Sobota, 06 czerwca 2020 r.   Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumiła
Polskie Radio PiK » Biznes
Apartamentowiec
2019-07-02, 14:35 Robert Erdmann/Redakcja

Upadki, pogryzienia przez zwierzęta, uderzenia przez maszyny. Więcej wypadków w rolnictwie

W pierwszym półroczu tego roku zgłoszono 466 wypadków przy pracy rolniczej/fot. Pixabay
W pierwszym półroczu tego roku zgłoszono 466 wypadków przy pracy rolniczej/fot. Pixabay
Do ponad 450 wypadków doszło w pierwszym półroczu w gospodarstwach rolnych w regionie kujawsko-pomorskim - to dane Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co może zaskakiwać? Pory roku i kalendarz prac polowych nie mają już związku z liczbą wypadków.
Technologia pracy w rolnictwie bardzo się zmieniła. – Pora roku nie odzwierciedla ilości i poziomu liczby wypadków. To są proste zdarzenia, natomiast jest ich stosunkowo dużo i występują przez cały rok, bo ludzie wykonują pracę w ciągu całego roku i czy ktoś przewróci się albo potknie o coś w w oborze w styczniu, czy w sierpniu, to nie ma znaczenia – mówi Jerzy Wojtach z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W pierwszym półroczu tego roku zgłoszono 466 wypadków przy pracy rolniczej, z czego największą grupę stanowią wypadki związane z upadkiem osób - takich było około 200.Wiele razy zdarzały się uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta - były 93 takie zdarzenia, podobnie jak pochwycenie lub uderzenie przez ruchome elementy maszyn i urządzeń (około 50 zdarzeń).

- Najczęściej wypadki występują w pracy w gospodarstwie rolnym - mówi Jerzy Wojtach. Jak podkreśla, wielu zdarzeń udałoby się uniknąć. - Wiele zależy od tego, jaki jest stan ciągów komunikacyjnych, podwórza, schodów, drabin. Dużą grupę stanowią upadki osób podczas schodzenia z kabiny ciągnika.

KRUS od lat prowadzi kampanie informacyjne, dotyczące bezpieczeństwa pracy na roli, podobnie Państwowa Inspekcja Pracy.
Relacja Roberta Erdmanna (Popołudnie z nami)

Biznes

2020-06-05, godz. 18:04 Tarcza 4.0: nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie mikropożyczki Przedsiębiorcy, którzy otrzymali mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł nie będą musieli składać wniosku o jej umorzenie - wynika z uchwalonej w czwartek przez S ... » więcej 2020-06-05, godz. 06:55 Przebudowa placu Wolności: tak bydgoskie kwiaciarnie widzą młodzi [projekty] Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaprojektowali kwiaciarnie na placu Wolności w Bydgoszczy. Z ich pracami zapoznała się Rada ds. Estetyki M ... » więcej 2020-06-03, godz. 15:51 Fotowoltaika – jak znaleźć firmę godną Twojego zaufania? Ostatnie lata przyczyniły się do ogromnej popularyzacji fotowoltaiki w naszym kraju. Nic zresztą dziwnego - tego typu rozwiązania umożliwiają Polakom gromadze ... » więcej 2020-06-02, godz. 20:59 Rządowa tarcza finansowa daje oddech przedsiębiorcom z regionu 2 mld zł trafiło do firm z naszego regionu z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski. Mikołaj Bogdanowicz wraz ... » więcej 2020-06-02, godz. 12:37 Czy można personalizować zegarki? Zmiana bransolet w Casio G-shock to świetny pomysł Zakup zegarka to nie tylko chęć posiadania praktycznego akcesorium. Dla wielu osób czasomierz to rodzaj biżuterii codziennej, biznesowej lub okazjonalnej. Inn ... » więcej 2020-06-02, godz. 12:32 Wojsko kupi budynki przy ul. Kordeckiego. Sprzedaje je bydgoski uniwersytet Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy sprzedaje wojsku obiekty przy ul. Kordeckiego. Tam przez lata mieściła się siedziba uczelni. » więcej 2020-06-01, godz. 21:49 Rozbudowa mostu im. Piłsudskiego w Toruniu. Rząd dokłada swoją cegiełkę Prawie 46 mln zł rządowego wsparcia dostanie Toruń na rozbudowę mostu Józefa Piłsudskiego - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Informacje potwierdziła nam Ann ... » więcej 2020-05-28, godz. 18:32 Mastercard: płatności zbliżeniowe znacznie poprawiają bezpieczeństwo i higienę W pierwszym kwartale w Polsce 9 na 10 płatności kartą realizowanych było zbliżeniowo. Zdecydowana większość użytkowników kart uważa taką formę rozliczeń za ko ... » więcej 2020-05-28, godz. 15:10 Prawnicy dla medyków. Do bydgoskich adwokatów dołączają radcy prawni Radcy prawni z Bydgoszczy zapraszają do siebie lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, czyli tych, którzy w walce z koronawirusem stoją na pierwszej lin ... » więcej 2020-05-28, godz. 11:09 Takie paliwo to przyszłość transportu. Budują hub wodorowy we Włocławku PKN Orlen wybuduje we Włocławku hub wodorowy. Na terenie spółki Anwil powstanie instalacja, produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura ... » więcej
1234567