Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Biznes
2019-01-24, 15:02 Adriana Andrzejewska

Program Energia+ szansą dla właścicieli domów, małych przedsiębiorców i samorządów

Z programu Energia+ ma szansę skorzystać najpierw 5 mln właścicieli domów jednorodzinnych. Fot. Pixabay.com
Z programu Energia+ ma szansę skorzystać najpierw 5 mln właścicieli domów jednorodzinnych. Fot. Pixabay.com
O szczegółach programu Energia+ poinformowała w Toruniu poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina. Program przedstawiła podczas ostatniej konwencji Porozumienia w Krakowie Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
Program ma zapewnić tani, własny prąd dla Polaków oraz uniezależnić małe i średnie przedsiębiorstwa od dużych sieci energetycznych. Kto dokładnie z niego skorzysta? - odpowiada poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina:

- Szacujemy, że około 5 milionów właścicieli domów jednorodzinnych. Skorzystają również 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy, żeby oni również byli samowystarczalny energetycznie. No i oczywiście ponad 3000 jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ dzięki temu będą oni mogli obniżyć koszty prądu w swoich gminach i te pieniądze przeznaczyć na zupełnie inne cele. Spółdzielnie również mogą wejść w ten program. Nikt nie będzie wykluczony. Zaczynamy od domów jednorodzinnych, potem będą wchodziły następne grupy - mówi poseł Iwona Michałek.

- Żeby wprowadzenie programu było możliwe, potrzeba zmian - dodaje toruński radny Porozumienia Dariusz Modrzejewski. Po pierwsze musimy wprowadzić jednolity podatek VAT ośmioprocentowy na wszelkie inwestycje związane z energetyką prosumencką, po drugie chcemy wprowadzić zasadę jednego okienka. Aby załatwić tę inwestycję, przyłączenie bądź wszelkie formalności z tym związane, prosument będzie mógł to wykonać po prostu w jednym miejscu. Chcemy wprowadzić mechanizmy finansowania zwrotnego, zabezpieczone przez państwowy bank. Ludzie, którzy będą chcieli montować fotowoltaikę prosumencką, będą mieli łatwy dostęp do kredytów, rat bądź leasingów, co będzie zastępowało rachunki bieżące. Następnie po spłacie takiego kredytu bądź takiej raty, będą mieli tę energię po prostu za darmo. 4. obszar - również bardzo ważny - to jest zniesienie barier formalno-prawnych. W tej chwili kategorią prosumenta jest tak naprawdę osoba fizyczna, a docelowo chcemy, aby ten program trafiał również do małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego. Chcemy także znieść te bariery i prosumentem nazwać również przedsiębiorców czy też samorządy - tłumaczy toruński radny Porozumienia Dariusz Modrzejewski.


Wkrótce powstanie międzyresortowy zespół, który ma opracować szczegóły Programu Energia +. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, program mógłby zacząć działać od 2020 roku .
O szczegółach programu Energia+ poinformowała w Toruniu poseł Iwona Michałek z Porozumienia Jarosława Gowina. (Popołudnie z nami)

Biznes

2019-04-18, godz. 14:15 Konsumencie, nie daj się zrobić w jajo! Grafiki sugerujące, że kury biegają po wybiegu, gdy tak nie było, zawyżanie klasy wagowej jaj, czy brak wymaganych opisów na opakowaniach - to główne grzechy ... » więcej 2019-04-16, godz. 17:02 Złota Setka Pomorza i Kujaw. Można zgłaszać firmy, miasta i gminy Trwa kolejna edycja prestiżowego rankingu 'Złota Setka Pomorza i Kujaw'. Po raz drugi - poza firmami - mogą się do niego zgłosić również miasta i gminy. » więcej 2019-04-16, godz. 08:49 Rząd planuje m.in. koniec wpłat do OFE i zasilenie FRD ich aktywami Koniec wpłat do OFE ze składki emerytalnej, całość tej składki do ZUS, likwidacja 'suwaka', aktywa OFE inne niż gotówka do Funduszu Rezerwy Demograficznej - t ... » więcej 2019-04-09, godz. 20:30 Praca od zaraz. Targi Pracy i Kariery na UTP [wideo] Kilkaset propozycji zatrudnienia w różnych branżach, a także pomysłów na rozwój czekało na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, gdzie zorg ... » więcej 2019-04-08, godz. 19:33 Wpływowa kobieta o roli pań w innowacjach. Wizyta Ari Horie w regionie Inwestorka umieszczana przez prestiżowe media w gronie najbardziej wpływowych kobiet globu - Ari Horie - odwiedza nasz region. » więcej 2019-04-04, godz. 15:13 Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu "Emerytura plus" Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto) - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężn ... » więcej 2019-04-03, godz. 15:14 To nowe trendy! Małe powierzchnie magazynowe powstaną w Bydgoszczy Waimea Holding inauguruje w Bydgoszczy nowy projekt biznesowy - małe magazyny. To propozycja dla małych firm - mówi prezes Andrzej Rosiński. » więcej 2019-04-02, godz. 06:30 A Ty? czy złożyłeś już swoje zeznanie podatkowe? Czasu na rozliczenie się z fiskusem coraz mniej - termin mija 30 kwietnia. W 2019 roku ułatwia to usługa e-PIT, dostępna na stronie podatki.gov.pl. » więcej 2019-04-01, godz. 16:39 Budowa trasy ekspresowej S-10 może nabrać tempa! Droga krajowa nr 10 biegnąca z zachodu na wschód ma strategiczne znaczenie dla sieci transportowej. Łączy cztery aglomeracje: Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń ... » więcej 2019-03-30, godz. 17:10 Przedsiębiorstwa w Polsce. Ministrowie na spotkaniu z biznesem w Toruniu Ministrowie energii, sprawiedliwości oraz inwestycji i rozwoju uczestniczyli w sobotę w WSKSiM w Toruniu w konferencji poświęconej polskim przedsiębiorstwom. ... » więcej
1234567