Środa, 28 października 2020 r.   Imieniny: Szymona, Tadeusza
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2014-03-27, 14:12 Jacek Lepiarz (PAP)

Siemens chce inwestować w Rosji mimo napiętych stosunków niemiecko-rosyjskich

Pomimo napiętych stosunków niemiecko-rosyjskich z powodu aneksji Krymu przez Moskwę prezes Siemensa, jednego z największych koncernów w Niemczech, Joe Kaeser odwiedził Rosję, zapowiadając podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem dalsze inwestycje.
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w opublikowanym w czwartek artykule "Władimir i Joe" nazywa wizytę niemieckiego przedsiębiorcy "zaskakującą". Putinowi zależało zapewne na tym, by "wkrótce po wyrzuceniu go z grupy najbardziej wpływowych państw G8, przedstawiciel jednego z najważniejszych zachodnioeuropejskich koncernów złożył mu wyrazy uszanowania" - wyjaśnia niemiecka gazeta.

"Opowiadamy się za długofalowym partnerstwem opartym na wartościach" - powiedział Kaeser podczas spotkania z Putinem w środę w jego rezydencji pod Moskwą. Jak zaznaczył, w czasach trudnych z politycznego punktu widzenia podtrzymywanie dialogu jest szczególnie ważne.

Zapewnił, że nie działa na własną rękę. "Niemiecki rząd wie, że jestem tutaj" - powiedział Kaeser zastrzegając, że "uznaje prymat polityki" nad interesami gospodarczymi.

Kanclerz Angela Merkel zapewniała ostatnio wielokrotnie, że w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie Niemcy gotowe są do wdrożenia sankcji gospodarczych przeciwko Rosji. Berlin podkreśla równocześnie, że nadal ma nadzieję na rozwiązania sporu na drodze "dyplomatyczno-politycznej" i że drzwi do rozmów z Moskwą powinny pozostać otwarte. Niemieckie koncerny są przeciwne sankcjom, zapewniają jednak, że pogodzą się z nimi, jeśli rząd podejmie taką decyzję.

Kaeser podkreślił, że historia Siemensa w Rosji sięga połowy XIX wieku. Pierwsze biuro koncernu w Rosji powstało w Petersburgu w 1853 roku. Niemiecka firma budowała pierwszą sieć telegrafów na terenie carskiej Rosji. "Czy Kaeser i Putin wspomnieli przy tej okazji, że w 1853 roku wybuchła wojna krymska?" - zastanawia się autor materiału w "SZ".

Putin chwalił zaangażowanie Siemensa w Rosji. Niemiecki koncern zainwestował w minionych latach w jego kraju 800 mln euro. Współpraca z niemieckimi firmami rozwija się świetnie - mówił rosyjski prezydent. Wspomniał o ulgach podatkowych dla zagranicznych inwestorów. Siemens zawarł z rosyjskimi kolejami opiewające na kilkaset milionów euro umowy na dostarczenie lokomotyw i szybkich pociągów. Niemiecka firma eksportuje też do Rosji sprzęt medyczny.

Obroty Siemensa w Rosji szacowane są na dwa miliardy euro. Koncern zatrudnia w rosyjskich filiach 3 tys. pracowników.

Jak pisze "Sueddeutsche Zeitung", niemieckie firmy inwestujące w Rosji mogą nadal liczyć na poręczenie kredytów ze strony rządu. Współpraca gospodarcza między obydwoma krajami jest kontynuowana - oświadczył przedstawiciel ministerstwa gospodarki w Berlinie. Na terenie Rosji działa obecnie 6,2 tys. niemieckich firm.

Biznes

2020-10-28, godz. 08:15 Pomoc dla włocławskich przedsiębiorców, których dotknęły obostrzenia. Czynsz za złotówkę Właściciele restauracji, siłowni i klubów fitness we Włocławku, którzy wynajmują lokale od miasta będą zwolnieni z czynszu - zapowiedział prezydent miasta Mar ... » więcej 2020-10-26, godz. 16:10 Zimą z Bydgoszczy loty na Wyspy Brytyjskie i do Warszawy Rejsy Ryanaira na Wyspy Brytyjskie i PLL LOT do Warszawy znalazły się w zimowym rozkładzie lotów, który zaczął obowiązywać w Porcie Lotniczym Bydgoszcz - poin ... » więcej 2020-10-26, godz. 14:25 ARiMR: nabór wniosków na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny Od poniedziałku, 26 października, rolnicy mogą składać wnioski na dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego - przypomina Agencja Re ... » więcej 2020-10-26, godz. 09:08 Hotelowe baseny, restauracje i siłownie dostępne tylko dla zameldowanych gości Od soboty w całym kraju baseny, restauracje i siłownie dostępne są tylko dla gości hotelowych przebywających w nim co najmniej jedną dobę - wynika z planowany ... » więcej 2020-10-23, godz. 13:47 Wysyłasz paczkę do Anglii? Na te cechy zwróć szczególną uwagę Wysyłka paczek zagranicznych nieco różni się od procesu realizowanego w przypadku przesyłek krajowych. Konieczność dopełnienia dodatkowych formalności to tylk ... » więcej 2020-10-23, godz. 06:15 Będą nowe miejsca pracy w Grudziądzu. Producent styropianu ulokuje tu fabrykę Firma Termo Organika otworzy swoją fabrykę w Grudziądzu. Zakład powstanie na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. » więcej 2020-10-21, godz. 11:58 Wjedź wózkiem i zdezynfekuj swoje zakupy. Urządzenie stanęło w bydgoskiej galerii Klienci bydgoskiego centrum handlowego Focus mogą korzystać z maszyny do ozonowania zakupów. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce zainstalowane w centrum ... » więcej 2020-10-21, godz. 06:15 Masz sprawę w ZUS-ie? Niebawem załatwisz ją podczas e-wizyty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił e-wizyty. Dzięki usłudze nie trzeba odwiedzać placówki, by porozmawiać z jego pracownikiem. Wystarczy dostęp do inter ... » więcej 2020-10-19, godz. 08:03 Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej. Rozpoczęły się konsultacje! Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają konsultacje przed przyjęciem dokumentu o planach inwestycji na lata 2021 - 2030 z perspektywą do 2040 roku. » więcej 2020-10-16, godz. 07:05 Bydgoskie lotnisko pod kreską. Przez pandemię ubyło ponad połowę pasażerów Prawie 16 tysięcy podróżnych obsłużył we wrześniu bieżącego roku bydgoski Port Lotniczy. W tym samym miesiącu rok wcześniej, z regionalnego portu skorzystało ... » więcej
1234567