Sobota, 06 czerwca 2020 r.   Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumiła
Polskie Radio PiK » Biznes
Longinówka
2019-06-26, 08:55 Tatiana Adonis/Redakcja

Nektar czy sok? Mintaj czy dorsz? Drobne oszustwo sposobem na klienta?

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy skontrolował 11 lokali gastronomicznych w regionie. W 10 stwierdzono nieprawidłowości. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy skontrolował 11 lokali gastronomicznych w regionie. W 10 stwierdzono nieprawidłowości. Fot. Ilustracyjna/Pixabay.com
Zamiast bitej śmietany substytut na bazie tłuszczów roślinnych, wydawanie zbyt małych porcji, brak wykazu składników oraz informacji o alergenach czy przeterminowane produkty - tak oszukują klientów niektóre bary i restauracje na dworcach, stacjach benzynowych i w turystycznych miejscowościach na Kujawach i Pomorzu.
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy skontrolował 11 lokali gastronomicznych w regionie. W 10 stwierdzono nieprawidłowości. W całym kraju niedociągnięcia ujawniono w 87 proc. kontrolowanych miejsc.

Wyjazd na wakacje wiąże się z jedzeniem w barach i restauracjach, często na stacjach benzynowych, dworcach i przydrożnych knajpkach.

A na tackach czy talerzach nie zawsze znajduje się to, co zamówiliśmy, bo jednym z problemów w lokalach gastronomicznych jest tzw. podmiana asortymentowa.

- Konsument otrzymuje nie ten artykuł, którego oczekiwał lub potrawę, w której składniki również są niezgodne z tym, co miał otrzymać - wyjaśnia Matusz Skiba z Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Czyli mintaj zamiast dorsza, woda źródlana zamiast mineralnej, nektar zamiast soku i ser solankowy zamiast fety. Inne nieprawidłowości to np. zawyżanie porcji ryby smażonej (kucharz zważył produkt wraz z tacką), co przełożyło się na wyższy rachunek. Do tego brak wykazu składników oraz informacji o alergenach, przeterminowane produkty, nieprawidłowe przechowywanie żywności i niepełne informacje o cenach. Inspektorzy przypominają, że w sytuacji, kiedy mamy zastrzeżenia do potrawy mamy prawo do reklamacji, można też powiadomić o wszystkim Inspekcję Handlową.

W tym roku inspektorzy ponownie ruszą w teren.
Drobne oszustwo sposobem na klienta? (Popołudnie z nami)

Biznes

2020-06-05, godz. 18:04 Tarcza 4.0: nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie mikropożyczki Przedsiębiorcy, którzy otrzymali mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł nie będą musieli składać wniosku o jej umorzenie - wynika z uchwalonej w czwartek przez S ... » więcej 2020-06-05, godz. 06:55 Przebudowa placu Wolności: tak bydgoskie kwiaciarnie widzą młodzi [projekty] Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaprojektowali kwiaciarnie na placu Wolności w Bydgoszczy. Z ich pracami zapoznała się Rada ds. Estetyki M ... » więcej 2020-06-03, godz. 15:51 Fotowoltaika – jak znaleźć firmę godną Twojego zaufania? Ostatnie lata przyczyniły się do ogromnej popularyzacji fotowoltaiki w naszym kraju. Nic zresztą dziwnego - tego typu rozwiązania umożliwiają Polakom gromadze ... » więcej 2020-06-02, godz. 20:59 Rządowa tarcza finansowa daje oddech przedsiębiorcom z regionu 2 mld zł trafiło do firm z naszego regionu z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski. Mikołaj Bogdanowicz wraz ... » więcej 2020-06-02, godz. 12:37 Czy można personalizować zegarki? Zmiana bransolet w Casio G-shock to świetny pomysł Zakup zegarka to nie tylko chęć posiadania praktycznego akcesorium. Dla wielu osób czasomierz to rodzaj biżuterii codziennej, biznesowej lub okazjonalnej. Inn ... » więcej 2020-06-02, godz. 12:32 Wojsko kupi budynki przy ul. Kordeckiego. Sprzedaje je bydgoski uniwersytet Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy sprzedaje wojsku obiekty przy ul. Kordeckiego. Tam przez lata mieściła się siedziba uczelni. » więcej 2020-06-01, godz. 21:49 Rozbudowa mostu im. Piłsudskiego w Toruniu. Rząd dokłada swoją cegiełkę Prawie 46 mln zł rządowego wsparcia dostanie Toruń na rozbudowę mostu Józefa Piłsudskiego - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Informacje potwierdziła nam Ann ... » więcej 2020-05-28, godz. 18:32 Mastercard: płatności zbliżeniowe znacznie poprawiają bezpieczeństwo i higienę W pierwszym kwartale w Polsce 9 na 10 płatności kartą realizowanych było zbliżeniowo. Zdecydowana większość użytkowników kart uważa taką formę rozliczeń za ko ... » więcej 2020-05-28, godz. 15:10 Prawnicy dla medyków. Do bydgoskich adwokatów dołączają radcy prawni Radcy prawni z Bydgoszczy zapraszają do siebie lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, czyli tych, którzy w walce z koronawirusem stoją na pierwszej lin ... » więcej 2020-05-28, godz. 11:09 Takie paliwo to przyszłość transportu. Budują hub wodorowy we Włocławku PKN Orlen wybuduje we Włocławku hub wodorowy. Na terenie spółki Anwil powstanie instalacja, produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura ... » więcej
1234567