwrócić uwagę na cztery rzeczy, które pozwolą dokonać najlepszego wyboru.
Zacznijmy od najpopularniejszych chwilówek. To pożyczki krótkookresowe, które spłaca się jednorazowo. Najczęściej mamy na to 30 dni, choć coraz więcej firm stara się ten okres wydłużać do 45 lub nawet 60 dni. Niektórzy pożyczkodawcy umożliwiają także refinansowanie lub przedłużenie okresu spłaty, dzięki czemu za odpowiednią opłatą zyskujemy dodatkowe dni na uregulowanie zobowiązania, bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Pożyczki na raty bardzo upodabniają się do tradycyjnych kredytów bankowych. Opiewają one na większe kwoty i spłacamy je w równych, najczęściej miesięcznych ratach. Dla maksymalnego bezpieczeństwa warto rozejrzeć się za ofertami, które gwarantują możliwość zmiany harmonogramu spłaty lub skorzystania z wakacji pożyczkowych (czyli odłożenia płatności jednej raty na później).

Pamiętajmy, że zawsze mamy prawo do wcześniejszej spłaty zadłużenia. Pożyczkodawca ma wtedy obowiązek ponownego przeliczenia kosztów i zmniejszenia ich odpowiedniego poziomu.

Koszty pożyczki

Każdy pożyczkodawca musi nam określić całkowity koszt pożyczki, a przy tym podać także obowiązujące rodzaje opłat. Zwykle będą to odsetki oraz opłaty pozaodsetkowe: prowizja, opłata przygotowawcza oraz opłata administracyjna. Zgodnie z ustawą antylichwiarską wysokość kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 25% kwoty pożyczki oraz dodatkowych 30% tej kwoty w skali roku. Bardzo często, jako nowi klienci firm mamy możliwość skorzystania z chwilówki za darmo. Umożliwia nam to przetestowanie promocyjnej pożyczki. Oddając pieniądze w terminie, nie poniesiemy żadnych kosztów.

Wybierając najbardziej atrakcyjną pożyczkę, powinniśmy zwrócić uwagę także na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). To najbardziej uniwersalny parametr pozwalający porównywać ze sobą koszty poszczególnych ofert. Należy pamiętać, aby porównywać pożyczki na ten sam okres i kwotę. Można to zrobić korzystając z kalkulatora lub rankingu, dostępnego np. na https://bezpiecznechwilowki.pl/ranking-pozyczek-na-raty/.

Wiarygodność pożyczkodawcy
Popularnych ofert pożyczek online jest w Polsce przynajmniej kilkadziesiąt. Większość z firm pożyczkowych to firmy bezpieczne i wiarygodne. Nie brakuje jednak oszustów chcących wykorzystać niewiedzę początkujących pożyczkobiorców. Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki chwilówek, takiej jak bezpiecznechwilowki.pl. Oferuje ona kompletną wiedzę na temat pożyczek i na bieżąco usuwa oferty, które mogą budzić jakiekolwiek wątpliwości.

Możemy także sprawdzić, czy wybrany pożyczkodawca nie znajduje się na czarnej liście KNF i czy widnieje w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Wystrzegajmy się przede wszystkim pożyczkodawców, którzy pobierają opłaty jeszcze PRZED udzieleniem pożyczki.

Koszty dodatkowe
Trzeba pamiętać o tym, że każdy dzień opóźnienia w spłacie pożyczki obciążony zostanie dodatkowym kosztem odsetek ustawowych za nieterminowość. Obecnie wynoszą one nie więcej niż 14% należnej kwoty w skali roku. Jeśli pożyczkodawca stosuje taką stawkę, nie może on dodatkowo naliczyć opłat windykacyjnych, np. za monity.

Więcej zapłacimy, jeśli nieterminowa pożyczka trafi na wokandę sądową i do komornika . Będziemy musieli wtedy ponieść koszty sądowe do 5% wartości długu oraz koszty egzekucji. Te wynoszą nie mniej niż 200 złotych, ale w przypadku większych kwot mogą sięgnąć nawet 10% należności. Tak duże kwoty powinny skłaniać do sumiennego przemyślenia decyzji dotyczącej zaciągnięcia pożyczki.

Biznes

2020-01-16, godz. 12:04 Nowe wiadukty, tory, perony i przejazdy. Inwestycje PLK w Bydgoszczy PKP Polskie Linie Kolejowe w zeszłym roku zrealizowały w Bydgoszczy inwestycje za 20 mln zł. Znalazły się wśród nich remonty wiaduktów, wymiany torów, przebud ... » więcej 2020-01-14, godz. 21:04 Energia słoneczna we Włocławku? Tak, w dodatku są dotacje! Już nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły otrzymać dotację na instalacje fotowoltaiczne w rama ... » więcej 2020-01-12, godz. 13:32 Ekspert: dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych dla firm przyśpieszą rozwój elektromobilności Aby przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, konieczne jest wprowadzenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych także dla firm, które kupują ponad 7 ... » więcej 2020-01-09, godz. 15:12 Zbliż i zapłać. W Polsce coraz więcej transakcji bezstykowych Na koniec września 2019 r. było w Polsce 36,2 mln kart zbliżeniowych - podał raporcie Narodowy Bank Polski. » więcej 2020-01-08, godz. 09:50 Iglotex zamyka zakład produkcyjny w Grudziądzu. Pracę straci prawie 200 osób Zakład w Grudziądzu był jedynym nierentownym wśród fabryk grupy Iglotex - czytamy w komunikacie spółki. Zakończy działalność z końcem czerwca. » więcej 2020-01-01, godz. 12:23 Darmowe szkolenia, studia, dotacje na założenie firmy. Wsparcie dla osób 30 plus Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny rozpoczyna nowy projekt o nazwie Level up. Ma wspierać aktywność zawodową osób powyżej 30 roku życia, oferuje też pie ... » więcej 2019-12-29, godz. 08:02 To ostatnia niedziela. W nowym roku już na nowych zasadach W niedzielę, 29 grudnia sklepy będą otwarte. Będzie to ostatnia niedziela handlowa w 2019 roku. » więcej 2019-12-28, godz. 06:00 Kto podejmie się rozbudowy toruńskiego mostu? Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na rozbudowę mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę 2020 roku. » więcej 2019-12-27, godz. 13:05 Wsparcie dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorców. Granty na badania i rozwój Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają wsparcie na prowadzanie prac badawczo-rozwojowych. Umowę w tej sprawie podpisali w Urzędzie Marsza ... » więcej 2019-12-27, godz. 10:45 ZUS: Internetowy kalkulator pomoże przedsiębiorcom w obliczeniu składek Specjalny kalkulator na stronie internetowej eSkladka.pl pomoże przedsiębiorcom obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku - poinformował Zakład U ... » więcej
1234567