Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Ruch wahadłowy na DK 25 trasa Sępólno Krajeńskie - Bydgoszcz. W Niechorzu zderzyły się dwa samochody.
Ruch wahadłowy na DK 25 trasa Sępólno Krajeńskie - Bydgoszcz. W Niechorzu zderzyły się dwa samochody.
Ruch wahadłowy na DK 25 trasa Sępólno Krajeńskie - Bydgoszcz. W Niechorzu zderzyły się dwa samochody.
Polskie Radio PiK » Biznes
2019-11-29, 11:05 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Bankowcy jak piloci wojskowi. Chodzi o temperament. Tak wynika z badań

Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Bydgoscy naukowcy zbadali poziom stresu u bankowców. To część większego projektu. Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Wzięli pod lupę między innymi pilotów wojskowych i artystów. Tym razem zajęli się bankowcami.
- Częste zmiany warunków umowy, aneksowanie umów, praca z pieniędzmi, praca z klientem, odpowiedzialność za decyzje finansowe. Bankowcy to grupa, która ze stresem zawodowym ma do czynienia na co dzień. To, jak sobie z nim radzą uwarunkowane jest przede wszystkim od pewnych predyspozycji genetycznych, osobowościowych - powiedziała doktor Katarzyna Białczyk z Katedry Ekonomiki Zdrowia Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

-Badaliśmy temperament afektywny bankowców i okazuje się, że osoby, które utrzymują się w pracy powyżej 2 lat mają niesamowicie wysoki temperament hipertoniczny, i jak wynika z badań, porównywalny do temperamentu pilotów wojskowych. Rzeczywiście świetnie sobie radzą z pewnego rodzaju sytuacjami stresowymi - dodała dr Katarzyna Białczyk.

- Badaliśmy także to, w jaki sposób bankowcy odreagowują potem ten stres, bo w pracy skupiają się konkretnie na zadaniach, nie popadają na przykład w jakieś czynności zastępcze, nie skupiają się na emocje czy na poszukiwaniu kontaktów z innymi ludźmi, tylko rzeczywiście starają się skupić się na zadaniu. To ma też olbrzymi wpływ na ich samopoczucie, na choroby somatyczne. Bankowcy skarżą się często na bóle głowy, problemy ze snem. Długofalowy stres, w którym funkcjonują niesie ze sobą pewne konsekwencje. Oni po prostu muszą się zorganizować i skupić się konkretnie na zadaniu i to też wyszło nam w badaniach - powiedziała naukowiec.

Badaniem objęto bankowców z całej Polski. To pierwszy taki projekt na świecie.
Bankowcy jak piloci wojskowi. Chodzi o temperament. Tak wynika z badań (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Biznes

2019-12-15, godz. 06:15 W niedzielę sklepy będą otwarte W niedzielę 15 grudnia sklepy będą otwarte, tak samo jak - 22 grudnia. Handlowa niedziela przypadnie jeszcze 29 grudnia. » więcej 2019-12-14, godz. 16:05 Sasin: w wielkich polskich firmach jest witalność i chęć rozwoju W wielkich polskich firmach jest obecnie witalność i chęć rozwoju - powiedział w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że ... » więcej 2019-12-10, godz. 21:15 W Inowrocławiu tak się buduje lub remontuje. Konkurs Mister Budownictwa 2019 Nowa siedziba WORD w Inowrocławiu - spośród obiektów nowo wybudowanych, kamienica przy Dworcowej 69 - jako budynek odrestaurowany i nowy salon samochodowy prz ... » więcej 2019-12-04, godz. 20:22 Inwestowanie bez tajemnic. Nowa Szkoła Giełdowa na toruńskim UMK Na wydziale nauk ekonomicznych UMK zainaugurowano w środę działalność tzw. Szkoły Giełdowej. Skorzystać mogą nie tylko studenci. » więcej 2019-12-02, godz. 13:58 Trotyl produkowany w Bydgoszczy rozminuje dno Morza Bałtyckiego Blisko 100 zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło na wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej. Wypełnione ... » więcej 2019-11-22, godz. 18:09 Włocławek czeka na miliardowy budżet, ale na razie spodziewa się 756 mln Ponad 809 mln zł wydatków, z czego 133 miliony na inwestycje - tak wygląda projekt budżetu Włocławka na przyszły rok. » więcej 2019-11-22, godz. 15:15 Branża IT stanie się „piękniejsza”? Konferencja „Kobiety IT” Do tego, by więcej pań decydowało się na karierę w branży nowoczesnych technologii zachęcali w Bydgoszczy organizatorzy konferencji „Kobiety IT”. » więcej 2019-11-21, godz. 19:00 Oferty pracy i porady ekspertów, czyli Targi Offerty 2019 Setki możliwości na zdobycie lub zmianę pracy czekało w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy, gdzie zorganizowane zostały Targi Pracy Offerty. Można było osobiście po ... » więcej 2019-11-20, godz. 17:58 Statuetki, dyplomy i gratulacje. Nagrody dla pracodawców, dbających o bezpieczeństwo Gala, podczas której podsumowano konkursy i programy prewencyjne Okręgowego Inspektoratu Pracy, odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. » więcej
1234567