Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Biznes
2013-06-20, 20:12 Polska Agencja Prasowa

Eksperci: prywatny sprzęt komputerowy może przynieść korzyść firmie

Korzystanie w pracy z własnego sprzętu zwiększa efektywność, ale stawia większe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa danych. Foto: sxc.hu
Korzystanie w pracy z własnego sprzętu zwiększa efektywność, ale stawia większe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa danych. Foto: sxc.hu
Korzystanie przez pracowników w pracy z własnego sprzętu, takiego jak tablety, smartfony czy laptopy zwiększa efektywność ich pracy, ale stawia większe wyzwania przed osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo komputerowe w firmach - podkreślają eksperci.
Konferencja "Konsumeryzacja, BYOD(z ang. Bring Your Own Device - Przynieś Swoje Własne Urządzenie)", która odbyła się w czwartek w Warszawie, poświęcona była zjawisku przynoszenia do firm prywatnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, laptopy i wykorzystywania ich do realizacji obowiązków służbowych.

Organizatorem konferencji, w której udział wzięli szefowie działów informatycznych firm i przedsiębiorstw, był magazyn Computerworld.

Zdaniem ekspertów zjawisko BYOD jest konsekwencją rozwoju sprzętu komputerowego i firmy nie powinny rezygnować z wprowadzania rozwiązań, które umożliwią pracownikom korzystanie z własnego sprzętu. Firmy dzięki zjawisku BYOD mogą zwiększyć wydajność pracowników, gdyż - jak podkreślano - pracownicy chętniej pracują na swoim sprzęcie. Firmy, które akceptują BYOD, mogą być także postrzegane, jako bardziej atrakcyjne dla przyszłych pracowników a także mogą obniżyć koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego.

Zjawisko BYOD budzi jednak wątpliwości z punktu widzenia bezpieczeństwa danych. Zdaniem osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo komputerowe w firmach korzystanie z prywatnych urządzeń zwiększa ryzyko wycieku danych oraz może grozić zainfekowaniem firmowej sieci złośliwym oprogramowaniem.

Jednak zdaniem Macieja Flaka z CISCO wprowadzenie pewnych rozwiązań może ograniczyć ryzyko związane z naruszeniem zasad bezpieczeństwa. Jego zdaniem należy ustalić, z jakich urządzeń korzystają pracownicy, w jaki sposób są one zabezpieczone i zadbać o ewentualnie zwiększenie poziomu zabezpieczenia np. przez zainstalowanie bardziej zaawansowanego programu antywirusowego. Trzeba też ustalić zasady i określić warunki, w jakich pracownicy mogą łączyć się z firmową siecią i przeglądać firmowe dane. Chodzi tu - jak podkreślił ekspert - o ustalenie zasady, że pracownik nie może przeglądać ważnych raportów lub ich ściągać na swoje urządzenie, jeśli korzysta z publicznej sieci bezprzewodowego internetu.

Jak powiedziała Maria Borowik, w firmach nadal nie ma jednorodnej polityki w sprawie zjawiska BYOD, bo - jak wyjaśniła - z badań wynika, że z jednej strony 44 proc. menedżerów odpowiedzialnych za działy informatyczne twierdzi, że pracownicy korzystają z własnych urządzeń w pracy, ale z drugiej strony tylko 14 proc. menedżerów stwierdziło, że w ich firmach regulamin na to zezwala.

Z kolei, z opublikowanego w maju 2013 roku raportu Ericsson ConsumerLab, wynika, że zjawisko BYOD szczególnie dotyczy młodych ludzi. Jak pokazał raport, specjaliści w wieku 22-29 lat wykorzystują w pracy prywatne urządzenia, takie jak tablety, smartfony czy laptopy.

Z raportu wynika, że prywatny sprzęt elektroniczny w celach służbowych wykorzystywany jest najczęściej do wysyłania e-mali (47 proc.),smsów(36 proc.) i połączeń głosowych(39 proc.). Młodzi specjaliści nie rozstają się również ze swoim sprzętem. Aż 88 proc. z nich zabiera do pracy prywatnego smartfona, 23 proc. laptop, a 25 proc. tablety.(PAP)

Biznes

2019-11-17, godz. 08:15 Targi Mieszkaniowe w Bydgoszczy. Edycja jesienna Jak, gdzie i za co kupić nowe mieszkanie oraz je wyposażyć? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na 22. edycji Targów Mieszkaniowych Jesień 2019 w Hali Łucz ... » więcej 2019-11-16, godz. 20:30 Pikieta byłych pracowników hostelu. Pracodawca twierdzi, że nie mają racji Byli pracownicy jednego z bydgoskich hosteli domagają się zaległych wypłat. Pikietowali budynek przy ul. Lelewela. Twierdzą, że zostali oszukani. Tymczasem pe ... » więcej 2019-11-15, godz. 17:28 PGNiG oficjalnie chce zakończyć kontrakt jamalski Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia tzw. kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r. Podpisany w ... » więcej 2019-11-15, godz. 11:41 Kredyt konsolidacyjny, czyli odciążenie dla kredytobiorcy. Co to jest i kto może go zaciągać? Czy wiesz, że już co drugi dorosły Polak posiada zobowiązanie kredytowe? Okazuje się jednak, że nie wszyscy kredytobiorcy radzą sobie z regularną spłatą finan ... » więcej 2019-11-12, godz. 12:40 Więzienie za kombinacje z tachografem. Dzięki bydgoskiej ITD zmiany w prawie Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia grozi osobom, które ingerują w zapisy tachografu w ciężarówkach czy autobusach. - To już przestępstwo, a nie tylko wykroczeni ... » więcej 2019-11-07, godz. 16:45 Jan Krzysztof Ardanowski: rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć Rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć; dzięki firmom tej branży może się rozwijać eksport - powiedział w Toruniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardano ... » więcej 2019-11-06, godz. 08:05 Bydgoska firma obsłuży kancelarię premiera Belgii! To sukces! Sukcesem pochwaliła się dziś bydgoska firma Atos. Będzie obsługiwać kancelarię premiera Belgii. » więcej 2019-10-30, godz. 11:21 Jak podbić Internet? Pozycjonowanie stron a korzyści dla biznesu Każda firma, nieważne czy dopiero wchodzi na rynek, czy jest już na nim od wielu lat, zaczynając podbój internetu prędzej czy później trafia na zwrot dotycząc ... » więcej 2019-10-28, godz. 15:01 Zdrowy i ekologiczny. Na co zwrócić uwagę, wybierając dom z drewna? Decydując się na budowę domu z drewna, warto zwrócić uwagę, aby jakość drewna była jak najlepsza. Odpowiednio dobrane zawiera olejki eteryczne w żywicy, które ... » więcej 2019-10-28, godz. 11:45 Małopolska podpisała umowę z Pesą na dostawę czterech pociągów Samorząd województwa małopolskiego podpisał w poniedziałek umowę na dostawę czterech nowych pociągów na potrzeby rozwoju kolei regionalnej. Dostarczy je bydgo ... » więcej
1234567