Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Biznes
2014-03-27, 14:12 Jacek Lepiarz (PAP)

Siemens chce inwestować w Rosji mimo napiętych stosunków niemiecko-rosyjskich

Pomimo napiętych stosunków niemiecko-rosyjskich z powodu aneksji Krymu przez Moskwę prezes Siemensa, jednego z największych koncernów w Niemczech, Joe Kaeser odwiedził Rosję, zapowiadając podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem dalsze inwestycje.
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w opublikowanym w czwartek artykule "Władimir i Joe" nazywa wizytę niemieckiego przedsiębiorcy "zaskakującą". Putinowi zależało zapewne na tym, by "wkrótce po wyrzuceniu go z grupy najbardziej wpływowych państw G8, przedstawiciel jednego z najważniejszych zachodnioeuropejskich koncernów złożył mu wyrazy uszanowania" - wyjaśnia niemiecka gazeta.

"Opowiadamy się za długofalowym partnerstwem opartym na wartościach" - powiedział Kaeser podczas spotkania z Putinem w środę w jego rezydencji pod Moskwą. Jak zaznaczył, w czasach trudnych z politycznego punktu widzenia podtrzymywanie dialogu jest szczególnie ważne.

Zapewnił, że nie działa na własną rękę. "Niemiecki rząd wie, że jestem tutaj" - powiedział Kaeser zastrzegając, że "uznaje prymat polityki" nad interesami gospodarczymi.

Kanclerz Angela Merkel zapewniała ostatnio wielokrotnie, że w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie Niemcy gotowe są do wdrożenia sankcji gospodarczych przeciwko Rosji. Berlin podkreśla równocześnie, że nadal ma nadzieję na rozwiązania sporu na drodze "dyplomatyczno-politycznej" i że drzwi do rozmów z Moskwą powinny pozostać otwarte. Niemieckie koncerny są przeciwne sankcjom, zapewniają jednak, że pogodzą się z nimi, jeśli rząd podejmie taką decyzję.

Kaeser podkreślił, że historia Siemensa w Rosji sięga połowy XIX wieku. Pierwsze biuro koncernu w Rosji powstało w Petersburgu w 1853 roku. Niemiecka firma budowała pierwszą sieć telegrafów na terenie carskiej Rosji. "Czy Kaeser i Putin wspomnieli przy tej okazji, że w 1853 roku wybuchła wojna krymska?" - zastanawia się autor materiału w "SZ".

Putin chwalił zaangażowanie Siemensa w Rosji. Niemiecki koncern zainwestował w minionych latach w jego kraju 800 mln euro. Współpraca z niemieckimi firmami rozwija się świetnie - mówił rosyjski prezydent. Wspomniał o ulgach podatkowych dla zagranicznych inwestorów. Siemens zawarł z rosyjskimi kolejami opiewające na kilkaset milionów euro umowy na dostarczenie lokomotyw i szybkich pociągów. Niemiecka firma eksportuje też do Rosji sprzęt medyczny.

Obroty Siemensa w Rosji szacowane są na dwa miliardy euro. Koncern zatrudnia w rosyjskich filiach 3 tys. pracowników.

Jak pisze "Sueddeutsche Zeitung", niemieckie firmy inwestujące w Rosji mogą nadal liczyć na poręczenie kredytów ze strony rządu. Współpraca gospodarcza między obydwoma krajami jest kontynuowana - oświadczył przedstawiciel ministerstwa gospodarki w Berlinie. Na terenie Rosji działa obecnie 6,2 tys. niemieckich firm.

Biznes

2019-12-14, godz. 16:05 Sasin: w wielkich polskich firmach jest witalność i chęć rozwoju W wielkich polskich firmach jest obecnie witalność i chęć rozwoju - powiedział w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że ... » więcej 2019-12-10, godz. 21:15 W Inowrocławiu tak się buduje lub remontuje. Konkurs Mister Budownictwa 2019 Nowa siedziba WORD w Inowrocławiu - spośród obiektów nowo wybudowanych, kamienica przy Dworcowej 69 - jako budynek odrestaurowany i nowy salon samochodowy prz ... » więcej 2019-12-04, godz. 20:22 Inwestowanie bez tajemnic. Nowa Szkoła Giełdowa na toruńskim UMK Na wydziale nauk ekonomicznych UMK zainaugurowano w środę działalność tzw. Szkoły Giełdowej. Skorzystać mogą nie tylko studenci. » więcej 2019-12-02, godz. 13:58 Trotyl produkowany w Bydgoszczy rozminuje dno Morza Bałtyckiego Blisko 100 zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło na wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej. Wypełnione ... » więcej 2019-11-29, godz. 11:05 Bankowcy jak piloci wojskowi. Chodzi o temperament. Tak wynika z badań Bydgoscy naukowcy zbadali poziom stresu u bankowców. To część większego projektu. Neuropsychologowie badali już w przeszłości inne grupy zawodowe. Wzięli pod ... » więcej 2019-11-22, godz. 18:09 Włocławek czeka na miliardowy budżet, ale na razie spodziewa się 756 mln Ponad 809 mln zł wydatków, z czego 133 miliony na inwestycje - tak wygląda projekt budżetu Włocławka na przyszły rok. » więcej 2019-11-22, godz. 15:15 Branża IT stanie się „piękniejsza”? Konferencja „Kobiety IT” Do tego, by więcej pań decydowało się na karierę w branży nowoczesnych technologii zachęcali w Bydgoszczy organizatorzy konferencji „Kobiety IT”. » więcej 2019-11-21, godz. 19:00 Oferty pracy i porady ekspertów, czyli Targi Offerty 2019 Setki możliwości na zdobycie lub zmianę pracy czekało w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy, gdzie zorganizowane zostały Targi Pracy Offerty. Można było osobiście po ... » więcej 2019-11-20, godz. 17:58 Statuetki, dyplomy i gratulacje. Nagrody dla pracodawców, dbających o bezpieczeństwo Gala, podczas której podsumowano konkursy i programy prewencyjne Okręgowego Inspektoratu Pracy, odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-20, godz. 14:35 Ogranicza jedynie kapitał i wyobraźnia. O nowoczesnych trendach w budownictwie Nowościom w budownictwie poświęcona była konferencja w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Prelegentami byli przedstawiciele firm budowlanych, a słuchacza ... » więcej
1234567