Środa, 26 lutego 2020 r.   Imieniny: Mirosława, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Biznes
2013-06-20, 18:48 Polska Agencja Prasowa

Obawy inwestorów uderzyły w złotego i warszawską giełdę

Po informacjach, iż Rezerwa Federalna w USA będzie niedługo wycofywać się z programu luzowania ilościowego na inwestorów padł blady strach - wskazali analitycy. W efekcie na wartości stracił złoty, a główny indeks WIG20 stracił na zamknięciu 4,79 proc.
Ok. godz. 17.40 za euro trzeba było zapłacić 4,33 zł, za dolara 3,28 zł, a za szwajcarskiego franka 3,53 zł. Tymczasem jeszcze w czwartek rano wspólną walutę wyceniano na 4,29 zł, dolara na 3,23 zł, a franka 3,47 zł.

Przecena nie ominęła też warszawskiego parkietu, gdzie indeks największych spółek stracił na zamknięciu 4,79 proc. Analityk DM BOŚ Łukasz Bugaj wskazał, że na GPW traciły w czwartek nie tylko spółki duże, ale również te średnie czy małe. "Przecena zatoczyła szerokie koło, które objęło akcje 64 proc. notowanych na parkiecie spółek, które zgromadziły aż 99 proc. sporego, bo wynoszącego aż 1,7 mld zł obrotu" - wskazał.

Słabo wypadły też inne giełdy Starego Kontynentu. Przed ok. 17.40 niemiecki indeks DAX tracił ok. 3,1 proc., a francuski CAC40 3,3 proc. Pod kreską były też amerykańskie indeksy - S&P500 tracił ok. 1,5 proc., a Nasdaq ok. 1,4 proc.

Paweł Klimkowski z zarządu Opera TFI w rozmowie z PAP wskazał, że powodem kiepskich nastrojów na rynkach były informacje płynące zza oceanu. "Wczorajsza decyzja banku centralnego USA (Fed) wyzwoliła dużą przecenę na wszystkich aktywach finansowych. Przecena dotknęła nie tylko akcje, ale też obligacje, waluty czy też surowce, łącznie ze złotem. Fed przedstawił lepsze oczekiwania, co wzrostu gospodarczego w 2014 r. i szef Fed Ben Bernanke jednocześnie zapowiedział, że od jesieni tego roku do połowy 2014 r. powoli będzie zmniejszał zakupy aktywów w ramach luzowania ilościowego (QE3). Taka deklaracja wystraszyła inwestorów na całym świecie, którzy obawiają się, że globalne zmniejszenie płynności spowoduje spadki cen aktywów w dłuższym okresie" - powiedział PAP Klimkowski.

Dodał, że gospodarka amerykańska powoli wychodzi z kryzysu i potrzeby stymulowania jej poprzez luzowanie ilościowe są coraz mniejsze. Fed uważa bowiem, że PKB w USA w 2014 r. będzie w okolicach 3 proc. przy bezrobociu na poziomie 7 proc. i "takie otoczenie nie wymaga już dodatkowego wspomagania ze strony banku centralnego".

"Polska waluta osłabiła się dość znacząco w ciągu ostatnich kilku dni. Jednak dalsze jej osłabienie się może być pretekstem do interwencji walutowej ze strony NBP i z tego powodu inwestorzy nie powinni być zbyt skorzy do gry na zniżkę polskiej waluty" - zaznaczył.

Podobnego zdania jest dyrektor Działu Analiz Admiral Markets Marcin Kiepas. "Wyprzedaż polskiej waluty to nie tylko wpływ wypowiedzianych wczoraj słów przez Bernanke, ale również pochodna wyprzedaży na polskim rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji, która jeszcze wczoraj znajdowała się na poziomie 3,85 proc., dziś wystrzeliła do 4,324 proc. Tak wysoko nie była ona od listopada 2012 r. Przypomnijmy, że jeszcze w pierwszej połowie maja, po tym jak Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe, rentowność spadła do 3 proc." - stwierdził.

"Przecena złotego z pewnością byłaby znacznie większa, gdyby nie strach przed kolejną interwencją Narodowego Banku Polskiego. Bank ostatnio interweniował 7 czerwca, broniąc złotego na poziomie 4,30-4,31 zł" - dodał.

