Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-12-26, 09:00 REKLAMA

Cztery ważne rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się pożyczyć

Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto postawić na sprawdzone rozwiązania/fot. materiały reklamowe
Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto postawić na sprawdzone rozwiązania/fot. materiały reklamowe
Pożyczka pozabankowa to częste rozwiązanie nagłych problemów finansowych. Można ją otrzymać w 15 minut - wystarczy tylko dowód osobisty. Przed pożyczeniem pieniędzy warto jednak zwrócić uwagę na cztery rzeczy, które pozwolą dokonać najlepszego wyboru.
Zacznijmy od najpopularniejszych chwilówek. To pożyczki krótkookresowe, które spłaca się jednorazowo. Najczęściej mamy na to 30 dni, choć coraz więcej firm stara się ten okres wydłużać do 45 lub nawet 60 dni. Niektórzy pożyczkodawcy umożliwiają także refinansowanie lub przedłużenie okresu spłaty, dzięki czemu za odpowiednią opłatą zyskujemy dodatkowe dni na uregulowanie zobowiązania, bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Pożyczki na raty bardzo upodabniają się do tradycyjnych kredytów bankowych. Opiewają one na większe kwoty i spłacamy je w równych, najczęściej miesięcznych ratach. Dla maksymalnego bezpieczeństwa warto rozejrzeć się za ofertami, które gwarantują możliwość zmiany harmonogramu spłaty lub skorzystania z wakacji pożyczkowych (czyli odłożenia płatności jednej raty na później).

Pamiętajmy, że zawsze mamy prawo do wcześniejszej spłaty zadłużenia. Pożyczkodawca ma wtedy obowiązek ponownego przeliczenia kosztów i zmniejszenia ich odpowiedniego poziomu.

Koszty pożyczki

Każdy pożyczkodawca musi nam określić całkowity koszt pożyczki, a przy tym podać także obowiązujące rodzaje opłat. Zwykle będą to odsetki oraz opłaty pozaodsetkowe: prowizja, opłata przygotowawcza oraz opłata administracyjna. Zgodnie z ustawą antylichwiarską wysokość kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 25% kwoty pożyczki oraz dodatkowych 30% tej kwoty w skali roku. Bardzo często, jako nowi klienci firm mamy możliwość skorzystania z chwilówki za darmo. Umożliwia nam to przetestowanie promocyjnej pożyczki. Oddając pieniądze w terminie, nie poniesiemy żadnych kosztów.

Wybierając najbardziej atrakcyjną pożyczkę, powinniśmy zwrócić uwagę także na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). To najbardziej uniwersalny parametr pozwalający porównywać ze sobą koszty poszczególnych ofert. Należy pamiętać, aby porównywać pożyczki na ten sam okres i kwotę. Można to zrobić korzystając z kalkulatora lub rankingu, dostępnego np. na https://bezpiecznechwilowki.pl/ranking-pozyczek-na-raty/.

Wiarygodność pożyczkodawcy
Popularnych ofert pożyczek online jest w Polsce przynajmniej kilkadziesiąt. Większość z firm pożyczkowych to firmy bezpieczne i wiarygodne. Nie brakuje jednak oszustów chcących wykorzystać niewiedzę początkujących pożyczkobiorców. Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki chwilówek, takiej jak bezpiecznechwilowki.pl. Oferuje ona kompletną wiedzę na temat pożyczek i na bieżąco usuwa oferty, które mogą budzić jakiekolwiek wątpliwości.

Możemy także sprawdzić, czy wybrany pożyczkodawca nie znajduje się na czarnej liście KNF i czy widnieje w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Wystrzegajmy się przede wszystkim pożyczkodawców, którzy pobierają opłaty jeszcze PRZED udzieleniem pożyczki.

Koszty dodatkowe
Trzeba pamiętać o tym, że każdy dzień opóźnienia w spłacie pożyczki obciążony zostanie dodatkowym kosztem odsetek ustawowych za nieterminowość. Obecnie wynoszą one nie więcej niż 14% należnej kwoty w skali roku. Jeśli pożyczkodawca stosuje taką stawkę, nie może on dodatkowo naliczyć opłat windykacyjnych, np. za monity.

Więcej zapłacimy, jeśli nieterminowa pożyczka trafi na wokandę sądową i do komornika . Będziemy musieli wtedy ponieść koszty sądowe do 5% wartości długu oraz koszty egzekucji. Te wynoszą nie mniej niż 200 złotych, ale w przypadku większych kwot mogą sięgnąć nawet 10% należności. Tak duże kwoty powinny skłaniać do sumiennego przemyślenia decyzji dotyczącej zaciągnięcia pożyczki.

Biznes

2020-09-21, godz. 13:02 Obajtek: w 2022 r. rozpoczniemy produkcję paliwa wodorowego we Włocławku W 2022 r. PKN Orlen rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku - poinformował w poniedziałek na Twitterze prezes spółki Daniel Obajtek. Zaznaczył, że ... » więcej 2020-09-20, godz. 10:05 Ponad 23 tysiące złotych emerytury? Albo 25 groszy? To możliwe! Emerytalna rekordzistka mieszka w woj. kujawsko-pomorskim! Ile wynosi najwyższa emerytura w kraju i jaki jest na nią przepis? » więcej 2020-09-18, godz. 08:36 Wygodna poduszka do snu - czym kierować się podczas jej wyboru? Podczas zakupów wyposażenia do sypialni skupiamy się zazwyczaj na łóżku i materacach. Bardzo często zapominamy o poduszce. Jest to duży błąd, ponieważ to na n ... » więcej 2020-09-17, godz. 10:30 Trzy modele obuwia, za którymi "stoją" muzycy Współpraca między branżami obuwniczą i muzyczną od dekad trwa w najlepsze. Tylko w ostatnich latach znani ze swojej twórczości muzycznej artyści stworzyli kil ... » więcej 2020-09-16, godz. 16:34 Szczepionki przeciw grypie otrzymywane przez pracowników nie będą opodatkowane Szczepionki przeciw grypie otrzymywane przez pracowników nie będą opodatkowane - informuje w środę Ministerstwo Finansów. Jak zapewniono, prace nad rozporządz ... » więcej 2020-09-15, godz. 21:34 W Toruniu będą lać wodę, ale w ramach inwestycji w małą retencję 390 tys zł trafi do torunian - w tym firm - na instalacje do gromadzenia deszczówki. Prezydent Michał Zaleski podsumował dziś pilotażowy program dofinansowań ... » więcej 2020-09-15, godz. 10:12 Minister: Polska poradziła sobie z pandemią najlepiej z państw Unii Europejskiej - Musimy wykorzystać ten moment, ruszyć gospodarkę i zostać liderem na rynkach międzynarodowych. Analizy Komisji Europejskiej pokazują, że Polska poradziła so ... » więcej 2020-09-14, godz. 21:00 PKN Orlen wybiera wykonawcę hubu wodorowego, który ma powstać we Włocławku Docelowo hub wodorowy we Włocławku będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półrocz ... » więcej 2020-09-14, godz. 19:26 „Polska już odłączona od respiratora”. Welconomy Forum in Toruń głównie o pandemii Pandemia i co dalej? To główny temat, który przewija się przez Welconomy Forum in Toruń. Przedstawiciele rządu i eksperci w poniedziałek dyskutowali o przyszł ... » więcej 2020-09-13, godz. 08:10 Hodują, produkują, częstują - byliśmy na rypińskich targach rolnych [galeria] Kilkudziesięciu wystawców z branży rolniczej i ogrodniczej uczestniczy w 30. Targach Agra w Rypinie. Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystawil ... » więcej
1234567