Środa, 24 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Polskie Radio PiK » Biznes
2013-06-20, 20:12 Polska Agencja Prasowa

Eksperci: prywatny sprzęt komputerowy może przynieść korzyść firmie

Korzystanie w pracy z własnego sprzętu zwiększa efektywność, ale stawia większe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa danych. Foto: sxc.hu
Korzystanie w pracy z własnego sprzętu zwiększa efektywność, ale stawia większe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa danych. Foto: sxc.hu
Korzystanie przez pracowników w pracy z własnego sprzętu, takiego jak tablety, smartfony czy laptopy zwiększa efektywność ich pracy, ale stawia większe wyzwania przed osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo komputerowe w firmach - podkreślają eksperci.
Konferencja "Konsumeryzacja, BYOD(z ang. Bring Your Own Device - Przynieś Swoje Własne Urządzenie)", która odbyła się w czwartek w Warszawie, poświęcona była zjawisku przynoszenia do firm prywatnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, laptopy i wykorzystywania ich do realizacji obowiązków służbowych.

Organizatorem konferencji, w której udział wzięli szefowie działów informatycznych firm i przedsiębiorstw, był magazyn Computerworld.

Zdaniem ekspertów zjawisko BYOD jest konsekwencją rozwoju sprzętu komputerowego i firmy nie powinny rezygnować z wprowadzania rozwiązań, które umożliwią pracownikom korzystanie z własnego sprzętu. Firmy dzięki zjawisku BYOD mogą zwiększyć wydajność pracowników, gdyż - jak podkreślano - pracownicy chętniej pracują na swoim sprzęcie. Firmy, które akceptują BYOD, mogą być także postrzegane, jako bardziej atrakcyjne dla przyszłych pracowników a także mogą obniżyć koszty związane z zakupem sprzętu komputerowego.

Zjawisko BYOD budzi jednak wątpliwości z punktu widzenia bezpieczeństwa danych. Zdaniem osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo komputerowe w firmach korzystanie z prywatnych urządzeń zwiększa ryzyko wycieku danych oraz może grozić zainfekowaniem firmowej sieci złośliwym oprogramowaniem.

Jednak zdaniem Macieja Flaka z CISCO wprowadzenie pewnych rozwiązań może ograniczyć ryzyko związane z naruszeniem zasad bezpieczeństwa. Jego zdaniem należy ustalić, z jakich urządzeń korzystają pracownicy, w jaki sposób są one zabezpieczone i zadbać o ewentualnie zwiększenie poziomu zabezpieczenia np. przez zainstalowanie bardziej zaawansowanego programu antywirusowego. Trzeba też ustalić zasady i określić warunki, w jakich pracownicy mogą łączyć się z firmową siecią i przeglądać firmowe dane. Chodzi tu - jak podkreślił ekspert - o ustalenie zasady, że pracownik nie może przeglądać ważnych raportów lub ich ściągać na swoje urządzenie, jeśli korzysta z publicznej sieci bezprzewodowego internetu.

Jak powiedziała Maria Borowik, w firmach nadal nie ma jednorodnej polityki w sprawie zjawiska BYOD, bo - jak wyjaśniła - z badań wynika, że z jednej strony 44 proc. menedżerów odpowiedzialnych za działy informatyczne twierdzi, że pracownicy korzystają z własnych urządzeń w pracy, ale z drugiej strony tylko 14 proc. menedżerów stwierdziło, że w ich firmach regulamin na to zezwala.

Z kolei, z opublikowanego w maju 2013 roku raportu Ericsson ConsumerLab, wynika, że zjawisko BYOD szczególnie dotyczy młodych ludzi. Jak pokazał raport, specjaliści w wieku 22-29 lat wykorzystują w pracy prywatne urządzenia, takie jak tablety, smartfony czy laptopy.

Z raportu wynika, że prywatny sprzęt elektroniczny w celach służbowych wykorzystywany jest najczęściej do wysyłania e-mali (47 proc.),smsów(36 proc.) i połączeń głosowych(39 proc.). Młodzi specjaliści nie rozstają się również ze swoim sprzętem. Aż 88 proc. z nich zabiera do pracy prywatnego smartfona, 23 proc. laptop, a 25 proc. tablety.(PAP)

Biznes

2019-04-19, godz. 19:20 Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków 'Podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą' - napisał na Twitterze minister rolnictwa Krzysztof A ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:15 Konsumencie, nie daj się zrobić w jajo! Grafiki sugerujące, że kury biegają po wybiegu, gdy tak nie było, zawyżanie klasy wagowej jaj, czy brak wymaganych opisów na opakowaniach - to główne grzechy ... » więcej 2019-04-16, godz. 17:02 Złota Setka Pomorza i Kujaw. Można zgłaszać firmy, miasta i gminy Trwa kolejna edycja prestiżowego rankingu 'Złota Setka Pomorza i Kujaw'. Po raz drugi - poza firmami - mogą się do niego zgłosić również miasta i gminy. » więcej 2019-04-16, godz. 08:49 Rząd planuje m.in. koniec wpłat do OFE i zasilenie FRD ich aktywami Koniec wpłat do OFE ze składki emerytalnej, całość tej składki do ZUS, likwidacja 'suwaka', aktywa OFE inne niż gotówka do Funduszu Rezerwy Demograficznej - t ... » więcej 2019-04-09, godz. 20:30 Praca od zaraz. Targi Pracy i Kariery na UTP [wideo] Kilkaset propozycji zatrudnienia w różnych branżach, a także pomysłów na rozwój czekało na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, gdzie zorg ... » więcej 2019-04-08, godz. 19:33 Wpływowa kobieta o roli pań w innowacjach. Wizyta Ari Horie w regionie Inwestorka umieszczana przez prestiżowe media w gronie najbardziej wpływowych kobiet globu - Ari Horie - odwiedza nasz region. » więcej 2019-04-04, godz. 15:13 Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu "Emerytura plus" Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto) - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężn ... » więcej 2019-04-03, godz. 15:14 To nowe trendy! Małe powierzchnie magazynowe powstaną w Bydgoszczy Waimea Holding inauguruje w Bydgoszczy nowy projekt biznesowy - małe magazyny. To propozycja dla małych firm - mówi prezes Andrzej Rosiński. » więcej 2019-04-02, godz. 06:30 A Ty? czy złożyłeś już swoje zeznanie podatkowe? Czasu na rozliczenie się z fiskusem coraz mniej - termin mija 30 kwietnia. W 2019 roku ułatwia to usługa e-PIT, dostępna na stronie podatki.gov.pl. » więcej 2019-04-01, godz. 16:39 Budowa trasy ekspresowej S-10 może nabrać tempa! Droga krajowa nr 10 biegnąca z zachodu na wschód ma strategiczne znaczenie dla sieci transportowej. Łączy cztery aglomeracje: Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń ... » więcej
1234567