Środa, 15 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida
Polskie Radio PiK » Biznes
Weź udział! Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY-POLSKIE RADIO Pi
2019-11-29, 11:05 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Bankowcy jak piloci wojskowi. Chodzi o temperament. Tak wynika z badań

Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Bydgoscy naukowcy zbadali poziom stresu u bankowców. To część większego projektu. Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Wzięli pod lupę między innymi pilotów wojskowych i artystów. Tym razem zajęli się bankowcami.
- Częste zmiany warunków umowy, aneksowanie umów, praca z pieniędzmi, praca z klientem, odpowiedzialność za decyzje finansowe. Bankowcy to grupa, która ze stresem zawodowym ma do czynienia na co dzień. To, jak sobie z nim radzą uwarunkowane jest przede wszystkim od pewnych predyspozycji genetycznych, osobowościowych - powiedziała doktor Katarzyna Białczyk z Katedry Ekonomiki Zdrowia Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

-Badaliśmy temperament afektywny bankowców i okazuje się, że osoby, które utrzymują się w pracy powyżej 2 lat mają niesamowicie wysoki temperament hipertoniczny, i jak wynika z badań, porównywalny do temperamentu pilotów wojskowych. Rzeczywiście świetnie sobie radzą z pewnego rodzaju sytuacjami stresowymi - dodała dr Katarzyna Białczyk.

- Badaliśmy także to, w jaki sposób bankowcy odreagowują potem ten stres, bo w pracy skupiają się konkretnie na zadaniach, nie popadają na przykład w jakieś czynności zastępcze, nie skupiają się na emocje czy na poszukiwaniu kontaktów z innymi ludźmi, tylko rzeczywiście starają się skupić się na zadaniu. To ma też olbrzymi wpływ na ich samopoczucie, na choroby somatyczne. Bankowcy skarżą się często na bóle głowy, problemy ze snem. Długofalowy stres, w którym funkcjonują niesie ze sobą pewne konsekwencje. Oni po prostu muszą się zorganizować i skupić się konkretnie na zadaniu i to też wyszło nam w badaniach - powiedziała naukowiec.

Badaniem objęto bankowców z całej Polski. To pierwszy taki projekt na świecie.
Bankowcy jak piloci wojskowi. Chodzi o temperament. Tak wynika z badań (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Biznes

2020-07-14, godz. 21:00 Powstanie fundusz wspierający innowacje w rolnictwie Spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały we wtorek list intencyjny w s ... » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Przesiadamy się do aut elektrycznych? Jeszcze nie tak szybko! Otwarty panel ekspercki na temat elektromobilności zorganizowano 14 lipca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. » więcej 2020-07-13, godz. 11:23 URE: Ceny prądu do końca roku nie wzrosną Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. W ocenie prezesa urzędu obecna sy ... » więcej 2020-07-12, godz. 10:00 Nasili się gwar dziatwy w przedszkolach. Co na to rodzice? Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Główny Inspektor Sanitarny zwiększa dopuszczalną liczbę dzieci w grupie przedszkolnej oraz zmniejs ... » więcej 2020-07-11, godz. 09:55 Zakupy na weekend? Zrób dzisiaj, byś jutro się nie zdziwił W niedzielę 12 lipca sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach nadal obowiązują wymogi bezpi ... » więcej 2020-07-08, godz. 14:41 Andrzej Łysakowski nowym prezesem Nitro-Chemu. Zmiany w zarządzie bydgoskiej firmy Zakłady Chemiczne Nitro-Chem mają nowego prezesa. Został nim Andrzej Łysakowski. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Kozłowskiego, który od 6 lipca sprawuje obo ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:52 Bydgoska Pesa dostarczy lokomotywę dla Pol-Miedź Trans 7 lipca podpisano umowę na dostawę przez zakłady Pesa Bydgoszcz lokomotywy z silnikiem dojazdowym 11Ed dla firmy Pol-Miedź-Trans. » więcej 2020-07-07, godz. 14:47 Ulgi dla przedsiębiorców wciąż rozpatrywane. Włocławek dla biznesu Włocławscy radni przyjęli dziś uchwałę w sprawie zmiany regulaminu i cennika korzystania z usług Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości. » więcej 2020-07-02, godz. 14:47 Koniec z „papierowym leczeniem". E-skierowania premiowane przez NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wspierał te placówki, które idą z duchem czasu i odchodzą od skierowań wystawianych w formie papierowej. » więcej 2020-07-01, godz. 10:30 Ułatwiają życie, podkreślają urodę. Modne okulary [reklama] Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez okularów. Inni usilnie dążą do tego, by ich nie nosić, a postęp w optyce i medycynie takie rzeczy ułatwia. Niewątpliw ... » więcej
1234567