Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Biznes
2019-01-24, 15:02 Adriana Andrzejewska

Program Energia+ szansą dla właścicieli domów, małych przedsiębiorców i samorządów

Z programu Energia+ ma szansę skorzystać najpierw 5 mln właścicieli domów jednorodzinnych. Fot. Pixabay.com
Z programu Energia+ ma szansę skorzystać najpierw 5 mln właścicieli domów jednorodzinnych. Fot. Pixabay.com
O szczegółach programu Energia+ poinformowała w Toruniu poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina. Program przedstawiła podczas ostatniej konwencji Porozumienia w Krakowie Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
Program ma zapewnić tani, własny prąd dla Polaków oraz uniezależnić małe i średnie przedsiębiorstwa od dużych sieci energetycznych. Kto dokładnie z niego skorzysta? - odpowiada poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina:

- Szacujemy, że około 5 milionów właścicieli domów jednorodzinnych. Skorzystają również 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy, żeby oni również byli samowystarczalny energetycznie. No i oczywiście ponad 3000 jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ dzięki temu będą oni mogli obniżyć koszty prądu w swoich gminach i te pieniądze przeznaczyć na zupełnie inne cele. Spółdzielnie również mogą wejść w ten program. Nikt nie będzie wykluczony. Zaczynamy od domów jednorodzinnych, potem będą wchodziły następne grupy - mówi poseł Iwona Michałek.

- Żeby wprowadzenie programu było możliwe, potrzeba zmian - dodaje toruński radny Porozumienia Dariusz Modrzejewski. Po pierwsze musimy wprowadzić jednolity podatek VAT ośmioprocentowy na wszelkie inwestycje związane z energetyką prosumencką, po drugie chcemy wprowadzić zasadę jednego okienka. Aby załatwić tę inwestycję, przyłączenie bądź wszelkie formalności z tym związane, prosument będzie mógł to wykonać po prostu w jednym miejscu. Chcemy wprowadzić mechanizmy finansowania zwrotnego, zabezpieczone przez państwowy bank. Ludzie, którzy będą chcieli montować fotowoltaikę prosumencką, będą mieli łatwy dostęp do kredytów, rat bądź leasingów, co będzie zastępowało rachunki bieżące. Następnie po spłacie takiego kredytu bądź takiej raty, będą mieli tę energię po prostu za darmo. 4. obszar - również bardzo ważny - to jest zniesienie barier formalno-prawnych. W tej chwili kategorią prosumenta jest tak naprawdę osoba fizyczna, a docelowo chcemy, aby ten program trafiał również do małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego. Chcemy także znieść te bariery i prosumentem nazwać również przedsiębiorców czy też samorządy - tłumaczy toruński radny Porozumienia Dariusz Modrzejewski.


Wkrótce powstanie międzyresortowy zespół, który ma opracować szczegóły Programu Energia +. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, program mógłby zacząć działać od 2020 roku .
O szczegółach programu Energia+ poinformowała w Toruniu poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina. (Popołudnie z nami)

Biznes

2019-11-17, godz. 08:15 Targi Mieszkaniowe w Bydgoszczy. Edycja jesienna Jak, gdzie i za co kupić nowe mieszkanie oraz je wyposażyć? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na 22. edycji Targów Mieszkaniowych Jesień 2019 w Hali Łucz ... » więcej 2019-11-16, godz. 20:30 Pikieta byłych pracowników hostelu. Pracodawca twierdzi, że nie mają racji Byli pracownicy jednego z bydgoskich hosteli domagają się zaległych wypłat. Pikietowali budynek przy ul. Lelewela. Twierdzą, że zostali oszukani. Tymczasem pe ... » więcej 2019-11-15, godz. 17:28 PGNiG oficjalnie chce zakończyć kontrakt jamalski Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia tzw. kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r. Podpisany w ... » więcej 2019-11-15, godz. 11:41 Kredyt konsolidacyjny, czyli odciążenie dla kredytobiorcy. Co to jest i kto może go zaciągać? Czy wiesz, że już co drugi dorosły Polak posiada zobowiązanie kredytowe? Okazuje się jednak, że nie wszyscy kredytobiorcy radzą sobie z regularną spłatą finan ... » więcej 2019-11-12, godz. 12:40 Więzienie za kombinacje z tachografem. Dzięki bydgoskiej ITD zmiany w prawie Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia grozi osobom, które ingerują w zapisy tachografu w ciężarówkach czy autobusach. - To już przestępstwo, a nie tylko wykroczeni ... » więcej 2019-11-07, godz. 16:45 Jan Krzysztof Ardanowski: rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć Rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć; dzięki firmom tej branży może się rozwijać eksport - powiedział w Toruniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardano ... » więcej 2019-11-06, godz. 08:05 Bydgoska firma obsłuży kancelarię premiera Belgii! To sukces! Sukcesem pochwaliła się dziś bydgoska firma Atos. Będzie obsługiwać kancelarię premiera Belgii. » więcej 2019-10-30, godz. 11:21 Jak podbić Internet? Pozycjonowanie stron a korzyści dla biznesu Każda firma, nieważne czy dopiero wchodzi na rynek, czy jest już na nim od wielu lat, zaczynając podbój internetu prędzej czy później trafia na zwrot dotycząc ... » więcej 2019-10-28, godz. 15:01 Zdrowy i ekologiczny. Na co zwrócić uwagę, wybierając dom z drewna? Decydując się na budowę domu z drewna, warto zwrócić uwagę, aby jakość drewna była jak najlepsza. Odpowiednio dobrane zawiera olejki eteryczne w żywicy, które ... » więcej 2019-10-28, godz. 11:45 Małopolska podpisała umowę z Pesą na dostawę czterech pociągów Samorząd województwa małopolskiego podpisał w poniedziałek umowę na dostawę czterech nowych pociągów na potrzeby rozwoju kolei regionalnej. Dostarczy je bydgo ... » więcej
1234567