W jego ocenie walka o wiarygodność banku centralnego nakazuje oczekiwać kolejnej interwencji. "Oczywiście nie dziś, gdy polska waluta zmierza w jednym kierunku. NBP nie jest bowiem w stanie zatrzymać trendu. Jednak już w piątek pod koniec dnia lub w przyszłym tygodniu, gdy nastroje nieco się uspokoją, ponowne wejście na rynek mogłoby okazać się skuteczne" - ocenił.

Zdaniem Kiepasa na wyhamowanie przeceny złotego pewien wpływ mogły też mieć lepsze od prognoz dane, jakie napłynęły z Europy. Chodzi o wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego we Francji, Niemczech i całej strefie euro, które okazały się w większości lepsze od rynkowych oczekiwań. "Pozytywnie też zaskoczyły dane o sprzedaży detalicznej na Wielkiej Brytanii. To przypomina, że druga połowa roku powinna być lepsze dla europejskiej gospodarki. Tym samym powinna być lepsza również dla polskiej gospodarki" - wskazał. (PAP)

Biznes

2020-02-25, godz. 17:29 Z Bydgoszczy pojedziemy szybciej i wygodniej nad morze. Umowa na dokumentację projektową Szybsze i bardziej komfortowe podróże z Bydgoszczy w kierunku Trójmiasta i Inowrocławia oraz sprawniejszy przewóz ładunków z południa kraju nad Bałtyk, to głó ... » więcej 2020-02-24, godz. 21:30 Są unijne pieniądze dla rolników: na walkę z suszą, z ASF, na modernizację gospodarstw Ważna informacja dla polskich rolników - jest jeszcze do wykorzystania sporo unijnych pieniędzy z budżetu na lata 2014 -20. Wciąż można się zgłaszać między in ... » więcej 2020-02-23, godz. 10:34 Ciepłe zimy, rekordowe zapasy i import LNG skutkują niskimi cenami gazu Ceny gazu na europejskich giełdach od wielu miesięcy pozostają rekordowo niskie. Jako główne przyczyny wskazuje się ciepłe zimy oraz wysokie poziomy zapasów w ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:42 Gorące rytmy przed gorącymi wakacjami. Zwiedzaj świat z salonwakacji.pl Klienci biura Salonwakacji.pl podróżują w różne zakątki świata. W sobotę (15 lutego) lutego mieli okazję powspominać i zaplanować kolejne wojaże podczas trady ... » więcej 2020-02-21, godz. 07:18 Co przeszkadza rzemiosłu? Uwag wysłuchała wiceminister rozwoju. Będzie pomoc Na rosnącą biurokrację przede wszystkim w rozliczaniu działalności, nabywaniu uprawnień zawodowych, pozyskiwaniu pracowników i uczniów skarżyli się przedstawi ... » więcej 2020-02-20, godz. 13:29 Spadek cen OC o 7 procent w 2019 roku. A jak będzie w 2020? Jak pokazują analizy wysokości składek OC, ceny tego ubezpieczenia w Polsce spadają. Trend ten rozpoczął się w 2019 roku i zdaje się trwać nadal. Co wpłynęło ... » więcej 2020-02-19, godz. 17:01 Rezygnacja z ubezpieczenia na życie - jak to zrobić? Zakup polisy na życie może niekiedy wiązać się z długoterminowym zobowiązaniem finansowym. Wtedy nie warto pochopnie rezygnować z ochrony, zwłaszcza gdy część ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:04 Ubezpieczenie mieszkania z biurem - ile kosztuje polisa? Praca zdalna to obecnie coraz powszechniejsze zjawisko. W mieszkaniu można mieć nie tylko biuro, ale także - o ile oczywiście pozwalają na to warunki - gabine ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:27 Dla Polski dodatkowo ponad 3 mld euro w polityce spójności Polska poprawiła swoją pozycję w polityce spójności, licząc razem z naszym udziałem w instrumencie wspierania reform, o ponad 3 mld euro - poinformował minist ... » więcej 2020-02-13, godz. 07:05 Prace serwisowe w usłudze Twój e-PIT Od czwartku, 13 lutego od godz. 21 do piątku, 14 lutego do godz. 23.59 nie będzie można korzystać z usługi Twój e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. W ... » więcej
1234567